Μηνύματα   Θέματα   Μέλη   Online
Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 46

Θέμα: Η ΜΟΡΑ

Προεπιλογή Απάντηση: Η ΜΟΡΑ

MORA

Θα ξεκινήσω από τη συνηθέστερη παραδοχή ότι κάποια φαινόμενα προέρχονται από ψυχοσωματικούς παράγοντες.

Ωστόσο, το να προσπαθούμε να ερμηνεύουμε τα πάντα βάσει της υποτιθέμενης λογικής είναι λανθασμένο. Υπάρχουν στο σύμπαν άπειρα πράγματα που ο ανθρώπινος νούς δεν μπορεί να κατανοήσει και έτσι ξεπροβάλλουν οι λεγόμενες δεισυδαιμονίες. Προσωπικά είμαι άτομο που δεν πιστεύει στις δεισυδαιμονίες και μάλιστα τις καταδικάζω γιάτι πολλές από αυτές προκαλούν αξεπέραστες φοβίες. Παρόλα αυτά, αξίζει να αναφερθώ σε μια προσωπική εμπειρία, η οποία είναι περα για πέρα αληθινή και συνέβει πρίν απο τρία περίπου χρόνια όταν ήμουν στο δεύτερο έτος των σπουδών μου. Ε'ιχα πάει για σαββατοκύριακο στους γονείς μου. Όταν έφτασα το βραδάκι ακολούθησαν τα γνωστά καλωσορίσματα κτλ...Κατά τις 12 πήγα για ύπνο γιατί το ταξίδι με είχε ταλαιπωρήσει και αμέσως ξεράθηκα στον ύπνο. Κατά τη διάρκεια του ύπνου ένιωσα την ανάγκη να πάω στην τουαλέτα προς νερού μου. Ξύπνησα κανονικότατα και τη στιγμή που πήγα να σηκωθώ, ένιωσα το σώμα μου να είναι κολλημένο στο κρεβάτι, τα χέρια και τα πόδια μου δεν μπορούσα να τα κουνήσω, άνοιξα τα μάτια μου και δεν έβλεπα! παντού σκοτάδι και μαυρίλα και το πιο σημαντικό..δεν μπορούσα να ανασάνω γιατί ενιωθα πως κάτι βρίσκεται πάνω στο στήθος μου και να με πιεζει με απίστευτη δύναμη. Ήταν κάτι σαν "αόρατος" δολοφόνος, ένιωσα εκείνη την στιγμή πως πρέπει να κάνω κάτι για να σώσω τον εαυτό μου, αλλά πως? αφου δεν μπορούσα να κουνηθώ! Επομένως, η επίθεση μου έπρεπε να είναι πνευματική. Χωρίς να το πολυσκεφτώ άρχισα να λέω από μέσα μου το "πατερ ημών" ή το "πιστεύω". Μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα αυτό το πράγμα είχε εξαφανιστεί και αμέσως ένιωσα μια απίστευτη γαλήνη και ασφάλεια που ξεχασα και την ανάγκη μου για τουαλέτα. Όσο και να σας φανεί απίστευτο το φαινόμενο αυτό εκέινη την ώρα δεν με τρόμαξε, απλά λειτουργησε ένας μηχανισμός αμυνας. Το πρωί όμως που σηκώθηκα από το κρεβάτι και συνειδητοποίησα τι είχε συμβεί, φρίκαρα εντελώς. Έπαθα ακριβώς αυτό που λένε οι παλιοι¨Μόρα! Το συζήτησα και με άλλα άτομα το συμβάν αυτό και προσπαθήσαμε να το εξηγήσουμε και επιστημονικά και μεταφυσικά. Η μεταφυσική όμως ερμηνεία είναι πιο κοντά σε αυτό που εζησα. Στην πορεία έψαξα περαιτέρω για το θέμα αυτό κα μάλιστα πρόσφατα έμαθα ότι η Μόρα ένδέχεται να είναι η Λίλιθ, η πρώτη γυναίκα του Αδάμ που εγκατέληψε τον παράδεισο και ύστερα από τις περιπλανήσεις της στην περιοχή της ερυθράς θάλασσας κατέληξε "σύζυγος" του Εωσφόρου. Είναι λοιπόν μια διαβολογυναίκα, της οποίας το πνεύμα στοιχειώνει τον ύπνο τον ανθρώπων και προσπαθει να τους τρομοκρατήσει περισσότερο παρά να τους βλάψει.

