Μηνύματα   Θέματα   Μέλη   Online
Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 34

Θέμα: SONY ERICSSON HACK !!ΔΕΙΤΕ ΤΟ!!

Unibrow ![GUIDE]! ΠΩΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ SONY ERICSSON ΣΟΥ ΚΑΛΥΤΕΡΟ

Update:20/10/09
    Πλέον δεν εχω sony ericsson το γύρησα σε nokia.... οποτε εχω καιρό να κοιταξω τι καινουργιο βγήκε
    και τι οχι...... τα παντα μπορειτε να τα βρειτε topsony.com.....
    Υ.Σ πεταξτε τα ericsson παρτε nokia ^^ 5800 rulez

Λοιπόν δεν έχω δει κανένα topic εδώ για να χακεύουμε τα ericsson. Εγώ το έχω κάνει το δικό μου κινητο και πιστεύω θα σας αρέσει..... δεν φαίνεται καλά γιατί το δεύτερο κινητό μου δεν έχει εστίαση... όπως βλέπετε τα icons είναι διαφορετικά....τώρα θα σας παραθέσω ένα guide για να κάνετε καλύτερο τον ήχο ή την κάμερα του κινητού σας!! ή οτι θέλετε

STEP 1:χρειάζεστε αυτό το καλώδιο που θα το βρείτε σε αυτό το link
    Κώδικας:
    http://www.e-shop.gr/show_tel.phtml?id=TEL.003494
    Aυτό είναι το καλώδιο DCU-60 όμως η δουλειά γίνεται και με DCU-65 αλλά εγώ συνηστώ το 60, αν έχετε τετοιο καλώδιο μπορείτε να το δείτε κατω κατω θα εχει ενα καρτελακι.... (οταν είστε στο κινητο οχι στο μενού στο "desktop" του κινητου καντε το εξις πατηστε >*<<*<* και θα σας βγει το μενου υπηρεσια εκεί πατήστε στο πληροφ.υπηρεσιας και μετα πληροφοριες λογισμικού εκεί διαβάστε και δείτε τι DB έχετε εγω έχω DB2020. αυτο το λεω γιατι τα DB3150 δεν μπορεις να τα hackeψης με τίποτα)

STEP 2: αμα το έχετε καλως... Κάντε exctract το far manager και κάντε εγκατάσταση.... ύστερα κάντε exctract το jdflasher full και κάντε τον επικόλληση στο φάκελο που εγκαταστήσατε το far δηλαδή C:/program files/far
    επίσης κάντε extract και το usb driver αφιστε το κάπου στο desktop.

STEP 3: αφου έχετε κάνει install και τα λοιπα κλείστε το κινητο σας και βγάλτε την sim και ξαναβάλτε την μπαταρια. μην το ανοιξετε το κινητο.
    ανοίξτε το far και πατήστε alt+f1 και διαλέξτε το just da flasher και θα σας δειξει αυτο και αλλάξτε τις ρυθμίσεις ώστε να είναι έτσι...
    και πατήστε jump into rabit hole αυτο το αριστερο κουμπί και τώρα πατώντας το c του κινητού μας συνδέστε το με το usb κρατηστε το πατημενο το c (το κινητο εννοείται κλειστό) τώρα κατώ δεξιά θα βγεί το
    "flash usb κατι τετοιο" απλος πατήστε advanced και κάντε browse εκεί που έχετε τα usb drivers. αφού του τα δώσετε μπορείτε να αποσυνδέσετε το κινητο απο το usb. περιμέντε να γίνει το install των drivers και ξανα κάντε το βήμα απο το jump into rabit hole μεχρι το μερος που πατάτε το c και τοτε λογικα θα αρχίσει να σας το φορτώνει.... την ώρα που θα φορτώνει σας παρακαλώ να δείτε καπου θα λεει cid52,53,49 ενα απο αυτα... οποιος έχει cid53 να μου το πει για δεν μπορεις να τα κανεις fully hacked....

