Μηνύματα   Θέματα   Μέλη   Online
Σελίδα 14 από 16 ΠρώτηΠρώτη ... 41213141516 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 131 έως 140 από 153

Θέμα: Κάπνισμα μόνο στο πεζοδρόμιο!

Blogthean Το avatar του χρήστη zastava
    Περιοχή
    ATHENS Space Station

Προεπιλογή Απάντηση: Κάπνισμα μόνο στο πεζοδρόμιο!

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο SavingMyFace Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οχι, η δικη σου;
    Όμοια με τη δική σου αλλά τους περιορισμούς της μιας πλευράς πολύ καλά κάνεις και τους αναφέρεις. Η άλλη πλευρά θα έχει περιορισμούς;;; Θα μου πεις ότι προέχει το θέμα υγείας. Πολύ σωστά. Όταν θα περιορίσεις την αυτοδιάθεση του άλλου όμως για να απολαύσεις πλήρως ένα δικαίωμά σου θα πρέπει να δώσεις και ένα κίνητρο ή ένα αντικίνητρο. Συμφωνείς ή διαφωνείς;;;
    Αν διαφωνείς πες μου το γιατί. Και αν συμφωνείς μπορείς να μου προσδιορίσεις σε παρακαλώ ποιο πρέπει να είναι αυτό;;;

ΜΑΧΟΜΑΙ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΥΜΠΟΛΕΜΙΣΤΗ ΚΑΙ ΣΥΝΟΔΟΙΠΟΡΟ ΜΟΥ ΠΟΤΕ ΓΙΑ ΄ΜΕΝΑ

Η ζωή είναι σαν ένα κουτί με σοκολατάκια – Ποτέ δεν ξέρεις τι γεύση θα σου τύχει.
    "Forrest Gump" (1994)

Blogthean Το avatar του χρήστη Taxydromos
    Περιοχή
    Πολίτης του Κόσμου

Οχι, η δικη σου;

ΤΙΜΩΡΕΙΤΕ........

<font color=Blue><b><span style=font-family: Franklin Gothic Medium><font size=4>Ου Πόσοι αλλά Πού</font></span></b></font>

Blogthean Το avatar του χρήστη SavingMyFace
    Περιοχή
    In My Head

Νομιζω πως κανεις δεν θα σου απαγορευσει να καπνισεις στο δικο σου προσωπικο χωρο. Δεν σε στερει κανενας να καπνιζεις ελευθερα στο σπιτι σου, στο σπιτι φιλων, στο μπαλκονι σου, στο αυτοκινητο σου, στο δρομο, στο παρκο, στην παραλια, σε εξωτερικους χωρους γενικα και σε ειδικα διαμορφωμενους χωρους για καπνιζοντες. Τοσο καιρο ο κάθε μη καπνιστης αναγκαζοταν να δεχεται την ελευθερια του καπνιστη χωρις να ερωτηθει, θεωρουνταν δεδομενο πως σε χωρους διασκεδασης, εργασιας, δημοσιων και ιδιωτικων υπηρεσιων ολοι καπνιζουν και δεν υπαρχει κανενα προβλημα, παντου υπηρχε ένα τασακι, αδειο – γεματο. Καιρος να αλλαξει αυτό, δεν νομιζεις;

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο zastava Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η δική σου ελευθερία είναι απεριόριστη;;;;;
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Taxydromos Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΤΙΜΩΡΕΙΤΕ........

Αν το καλοσκεφτεις και η δικη μου τιμωρειται. Οχι σε ευρω, αλλα σε υγεια που νομιζω ειναι πιο σημαντικη.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη SavingMyFace : 17-06-09 στις 15:19 Αιτία: Συγχωνεύτηκε αυτόματα απο το BlogΘέα

Quod Me Nutrit, Me Destruit...

