Μηνύματα   Θέματα   Μέλη   Online
Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 17 από 17

Θέμα: Η ζήλεια στις σχεσεις των ζευγαριων

Blogthean Το avatar του χρήστη domino
    Περιοχή
    Αθήνα νότια προάστια

Προεπιλογή Απάντηση: Η ζήλεια στις σχεσεις των ζευγαριων

Η ζήλεια μέχρι ενός σημείου είναι φυσιολογική και αναπόφευκτη.
    Από ένα σημείο και μετά η υπερβολή δημιουργεί προβλήματα και φθορά στην σχέση και στους γύρω μας.
    Δεν ξέρω να απαντήσω αν είναι υγειές το να μην ζηλεύεις ή το αντίθετο, το μόνο σίγουρο είναι ότι συμβαίνει σε όλους μας, σε άλλον πολύ και σε άλλον λιγότερο.
    Οι επιπτώσεις της όμως είναι σχεδόν πάντα επιζήμιες και η διαχείρησή της απαιτεί λεπτούς χειρισμούς ώστε να μην φτάνουμε στα άκρα κάτι που είναι πολύ εύκολο να συμβεί.

Η υγειής ζήλια λέγεται ζηλοτυπία και είναι κάτι πολύ καλό και καθόλου κακό γιατί μας παρακινεί στο να γίνουμε καλύτεροι για αυτόν που αγαπάμε. Π.χ. το να θέλω να κάνω χαρούμενη μόνον εγώ την κοπέλα μου και να μη μου αρέσει όταν βλέπω κάποιον άλλον άντρα να την κάνει περισσότερο χαρούμενη απ ότι μπορώ εγώ αυτό λέγεται ζηλοτυπία ή το να θέλω π.χ. να είμαι ο πρώτος στον οποίο η κοπέλα μου θα εξομολογείται αυτό που την απασχολεί και όχι ο τελευταίος συγκαταλέγεται επίσης στη ζηλοτυπία.

Το να αρχίζω όμως να την καχυποπτεύομαι με το παραμικρό και να μην την εμπιστεύομαι αυτό λέγεται ζήλεια - σκέτο!
    Χριστιανισμός & Επιστήμη
    "θέλετε γνωρίσει την αλήθειαν, και η αλήθεια θέλει σας ελευθερώσει" Ιωαν. η' 32

Πιστεύω ότι το πρόβλημα είναι βαθύτερο και πηγάζει από το γεγονός ότι η κοινωνία μας έχει δημιουργηθεί και λειτουργεί με βάση πρότυπα και αξίες που είναι αντίθετες με τα ένστικτα μας. Έτσι ενώ τα ένστικτα μας είναι φτιαγμένα να λειτουργούν με άλλες ισορροπίες λειτουργούν λάθος στο σημερινό κοινωνικό περιβάλλον.
    Για παράδειγμα σε μια κοινωνία όπου τα αρσενικά σκοτώνουν το ένα το άλλο για να αποκτήσουν ή διατηρήσουν υπό την κατοχή τους θυλικά, πιο πετυχημένος είναι αυτός που συνδιάζει και σωματική δύναμη και ζήλεια. Αν δεν ζήλευε θα έδινε στα άλλα αρσενικά την ευκαιρία να πάνε με τα θυλικά του και μετά θα μεγάλωνε ξένα παιδιά.
    Αυτά τα ένστικτα δεν έχουν σβήσει αλλά υπάρχουν μέσα μας το ίδιο ισχυρά όσο και η ανάγκη να κάνουμε έρωτα ή να αποκτήσουμε παιδία ή η ίδια η ανάγκη να αγαπήσουμε. Το ότι κάποιοι δεν μπορούν να τα ελέγξουν δηλώνει απλά την έλειψη παιδείας (αφού αυτή είναι που δείνει στον άνθρωπο την ικανότητα να ελέγχει τα έντσικα με την λογική του).
    Βέβαια το όλο θέμα της ζήλειας δεν είναι σωστό να το μελετάει κάποιος εκτός του συνολικού πλαισίου τόσο της απλής ψυχολογίας και κοινονιολογίας, όσο και της κοινονιοβιολογίας...που όμως σε ένα άρθρο λίγων γραμμώ σε μια συζήτηση εδώ δεν είναι δυνατό να παρατεθούν ολοκληρωμένα. Πιστεύω όμως ότι έδωσα ένα δείγμα του τί περίπου λένε οι επιστήμες για αυτά τα φαινόμενα.

