Σάββατο, 31 Οκτωβρίου 2009, 21:42

Με ένα γκολ στο τέλος ο Ολυμπιακός και ένα γκολ στις καθυστερήσεις ο ΠΑΟΚ κατάφεραν να πάρουν τους τρεις βαθμούς της νίκης στα παιχνίδια για την 9η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκα.

Οι «ερυθρόλευκοι» των μυρίων προβλημάτων βρήκαν τον τρόπο να σκοράρουν στο 80’ με τον Όσκαρ και να περάσουν από το Περιστέρι με 1-0, στο παιχνίδι με τον Ατρόμητο. Για τον Ολυμπιακό αγωνίστηκαν βασικοί οι Κατσικογιάννης και Σοϊλέδης, ενώ για πρώτη φορά αγωνίστηκε και ο νεαρός Φετφατζίδης, που αντικατέστησε τον Σοϊλέδη.

Στην «Τούμπα» ο ΠΑΟΚ, που επίσης έχει πολλά αγωνιστικά προβλήματα κατάφερε να ξεκλειδώσει την άμυνα της Ξάνθης και με γκολ του Ίβιτς στις καθυστερήσεις πήρε τη νίκη 1-0 απέναντι στους μαχητικούς ακρίτες.

Τέλος, στο τρίτο ματς του Σαββάτου στο «Αλκαζάρ» Λάρισα και ¶ρης αναδείχθηκαν ισόπαλοι 2-2. Στο 8’ ο Σίμιτς άνοιξε το σκορ για τους «βυσσινί» , ενώ ο ¶ρης στο 25’ με τον Αμπρέου ισοφάρισε. Δύο λεπτά μετά ο Τουάμα πέτυχε το 2-1 για την ΑΕΛ, ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 33’ ο Σέρχιο Κόκε.

Την Κυριακή, ξεχωρίζει το ματς στο ΟΑΚΑ ανάμεσα στον Παναθηναϊκό και τον Πανιώνιο, ενώ ενδιαφέρον παρουσιάζει και η συνάντηση στο Παγκρήτιο, εκεί όπου ο Εργοτέλης υποδέχεται την ΑΕΚ.

Το πρόγραμμα της 9ης αγωνιστικής:

Σάββατο 31 Οκτωβρίου

16:45 Λάρισα-¶ρης 2-2 (8΄ Σίμιτς, 27΄ Τουάμα - 25΄ Αμπρέου, 33΄ Κόκε)
16:45 ΠΑΟΚ-Ξάνθη 1-0 (90’ Ίβιτς)
19:00 Ατρόμητος-Ολυμπιακός 0-1 (80’ Όσκαρ)

Κυριακή 1 Νοεμβρίου
14:30 Ηρακλής-Αστ. Τρίπολης
14:30 Καβάλα-Πανθρακικός ΝOVA
14:30 ΠΑΣ Γιάννινα-Λεβαδειακός ΝOVA
16:45 Εργοτέλης-ΑΕΚ ΝOVA
19:00 Παναθηναϊκός-Πανιώνιος ΝOVA

ΟμάδαΒαθμοίΓκολΑγώνες
Ολυμπιακός
25
16-3
9
Παναθηναϊκός
22
16-4
8
ΠΑΟΚ
15
10-5
9
¶ρης
14
10-8
9
Εργοτέλης
12
13-10
8
Πανιώνιος
11
9-8
8
ΑΕΚ
11
8-8
8
Καβάλα
11
8-8
8
Αστέρας Τ.
11
10-12
8
Λάρισα
10
10-13
9
Ξάνθη
10
5-8
9
ΠΑΣ Γιάννινα
9
7-9
8
Ατρόμητος
8
9-10
9
Ηρακλής
7
6-10
8
Λεβαδειακός
7
5-14
8
Πανθρακικός
1
5-17
8


Η επόμενη αγωνιστική (10η):

Σάββατο 7 Νοεμβρίου
16:45 ¶ρης – ΚαβάλαBet
19:00 Ολυμπιακός – Ηρακλής
19:00 Πανθρακικός – ΠΑΟΚ

Κυριακή 8 Νοεμβρίου
14:30 Ξάνθη – Πανιώνιος
14:30 Ατρόμητος – Εργοτέλης
14:30 Αστέρας Τρίπολης – ΠΑΣ Γιάννινα
16:45 ΑΕΚ – Λάρισα
19:00 Λεβαδειακός – Παναθηναϊκός

zougla.gr