Κυριακή, 1 Νοεμβρίου 2009, 21:33

«Αφιλόξενος» αποδείχθηκε σε ένα ακόμη παιχνίδι ο Παναθηναϊκός. Η ομάδα του Χενκ Τεν Κάτε επικράτησε, στο πλαίσιο της 9η αγωνιστικής της Super league, με 2-1 του Πανιωνίου στο ΟΑΚΑ, νίκη η οποία ήταν η πέμπτη σε ισάριθμες αναμετρήσεις που έχει δώσει στο «σπίτι» του.

Με αυτούς τους τρεις βαθμούς το «τριφύλλι» έπιασε ξανά στην πρώτη θέση τον Ολυμπιακό, με τον οποίο «συγκατοικεί» στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Μεγάλος πρωταγωνιστής της αποψινής νίκης των «πρασίνων» ήταν ο Τζιμπρίλ Σισε. Ο Γάλλος επιθετικός του «τριφυλλιού» πέτυχε και τα δύο τέρματα της ομάδας του, στο 6΄ με πέναλτι και 11΄ με πλασέ, ενώ για τον Πανιώνιο μείωσε ο Ριέρα στο 53’.

Αξίζει να σημειωθεί ότι στη φάση του πέναλτι που κέρδισαν οι «πράσινοι» αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη ο Όμο.

Από εκεί και πέρα χωρίς νικητή έληξε η αναμέτρηση της ΑΕΚ με τον Εργοτέλη, που αναδείχθηκαν ισόπαλοι 2-2 στο «Παγκρήτιο».

Η ομάδα του Ντούσαν Μπάγεβιτς, η οποία σημειωτέον προερχόταν από το «κάζο» στη Φυλή, όπου υπέστη αποκλεισμό-σοκ από τον Θρασύβουλο στο Κύπελλο, μετά το σημερινό νέο στραβοπάτημά της έμεινε στο -13 από την κορυφή.

Η Ένωση» άνοιξε το σκορ με τον Μαντούκα στο 20ο λεπτό, για να το ανατρέψει στη συνέχεια η ομάδα της Κρήτης με τον μεγάλο πρωταγωνιστή του αγώνα, Λεάλ, ο οποίος πέτυχε δύο γκολ, στο 51' και στο 71'. Η ΑΕΚ ισοφάρισε στο τελικό 2-2 στο 83ο λεπτό με πέναλτι του Μπλάνκο.

Δύσκολη αλλά σημαντική νίκη πέτυχε ο Ηρακλής, ο οποίος μετά από τέσσερις ήττες και τον αποκλεισμό από τα Τρίκαλα στο Κύπελλο, επικράτησε με 1-0 του Αστέρα Τρίπολης στο «Καυτανζόγλειο».

Το γκολ που χάρισε το τρίποντο στην ομάδα του Κωφίδη, ο οποίος ντεμπούταρε στον πάγκο του «γηραιού» πέτυχε ο Ιάκομπ στο 88’.

Ακόμη ένα τρίποντο προσέθεσε στο ενεργητικό της και η Καβάλα. Οι νεοφώτιστοι στην Super league σκοράροντας μόνο στο δεύτερο ημίχρονο, επικράτησαν 3-0 του Πανθρακικού στο «Ανθή Καραγιάννη».

Οι «Αργοναύτες» έφτασαν τους 14 βαθμούς, ενώ ο Πανθρακικός παραμένει η μοναδική ομάδα χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα.

Στο 48’ ο Σιόντης άνοιξε το σκορ, στο 70’ ο Ιωάννου σημείωσε το 2-0, ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 84’ ο Μπέντζαμιν Ονουάτσι.

Βαθμούς και εντυπώσεις μοιράστηκαν στους «Ζωσιμάδες» ΠΑΣ Γιάννινα και Λεβαδειακός, οι οποίοι αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1.

O «¶γιαξ» της Ηπείρου πήρε το προβάδισμα στο σκορ στο 29' με τον Ανδραλά, ωστόσο η απάντηση των Βοιωτών ήρθε τρία λεπτά αργότερα με γκολ του Μπάρκογλου.

Στα χθεσινά παιχνίδια με ένα γκολ στο τέλος ο Ολυμπιακός και ένα γκολ στις καθυστερήσεις ο ΠΑΟΚ κατάφεραν να πάρουν τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Οι «ερυθρόλευκοι» των μυρίων προβλημάτων βρήκαν τον τρόπο να σκοράρουν στο 80’ με τον Όσκαρ και να περάσουν από το Περιστέρι με 1-0, στο παιχνίδι με τον Ατρόμητο, με αποτέλεσμα να παραμείνουν στην κορυφή της βαθμολογίας.

Για την ομάδα του Πειραιά αγωνίστηκαν βασικοί οι Κατσικογιάννης και Σοϊλέδης, ενώ για πρώτη φορά αγωνίστηκε και ο νεαρός Φετφατζίδης, που αντικατέστησε τον Σοϊλέδη.

Στην «Τούμπα» ο ΠΑΟΚ, που επίσης έχει πολλά αγωνιστικά προβλήματα κατάφερε να ξεκλειδώσει την άμυνα της Ξάνθης και με γκολ του Ίβιτς στις καθυστερήσεις πήρε τη νίκη 1-0 απέναντι στους μαχητικούς ακρίτες.

Τέλος, στο τρίτο ματς του Σαββάτου στο «Αλκαζάρ» Λάρισα και ¶ρης αναδείχθηκαν ισόπαλοι 2-2. Στο 8’ ο Σίμιτς άνοιξε το σκορ για τους «βυσσινί» , ενώ ο ¶ρης στο 25’ με τον Αμπρέου ισοφάρισε. Δύο λεπτά μετά ο Τουάμα πέτυχε το 2-1 για την ΑΕΛ, ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 33’ ο Σέρχιο Κόκε.