Μόρα: O ενοχλητικός επισκέπτης της νύχτας

Η λέξη μόρα είναι σλαβική και σημαίνει ερωμένη, πολλοί πιστεύουν ότι η καταγωγή της είναι ελληνική και προέρχεται από την “Μορμώ” το θηλυκό μυθολογικό τέρας με το οποίο φόβιζαν τα παιδία οι αρχαίοι.

Η Μόρα είναι ένα ανεξάρτητο πνεύμα. Σύμφωνα με τις περιγραφές είναι μία γυναίκα μαυροφορεμένη, η οποία εμφανίζεται στον ύπνο κάποιου συνήθως όταν κοιμάται ανάσκελα, του κρατάει τα χέρια και προσπαθεί να του πάρει την ανάσα.
    Για την ακρίβεια, δεν μπορείς να κουνήσεις ούτε το μικρό σου δαχτυλάκι και ο πόνος στο στήθος σου όπου κάθεται, σου κόβει την ανάσα σε σημείο που αισθάνεσαι ότι αργοπεθαίνεις και όντως αργοπεθαίνεις, εκτός αν την νικήσεις. Αν την γλιτώσεις, για τις επόμενες περίπου 3 μέρες εξακολουθείς να αισθάνεσαι έναν αρκετά ενοχλητικό οξύ πόνο στο στήθος και δεν μπορείς να πάρεις βαθιά ανάσα. Από τα λεγόμενα ανθρώπων που έχουν σπάσει τα πλευρά τους, υποθέτω ότι το συναίσθημα είναι παρόμοιο.
    Εμφανίζεται με πολλές μορφές η πιο συνηθισμένη είναι αυτή της άσχημης γριάς, αλλά πολύ είναι αυτοί που την έχουν δει σαν όμορφη κοπέλα ή ακόμα και με την μορφή φωτεινής σφαίρας ή μικροσκοπικού νάνου κ.α.
    Η Μόρα φοράει ένα μαύρο σκουφάκι, ο μύθος λεει πως όποιος καταφέρει να της το πάρει θα έχει τρεις ευχές (κάτι παρόμοιο με τον μύθο των Νεράιδων), στην περίπτωση που η Μόρα καταφέρει να του το ξαναπάρει πίσω τότε αυτός πεθαίνει. Από όσα γνωρίζουμε μέχρι σήμερα μόνο ένας είχε καταφέρει να της πάρει το σκουφάκι, η ευχή του ήταν, η Μόρα να γίνει πραγματική γυναίκα. Έτσι κι έγινε, αυτός παντρεύτηκε αυτή την γυναίκα και έκανε παιδία μαζί της. Φρόντισε να κρύψει το σκουφάκι κάπου πολύ καλά. Ώσπου μια μέρα η Μόρα ξαναβρίσκει το σκουφάκι της και μετά εξαφανίστηκε πάλι.
    Μία πιο ορθολογική εξήγηση είναι πως η Μόρα είναι “ψυχικός βρικόλακας” δηλαδή μια σκεπτομορφή που δημιουργεί κάποιος και την στέλνει στον ύπνό κάποιου άλλου. Μία μορφή ενέργειας που προσπαθεί να πάρει την ενέργεια του θύματος (ή το αίμα του όπως γνωρίζουμε στις γνωστές ιστορίες με του βρικόλακες) και τελικά το θύμα πεθαίνει.
    Το να προστατευτεί κάποιος από την Μόρα είναι πολύ δύσκολο. Υπάρχει και μία προσευχή που σε προστατεύει. Η προσευχή αυτή δεν έχει γραφτεί σε κανένα βιβλίο και η διάδοσή της γίνετε από στόμα σε στόμα εδώ και πολλούς αιώνες. Η προσευχή είναι η εξής:
    ” Μόρα – Μόρα κακαβού μέτρα ταΆστρα τουΆρανού, την φακή του κιλού, τα βότσαλα της θαλάσσης και τις πέτρες της γης και μετά έλα σεΆμένα”
    Tην προσευχή αυτή την λες τρεις φορές όταν πέσεις για ύπνο και ως που να τα μετρήσει όλα αυτά η Μόρα, εσύ έχεις ξυπνήσει.
    Πάντως, άπαξ και σε επισκεφτεί, κανένα ξόρκι δεν πρόκειται να πιάσει. Το μόνο που θα σε σώσει είναι το θάρρος και το θράσος. Πρέπει να την κοιτάξεις ίσια στα μάτια και να της δείξεις ότι δεν την φοβάσαι.
    Η Μόρα δεν εμφανίζεται μόνο μία φορά αλλά για πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα ή ακόμα και για μια ολόκληρη ζωή. Γνωρίζουμε ακόμα ότι το φαινόμενο αυτό είναι κληρονομικό και μπορεί να εμφανιστεί σε άτομα της ίδια οικογένειας και στους απογόνους τους.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thom : 20-06-09 στις 10:31 Αιτία: Συγχωνεύτηκε αυτόματα απο το BlogΘέα