Περιοχή
    ATHENS Space Station

Νομιζω πως κανεις δεν θα σου απαγορευσει να καπνισεις στο δικο σου προσωπικο χωρο. Δεν σε στερει κανενας να καπνιζεις ελευθερα στο σπιτι σου, στο σπιτι φιλων, στο μπαλκονι σου, στο αυτοκινητο σου, στο δρομο, στο παρκο, στην παραλια, σε εξωτερικους χωρους γενικα και σε ειδικα διαμορφωμενους χωρους για καπνιζοντες. Τοσο καιρο ο κάθε μη καπνιστης αναγκαζοταν να δεχεται την ελευθερια του καπνιστη χωρις να ερωτηθει, θεωρουνταν δεδομενο πως σε χωρους διασκεδασης, εργασιας, δημοσιων και ιδιωτικων υπηρεσιων ολοι καπνιζουν και δεν υπαρχει κανενα προβλημα, παντου υπηρχε ένα τασακι, αδειο – γεματο. Καιρος να αλλαξει αυτό, δεν νομιζεις;
    Αυτό καθορίζει μόνο το νομοσχέδιο;;; Ή καθορίζει και συγκεκριμένες ποσοστώσεις και άλλα πράγματα, τα οποία όπως είναι γραμμένα γεννούν κατευθείαν την έννοια της διακρίσεως.
    Π.Χ. Καφετέριες κάτω των 70 τ.μ. κάνουν ότι θέλουν. Πάει λοιπόν (αυτό είναι το μόνο βέβαιο) ο καταστηματάρχης και λέει , εγώ κύριοι καπνιστές θέλω. Στις καφετέριες τα καταστήματα αυτά δεν είναι πλειοψηφία;;; Λοιπόν εσύ που θα πας;;; Κατευθείαν δεν έχεις πάνω σου τη διάκριση μη καπνιστής;;;
    ¶λλο θέμα. Ταξί ιδιωτικός χώρος δημόσιου χαρακτήρα...Οδηγός ταξί καπνιστής, επιβάτης καπνιστής, καπνίζουν αρειμανίως περνά το όχημα από μπροστά σου το καταγγέλλεις ή αδιαφορείς;;;;
    ¶λλο θέμα πλήρης απαγόρευση σε όλες τις εταιρείες επιχειρήσεις κλπ. Χώροι καπνιστών υπάρχουν;;; Σαφώς και λέει όχι... Και το ερώτημα είναι γιατί δεν θεσπίζει τα καπνιστήρια. Ειδικός και διαμορφωμένος χώρος ξεχωριστός και ανθρώπινος. Διότι αν θεωρείς ανθρώπινο να καπνίζει ο άλλος στην ταράτσα ή να πηγαίνει σαν τον κλέφτη στην τουαλέτα να το σταματήσω εδώ.
    ¶λλο θέμα. Είστε παρέα καπνιστές και μη καπνιστές και πάτε στα μπουζούκια λ.χ. Αποδέχεσαι τον διαχωρισμό της παρέας σου δια νόμου;;;
    Αυτά αρχικά και αν θέλεις μπορούμε να πούμε και άλλα προς προβληματισμό όλων

Η ζωή είναι σαν ένα κουτί με σοκολατάκια – Ποτέ δεν ξέρεις τι γεύση θα σου τύχει.
    "Forrest Gump" (1994)

Περιοχή
    In My Head

Πολύ σωστα και λογικα τα ερωτηματα σου.
    Πρωτον, δεν ειμαι εγω που θεσπισα τον νομο ώστε να μιλησω για τα κενα που υπαρχουν και τα «παραθυρακια» . Φυσικα και δεν είναι σωστο στις επιχειρησεις να μην υπαρχουν καπνιστηρια, θα επρεπε να υπαρχουν για οσους εργαζομενους καπνιζουν, ώστε στο διαλειμμα τους να κανουν το τσιγαρο τους . Αν οντως δεν προβλεπεται κατι τετοιο, κακώς και φυσικα δεν συμφωνω.
    Εχω την ταμπελιτσα και την διακριση του μη καπνιστη, αλλα εχω την επιλογη αν θα παω σε μια καφετερια που είναι για καπνιστες και θα κατσω επειδη το θελω ή θα παω σε μια άλλη στην οποια απαγορευεται το καπνισμα κατι που μεχρι τωρα δεν ειχα.
    Δεν μΆαρεσει γενικα να «καρφωνω» οποτε δεν θα εκανα την καταγγελια αν περνουσε από μπροστα μου. Αν ημουν όμως μεσα εγω και εκανα παρακληση να σβησουν τα τσιγαρα τους και με αγνοουσαν, θα το εκανα.
    Το θεμα με την παρεα καπνιστων και μη, σιγουρα είναι ένα θεμα. Αυτό όμως θα εξαρτηθει από τα ατομα που την αποτελουν, μια φορα θα κανεις εσυ την υποχωρηση σου, την άλλη ο άλλος.