STEP 4: τώρα θα σας δείχνει αυτό ( το αριστερο μας ενδιαφέρει μονο και μπορειτε να αφεισετε το c) στο ofs καντε διπλο κλικ και θα φορτώσει κατι... τώρα είμαστε μεσα στο κινητο και θα πρεπει να βλεπετε αυτο δεν ξέρω να σας τα εξηγήσω τι ειναι το καθένα αλλα θα σας πω αυτα που χρειαζετε να ξερετε. (τα αρχεια για το κινητο σας θα τα βρειτε εδώ. αυτα που χρειαζεστε ειναι acoustic, display, camera, menu icons(flash menu ειναι μονο για τα walkman) τα υπολειπα αφήστε τα.... και κατι αλλο που δεν θα σας αρεσει πρεπει να κανεις register σε αυτο το site και να περιμένεις 3 μερες, κατι τετοιο....
    λοιπον έστω οτι έχουμε τα αρχεια που θέλουμε

STEP 5: τα acoustic πανε στο ifs/settings/acoustic/ πως τα βάζετε???
    καντε στο δίπλα παραθυρο του far manager browse εκει που έχετε τα acoustic.... (το format τους ειναι ή zapf ή apf) και μετα αφου τα βρείτε καντε τα ολα δεξι κλικ και ολα θα πρεπει να κιτρινισουν.... και μετα πατήστε f5 και copy που ειναι δίπλα απο το F10 tree και έγινε..... πατηστε ολο πισω κατι τελιτσες και θα πιγενετε εναν φακελο πιο πισω ωσπου να σας βγαλει αυτο

για τα camera drivers γ@@@@@ γιατι την δικια μου camera την πήγα 35 fps^_^
    το αρχειο ειναι το camdriver0.dat(to camdriver1.dat ειναι απο το 3G καμερα) και του display ειναι dispdriver0.dat καντε το όπως το acoustic.

ΤΕΛΟΣ έχετε ενα ericsson που γ@@@@@@ σε ένταση, καμερα και οθόνη
    αυτα είναι τα βασικά... σε καμία περίπτωση μην κανει το sony ericsson update απο το pc σας γιατι το κανει cid53 και μετα δεν μπορείτε να το κανετε quick access patch..... τα υπόλειπα που μενουν να σας πω θα τα ποστάρω πιο μετα.... πως να αλλαζετε τα menu icons σαν το δικο μου... να αλλάζετε το εικονιδιο της μπαταρίας και πολλα άλλα.... βέβαια
    κάποιοι που πέρνουν απο αγγλικά μπορούν να τα δούν απο το site που σας έδωσα αυτο εδω

Επόμενο κεφάλαιο: γιατι το SEUS= sony ericsson update service ειναι "κακο" γιατι σας κανει update σε cid53 και μετα δεν μπορείτε να κάντε patches.... και εγώ ετσι την έπαθα..... και να ξέρετε δεν μπορεί να πάει πίσω..... να κανεις downgrade.... τωρα τα συνήθως cid και DB για τα παρακατω μοντέλα ειναι: Συνημμένο Αρχείο 1334

Λοιπόν υπρχουν καποια patch για τα ericsson που μπορεις να κανεις τα εξις: ραδιοφωνο χωρις ακουστικά, να αλλάξεις το quality του video σε mp4, να βαλεις κωδικό στο file manager στις επαφές και αλλα πολλά....
    αυτα όμως ΔΕΝ γινονται σε cid53 κινητα.....

UPDATE: πως να βάζεις άλλη γλώσσα σε κινητο....
    tpa/preset/system/language με βάσει τα προηγούμενα....
    κάντε copy τα sq .T9 και .lng μεσα εκεί.... μετά διαγράψτε τα lng.dat και lng.lst (αφού ανοίξετε το κινητό θα ξαναδημιουργηθούν μονα τους(μην το ανοιξετε ακόμα))
    STEP#επειτα χρειάζεστε εναν τρόπο για να βρείτε το customize.xml του κινητού σας το original με βάση το fw που έχετε... ψάξτε EDO για να βρείτε του κινητου σας και κατεβάστε το.... γιατι πρεπει να κανουμε κάποιες αλλαγές
    ανοίξτε το με notepad και λογικα θα δείτε αυτο:
    :<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>
    <customization>
    <info>
    <cda-number>CDA102494/100</cda-number>
    <cda-revision>R1A</cda-revision>
    <model>W810i</model>
    <country>Indonesia</country>
    <operator>Generic Trade</operator>
    <language-variant-name>APAC</language-variant-name>
    <allowed-language>zs</allowed-language>
    <allowed-language>zh</allowed-language>
    <allowed-language>en</allowed-language> <<ΕΔΩ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΟ >el< πρεπει να γράψετε ολοκληρη την γραμμη και μετα save....
    ύστερα βαλτε το στον φάκελο tpa/preset/custom και αντικαταστιστε τον υπαρχοντα..... μετα ανοιξτε κανονικα το κινητό σας και ειναι ετοιμο με ελληνική γλώσσα μεσα.........