Blogthean Το avatar του χρήστη Melchisedek
    Περιοχή
    Athens, Greece

Συμφωνώ απόλυτα με τους προλαλήσαντεσ ορθολογιστές που (ευτυχώς) εξακολουθούν ν'εμμ'ενουν στην άποψη πως δεν υπάρχει τίποτα το υπερφυσικό ή παραφυσικό. Και είναι τελείως λανθασμένο ν'ισχυρίζεται κάποιος ότι παραφυσικά/υπερφυσικά φαινόμενα υπάρχουν απλά δεν μπορούμε να τα κατανοήσουμε. Δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Οτιδήποτε αντιτίθεται στους στοιχειώδεις νόμους της φυσικής, πολύ απλά, δεν υφίσταται και είναι αποκύημα της φαντασίας ορισμένων που επηρεασμένοι από διάφορα ψυχολογικά ερεθίσματα διαφθείρουν την πραγματικότητα με σκοπό ν'ερμηνεύσουν κατά το δοκούν τον κόσμο γύρω τους και το τι τους συμβαίνει. Οι προηγούμενοι περιέγραψαν το φαινόμενο της υπνικής παραλυσίας και πως μπορείς εσύ ν'αντικρούσεις ένα τέτοιο επιχείρημα επιστημονικώς ορθόν με θεωρήσεις του τύπου "ήταν ένα πνεύμα πάνω μου και γω είπα ένα ποιηματάκι για να φύγει"; Μα στέκουν αυτά τα πράγματα; Ή ότι είνα ψυχικός βρυκόλακας και σκεπτομορφή; Ούτε αυτό στέκει!

Και εγώ απορώ πως όλ'αυτά τα γνωστά πνεύματα και ιστορίες δεν συμβαίνουν στους άθεους. Υπάρχει κάτι που φταίει μ'αυτούς και τα κάθε λογής πνεύματα τους βρίσκουν αποκρουστικούς; Γιατί όλ'αυτά συμβαίνουν στους λεγόμενους πιστούς οι οποίοι πιστεύουν εκ θρησκείας σε διάφορα πνεύματα τα οποία και αυτά αντιτίθενται στην λογική και στους νόμους της φυσικής; Θα μου τ'εξηγήσει κανείς αυτό;

Όσο για την Σολομωνική, καθώς ένας προηγούμενος φίλος μ'έβαλε στον "πειρασμό" την διάβασα και μάλιστα εγγράφτηκα σε διάφορα fora προκειμένου να παρουσιάσω τις απόψεις μου και τις εμπειρίες μου επί του θέματος. Που κατέληξα; Ότι επρόκειτο περί συλλογής απίστευτων μυθοπλασιών και ανεκδοτικών δεισιδαιμονιών οι οποίες επηρεάζουν αρνητικά τον ψυχισμό των ευαίσθητων ανθρώπων και τους κάνουν παρανοικούς και ονειροπάρμενους. Μόνη της η ψυχολογία μπορεί ν'ερμηνεύσει άνετα αυτά τα φαινόμενα ανθυποβολής.

