Μηνύματα   Θέματα   Μέλη   Online
Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 48

Θέμα: Πως μπορώ να φτιάξω ένα δικό μου site;;;

Blogthean Το avatar του χρήστη marthas
    Περιοχή
    xalkidiki

Προεπιλογή

Και εγω ετσι ξερω οτι για να κανεις δικο σου site θελει χρημα!!!

Προεπιλογή

Υπάρχουν τρόποι..
    εκτός απ΄το forumup, υπάρχει για παράδειγμα και το informe.com
    Επιπλέον, μπορείς να βρεις ένα free host με αρκετά MB και bandwidth, ώστε να κάνεις τη δουλειά σου.. όπως για παράδειγμα το hyperphp.com

Βέβαια, για να γίνει σωστή δουλειά, αλλά και για να έχεις ένα domain name του τύπου: [#]www.YOURNAME.gr[/#] τότε πρέπει οπωσδήποτε να πληρώσεις...!!

(Οι ταμπλέτες είναι free πάντως.. και για php, και για smf και για vbulletin.. :))
    To αν και κατά πόσον ο Θεός παίζει ζάρια με το σύμπαν είναι συνάρτηση των σκιών στο σπήλαιο της, του Πλάτωνος, πολιτείας...:wise:
    :sweep:My blog: CE News & CE toolbar!
    Η Ελληνική Ορθογραφία είναι Freeware, δηλαδή μπορείς να τη χρησιμοποιείς ελεύθερα.
    Δεν είναι όμως Open Source, δεν μπορείς να την τροποποιείς ή να τη δημοσιεύεις τροποποιημένη!

PLATINUM Member

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Xountini Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχουν τρόποι..
    εκτός απ΄το forumup, υπάρχει για παράδειγμα και το informe.com
    Επιπλέον, μπορείς να βρεις ένα free host με αρκετά MB και bandwidth, ώστε να κάνεις τη δουλειά σου.. όπως για παράδειγμα το hyperphp.com

Βέβαια, για να γίνει σωστή δουλειά, αλλά και για να έχεις ένα domain name του τύπου: [#]www.YOURNAME.gr[/#] τότε πρέπει οπωσδήποτε να πληρώσεις...!!

(Οι ταμπλέτες είναι free πάντως.. και για php, και για smf και για vbulletin.. :))
    κανένα Ελληνικό καλό ξέρεις;;; Θα με βοηθούσε πολύ, όχι πως δεν ξέρω ξένες γλώσσες - το αντίθετο!!!:)

Προεπιλογή

Ελληνικό host? Ή Ελληνική πλατφόρμα;
    Απ΄όσο ξέρω, και στο Informe και στο Forumup μπορείς να φτιάξεις Ελληνικά Forums..

Ελληνική πλατφόρμα πάλι, υπάρχουν διάφορες διανομές, με τις κλασσικές πλατφόρμες, μεταφρασμένες...
    To αν και κατά πόσον ο Θεός παίζει ζάρια με το σύμπαν είναι συνάρτηση των σκιών στο σπήλαιο της, του Πλάτωνος, πολιτείας...:wise:
    Η Ελληνική Ορθογραφία είναι Freeware, δηλαδή μπορείς να τη χρησιμοποιείς ελεύθερα.
    Δεν είναι όμως Open Source, δεν μπορείς να την τροποποιείς ή να τη δημοσιεύεις τροποποιημένη!

PLATINUM Member

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Xountini Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ελληνικό host? Ή Ελληνική πλατφόρμα;
    Απ΄όσο ξέρω, και στο Informe και στο Forumup μπορείς να φτιάξεις Ελληνικά Forums..

Ελληνική πλατφόρμα πάλι, υπάρχουν διάφορες διανομές, με τις κλασσικές πλατφόρμες, μεταφρασμένες...
    θα το κοιτάξω και θα σου πω το συντομότερο...
    Ναι το είδα, forum δεν θέλω και το informe καλό μοιάζει παρ'ολου που καμία άλλη γλώσσα που δείχνει να υποστηρίζει(μαζί και τα Ελληνικά) δεν λειτουργεί εκτός από την Αγγλική. Έχω ήδη ένα blog που δεν το ανανεώνω ποτέ και το χρησιμοποιώ για να ανεβάζω εικόνες που μετά βάζω τα links τους σε θέματα του blogthea. Το κεντρικό site είναι το www.blogger.com και το blog μου είναι το αυτό. Για να καταλάβεις, βλέπεις το πρώτο θέμα-ανάρτηση που έχω κάνει και έχει κάποιες εικόνες;;; Αυτές τις εικόνες τις βάζω σε κάποιοα δικά μου posts και στη συγκεκριμένη περίπτωση εδώ γιατί το blogthea δεν σε αφήνει να ανεβάσεις εικόνες από τον υπολογιστή σου αλλά να τις παίρνει από άλλα site.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη plutomaniac : 30-11-08 στις 13:11

