Μηνύματα   Θέματα   Μέλη   Online
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9

Θέμα: Είναι η υπέρμετρη ανεκτικότητα, ένδειξη Αγάπης;

Προεπιλογή Είναι η υπέρμετρη ανεκτικότητα, ένδειξη Αγάπης;

Για παράδειγμα θα δώσω ένα αληθινό γεγονός,όμως πιστεύω πως η ίδια νοοτροπία κυριαρχεί σε όλες τις εκφάνσεις της ζωής μας.

ΑΡΓΑ το βράδυ, κάποιος εστιάτορας ετοιμάζεται να κλείσει και να πάει στο σπίτι του. Εκείνη τη στιγμή καταφτάνουν δύο γυναίκες με ένα παιδί και δίνουν παραγγελία. Επειδή ο εστιάτορας είναι πολύ κουρασμένος, μπαίνει στον πειρασμό να τους πει ότι το εστιατόριο έκλεισε, αλλά τελικά αποφασίζει να τις εξυπηρετήσει. Ενόσω οι δύο γυναίκες συζητούν και τρώνε, το παιδί τρέχει πάνω κάτω μέσα στο εστιατόριο, ενώ συγχρόνως του πέφτουν στο πάτωμα μπισκότα τα οποία και πατάει. Αντί να συγκρατήσει το παιδί, η μητέρα χαμογελάει. Όταν οι πελάτισσες φεύγουν τελικά, ο εξουθενωμένος εστιάτορας είναι αναγκασμένος να καθαρίσει το χώρο.

. Μερικοί γονείς επιτρέπουν στα παιδιά τους με ανεκτικότητα να κάνουν ό,τι θέλουν, πιστεύοντας πως τα παιδιά πρέπει να ανατρέφονται με πνεύμα ελευθερίας. Ή, λόγω του ότι η ζωή τους είναι εξαιρετικά πολυάσχολη, οι γονείς ίσως δεν αφιερώνουν τον απαραίτητο χρόνο για να δώσουν στα παιδιά τους ιδιαίτερη προσοχή και αναγκαία εκπαίδευση. Κάποιοι γονείς πιστεύουν ότι το πιο σημαντικό είναι η σχολική εκπαίδευση του παιδιού τους, γι’ αυτό και του παρέχουν απεριόριστη ελευθερία αρκεί να παίρνει καλούς βαθμούς και να μπει σε κάποιο ονομαστό πανεπιστήμιο.

Κατά την άποψή μου λοιπόν η ανεκτικότητα λέει: ‘Κάνε ό,τι σου αρέσει· μη με ενοχλείς’. Η αγάπη λέει: ‘Κάνε ό,τι είναι σωστό· εγώ νοιάζομαι για σένα’.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mixalakis : 27-05-09 στις 12:51

My Blog

Blogthean Το avatar του χρήστη ravos08
    Περιοχή
    Ηρακλειο Κρητη

Προεπιλογή Απάντηση: Είναι η υπέρμετρη ανεκτικότητα, ένδειξη Αγάπης;

φιλε mixalaki να δεις την πληρη αναισθησια στα κεντρα διασκεδασης που
    εργαζομαστε, να δεις τα παιδια να μπλεκουν στα ποδια των χορευτων
    των τραγουδιστων και οι γονεις να ειναι εξαφανισμένοι να τους καλουμε
    απο τα μικροφωνα να παρουν τα παιδια και να μην εμφανίζεται κανενας
    πληρη αναισθησια
    στα ξενοδοχεια δε, χειροτερη η κατασταση με τους ξενους κανουν τα ιδια και χειροτερα τραβουν και φωτογραφιες και δεν τολμαει κανενας να τους μιλησει
    εγω αυτο ας με συγχωρέσουν αλλα θα το ονομάσω
    αναισθησία
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ravos08 : 23-05-09 στις 13:54

Από ένα σημείο και μετά μιλάμε για αδιαφορία, όχι ανεκτικότητα. Η συγκεκριμένη κυρία δεν νομίζω να αφήνει το παιδί της να συμπεριφέρεται έτσι στο σπίτι της όπου πρέπει να καθαρίσει εκείνη.

Blogthean Το avatar του χρήστη zastava
    Περιοχή
    ATHENS Space Station

Μερικές φορές το λακωνίζειν είναι καλύτερο από το φιλοσοφείν συνεπώς:
    ΠΑΝ ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ

Αφορά όλα τα πράγματα και δεν εξαιρεί να συναισθήματα

ΜΑΧΟΜΑΙ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΥΜΠΟΛΕΜΙΣΤΗ ΚΑΙ ΣΥΝΟΔΟΙΠΟΡΟ ΜΟΥ ΠΟΤΕ ΓΙΑ ΄ΜΕΝΑ

Η ζωή είναι σαν ένα κουτί με σοκολατάκια – Ποτέ δεν ξέρεις τι γεύση θα σου τύχει.
    "Forrest Gump" (1994)