Έχει μείνει τίποτα άλλο να ειπωθεί; Χρειάζεται να πούμε περισσότερα για το πως ΔΕΝ στέκουν αυτά τα φαινόμενα σε μια ενδελεχή ανάλυση;
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Melchisedek : 20-06-09 στις 18:56
    "Verloren ist nur, wer sich selbst aufgibt" "Χαμένος είναι όποιος αφήνει τον εαυτό του να ηττηθεί "

Blogthean Το avatar του χρήστη limitt
    Περιοχή
    Around The World

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Eftihia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η Σολομωνική υπάρχει σε όλα τα βιβλιοπωλεία και αν δεν υπάρχει επειδή δεν είναι και κανένα best seller μπορείς άνετα να το παραγγείλεις. Επίσης υπάρχει σε pdf σε διάφορες ιστοσελίδες. Το βιβλίο είναι μια συλλογή δεισιδαιμονιών και είναι απίστευτα βαρετό για να το διαβάσει κανείς ολόκληρο.
    Σε όλα;; Ίσως να το έβγαλαν σε περισσότερα αντίτυπα από τότε που το έψαξα εγώ (10 χρόνια πριν). Συλλογή δεισιδαιμονιών;; Σίγουρα το έχεις διαβάσει ή ξέρεις τι λέει;; Καταρχάς σου αναφέρει όλες τις μαγείες και πως μπορείς να τις χρησιμοποιήσεις. Με απλά λόγια είναι guidance κυρίως της μαύρης μαγείας.

Τέλος, ένας φίλος ανέφερε ότι τη διάβασε από τότε που μπήκε στο πειρασμό. Θα ήθελα να σε πιστέψω αλλά και εσύ μου αναφέρεις για μυθοπλασίες και δεισιδαιμονίες. Το δέχομαι αλλά δεν αναφέρεις και τις προσευχές που έχει κλπ. Σε αρκετά forum που έψαξες θα είδες ότι στο 90%-95% των ατόμων αναφέρουν ότι είναι ένα βιβλίο που δε πρέπει να διαβαστεί! ¶λλοι επίσης αναφέρουν ότι είναι η βίβλος του Διαβόλου και να διαβάζεται από το τέλος προς την αρχή.

Για να ολοκληρώσω επειδή ο καθένας έχει τις απόψεις του και είναι απόλυτα σεβαστές. Προσωπικά δεν την έχω διαβάσει παρά μόνο την έχω ξεφυλλίσει. Ήμουν έτοιμος να την αγοράσω και δε το έκανα. Αρκετοί φίλοι μου τη διάβασαν με αποτέλεσμα να μείνουν αρκετά βράδια άυπνοι κλπ.

Συνεπώς, εγώ προσωπικά δε θα το διάβαζα αλλά κάποιος που θεωρεί ότι είναι μυθοπλασίες θα ήταν ωραίο βιβλίο φαντασίας... και άρα δε χρειάζεται να εμποδιστεί ο κόσμος να το διαβάσει...

p.s Εφόσον κυκλοφορεί σε pdf μπορείς να το ανεβάσεις σε rapidshare εδώ;

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο limitt Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε όλα;; Ίσως να το έβγαλαν σε περισσότερα αντίτυπα από τότε που το έψαξα εγώ (10 χρόνια πριν). Συλλογή δεισιδαιμονιών;; Σίγουρα το έχεις διαβάσει ή ξέρεις τι λέει;; Καταρχάς σου αναφέρει όλες τις μαγείες και πως μπορείς να τις χρησιμοποιήσεις. Με απλά λόγια είναι guidance κυρίως της μαύρης μαγείας.
    Όπως είπα δεν είναι στο top 10 των πωλήσεων, επομένως μάλλον δεν θα την βρεις σε ΟΛΑ τα βιβλιοπωλεία, αλλά μπορείς να την παραγγείλεις από ΟΛΑ.
    Οι φήμες που κυκλοφορούν για αυτό το βιβλίο όπως και για το Νεκρονομικό είναι απίστευτες! Πως αν το πετάξεις θα ξαναέρθει (έχει και πόδια;;;) πως δεν μπορείς να το εξαφανίσεις, πως μιλάει, μουγκρίζει ή δεν ξέρω και εγώ τι άλλο (καφέ φτιάχνει;;;) ΈΛΕΟΣ!!!!
    Δεν υπάρχει μαγεία, ούτε μαύρη, ούτε λευκή, ούτε πορτοκαλί με βούλες!!! Δεισιδαιμονία και φόβος υπάρχουν. Οι αρχαίες θρησκείες δαιμονοποιήθηκαν και οι ιερείς τους κατηγορήθηκαν πως είχαν σχέσεις με τον σατανά που είναι καθαρά χριστιανική εφεύρεση.