ΓΕΙΑ!ΚΟΙΤΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΘΑ ΣΥΖΗΤΗΣΩ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ.ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΄ΛΕΣ ΟΤΙ Η ΖΗΛΙΑ ΔΕΝ ΘΕΡΑΠΕΥΕΤΑΙ.ΚΟΙΤΑ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΖΗΛΙΑ ΑΥΤΟΣ 8 ΧΡΟΝΙΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΣ ΜΟΥ ΩΡΙΜΟΣ ΛΟΓΙΚΟΣ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΔΙΝΕΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ .ΕΓΩ ΔΕΝ ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΦΥΓΕΙ ΑΛΛΑ ΝΑ ΜΗΝ ΦΛΕΡΤΑΡΕΙ,ΚΟΙΤΑΕΙ ΚΛΠ.ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΤΡΕΛΛΑ ΣΚΗΝΙΚΑ ΚΑΙ ΧΑΛΙΕΜΑΙ.ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΝΑ ΤΟ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΩ ΚΑΙ ΓΙΑΥΤΟ ΔΙΑΒΑΖΩ ΦΟΡΟΥΜ ΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΛΟΙΠΑ.ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΑΛΛΑ ΘΕΛΩ ΜΙΑ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΑΠΟ ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΘΑ ΠΑΕΙ ΕΝΑ ΤΑΞΙΔΑΚΙ ΚΑΙ ΕΧΩ ΤΣΑΤΙΣΤΕΙ ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ??

Head Administrator Το avatar του χρήστη Adis
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη

Καλησπέρα.
    Καταρχάς μην γραφεις με κεφαλαία γιατί ειναι σαν να φωνάζεις.
    Στο θέμα μας τώρα.
    Οι σχέσεις των ανθρώπων γενικά βασίζονται στην αμοιβαία κατανόηση και εμπιστοσύνη. Δύο άνθρωποι είναι μαζί γιατί θέλουνε και οι δύο να είναι και γιατί περνάνε καλά μαζί. Κανένας δεν ανήκει σε κανέναν και επίσης καθένας είναι υπεύθυνος για τις επιλογές του.
    Απο εκει και πέρα ούτε οι ζήλιες έχουν θέση ούτε οι καυγάδες ούτε τίποτα. Τα προβλήματα πρέπει να λύνονται συλλογικά και με βάση την κοινή λογική, την αγάπη και τον σεβασμό πάνω απ'όλα στον άνθρωπό μας.
    Με βάση λοιπόν όλα τα ανωτέρω νομίζω οτι πρέπει να ηρεμήσεις και να αφήσεις τα πράγματα να κυλήσουν ομαλά. δεν μπορείς να ελέγξεις τα πάντα.
    Άποψή μου βέβαια όλα αυτά αλλά νομίζω οτι το να πιέζει κανείς τα πράγματα είναι σαν να πιέζει την ίδια του τη σχέση και τις αντοχές της.
    Διαβάστε τον κανονισμό λειτουργίας του BlogΘέα Portal

Όλοι μαζί να κάνουμε το Blogthea το καλύτερο Ελληνικό Forum
    Τιμὴ σΆ ἐκείνους ὅπου στὴν ζωὴ τῶν ὤρισαν καὶ φυλάγουν Θερμοπύλες...

εχεις δικιο.εισαι αντρας η γυναικα? γιατι σιγουρα τα δυο φυλα τα βλεπυν ολα απο διαφορετικη γωνια.παρεπιπτοντως αυτο το σαιτ ειναι σαν γραφειο ψυχολογου παλι καλα που υπαρχει

για μένα αν δεν υπάρχει η ζήλια σε μια σχέση δεν θα υπάρχει και το πάθος...όταν κάποιος σου δείχνει ότι ζηλευει τοτε καταλαβαίνεις πόσο ενδιφέρεται για εσένα και φοβάται...αν δεν ζήλευε δεν θα τον ένοιαζε με ποιόν ήσουν καν...ωστόσο εννοείται πως πρέπει να υπάρχει ζήλια σε τέτοιο βαθμό ΄'ωστε να μήν υπάρξουν εντάσεις.η υπερβολική ζήλια είναι αρρώστια και αν ποτέτην νιώσεις προσπάθησε να την αποφύγεις !!!!!!!

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

1. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-09-09, 13:18
  2. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-07-09, 21:04
  3. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-05-09, 21:58
  4. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-09, 12:59
  5. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-01-09, 9:53