θα μπορουσαμε να το ορισουμε και σαν αγαπη ομως ειναι λαθος αντιληψη της ελευθεριας του ατομου ετσι οπως το εθεσες

Blogthean Το avatar του χρήστη Taxydromos
    Περιοχή
    Πολίτης του Κόσμου

Το θέμα με τα παιδιά και την ανεκτικότητα που υπάρχει απέναντι στην συμπεριφορά των γονέων είναι ένα μεγάλο πρόβλημα που δύσκολα θα βρει κάποιος λύση.
    Πολλοί γονείς έχουν συμπεριφορά μέσα σε καταστήματα <Με τον παρά μου και τον Τσαμπουκά μου> και αδιαφορούν για το οτιδήποτε.
    Έχω δει μητέρα σε εστιατόριο να βγάζει από τσάντα το γιογιό γιατί το παιδί ήθελε να πάει τουαλέτα (και δίπλα ο κόσμος έτρωγε) και όταν την παρατήρησαν είπε < Παιδί είναι τι σιχαίνεσαι?>
    Παιδιά που κάνουν φασαρία και ο κόσμος στον από κάτω όροφο κοιμάται και αν παραπονεθεί κάποιος θα σου πουν να μην <κοιτάς> τι κάνει ο άλλος σπίτι του.
    Η λογική να αφήνεις ένα παιδί ελεύθερο και αυτό να ξεσαλώνει με βρίσκει εντελώς αντίθετο και την αποφεύγω με τα παιδιά μου.
    Το ερώτημά μου όμως είναι αν ασχολείται κάποιος με τα παιδιά του γιατί οι περισσότεροι τα αφήνουν στους παππούδες και τα παίρνουν το Σαββατοκύριακο οπότε δεν συμμετέχουν στη ζωή του παιδιού και δεν ενοχλούνται.
    Ο τρόπος ζωής επίσης άλλαξε και κανένας πια δεν ενδιαφέρεται για τον διπλανό του όλοι κοιτάνε το ατομικό συμφέρον με αποτέλεσμα ο καθένας για τον εαυτό του και αποτέλεσμα μηδέν.
    Ο πατέρας μου (αν και διαφωνώ σε πολλά με τα λεγόμενά του εκτός φυσικά απο αυτό που παραθέτω) μου είπε κάποτε το εξής :

Έχεις δει παιδί μου κάποιον αναίσθητο άνθρωπο να αντιμετωπίζει άγχος και προβλήματα ?

Αναρωτήθηκες ποτέ το γιατί ?

Γιατί ο ΑΝΑΙΣΘΗΤΟΣ δεν αφήνει να τον ακουμπήσει τίποτα είναι πάντα ΑΠΩΝ και όποιος είναι αναίσθητος ζει πολλά χρόνια!!!!!!!!!!!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Taxydromos : 27-05-09 στις 12:48
    <font color=Blue><b><span style=font-family: Franklin Gothic Medium><font size=4>Ου Πόσοι αλλά Πού</font></span></b></font>

Blogthean Το avatar του χρήστη angelina_jolie
    Περιοχή
    Μαρούσι

Όπως προείπε και ο φίλος μου ο zastava παν μέτρον άριστον...
    Παιδιά πιστεύω ότι δεν πρέπει να κακομαθαίνουμε τα αγγελούδια μας...αν πούμε "οχι"
    δεν σημαίνει πως δεν τα αγαπάμε σημαίνει ότι ενδιαφερόμαστε για εκείνα!!!
    κανόνες λειτουργίας

στο παράδειγμα που έθεσε ο φίλος μιχαλάκης ο εστιάτορας έδειξε και αυτός απο την μεριά του υπέρμετρη ανεκτικότητα . τα παιδιά θέλουν προσοχή, αγάπη και προδέρμ και όχι να τα αφήνουμε να μεγαλώνουν μόνα τους και όπως θέλουν αυτά!!!

Blogthean Το avatar του χρήστη Johny_Boy
    Περιοχή
    Η κοσμαρα μου

Εγω ξερω οτι η ελευθερια του ενος τελειωνει εκει που αρχιζει η ελευθερια του αλλου, δηλαδη ειμαστε ελευθεροι να κανουμε οτι θελουμε αρκει να μην παραβιαζουμε την ελευθερια καποιου αλλου και τα δικαιωματα του
    Οπου και να ειμαστε περναμε καλα!!!

Παρόμοια Θέματα

1. Eκδρομή της Αγάπης
    By alia in forum Ειδήσεις
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-05-10, 16:41
  2. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-06-09, 13:58
  3. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-06-09, 17:19
  4. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-01-09, 23:40
  5. Περί Αγάπης....
    By plawres in forum Humor
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-10-08, 23:32

Members who have read this thread: 0

There are no members to list at the moment.

Δικαιώματα - Επιλογές