Όσο για το rapidshare δεν έχω το βιβλίο για να το ανεβάσω. Ο δίσκος μου έχει περιορισμένη χωριτικότητα και προτιμώ να κατεβάζω κείμενα αρχαίων συγγραφέων. Τουλάχιστον από εκεί όλο και κάτι θα μάθω. Αν σε ενδιαφέρει να την διαβάσεις κοίτα εδώ

Οτιδήποτε αντιτίθεται στους στοιχειώδεις νόμους της φυσικής, πολύ απλά, δεν υφίσταται και είναι αποκύημα της φαντασίας ορισμένων που επηρεασμένοι από διάφορα ψυχολογικά ερεθίσματα διαφθείρουν την πραγματικότητα με σκοπό ν'ερμηνεύσουν κατά το δοκούν τον κόσμο γύρω τους και το τι τους συμβαίνει.
    Δεν υπάρχει μαγεία
    Καλό είναι να μην είμαστε τόσο απόλυτοι με πράγματα που εξ ορισμού αδυνατούμε να αντιληφθούμε, πολύ περισσότερο να κατανοήσουμε.

Περιοχή
    Around The World

Οι φήμες που κυκλοφορούν για αυτό το βιβλίο όπως και για το Νεκρονομικό είναι απίστευτες! Πως αν το πετάξεις θα ξαναέρθει (έχει και πόδια;;;) πως δεν μπορείς να το εξαφανίσεις, πως μιλάει, μουγκρίζει ή δεν ξέρω και εγώ τι άλλο (καφέ φτιάχνει;;;) ΈΛΕΟΣ!!!!
    Μου αρέσει πάντα ότι αναφέρουμε ότι μας συμφέρει

Όσο για το rapidshare δεν έχω το βιβλίο για να το ανεβάσω. Ο δίσκος μου έχει περιορισμένη χωριτικότητα και προτιμώ να κατεβάζω κείμενα αρχαίων συγγραφέων. Τουλάχιστον από εκεί όλο και κάτι θα μάθω. Αν σε ενδιαφέρει να την διαβάσεις κοίτα εδώ
    Όσο για το δίσκο μην αγχώνεσαι 6,5ΜΒ είναι και βέβαια δεν έχει νόημα το αγγλικό αλλά το ελληνικό με τα αρχαία ελληνικά. Τεσπα, όπως είπα και παραπάνω δεν έχω σκοπό να το διαβάσω αλλά για τους λάτρεις της φαντασία είναι ότι πρέπει..

So ένα rapid link θα είναι χρήσιμο..

Blogthean Το avatar του χρήστη Melchisedek
    Περιοχή
    Athens, Greece

Rofl Απάντηση: Η ΜΟΡΑ

Φίλε limit θα θυμώσω λιγάκι...

Συλλογή δεισιδαιμονιών;; Σίγουρα το έχεις διαβάσει ή ξέρεις τι λέει;; Καταρχάς σου αναφέρει όλες τις μαγείες και πως μπορείς να τις χρησιμοποιήσεις. Με απλά λόγια είναι guidance κυρίως της μαύρης μαγείας.

Τέλος, ένας φίλος ανέφερε ότι τη διάβασε από τότε που μπήκε στο πειρασμό. Θα ήθελα να σε πιστέψω αλλά και εσύ μου αναφέρεις για μυθοπλασίες και δεισιδαιμονίες. Το δέχομαι αλλά δεν αναφέρεις και τις προσευχές που έχει κλπ.
    Αυτός ο δεύτερος φίλος είμαι εγώ. Κοίτα αν θέλεις πιστεύεις ότι είμαστε απατεώνες και ότι μιλάμε για ένα θέμα χωρίς ν'έχουμε εμπεριστατωμένη άποψη. Ή πιστεύεις ότι έχουμε μια κάποια γνώση του θέματος και έχουμε διαβάσει και κάποια βιβλία, σχετικά, παραπάνω και την έχουμε αποκηρύξει την Σολομωνική ως ένα συνονθήλευμα δεισιδαιμονιών και λοιπών παραμυθιών της χαλιμάς, περί φανταστικών επικκλίσεων πνευμάτων και άλλων συναφή παρα/υπερ-φυσικών πλασμάτων. Διότι μας κάνει να ενθυμούμαστε την τηλεοπτική σειρά "Μάγισσες" και τον τρόπο που αυτές χρησιμποποιούσαν την καμπαλιστική μαγεία: Κινηματογραφικά δηλαδή.