Προεπιλογή

Σχετικά με το informe, δες αυτό:
    Κώδικας:
    http://captainjimmy.informe.com/
    Στο δίνω, γιατί είναι ένα Ελληνικό forum που τυγχάνει να γνωρίζω στο συγκεκριμένο host. Λογικά, πρέπει να σου βγαίνει πλήρως στα Ελληνικά..

Όσο για το να ανεβάζεις εικόνες, έχεις προσέξει το σύνδεσμο "Upload Images to ImageShack" κάτω από τον text editor, είτε στη γρήγορη απάντηση, είτε όταν χρησιμοποιείς τον πλήρη επεξεργαστή κειμένου;

Πατάς αναζήτηση, βρίσκεις την εικόνα που θες,
    host it, ανοίγει το παράθυρο του ImageShack που έχει αποθηκεύσει την εικόνα,
    παίρνεις το link που θέλεις και το επικολλάς εδώ.

Αν πάλι, θες να διατηρείς τις εικόνες που ανεβάζεις, ή κατέβασε και εγκατέστησε στο browser σου την toolbar από το imageshack.us, ή κάνε ένα δωρεάν λογαριασμό στο Photobucket.com. :)

Αν μου πεις, τί ακριβώς θέλεις από το "site" που θες να φτιάξεις, θα μου είναι πιο εύκολο να σε βοηθήσω.
    Διατηρώ κι εγώ blog, έχω δουλέψει σε ένα σχετικά μεγάλο portal/forum ως διαχειριστής, είχα δικό μου portal και forum σε επί πληρωμήν host και domain (το www.wipers.gr αν το ήξερες..), κι έχω ασχοληθεί αρκετά και με τα free forums, όπως το informe και το forumup, απ΄τα οποία δε θα δείξω παραδείγματα, μια και το ένα που λειτουργεί ακόμη, είναι της κοινότητας του μεταπτυχιακού που κάνω τώρα, και προτιμώ να το ξέρουν μόνο όσοι σπουδάζουν σ΄αυτό..

Ως εκ τούτου, αν μου πεις τί ακριβώς θες, είναι πολύ πιο εύκολο να βοηθήσω..! :)

PLATINUM Member

Προεπιλογή

βασικά, forum δεν θέλω, θέλω ένα site(δε γίνεται με δικό μου domain.) που να έχει καλό badwitch, να με αφήνει να έχω αρκετό χώρο για να ανεβάζω και κυρίως να μην είναι αργό ή να πέφτει ο server τους συνέχεια όπως είχα με ένα άλλο blog. Ακόμα δεν ξέρω πως μπορώ να κάνω το blog μου γνωστό!!! Συγγνώμη αν σε κούρασα...

Προεπιλογή

ok...!!
    Έτσι είναι πολύ πιο εύκολα τα πράγματα.
    Σε free hosts, ο καλύτερος που ξέρω, είναι αυτός:
    Κώδικας:
    http://150m.com/
    Βέβαια πρόσφατα έπεσα πάνω στο
    Κώδικας:
    http://www.hyperphp.com/
    και στα clones του
    Κώδικας:
    http://my-php.net και http://1sthost.org
    Τα οποία φαίνεται να είναι καταπλητικά, αλλά εγώ είχα κάποια προβλήματα:

1ον, αν χρησιμοποιήσεις το free domain τύπου yourname.co.cc που σου δίνει, έχεις πολύ μεγάλες πιθανότητες να γίνει τρελό μπέρδεμα των dns και να σου κάνει redirect. Ως εκ τούτου, stick to the: "yourname.hyperphp.com"

2ον, αν φτιάξεις forum, με εξωτερική πλατφόρμα, κολλάει, ύστερα από μερικές μέρες, και δεν το εμφανίζει καθόλου.. χωρίς κανένα προφανή λόγο.

Όμως, σε ό,τι έχει να κάνει με hotlinking, αφού το θες μόνο για να φιλοξενείς αρχεία, δεν έχω δει κανένα πρόβλημα.