Περιοχή
    ATHENS Space Station

Πολύ σωστα και λογικα τα ερωτηματα σου.
    Πρωτον, δεν ειμαι εγω που θεσπισα τον νομο ώστε να μιλησω για τα κενα που υπαρχουν και τα «παραθυρακια» . Φυσικα και δεν είναι σωστο στις επιχειρησεις να μην υπαρχουν καπνιστηρια, θα επρεπε να υπαρχουν για οσους εργαζομενους καπνιζουν, ώστε στο διαλειμμα τους να κανουν το τσιγαρο τους . Αν οντως δεν προβλεπεται κατι τετοιο, κακώς και φυσικα δεν συμφωνω.
    Εχω την ταμπελιτσα και την διακριση του μη καπνιστη, αλλα εχω την επιλογη αν θα παω σε μια καφετερια που είναι για καπνιστες και θα κατσω επειδη το θελω ή θα παω σε μια άλλη στην οποια απαγορευεται το καπνισμα κατι που μεχρι τωρα δεν ειχα.
    Δεν μΆαρεσει γενικα να «καρφωνω» οποτε δεν θα εκανα την καταγγελια αν περνουσε από μπροστα μου. Αν ημουν όμως μεσα εγω και εκανα παρακληση να σβησουν τα τσιγαρα τους και με αγνοουσαν, θα το εκανα.
    Το θεμα με την παρεα καπνιστων και μη, σιγουρα είναι ένα θεμα. Αυτό όμως θα εξαρτηθει από τα ατομα που την αποτελουν, μια φορα θα κανεις εσυ την υποχωρηση σου, την άλλη ο άλλος.
    Μπορείς λοιπόν τώρα να καταλάβεις γιατί προσωπικά εγώ είμαι έξαλλος με τα καραγκιοζιλίκια του εκάστοτε υπουργού. Έχω την απαίτηση όταν πάει να λύσει ένα θέμα...να το λύνει και όχι να δημιουργεί προβλήματα στον κόσμο. Αρκεί να δίνει λύση οριστικά και αμετάκλητα και ας είναι εις βάρος μου ως πολίτη. Δίκαια, σοφά, ορθά, νόμιμα, ισόνομα, Συνταγματικά

"Forrest Gump" (1994)

Περιοχή
    In My Head

Γενικα οι περισσοτερες νομοθεσιες εχουν τρυπες, λες και οσοι τους θεσπιζουν δεν εχουν απλη κοινη λογικη. Όταν γινονται αποσπασματικα και στο ποδι, αυτά συμβαινουν.

Περιοχή
    ATHENS Space Station

Γενικα οι περισσοτερες νομοθεσιες εχουν τρυπες, λες και οσοι τους θεσπιζουν δεν εχουν απλη κοινη λογικη. Όταν γινονται αποσπασματικα και στο ποδι, αυτά συμβαινουν.
    Σε ευχαριστώ πολύ για την κατανόηση. Να ΄σαι καλά

"Forrest Gump" (1994)

Ο όρκος του καπνιστή

Η Ελλάδα κόβει το τσιγάρο

1 Ιουλίου. Σβήνουμε το τσιγάρο.

Ήρθε η ώρα να δεσμευτείς: στον καλό ή στην καλή σου, στο/ην σύζυγο, τα παιδιά, στα εγγόνια, στον κουμπάρο, στην κουμπάρα, στα γατιά, στα σκυλιά, στους κολλητούς σου, στους εχθρούς σου.... και γιατί όχι, στο αφεντικό σου... στην πεθερά σου για να σκάσει από το κακό της, στη συμπεθέρα... για να σκάσει από τη ζήλια της.

Ήρθε η στιγμή να δώσεις το λόγο σου. Όχι άλλες ψεύτικες υποσχέσεις, όχι άλλα τσιγάρα... στα κρυφά, όχι άλλα λόγια του αέρα...

Διάβασε φωναχτά τον παρακάτω όρκο. Πέταξε και το τελευταίο πακέτο στα σκουπίδια. Πάρε βαθιά ανάσα. Χμμμ, οξυγόνο!

• Ορκίζομαι να μην ξανακαπνίσω
    • Να μην κάνω άλλο ένα «μισό τσιγάρο»
    • Να μην κάνω «μια τελευταία τζούρα»
    • Να μην λεω πως το έκοψα και να κάνω τράκες
    • Να μην ζητάω να φυσάνε τον καπνό στη μούρη μου επειδή μου ΅χει λείψει
    • Να μη δακρύζω από νοσταλγία όταν βλέπω καπνιστές
    • Να μην αντικαταστήσω το τσιγάρο με τα νύχια μου
    • Να μην τρελάνω τους γύρω μου από τα νεύρα μου
    • Να μην ξαναλαχανιάσω ανεβαίνοντας τα 4 σκαλάκια της εισόδου μου
    • Να μην ξαναμπερδέψω το στόμα μου με τασάκι
    • Να μην ξαναπάθω πνευμονία επειδή χρειάζεται να βγω στο μπαλκόνι για να καπνίσω Να μην ξανακάνω κήρυγμα στα παιδιά μου για τα κακά του καπνίσματος με ένα τσιγάρο στο χέρι
    • Να μην ξαναπερπατήσω 2 χιλιόμετρα για να βρω ανοιχτό περίπτερο μες τη νύχτα
    • Να μην ξαναπώ «πρώτη φορά μου συμβαίνει» για να δικαιολογήσω τις θλιβερές σεξουαλικές επιδόσεις μου
    • Και τέλος ορκίζομαι να μην ξαναβάλω φωτιά στο στρώμα μου

Και, τώρα... ούτε τζούρα!..

ΣΚΑΙ ΝΕΑ

My Blog

Blogthean Το avatar του χρήστη pkostas
    Περιοχή
    στον πλανήτη Γη

Να πάρω βαθιά ανάσα είπες Μιχάλη; Τώρα βγαίνω στο μπαλκόνι...
    Χμμμμμμμμ απόλαυση!!!!! Καυσαέριο, σκόνη, σκουπιδίλα, ο βόθρος του διπλανού. Ωραία πράγματα. Μακάρι να υπήρχαν δένδρα και λουλούδια να μυρίσουμε και να αναπνεύσουμε Μιχάλη μου. Δυστυχώς σβήνοντας το τσιγάρο, θα συνεχίζουμε να εισπνέουμε τις ίδιες βλαβερές ουσίες. Το τσιγάρο είναι το άλλοθι των αρχών. Αν κάποιος κάνει μια σοβαρή μελέτη για το τί αναπνεουμε καθημερινά στις μεγαλουπόλεις και τι αυτό μπορεί να προκαλέσει σε μακροχρόνια βάση στον οργανισμό, τα αποτελέσματα θα ωχριούν μπροστά στα αποτελέσματα που προκαλεί το κάπνισμα.
    Εγώ συμφωνώ με τον zastava: Δεν λέμε οτι το κάπνισμα δεν προκαλεί βλάβη, λέμε αυτό που με 6-7 λέξεις περιγράφει ο λάος μας: "Της σταβής ψ@λής, οι τρίχες της φταίγανε"... Και ο νοών νοήτω

Σελίδα 14 από 16 ΠρώτηΠρώτη ... 41213141516 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Κάπνισμα στο κρεβάτι
    By trelo_dimitris in forum Humor
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-02-10, 17:11
  2. Κάπνισμα: Σκοτώνεις - πληρώνεις
    By boeing734 in forum Ειδήσεις
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-08-09, 15:42
  3. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-07-09, 13:05
  4. Κάπνισμα μέχρι θανάτου
    By chr_far in forum Ειδήσεις
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-09-08, 14:24
  5. Linkin Park Weekend μόνο στο Mad Radio 106,2!
    By Spiroslp in forum Συζήτηση για τη Μουσική
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-06-08, 12:28

Members who have read this thread: 0

There are no members to list at the moment.

Δικαιώματα - Επιλογές