Μηνύματα   Θέματα   Μέλη   Online
Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 27

Θέμα: Το παράδοξο του Πρωταγόρα - Γρίφος

Blogthean
    Περιοχή
    Τσαλικάκι, Ηράκλειο Κρήτης

Προεπιλογή

metal89 όχι.
    tritrina κράτα το πρώτο σκέλος της απάντησής σου, αλλά πρόσθεσέ της κάτι παραπάνω...
    Sex is like snow; you never know how many inches youΆre going to get or how long it will last...

Blogthean Το avatar του χρήστη tritrina
    Περιοχή
    Πάτρα

Προεπιλογή

Βασικα νοίζω τι μάλλον δεν καταλαβαινόμαστε, γιατί αν έχω δίκιο στο πρώτο σκέλος προηγουμένος, απλά σου έχω πει το ίδο πράγμα 3 φορές

Blogthean
    Περιοχή

Προεπιλογή

Λοιπόν, επειδή δεν θα βρούμε άκρη, να ποια είναι η απάντηση:
    Το παράδοξο δημιουργείται από τη στιγμή που ο όρος της συμφωνίας τους εφαρμοστεί πάνω στη μεταξύ τους δίκη.
    Έτσι ο δικαστής πρέπει κατ' αρχήν να θεωρήσει πως η παρούσα δίκη δεν είναι μέρος της μεταξύ τους συμφωνίας. Τότε θα είναι ελεύθερος να αποφασίσει αν η συμφωνία του Πρωταγόρα με τον Αρίστιππο είναι έγκυρη, οπότε ο Αρίστιππος δεν θα πρέπει να πληρώσει ακόμα, ή άκυρη, οπότε ο Αρίστιππος θα πρέπει να πληρώσει τον Πρωταγόρα.
    Αυτη ακριβώς πρέπει να είναι η απάντηση! Τώρα, αν το είπατε, μάλλον δεν το κατάλαβα...
    Sex is like snow; you never know how many inches youΆre going to get or how long it will last...

Προεπιλογή

GiorgosChnar: …metal89, κάντην πιο λιανή για να την καταλάβω καλύτερα...

GiorgosChnar: …tritrina και εσύ κάν' το πιο λιανά

tritrina: Να το πω αλλιώς δηλαδή?

tritrina: …..Βασικα νομίζω οτι μάλλον δεν καταλαβαινόμαστε…

tritrina: …απλά σου έχω πει το ίδο πράγμα 3 φορές.

GiorgosChnar: …επειδή δεν θα βρούμε άκρη…

GiorgosChnar: …μάλλον δεν το κατάλαβα...

Παιδιά, συγνώμη για την παρέμβασή μου. Παρακαλώ, μη τη δείτε αρνητικά. Μου δημιουργήθηκε αυθόρμητα και καλοπροαίρετα η εξής απορία:
    Μήπως έχετε μεταξύ σας μεγάλη διαφορά ηλικίας, και η δυστοκία που προκύπτει από τα παραπάνω οφείλεται στο γνωστό ¨ χάσμα των γενεών ¨ ?

Blogthean
    Περιοχή

Προεπιλογή

Μπορεί να είναι και έτσι όπως τα λες! Αλλά εντάξει. Πειράζει που δεν κατάλαβα κάτι και ξαναρώτησα για να το καταλάβω;

Προεπιλογή

Πολύ ωραίος γρίφος.
    Είχα διαβάσει την ιστορία και μου είχε κάνει εντύπωση. Μπράβο GiorgosChnar

Blogthean
    Περιοχή

Προεπιλογή

Να πω την αλήθεια, εγώ δεν θα τον έλυνα με τίποτα!!! Τουλάχιστον αυτήν την εποχή...!

Blogthean Το avatar του χρήστη ShadowSteve
    Περιοχή
    Αθηνα

Προεπιλογή

Εγω το σκεφτηκα καπψς αλλιως...εφοσον η συμφωνια ηταν να πληρωθει ο Πρωταγορας στην πρωτη νικη του Αριστιππου...αρα εχουμε και λεμε...
    Αφου πηγαν στο δικαστηριο σημαινε τα εξης (σαν πρωτη σκεψη που εκανα) 1)αν κερδιζε ο Αριστιππος τοτε θα πληρωνε την Πρωταγορα ως πρωτη του νικη και...
    2)αν εχανε ο Αριστιππος τοτε θα αναγκαζοταν ο Αριστιππος να πληρωσει τον Πρωταγορα μιας και θα κερδιζε στο δικαστηριο...Αρα ο Πρωταγορας σκεφτηκε εξυπνα(:coolb:) κατ'εμε γιατι θα πληρωνοταν ειτε κερδιζε καποια νικη ο Αριστιππος ειτε επειδη στο δικαστηριο που πηγανε,οποια αποφαση και να εβγαινε,παλι θα πληρωνοταν...
    Αλλα μετα μπαινει στην μεση και ο δικαστης που πρεπει να επιλεξει...Να σκεφτει οτι πρεπει να βγει απο την αποφαση του δικαστηριου η συμφωνια μεταξυ του Αριστιππου και Πρωταγορα και να αποφασισει δικαια και για τους δυο...Αν και ηξερε τι θα εκανε ο Πρωταγορας μιας και ηταν αυτος που εμαθε στον Αριστιππο την Νομικη...
    αυτη ειναι η αποψη μου...λιγο αναλυτικκη γιατι θα ηταν λιγο μπερδεμα αν το ελεγα συντομα
    Το να εισαι χαρουμενος στην ζωη σου σημαινει πολλα τελικα!Μην χαλιεσαι για τιποτα και ολα θα περασουν αργα η γρηγορα...

Blogthean
    Περιοχή

Προεπιλογή

Τελικά, καταλήγεις στην απάντησή μου: "Για να είναι δίκαιως ο δικαστής, πρέπει να πει ότι η δίκη δεν θα συμπεριληφθεί στην συμφωνία μεταξυ Πρωταγόρα - Αρίστιππου. Μετά θα αποφασίσει ο ίδιος για το τι πρέπει να κάνει ο Αρίστιππος ή όχι".

Blogthean Το avatar του χρήστη ShadowSteve
    Περιοχή
    Αθηνα

Προεπιλογή

Ναι απλα το ειπα λιγο αναλυτικα γιατι απο οτι καταλαβα κατι παρομοιο λεγανε και οι προλαλησαντες :P...αλλα ειναι ωραιος γριφος μιας και σε βαζει να σκεφτεις και απο τις 3 πλευρες και να βγαλεις ενα συμπερασμα αφου οτι και να κανει ο καθενας στηνδικη αυτη επηρεαζει αυτοματα και τα αλλα 2 ατομα(Δικαστης-Πρωταγορας-Αριστιππος τα 3 ατο δλδ)...
    Το να εισαι χαρουμενος στην ζωη σου σημαινει πολλα τελικα!Μην χαλιεσαι για τιποτα και ολα θα περασουν αργα η γρηγορα...

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. 'Ο Γρίφος του Εinstein'
    By gotham city in forum Παιχνίδια Γενικής Συζήτησης
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-12-09, 17:37
  2. Γρίφος με καυσόξυλα!!
    By ROTATOR in forum Παιχνίδια Γενικής Συζήτησης
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-10-08, 22:22
  3. ΤΡΙΑ ΚΑΠΕΛΑ - Γρίφος
    By GiorgosChnar in forum Παιχνίδια Γενικής Συζήτησης