το STEP# μονο στην περίπτωση που ας πουμε οτι το κινητο είναι απο εξωτερικο... αλλιως δεν χρειαζετε θα το έχει ήδη

HOW TO DEBRAND A PHONE FROM VODAFONE:
    STEP 1: θα χρειαστούμε το SEUS που είτε θα το έχει το cd του κινητού ή κατεβάστε το από την SΕ..
    Συνιστώμενο βήμα: (Για τους χρήστες με την εγγύηση.) - Θα πρέπει να προσδιορίσετε CDA σας για να το κάνετε brand πάλι το τηλέφωνό σας σε περίπτωση που πρέπει να το πάτε για εγγύηση. - Κλείστε το τηλέφωνό σας και αφαιρέστε την μπαταρία και την βάλτε πάλι. - Συνδέστε το καλώδιο USB με το κουμπί τηλεφώνων και πατήστε το c. - Εκτελέστε A2uploader στον υπολογιστή σας, και πιέστε το κουμπί identify. - Έπειτα συνδέστε το κινητό σας με το καλώδιο USB σας στον υπολογιστή, έπειτα αποθηκεύστε τον αριθμό CDA που θα δείτε.(μην τον χάσετε γιατί είναι πολύ σημαντικός)

Ακολουθήστε τα επόμενα βήματα: Βήμα 1: - Πρέπει να μετατρέψετε το CDA σας σε ένα γενικό CDA, αυτό κάνει SEUS στην αναπροσαρμογή firmware. Δημιουργήστε νέο CDA σας από την εφαρμογή που σας έδωσα. (για τους ανθρώπους που θέλουν να αποκαταστήσουν το τηλέφωνο σε brand πάλι για να το πάνε για εγγύηση , ο cda ο αριθμός στο xml, αντιγράψτε αυτό που πήρατε από A2uploader το cda) και θα πρέπει να βλέπετε κάτι τέτοιο
    <?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
    <customization>
    <info>
    <cda-number>1201-0077</cda-number>
    <language-variant-name>WESTERN-EUROPE</language-variant-name>
    <created-by>Jockep</created-by>
    <model>W910i</model>
    </info>
    </customization>

- εμείς θέλουμε μόνο αυτό (παράδειγμα):
    <?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
    <customization>
    <info>
    <cda-number>1201-0077</cda-number>
    </info>
    </customization>
    Έπειτα ανοίξτε ενα έγγραφο στο σημειωματάριο, και κολλήστε τον κώδικά σας. Και σώστε έπειτα το έγγραφο ως customize_upgrade.xml.
    Βήμα 2: - Κλείστε το τηλέφωνό σας και αφαιρέστε την μπαταρία και την βάλτε πάλι. - Συνδέστε το καλώδιο USB και πατήστε το C. - Εκτελέστε A2uploader και πιέστε το κουμπί FileSystemTool, Πηγαίνετε στο tpa/preset/custom και συρετε το customize_upgrade.xml εκεί (μετά ελέγξτε εάν είναι εκεί): - Πιέστε το κουμπί stop στον A2uploader, και βγείτε
    Βήμα 3: - Ανοίξτε το τηλέφωνο, για να εγκατασταθεί το νέο CDA. - Κλείστε το τηλέφωνο
    Βήμα 4: - έπειτα κάντε το SEUS και κάντε ότι σας λέει για να κάνει σωστά το update. ¶μα τελείωσε Congrats! Έχετε ένα Sony Ericsson debranded, αποσυνδέσετε το καλώδιο USB από το τηλέφωνο, αφαιρείτε την μπαταρία και την βάζετε πάλι, και ανοίγετε το τηλέφωνο.....
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη katsavounis : 20-10-09 στις 18:02 Αιτία: update topic
    come to the dark side.... we have cookies

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο katsavounis Εμφάνιση μηνυμάτων
    STEP 3: αφου έχετε κάνει install και τα λοιπα κλείστε το κινητο σας και βγάλτε την sim και ξαναβάλτε την μπαταρια. μην το ανοιξετε το κινητο.
    ανοίξτε το far και πατήστε alt+f1 και διαλέξτε το just da flasher και θα σας δειξει αυτο και αλλάξτε τις ρυθμίσεις ώστε να είναι έτσι...
    Παταω alt+f1 αλλα δεν μου βγαινει πουθενα option just da flasher δεν μπορω να βρω που ειναι :sad:
    [COLOR=Red][B]Παρακαλώ διαβάστε τον κανονισμο λειτουργίας

&#164;©°&#181;&#254;¦&#231;&#230;£&#208;&#164;

Προεπιλογή

koita pos, pata alt kai f1 kai logika an exeis kani to extract tou jdflasher (olos o fakelos prepei na mpi sto plugins diladi mazi me ton fakelo) sto folder plugins tou far manager sta program files, tha sou deixnei auto i esto me alli sira....

