Μηνύματα   Θέματα   Μέλη   Online
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 6 από 6

Θέμα: Δεν ανοίγει το pc σας ?

Blogthean Το avatar του χρήστη Minister
    Περιοχή
    Palm Jumeirah

Confused Δεν ανοίγει το pc σας ?

Πατάτε το Power και τίποτα

Ε βάλτε το στην πριζα και ανοίξτε το το διακόπτη του πολυμπριζου και το διακόπτη του τροφοδοτικού :mysmilie_5: :mysmilie_5: :mysmilie_5:.

Εντάξει δεν είναι και τόσο αστείο έχει τύχει σε πολλους χωρις να σημαίνει κάτι.

Ενδέχεται να μην ανοίγει ο υπολογιστής σας και για τους εξής άλλους λόγους:

• Καμένο τροφοδοτικό

• Εμπλοκή του BIOS

Το να πάθει κοκομπλόκο το BIOS είναι μια κλασική περίπτωση και το πρόβλημμα λύνεται εύκολα.

1. βγάλτε το καλώδιο της πρίζας
    2. πατήστε το Power του pc
    3. αφαιρέστε το πλαινό κάλυμα του pc
    4. με τη βοήθεια ενός μικρού κατσαβιδιού αφαιρέστε τη μπαταρία του BIOS ( είναι η στρογγυλή μπαταρία που βρίσκεται στην μητρική πιέστε ελαφρά την ασφάλεια στα πλάγια της μπαταρίας και βυθίστε λίγο προς τα μέσα το κατσαβίδι. Η μπαταρία θα βγεί αμέσως)
    5. Πατήστε παλι το power
    6. Εφόσον πέρασαν 1-2 λεπτά απο τότε που την βγάλατε επανατοπόθετήστε τη μπαταρία στη θέση της
    7. βάλτε το στην πριζα

Είστε έτοιμοι

:rofl:μου έτυχε σε καινουργιο pc μην ανοίγει επειδή ο τεχνικός που το συναρμολόγισε είχε μαζέψεί και τακτοποιήσει τα καλώδια έτσι έστω όταν άνοιγες το μπροστινό καπάκι το καλώδιο που συνδεόταν ο διακόπτης Power με την μητρική τραβιόταν και αποσυνδέονταν από τη μητρική το καλώδιο (είχε φρικάρει το παιδί καινούργιο μηχάνημα προσπαθούσε να το ανοίξει 2 ώρες)

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο pasxalis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που αναφέρει ο minister55 για το bios (βγάλσιμο της μπαταρίας και επανατοποθέτησή της) είναι πολύ χρήσιμο και στην περίπτωση που κάποιος έβαλε κωδικό στην εκκίνηση του υπολογιστή (bios) κι μετά δεν το θυμάται. Μετά το βγάλσιμο της μπαταρίας ο κωδικός σβήνει!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Minister : 31-08-08 στις 19:34

Talking

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Minister55 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πατάτε το Power και τίποτα

Ε βάλτε το στην πριζα και ανοίξτε το το διακόπτη του πολυμπριζου και το διακόπτη του τροφοδοτικού :mysmilie_5: :mysmilie_5: :mysmilie_5:.

Εντάξει δεν είναι και τόσο αστείο έχει τύχει σε πολλους χωρις να σημαίνει κάτι.
    Πράγματι... Πέρσι το καλοκαίρι έλειπα διακοπές κι είχα πάρει πολλά μέτρα για το pc μου: εκτός από τον κωδικό που ήδη είχα περάσει (μόνο ο δικός μου λογαριασμός υπήρχε στο pc τότε, κι αυτός με κωδικό σχετικά δύσκολο), είχα κλείσει το διακόπτη του τροφοδοτικού, είχα κλείσει το UPS καθώς επίσης και το πολύμπριζο. Ο αδερφός μου χρειάστηκε κάποια μέρα το pc κι αφού είχε πιάσει και μετρούσε το ρεύμα να δει τι έχει πρόβλημα και δεν ανοιγει το pc (:D:D), κάποια στιγμή πρόσεξε ότι είχα κλείσει όλους αυτούς τους διακόπτες. Κι όταν είδε και τον κωδικό παραλίγο να μου διαλύσει το pc...:D Αν θέλετε να σπάσετε τα νεύρα κάποιου που θέλει να ανοίξει το pc σας, φωνάξτε με...:mysmilie_5:
    Ελευθερία είναι η ελευθερία να λες ότι δύο και δύο ίσον τέσσερα. Αν αυτό γίνει παραδεκτό, όλα τα άλλα ακολουθούν.
    (George Orwell, "1984")

