<<ΟΡΙΣΜΟΣ
ρατσιστής
ουσ θ / α ρατσιστής, ρατσίστρια [ratsi'stis, ra'tsistria]
που κάνει φυλετικές διακρίσεις>>

ΠΑΡΑΘΕΣΗ ΑΡΘΡΟΥ

Ο ρατσιστής είναι κάθαρμα

Στο βιβλίο "Ο ρατσισμός όπως τον εξήγησα στην κόρη μου", ο Tahar Ben Jelloun συζητά με τη δεκάχρονη κόρη του , πώς μπορούμε να σώσουμε τα παιδιά από το ρατσισμό, αφού ρατσιστές γινόμαστε, δεν γεννιόμαστε. Ένα παιδί είναι διαθέσιμο, ανοικτό, μέσα από την εκπαίδευση, να μάθει ότι οι άνθρωποι γεννιόμαστε και παραμένουμε ίσοι. Γιατί είναι δύσκολο να αλλάξουν οι μεγάλοι; διερωτάται το μικρό. Οι μεγάλοι δεν αλλάζουν, γιατί "κάθε ον τείνει να επιμένει στο είναι του". Οι ρατσιστές πάσχουν από αισθήματα ανωτερότητας ή κατωτερότητας , αισθάνονται ότι απειλούνται, για αυτό είναι επιθετικοί.

Πάσχουν από ξενοφοβία, φοβούνται τον ξένο, τον φτωχό ξένο, όχι έναν εμίρη. Οι ρατσιστές ζουν μέσα στην καχυποψία και τις προκαταλήψεις τους, γιατί θεωρούν ότι ξέρουν προκαταβολικά τι είναι και τι αξίζουν οι άνθρωποι.

Και η μικρή λέει:
- Μπαμπά, θα πω μια κακή κουβέντα: ο ρατσιστής είναι κάθαρμα.
- Η λέξη αυτή είναι μάλλον επιεικής κόρη μου, αλλά είναι και αρκετά δίκαιη, απαντά...
"Επιτέλους, ποιος είναι ο ορισμός του ρατσιστή;" ρωτάνε τον Yπουργό Eσωτερικών, οι "σωτήρες" -αυτοί που θέλουν να "σώσουν την Κύπρο από τους μουσουλμάνους μετανάστες"- σε επιστολή τους στην εφημερίδα Πολίτης,13/7/08.
Αν ρωτούσε ένα μικρό παιδί, δεν θα απαντούσα, πως ο ρατσιστής είναι καθίκι για να μην γίνει δυσκοίλιο, αφού θα ταυτίσει κάτι κακό με το κακό, ενώ οι πολύ ηλικιωμένοι "σωτήρες", μόνο καλό θα δουν με την απάντηση αυτή. Στην επιστολή τους εκτοξεύουν και την απειλή "πρέπει να χαλάσουμε το όνομα ότι η Κύπρος είναι ο επί γης παράδεισος για τους μετανάστες με το έτσι θέλω." Το υπόλοιπο περιεχόμενο της επιστολής βρίθει από βρικολακιασμένες φοβίες της περιόδου μετά το διάταγμα της ανεξιθρησκίας και μέχρι την κατάρρευση του ναζισμού. Οι "μουσουλμάνοι πολύτεκνοι" εποφθαλμιούν τα πιλάφια τού επί γης παραδείσου των "σωτήρων". Για τον μεταφυσικό, μετά θάνατο, παράδεισο τι να προσδοκούν; Σε όσους ρατσιστές πιστεύουν στη μετενσάρκωση οπόταν η κόλαση βιώνεται επί γης, τους εύχομαι ολόψυχα να μετενσαρκωθούν ως γυναίκες στο Νταρφούρ του Σουδάν, ή ως άνδρες Παλαιστίνιοι στη Ραμάλα.

Οι ρατσιστές που προσδοκούν τον χριστιανικό παράδεισο, την κάτσανε τη βάρκα. Ενδέχεται να συζήσουν στας αιωνίους μονάς με κάθε "Σύρο, Ιρακινό, Κούρδο, Αφρικανό κλπ". Γιατί ο Ιησούς Χριστός απευθύνεται σε όλα τα έθνη, "Ελάτε, οι ευλογημένοι από τον Πατέρα μου, γιατί πείνασα και μου δώσατε να φάω, δίψασα και μου δώσατε να πιω, ήμουν ξένος και με περιμαζέψατε, γυμνός και με ντύσατε, άρρωστος και με επισκεφτήκατε, φυλακισμένος και ήρθατε να με δείτε". Σαφής και κατηγορηματικός απευθύνεται σε όλα τα έθνη με κριτήριο σωτηρίας των ανθρώπων την έμπρακτη αγάπη στους πεινασμένους τους άρρωστους τους φυλακισμένους και τους ξένους. Τους ρατσιστές και τα άλλα καθάρματα τους διαβολοστέλνει κυριολεκτικά, και στις αντιδράσεις, μα πότε σε είδαμε και δε σε φροντίσαμε, απαντά "σας βεβαιώνω πως αφού δεν τα κάνατε αυτά για έναν απ' αυτούς τους άσημους αδελφούς μου, δεν τα κάνατε ούτε για μένα." Μτθ 25.35 ¶ντε, και καλή ψυχή! * Καθηγήτρια Μέσης

Το βλέμμα
Οι άνθρωποι δεν ζητούν να τους αγαπάμε, αλλά να σεβόμαστε την ανθρώπινη αξιοπρέπειά τους. Το βλέμμα των "ξένων", των οικονομικών προσφύγων, μοιάζει τόσο πολύ με το βλέμμα ανθρώπων ηλικιωμένων στην αγορά που σκέφτονται, αν φτάνουν τα ευρώ που έχουν στη τσέπη, να αγοράσουν φρούτα. Θα βγει ο μήνας; Δεν είναι λαθραία η απόλαυση ενός γλυκού πεπονιού; Βλέμμα που μοιάζει να κοιτάει το άπειρο, αμήχανο, φοβισμένο να καταμετρά την αξιοπρέπεια.

Της Ίριδος Ταλιαδώρου

ΠΟΛΙΤΗΣ - 27/07/2008, Σελίδα: 100