Blogthean Το avatar του χρήστη loukas232323
    Περιοχή
    Nicosia-Cyprus

Προεπιλογή

Palaio file!!! Auta ta ekana otan eimun 17 xronwn:) Eixa 2 w800i,m600i kai twra ena P1 me windows vista panw:)
    To farmanager einai gia palia montella kinhtwn.. Gia kainurgia montella opws SmartPhones kai PDA's ths Sony exei kati applications p ta kaneis Hack ola. Otan paw spiti 8a ta kanw upload edw!

PROSOXH OMWS PAIDES GIATI AN KATI PAEI STRAVA TO KINHTO TA FTINEI!!!
    Egw proswpika xalasa 2 w800, ena m600i kai twra exw ena P1..

Kai den paw na piasw ena HTC Black Diamond re gmt me ta Windows egkatesthmena..

EPSISHS OTI 8ELETE GIA SONY ERICSSON HACK AUTO TO FORUM TA EXEI OLA: WWW.TOPSONY.COM

Auto einai to P1 p exw se Vista morfh, Teleio e?:

http://www.youtube.com/watch?v=ATK3xhZFAiE
    tHANKS.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη loukas232323 : 09-11-08 στις 14:14
    Kypros 1974 Den 3exnw
    AlienWare Pc User
    VW Golf III Vr6 Driver
    My Photoshop website:
    www.loukasp.webs.com

VW GOLF UNDYING!

Προεπιλογή

xairo poli pou einai palio... to thema einai oti ego den exo poli kairo mesa sto blogthea allios tha to eixa grapsi noritera, kai deutero giati den eixes kanei kanena topic??? des kai auto pou leo sto topic mou
    ΤΕΛΟΣ έχετε ενα ericsson που γ@@@@@@ σε ένταση, καμερα και οθόνη
    αυτα είναι τα βασικά... σε καμία περίπτωση μην κανει το sony ericsson update απο το pc σας γιατι το κανει cid53 και μετα δεν μπορείτε να το κανετε quick access patch..... τα υπόλειπα που μενουν να σας πω θα τα ποστάρω πιο μετα.... πως να αλλαζετε τα menu icons σαν το δικο μου... να αλλάζετε το εικονιδιο της μπαταρίας και πολλα άλλα.... βέβαια
    κάποιοι που πέρνουν απο αγγλικά μπορούν να τα δούν απο το site που σας έδωσα αυτο εδω
    gia pata sto edo<< na deis pou tha bgeis.....:D

Προεπιλογή

To βρηκα αυτο με το just da flasher αλλα κολισα αλλου στο Step 4: παταω το ofs φορτωνει κατι και μετα μου βγαζει αυτο

Προεπιλογή

ksana katebase auto
    Κώδικας:
    http://rapidshare.com/files/108200377/JDFlasher_Full.7z
    kai pigene sta program files sto far manager/plugins sbise to jdflasher kai ksana balto.... emena etsi mou doulepse... kai an den sou peksi kai etsi dokimase na exeis mesa tin sim(an kai den nomizo oti pezei rolo)

ypopsi, to file pou sou dino einai to idio, opote ama to exeis min to ksanakatebaseis aplos ksana kanto copy sto dir tou far......
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη katsavounis : 10-11-08 στις 9:05

Προεπιλογή

To εκανα πολλες φορες και παλι τιποτα οταν κοιταξα το db του κινητου ελεγε db2010 πειραζει αυτο??

Προεπιλογή

e tote ama leei db 2010 esi den prepei na pas na baleis db2020 opos stin eikona....
    diko mou lathos pou den to anefera.... bale 2010 ekei sto aristero box

Προεπιλογή

Αυτο ειναι το προβλημα δεν εχει 2010 εχει 2020 και 2012 και στο 2012 πλαι τα ιδια μου κανει...

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. [Πώληση] Sony Ericsson C702
    By limitt in forum Κινητά, SmartPhones, PDA, GPS και περιφερειακά
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-12-09, 21:48
  2. Sony Ericsson W980i
    By Adis in forum Sony - Ericsson
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-09-08, 21:16