Blogthean Το avatar του χρήστη aner_no1
    Περιοχή
    Kalamata

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Varvara Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πράγματι... Πέρσι το καλοκαίρι έλειπα διακοπές κι είχα πάρει πολλά μέτρα για το pc μου: εκτός από τον κωδικό που ήδη είχα περάσει (μόνο ο δικός μου λογαριασμός υπήρχε στο pc τότε, κι αυτός με κωδικό σχετικά δύσκολο), είχα κλείσει το διακόπτη του τροφοδοτικού, είχα κλείσει το UPS καθώς επίσης και το πολύμπριζο. Ο αδερφός μου χρειάστηκε κάποια μέρα το pc κι αφού είχε πιάσει και μετρούσε το ρεύμα να δει τι έχει πρόβλημα και δεν ανοιγει το pc (:D:D), κάποια στιγμή πρόσεξε ότι είχα κλείσει όλους αυτούς τους διακόπτες. Κι όταν είδε και τον κωδικό παραλίγο να μου διαλύσει το pc...:D Αν θέλετε να σπάσετε τα νεύρα κάποιου που θέλει να ανοίξει το pc σας, φωνάξτε με...:mysmilie_5:
    ΧΑΧΑΧΑΧ!!!! Πρέπει να το κάνεις υπηρεσία, θα πουλήσει σαν τρελό!!!:mysmilie_5:
    Τζίμης Πανούσης :
    Η βία είναι το θηλυκό του βίου. Το ουδέτερο είναι το βιός.

ΠΡΟΣΟΧΗ!!! ΜΗΝ ΑΝΟΙΞΕΤΕ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΕΔΩ. ΘΑ ΚΟΛΗΣΕΤΕ Κ ΕΙΝΑΙ ΔΩΡΕΑΝ! http://www.erepublik.com/en/referrer/menon111

PThink before you print.

Προεπιλογή

Αυτό που αναφέρει ο minister55 για το bios (βγάλσιμο της μπαταρίας και επανατοποθέτησή της) είναι πολύ χρήσιμο και στην περίπτωση που κάποιος έβαλε κωδικό στην εκκίνηση του υπολογιστή (bios) κι μετά δεν το θυμάται. Μετά το βγάλσιμο της μπαταρίας ο κωδικός σβήνει!

Προεπιλογή Απάντηση: Δεν ανοίγει το pc σας ?

Γεια σας μια μερα ξαφνικα το pc μου εκλεισε, παταω το κουμπι power και η κεντρικη μοναδα φενεται να ανοιγει αλλα το ποντικι, το πληκτρολογιο και η οθονη δεν αποκρινονται καθολου ειναι σαν να μην ειναι συνδεδεμενα.
    παρακαλω αν εχεται καμια ιδεα πειτε την.

Προεπιλογή Απάντηση: Δεν ανοίγει το pc σας ?

Γεια σας μια μερα ξαφνικα ο υπολογιστης μου εκλεισε, παταω το κουμπι power και η κεντρικη μοναδα φενεται να ανοιγει αλλα το ποντικι, το πληκτρολογιο και η οθονη δεν αποκρινονται καθολου ειναι σαν να μην ειναι συνδεδεμενα.
    παρακαλω αν εχεται καμια ιδεα πειτε την.

Παρόμοια Θέματα

1. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-12-09, 15:34
  2. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-07-09, 16:37
  3. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-05-09, 2:21
  4. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-02-09, 19:00
  5. Δεν θελω να σας φοβισω(μην δειτε το αυτο)
    By loop.park in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-07-08, 17:18

Members who have read this thread: 11

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές