Μηνύματα   Θέματα   Μέλη   Online
Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 25 από 25

Θέμα: Τι κανετε για να μην πληρωνετε ΕΡΤ μεσω ΔΕΗ !

Blogthean Το avatar του χρήστη zastava
    Περιοχή
    ATHENS Space Station

Προεπιλογή Απάντηση: Τι κανετε για να μην πληρωνετε ΕΡΤ μεσω ΔΕΗ !

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Lydiavasia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ απο όλα αυτά που λέτε φίλοι μου ξέρετε τι γνωρίζω;

Οτι η ΔΕΗ είναι ένας απίστευτος νταβάς και με πολύ θράσος. Έχουν βγάλει τα άντερα τους απο λεφτά και όμως τις προάλλες είχαν και το θράσος να πουν οτι οι λογαριασμοί πρέπει να ανέβουν (και θα ανέβουν) και άλλο, και οτι το κόστος λέει πρέπει να το πληρώνουν οι πολλοί και όχι οι ''καλοί πελάτες'' δηλαδή επιχειρηματίες, γιατί θα πάνε σε ανταγωνιστές! (??).

Εγώ αυτό που ξέρω είναι οτι δουλεύω για να ταίζω την ΔΕΗ, αυτή την άθλια κατάρα. Μόλις μου ήρθε ο λογαριασμός στο μαγαζί, τον έχω δίπλα μου τώρα.

Για δύο υπολογιστές (ο ένας είναι Laptop που σπανίως βάζω στην πρίζα) και μικρό πολυμηχάνημα που όταν δεν δουλεύει είναι επίσης εκτός πρίζα, και ένα κλιματιστικό ενεργειακής κλάσης Α που έβαλα πριν μία εβδομάδα και ζήτημα να έχει δουλέψει δύο φορές για κανένα δίωρο, μου ήρθε το ωραιότατο ποσό των 116 ευρώ. Τόσο περίπου μου έρχεται και στο σπίτι παρά το γεγονός οτι λείπω σχεδόν όλη την ημέρα, και έχω απλά ένα θερμοσίφωνα που θα ανάψει το χειμώνα ένα τέταρτο 2-3 φορές την εβδομάδα, ένα πλυντήριο που πολλές φορές αν δεν κοιμάμαι νωρίς, θα το βάλω μετά τις 12 για βραδυνό τιμολόγιο, και ένα μαγείρεμα. Μιλάμε είναι τρελό αυτό που συμβαίνει.

Απο αυτά, το καθαρό ποσό που μου αναλογεί, είναι γύρω στα 70-75 ευρώ κάθε φορά, και όλα τα υπόλοιπα είναι κερατιάτικα! :(
    Τα τέλη είναι φόροι. Αν θεωρείς και εσύ όπως οι πλειονότητα των Ελληνών ότι είναι κερατιάτικα......κάτι θα πρέπει να κάνουμε όλοι και όχι να καθόμαστε με σταυρωμένα τα χέρια.... Έχει φτάσει πολύς κόσμος πλέον να μην μπορεί να βάλει ένα ευρώ στην άκρη και ουσιαστικά δουλεύει δια λογαριασμό άλλων Έχει αυτό καμία διαφορά από τους δούλους του Μεσαίωνα;;;; Για σκεφτείται λίγο;;;; Η κατάσταση του Μεσαίωνα είναι χαρακτηριστική και ενδεικτική.... Καμιά ιδιοκτησία και δούλευαν χωρίς αμοιβή για τους φεουδάρχες....Μετά διάδοση της τυπογραφίας.....διάβασμα....Αναγέννηση....Γαλλική Επανάσταση.....ΜΑΡΙΑ ΑΝΤΟΥΑΝΕΤΤΑ ΚΑΙ ΛΑΙΜΗΤΟΜΟΣ...

Έκτοτε οι υπόλοιποι πήραν το μάθημά τους πέρασαν στο παρασκήνιο και επιστρέφουν δριμύτεροι.... Για πείτε μου πόσοι έχουν σπίτι με δάνειο που το χρωστούν έχοντας χρεώσει και τους κληρονόμους τους;;;; Για πείτε μου, πόσοι δουλεύουν για ψίχουλα;;;;;; Για πείτε μου αν αυξήθηκαν οι άνεργοι, άστεγοι και άποροι....Σημεία των καιρών!!!!

Από κει και πέρα πρέπει να καταλάβουμε ότι η ΔΕΗ είναι πλέον και ιδιωτική επιχείρηση με κρατική εποπτεία και να αναζητήσουμε άλλες διεξόδους...κοινώς εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας. Όσο για τα φωτοβολταϊκά που είπε ο φίλος...είναι το μέλλον αλλά η ΔΕΗ βλέπεις δεν θέλει εύκολα να σε αφήσει να φύγεις!!!! Πιέστε προς την σωστή κατεύθυνση....ο καθένας όσο μπορεί και όπου μπορεί.....
    Όσο για την ΕΡΤ ....ξανακάντε 80άρια τηλεθέασης για το πανηγυράκι της EUROVISION

ΜΑΧΟΜΑΙ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΥΜΠΟΛΕΜΙΣΤΗ ΚΑΙ ΣΥΝΟΔΟΙΠΟΡΟ ΜΟΥ ΠΟΤΕ ΓΙΑ ΄ΜΕΝΑ

Η ζωή είναι σαν ένα κουτί με σοκολατάκια – Ποτέ δεν ξέρεις τι γεύση θα σου τύχει.
    "Forrest Gump" (1994)

Blogthean

Δεν παρακολουθώ ΕΡΤ παρά σπανίως. Δεν είμαι καν σπίτι. Τώρα για αυτούς που παρακολουθούν, ναι, σαφώς την πληρώνουμε και οι υπόλοιποι όπως την πληρώνουμε και για άλλα πολλά μέσα σε αυτή την λιμνάζουσα υποτίθεται δημοκρατία των πολλών.

Απο εκεί και πέρα, αν υπάρχει τρόπος να γλιτώσω το φέσι και δεν τον ξέρω, πολύ ευχαρίστως να τον μάθω. Φράγκα για φωτοβολταϊκά πάντως δεν έχω, λυπάμαι, και η σπηλιά δεν είναι λύση, χρησιμοποιώ εδώ και χρόνια όσο πιο φειδωλά αλλά και οικολογικά τη χρήση ρεύματος μπορώ και αντέχω. Καλά όλα αυτά και σωστά, αλλά επι του παρόντος θέματος θα ήταν καλή μία πρόταση για το τι μπορούμε να κάνουμε.

Υπάρχουν εναλλακτικοί πάροχοι ρεύματος στην Ελλάδα;;

Ακόμα και αν υπήρχαν, με πιο τρόπο θα προσπερνούσαν την ΔΕΗ;
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lydiavasia : 04-06-09 στις 14:08

Περιοχή
    ATHENS Space Station

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Lydiavasia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν παρακολουθώ ΕΡΤ παρά σπανίως. Δεν είμαι καν σπίτι. Τώρα για αυτούς που παρακολουθούν, ναι, σαφώς την πληρώνουμε και οι υπόλοιποι όπως την πληρώνουμε και για άλλα πολλά μέσα σε αυτή την λιμνάζουσα υποτίθεται δημοκρατία των πολλών.

Απο εκεί και πέρα, αν υπάρχει τρόπος να γλιτώσω το φέσι και δεν τον ξέρω, πολύ ευχαρίστως να τον μάθω. Φράγκα για φωτοβολταϊκά πάντως δεν έχω, λυπάμαι, και η σπηλιά δεν είναι λύση, χρησιμοποιώ εδώ και χρόνια όσο πιο φειδωλά αλλά και οικολογικά τη χρήση ρεύματος μπορώ και αντέχω. Καλά όλα αυτά και σωστά, αλλά επι του παρόντος θέματος θα ήταν καλή μία πρόταση για το τι μπορούμε να κάνουμε.

Υπάρχουν εναλλακτικοί πάροχοι ρεύματος στην Ελλάδα;;

Ακόμα και αν υπήρχαν, με πιο τρόπο θα προσπερνούσαν την ΔΕΗ;
    Αν κοιτούσες πιο πάνω σε άλλο ποστ θα έβλεπες ότι δεν μπορείς να το αποφύγεις, όσο για τους εναλλακτικούς παρόχους το προβλέπει η κοινοτική νομοθεσία, για την απελευθέρωση της ενέργειας και σε λίγο καιρό πιστεύω ότι θα δεις και τις πρώτες εταιρείες...Θα γίνει ακριβώς ότι έγινε με την σταθερή τηλεφωνία, έχει αποφασιστεί αυτό και είναι δεδομένο

Η ζωή είναι σαν ένα κουτί με σοκολατάκια – Ποτέ δεν ξέρεις τι γεύση θα σου τύχει.
    "Forrest Gump" (1994)

Blogthean Το avatar του χρήστη Taxydromos
    Περιοχή
    Πολίτης του Κόσμου

Οι εποχές άλλαξαν και η κρατική τηλεόραση πρέπει να καταλάβει ότι πρέπει να γίνει πιό ανταγωνιστική απέναντι στον πολίτη.
    Η ποιότητα έχει χαθεί και η κρατική τηλεόραση είναι πια όργανο της εκάστοτε κυβέρνησης και λειτουργεί ως προπαγανδιστής απόψεων και θέσεων των εκάστοτε διοικούντων.
    ¶μα κάποιος έχει και την ατυχία να παρατηρήσει και δορυφορική κρατική τηλεόραση θα καταλάβει την γύμνια και το πανηγύρι.
    Καμιά φορά στο εξωτερικό βλέπω κρατικό κανάλι να εκπέμπει δορυφορικά και με πιάνει θλίψη να βλέπω κλαρίνα και νταούλια επαναλήψεις επαναλήψεων ανούσιων προγραμμάτων όταν αυτή η τηλεόραση εκπέμποντας δορυφορικά ουσιαστικά μεταφέρει την Ελλάδα στο εξωτερικό.
    Θα μου πει κανένας στο εξωτερικό είναι το πρόβλημα δεν κοιτάς τα προγράμματα της στην Ελλάδα να δεις χάλια ?
    Η Κρατική μηχανή στην χώρα μας δυστυχώς δεν μπορεί να λειτουργήσει αυτόνομα και θέλει υποβοήθεια και αυτό εμείς το πληρώνουμε με το παραπάνω αλλά στην ουσία και να διαμαρτυρηθείς λύνετε το πρόβλημα ?
    Και τα 80αρια βρε Ζας τι θα λύσουν ?
    Ο Λαζόπουλος κάθε τρίτη τους κάνει ρόμπα και λοιπόν τι έγινε ?
    Δεν έχουμε καταλάβει ότι το κράτος έχει γίνει απροσωπο και σε βλέπουν πιά σαν αριθμό ? Ποιός βγήκε ποτέ να μιλήσει σοβαρά για την Ελληνική Τηλεόραση ? Ποίός ήταν ο υπέυθυνος γιαυτήν όλα αυτά τα χρόνια ?
    Πως να φτιάξεις Ελληνική Τηλεόραση όταν χαλιναγωγείτε προς το συμφέρον της εκάστοτε κυβέρνησης ?
    Ποιός βουλευτής ή έστω ποιό πολιτικό πρόσωπο μίλησε για το θέμα αυτό ?
    Μετά ακούω κάτι σχόλια για φωτοβολταικά .
    Έχει κανένας ρωτήσει ποιό το κόστος για να μπορέσει να προχωρήσει σε αυτήν την ενέργεια ?
    Ξέρετε τι διάρκεια ζωής έχουν τα φωτοβολταικά στοιχεία σε σχέση με το κόστος επένδυσης ?
    Ξέρετε τι γραφειοκρατικές κινήσεις πρέπει να κάνει ο πολίτης για να προχωρήσει σε αυτές τις ενέργειες?
    Κια για να μην μακρυγορώ θα συμφωνήσω ότι όλοι μας πρέπει με τον τρόπο μας να προσπαθούμε να πάρουμε την κατάσταση στα χέρια μας.
    Όμως αυτό δεν είναι αρκετό και το ξέρουμε όλοι !!!!!!!!!!!!!!!
    Και για να μην γενικολογώ θα πώς ότι στην χώρα μας, οι Ηγέτες είναι είδος προς εξαφάνιση, οπότε αν δεν υπάρξει κάποιος μπροστάρης για να τον δούμε όλοι εμέις οι άλλοι και να τον ακολουθήσουμε μην περιμένουμε να γίνουν και πολλά πράγματα.
    <font color=Blue><b><span style=font-family: Franklin Gothic Medium><font size=4>Ου Πόσοι αλλά Πού</font></span></b></font>

Περιοχή
    ATHENS Space Station

Φίλε Ταχυδρόμε, το κατηγορώ και το ανάθεμα, μπορεί να το κάνει ο καθένας μας. Συμφωνώ μάλιστα μαζί σου στην πλειονότητα των όσων αναφέρεις. Αυτό όμως δεν αλλάζει μια παγιωμένη κατάσταση. Και στο ζήτημά μας, το ερώτημα που τίθεται είναι το τι κάνουμε με την ΔΕΗ και με τις πληρωμές προς τρίτους. Αφού νομικά μέχρι σήμερα τουλάχιστον δεν έχει γίνει κατορθωτό να αποφύγεις ή αν θέλεις το σωστότερο να απαλλαγείς από τέτοιου είδους λογαριασμούς δεν σου μένει τίποτα άλλο από το να επιδιώξεις τον περιορισμό του κόστους.
    Μπορεί τούτο να γίνει ; Βεβαίως μόνο με τον τρόπο που προαναφέρθηκε ανωτέρω. Τα φωτοβολταϊκά είναι μία σοφή λύση απεξάρτησης ενός νοικοκυριού από τη ΔΕΗ. Ή αν θέλεις μπορεί να λειτουργήσει ως αντίβαρο σ΄αυτήν. Φυσικά και σήμερα το κόστος είναι υψηλό για το μέσο πολίτη.
    Επιδίωξη όλων μας θα έπρεπε να είναι καταρχήν η επιδότηση αυτών με κοινοτικά κονδύλια στα πλαίσια της γενικής λαϊκής απαίτησης για καθαρότερο περιβάλλον, για οικολογική πράσινη ενέργεια, λιγότερους ρύπους κ.λ.π. Και μάλιστα να επιδιωχθεί η όσον το δυνατόν μεγαλύτερη επιδότηση αυτών. Επίσης θα πρέπει προς αυτή την κατεύθυνση πάντα, οι κυβερνώντες να αποφασίσουν ότι η ΔΕΗ θα πρέπει να δρομολογήσει τις εξελίξεις για την απορρόφηση του παραγομένου ρεύματος και την αποπληρωμή αυτού στους παραγωγούς του. Είναι γενικώς μάλιστα αποδεκτό ότι όσο μια τεχνολογία τυγχάνει ευρείας εφαρμογής τόσο μειώνεται το κόστος της εγκαταστάσεως της... Συνεπώς κέρδος και αυτονομία είναι το ζήτημα για τους επενδυτές-καταναλωτές.
    Επίσης η λαϊκή απαίτηση στα πλαίσια του κοινοτικού δικαίου περί απελευθερώσεως της ενέργειας, κατάργηση μονοπωλίων , είναι δεδομένη και θα πρέπει να πιέσουμε όλοι προς αυτή την κατεύθυνση της δημιουργίας πλέον εναλλακτικών παρόχων ενεργείας το ταχύτερο δυνατό.
    Βλέπεις ότι μπορεί να μην μπορούμε να αποφύγουμε το χαράτσι της ΕΡΤ εκεί όμως έχουμε μία επιλογή, αν και το πληρώνουμε, να αλλάξουμε κανάλι ή να κλείσουμε την τηλεόραση. Τη ΔΕΗ όμως δεν μπορείς να την αποφύγεις ,υποχρεωτικά το δέχεσαι και αναγκαστικά υποκύπτεις....άρα τι μένει;;;; Μα ότι αναφέρθηκε ανωτέρω... Τα αντισταθμιστικά οφέλη μιας κατάστασης και το πως αυτή την κατάσταση μπορείς να τη γυρίσεις προς όφελός σου... Πρέπει να σκεφτόμαστε πλέον ότι η λύση δεν μπορεί πάντα να είναι πονάει κεφάλι κόβω κεφάλι και ησυχάζω...
    Σκεφτείται έξυπνα...σκεφτείται δημιουργικά....σκεφτείται ως σύνολο και όχι ατομικά....κέρδος θα έχουμε όλοι, ζημία ποτέ

"Forrest Gump" (1994)

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Παρόμοια Θέματα

1. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-07-10, 19:04
  2. Τι να τα κανετε..........
    By pandacorfu in forum Humor
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-08-09, 20:27
  3. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-10-08, 13:40
  4. Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-06-08, 1:56

Members who have read this thread: 0

There are no members to list at the moment.

Δικαιώματα - Επιλογές