Με την ίδια λογικά θα μπορούσαμε δυνητικά να επικαλεστούμε και το πνεύμα του Διονύσου διαμέσω Βακχικών ιεροτελεστειών και ν'επιδοθούμε αργότερα σε εκφυλιστικά όργια πάντα με την καθοδήγηση του θεού και των οδηγιών χρήσεως που άφησε σ'ένα μυστηριώδες βιβλίο (το guidance που ανέφερες προηγουμένως).

Σε αρκετά forum που έψαξες θα είδες ότι στο 90%-95% των ατόμων αναφέρουν ότι είναι ένα βιβλίο που δε πρέπει να διαβαστεί! ¶λλοι επίσης αναφέρουν ότι είναι η βίβλος του Διαβόλου και να διαβάζεται από το τέλος προς την αρχή.
    Ναι και παρότι το λένε ποιος του ακούει; Έναν άλλο γνωστό μύθο μου φέρνει στον νου, το μήλο και τον πειρασμό της Εύας! Εγώ ειμαί της απόψης ότι υποθέτωντας πως: Υπήρξε πραγματικά τοο Σολομώντας κατα το παρελθόν, πως ζήτησε την βοήθεια του Θεού για να κατασκευάσει τον ναό σε τρεις μέρες και πως ο Θεό του παρείχε οδηγίες για ν'επικαλεστεί δαιμόνια-πνεύματα να τον υπηρετήσουν, τότε θεωρητικά εφόσον ο Θεός είναι αγαθός θα ήταν ελεγχόμενα όντα με διαταγές θετικής σκοπιμότητας. ¶ρα δεν μπορεί να 'ναι το βιβλίο του Διαβόλου! Αλλά όπως βλέπεις έχουν μπει τόσα αν και λοιπές υποθέσεις, που η όλη ιστορία δύσκολα στέκει....

Αρκετοί φίλοι μου τη διάβασαν με αποτέλεσμα να μείνουν αρκετά βράδια άυπνοι κλπ
    Έμειναν άυπνοι απ' τον καφέ μήπως; Και το κλπ τι σημαίνει; Ότι είχαν αρχίσει να βλέπουν διαμόνια και τριζόνια όπου γυρνούσαν το κεφάλι τους; Αυτό νομίζω έχει την επιστημονική-ψυχολογική του εξήγηση σ'αυτά που ανέφερα σε προηγούμενο προσωπικό ποστ...

Σε pdf έχει κυκλοφορήσει αλλά στ' αγγλικά. Εγώ στα αγγλικά το διάβασα γιατί τ'αγγλικά είναι μια απόλυτα οικεία γλώσσα για μένα. Να το βρεις στα αρχαία ελληνικά είνα σχεδόν αδύνατο. Το Lemegeton που θα βρεις μέσα περιείχει και τα 5 βιβλία. Τ'ανέβασα στο rapidshare αν θέλεις να το διαβάσεις, μαζί με δύο ακόμα διευκρινιστικά-επεξηγηματικά συγγράματα:

Πρόσεχε μόνο μην χάσεις και εσύ τον ύπνο σου τα βράδια...