Όσο για το blog σου... προφανώς, η πρώτη λογική κίνηση είναι να το "διαφημίσεις" και δεν εννοώ κάτι τρελό, αλλά για παράδειγμα, να το αναφέρεις στην υπογραφή σου, όπως κάνω εγώ...
    Ένας άλλος τρόπος που "πιάνει" είναι το να επισκέπτεσαι με τη σειρά σου, άλλα blogs, αφήνοντας το ίχνος σου... (κάποιο μήνυμα, ή κάτι παρόμοιο..)

Ο λόγος είναι διπλός, και ότι σε γνωρίζει ο κόσμος, αλλά και το γεγονός ότι το google, βλέποντας περισσότερα εισερχόμενα links, σε βγάζει πιο ψηλά στις αναζητήσεις...

Βέβαια, πάνω και πρώτα απ΄όλα, είναι το να έχεις συστηματικότητα στο να ανεβάζεις κείμενα, αλλά και να έχεις κάτι να πεις... προσωπικά, τα δικά μου blog τα τραβάνε προς τα πάνω, όχι περισσότερα από 3-4 κείμενά μου, σε σύνολο 65. (Έχω δύο blogs, σχεδόν με το ίδιο περιεχόμενο, ένα στο blogger, κι ένα στο pathfinder, πράγμα που εμένα μου ρίχνει κατακόρυφα την κίνηση, αλλά επειδή στις αρχές πηγαινοερχόμουν.. θεώρησα καλό να διατηρώ τελικά, και τα δύο...)

¶λλωστε, στην τελική ένα blog δεν το φτιάχνεις για την κίνηση, αλλά με σκοπό να μοιραστείς αυτά που νιώθεις, ή τέλος πάντων με σκοπό να κάνεις γνωστά αυτά που θες να πεις. - Για μένα, τα blogs μου αποτελούν περισσότερο μια "αποθήκη" μηνυμάτων και θεμάτων, που γράφω για να ποστάρω σε forums, αλλά θέλω να τα κρατήσω και για μένα... ή θέλω και να τα μεταφέρω πέρα από το συγκεκριμένο, εκάστοτε, forum.

PLATINUM Member

Προεπιλογή

Μπράβο, πολύ ωραίες απαντήσεις, δηλαδή...ποιό μου προτήνεις για τη περίπτωσή μου χωρίς να έχω προβλήματα;;; Το blogger σου άρεσε για παράδειγμα ή έχεις βρει και καλύτερο γιατί εγώ blogger έχω αυτή τη στιγμή.

Ο λόγος είναι διπλός, και ότι σε γνωρίζει ο κόσμος, αλλά και το γεγονός ότι το google, βλέποντας περισσότερα εισερχόμενα links, σε βγάζει πιο ψηλά στις αναζητήσεις...
    Αυτό δεν το ήξερα - ευχαριστώ πολύ!!! Ωραίος ο τύπος!!!

Προεπιλογή

Αν το 1.2 GB το μήνα που δίνει το 150m σου φτάνει, σου προτείνω αυτό..!!
    (Και νομίζω θα σου φτάνει.. πόσο θες πια; )

Όσο για το blogger, όπως και να το κάνουμε, είναι η καλύτερη πλατφόρμα φιλοξενίας blogs. Έχει πολλά συν. Αν όμως, ασχολείσαι με programming, ίσως να σου άρεσε να τσεκάρεις και το τί παίζει με το pathfinder.. όπου σε templates, ή παίρνεις μια έτοιμη, ή και μπορείς να εισάγεις δική σου.. ενώ και το μεγαλύτερο πλεονέκτημά του, είναι ότι σου δίνει πολύ μεγάλη ευχέρεια για μικροχακεριές...
    plus, ότι σε ενημερώνει ποίο post σου, έχει περισσότερη επισκεψιμότητα...

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-03-13, 3:05
  2. Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-05-10, 13:44
  3. Πως μπορώ να παίξω NFSU(1) online?? HELP!!!
    By HaCkErFoX in forum Άλλα είδη
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-09-09, 16:52
  4. Πως μπορώ να ποστάρω ένα βίντεο ....
    By mixalakis in forum Γενικά για τους υπολογιστές
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-06-09, 22:32
  5. Πως μπορώ να αλλάξω την IP?
    By GateKeeper13 in forum Γενικά για τους υπολογιστές
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-11-08, 16:35

Members who have read this thread: 17