Μηνύματα   Θέματα   Μέλη   Online
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 3 από 3

Θέμα: Γίνε ανάδοχος παιδιού!!!!

Banned
    Περιοχή
    Aθήνα

Happy Γίνε ανάδοχος παιδιού!!!!

Με μόλις 22 ευρώ το μήνα ή 0.75 λεπτά την ημέρα μπορείτε να σώσετε μια ζωή!

Μπείτε εδώ!!!!

To άρθρο απο την ActionAid:

Γίνετε Ανάδοχος Παιδιού σήμερα ... και αλλάξτε τη ζωή του για πάντα

Η απόφασή σας να γίνετε Ανάδοχος μπορεί να είναι καθοριστική για τη ζωή ενός παιδιού σε μια φτωχή χώρα στον αναπτυσσόμενο κόσμο, όπου οι άνθρωποι καθημερινά αγωνίζονται για να ζήσουν άλλη μια μέρα, έστω και αν αυτή είναι γεμάτη δυστυχία και αβεβαιότητα.

Αναδοχή Παιδιού δε σημαίνει υιοθεσία. Σημαίνει υποστήριξη ενός παιδιού, της οικογένειάς του και όλων των ανθρώπων της περιοχής που ζει, ώστε να επιτευχθούν μόνιμες βελτιώσεις στην ποιότητα της ζωής τους. Έτσι, δίνετε στους ανθρώπους των αναπτυσσόμενων χωρών βάσιμη ελπίδα να ονειρεύονται ένα καλύτερο αύριο. Με τη συστηματική εισφορά σας βοηθάτε τους κατοίκους των κοινοτήτων να αξιοποιήσουν τις δικές τους ικανότητες και να βελτιώσουν τη ζωή τους, στηριζόμενοι στις δικές τους δυνάμεις. Πολύ περισσότερο όμως, τους βοηθάτε να αποκτήσουν αξιοπρέπεια και ελπίδα.

Μέσω της σχέσης αναδοχής σας δίνεται η ευκαιρία:

• Να συνδεθείτε άμεσα με ένα παιδί και να έχετε συνεχή ενημέρωση για την πρόοδο και την εξέλιξη των έργων στην κοινότητά του.
    • Να ανοίξετε ένα «παράθυρο στον κόσμο» και να έρθετε σε επαφή με τον τρόπο ζωής των ανθρώπων στις αναπτυσσόμενες χώρες, μαθαίνοντας τις προκλήσεις τις οποίες καλούνται να αντιμετωπίσουν. Μπορείτε να μοιραστείτε μαζί τους τις καθημερινές τους νίκες, γνωρίζοντας ότι και εσείς έχετε συμβάλλει ουσιαστικά σε αυτές.
    • Να εμβαθύνετε τη γνώση σας για το παγκόσμιο περιβάλλον και τα βαθύτερα αίτια της φτώχειας, καθώς και πως αυτή είναι εφικτό να καταπολεμηθεί ριζικά μέσω της συντονισμένης δράσης.
    • Να επισκεφτείτε το παιδί στη χώρα που ζει και να δείτε από κοντά τα έργα που πραγματοποιούνται.

Η μοναδική σας υποχρέωση στο πρόγραμμα αναδοχής είναι η μηνιαία οικονομική εισφορά που ανέρχεται στο ποσό των 22¤ το μήνα ή αλλιώς 0.75¤ την ημέρα, λιγότερο δηλαδή από όσο στοιχίζει ένα εισιτήριο του μετρό. Μια εισφορά που δεν στερεί τίποτα από την ποιότητα της δικής σας ζωής, σημαίνει όμως πάρα πολλά για τις ζωές των κατοίκων αυτών των περιοχών. Αρκεί να σκεφτείτε ότι 10¤ αρκούν προκειμένου να αγοραστούν βιβλία για ένα ολόκληρο σχολείο στην Αιθιοπία.

Είναι την ίδια στιγμή σκόπιμο να γίνει σαφές ότι κανένα από τα παιδιά αυτά δεν λαμβάνει τα χρήματα προσωπικά. Τα ποσά συγκεντρώνονται και διατίθενται προς όφελος ολόκληρης της κοινότητας που ζει το παιδί, με σκοπό την βελτίωση των συνθηκών της ζωής όλων των κατοίκων μέσω των αναπτυξιακών προγραμμάτων που εφαρμόζονται στην περιοχή.

Προεπιλογή

Για το θέμα που παρουσιάζεις προσωπικά έχω ενημερωθεί και το έχω ψάξει αρκετά.Είμαι και εγώ ανάδοχος παιδιού από την action aid εδώ και ένα χρόνο.Είναι πολύ σημαντική προσπάθεια και σαφέστατα οποιαδήποτε στήριξη - μικρή ή μεγάλη - σε αυτές τις οργανώσεις έχει τεράστια σημασία.
    Δε σου κρύβω όμως και τον ενδοιασμό που έχω για το αν τα χρήματα που μαζεύουν τα διαχειρίζονται σωστά,αν ελέγχονται για το πόσα είναι αυτά τα χρήματα και αν δαπανούνται σωστά.Δε βλέπουμε και λίγα με σκάνδαλα και κατάχρηση χρημάτων.Θέλω πάντως να είμαι ακόμα ρομαντική και πραγματικά τέτοιες οργανώσεις να δίνουν φροντίδα , φάρμακα και αγάπη.....

Banned
    Περιοχή
    Aθήνα

Προεπιλογή

Τουλάχιστον έχεις την ελπίδα ότι κατα 70% γίνεται σωστή διαχείριση...

Παρόμοια Θέματα

1. Γίνε βουλευτής
    By Kefallonitis in forum Humor
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-12-09, 19:06
  2. Γίνε μαθητής της!
    By harisveneris in forum Διαπροσωπικές Σχέσεις
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-08-09, 9:34
  3. Γίνε παρατηρητής
    By ravos08 in forum Ειδήσεις
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-02-09, 11:37
  4. Γίνε προφήτης
    By Apostoleas in forum Humor
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-12-08, 10:51
  5. Γίνε η γυναίκα-μαγνήτης (μέρος Α')
    By j.gata in forum Διαπροσωπικές Σχέσεις
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-09-08, 14:57

Members who have read this thread: 0

There are no members to list at the moment.

Δικαιώματα - Επιλογές