Και φίλε Leoknight :
    Καλό είναι να μην είμαστε τόσο απόλυτοι με πράγματα που εξ ορισμού αδυνατούμε να αντιληφθούμε, πολύ περισσότερο να κατανοήσουμε.
    Μα σ'αυτά τα θέματα είναι δυνατόν να μην είμαστε απόλυτοι; Είτε υπάρχουν είτε όχι. Τελεία και παύλα. Οτιδήποτε αντιτίθεται στους νόμους της φυσικής πολύ απλά δεν υφίσταται. Τι δηλαδή; Υπάρχουν πνεύματα και ξωτικά μ'όλων των ειδών τις φανταστικές ιδιότητες και δυνάμεις; Υπάρχει μαγεία που ή δαιμόνια που τ'επικαλείσαι και σου κάνουν τα χατίρια; Γαιτί δεν επιστρέφουμε στον ρεαλισμό και τον εμπειρισμό που μπορεί να είναι μεν λιγότερο ελκυστικό αλλά συνάμα αληθινό; Γιατί θέλουμε να τρέφουμε αυταπάτες περί θεών, θρησκειών και λοιπών πνευματικών πλασμάτων μόνο και μόνο για να "ξορκίσουμε" την μοναξιά μας; Γιατί; Έχει ποτέ αποδειχθεί οτιδήποτε απ'αυτά εμπειρικά και μ'επιστημονικές μεθόδους; Ποτέ. Η συντριπτική πλειοψηφία εξ'αυτών έχει αποδειχθεί πολλάκις πως είναι απάτες, υπερβολές και ψευδαισθήσεις των υποστηρικτών τους. Για ένα μόνο μικρό ποσοστό αυτών των φαινομένων υπάρχουν αμφιβολίες για το τι πργματικά είναι. αλλά και αυτές σύντομα θ'αποδειχθεί πως ήταν κάποιο άγνωστο και ανεξήγητο μέχρι πρότινος φυσικό φαινόμενο. Και ότι δεν ήταν κάποιο πνεύμα μ'υπερφυσικές δυνάμεις που μπορούσε και αιωρούνταν! Όλ'αυτλα αποτελούν τ'επαναλαμβάνω αποκυήματα της φαντασιάς κάποιων αμετροεπών.Checking ...
    Live Links : 0/0
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Melchisedek : 22-06-09 στις 1:38
    "Verloren ist nur, wer sich selbst aufgibt" "Χαμένος είναι όποιος αφήνει τον εαυτό του να ηττηθεί "

Το φαινόμενο της Μόρας έχει εξηγηθεί πλήρως επιστημονικά και λέγεταί Sleep paralysis , Sleep paralysis - Wikipedia, the free encyclopedia .είναι αρκετά σύχνο , περιπου 20 % του πληθυσμού το έχει βιώσει εστώ μια φορά στην ζωή του
    Imagination is more important than knowledge. --- Albert Einstein

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο limitt Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου αρέσει πάντα ότι αναφέρουμε ότι μας συμφέρει

Αυτό δεν το κατάλαβα
    Τι ακριβώς "με συμφέρει";;;;

Όσο για το δίσκο μην αγχώνεσαι 6,5ΜΒ είναι και βέβαια δεν έχει νόημα το αγγλικό αλλά το ελληνικό με τα αρχαία ελληνικά
    Όσα ΜΒ και να πιάνει, ένα άχρηστο βιβλίο πάντα πιάνει χώρο επομένως δεν το έχω κρατήσει. Δεν είχα λόγο να το κρατήσω, το κατέβασα από περιέργεια, του έριξα μια ματιά και το έσβησα. Απλό. Αν σε ενδιαφέρει τόσο πολύ, να το ψάξω. Αν δεν βαριέσαι πήγαινε σε ένα βιβλιοπωλείο και παράγγειλέ το. Υπάρχουν πολλές εκδόσεις στα νέα ελληνικά. Αν ψάχνεις το αυθεντικό χειρόγραφο, ή κάποια έκδοση στα αρχαία δεν νομίζω πως θα το βρεις.
    Πάντως αν έχει τόσο μεγάλες "δυνάμεις" θα πρέπει να "δουλεύει" και στα Αγγλικά και στα Γερμανικά και στα Κινέζικα.
    Το βιβλίο είναι για πολλά γέλια!!!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Eftihia : 22-06-09 στις 10:36

Περιοχή
    Around The World

Προφανώς στα παραπάνω που λέω δεν είμαι κατανοητός οπότε δεν έχει και νόημα να το συνεχίσω.
    Ο καθένας έχει την άποψη του αλλά καλό είναι να κοιτάμε αριστερά και δεξιά και όχι μόνο ευθεία.

@Melchisedek το ξέρω ότι αναφερόμουν σε σένα. Και πάλι δε με πείθεις και είναι δικαίωμα μου. Τέλος δεν έχει νόημα να θυμώνεις ούτε λιγάκι ούτε πολύ, απλά ανταλλάσσουμε απόψεις και δε προσπαθούμε να πείσουμε κάποιον. So simple...
    Για να μη κουράζεστε:
    Κώδικας:
    http://rapidshare.com/files/106328144/MacGregor_Mathers_-_To_Kleidi_tou_Vasilia_Solomonta__Solomoniki_.pdf
    Καλή ανάγνωση..

@Eftihia το ότι μας συμφέρει αναφέρεται στο γεγονός ότι αναφέρεις τα πιο ακραία γεγονότα που έχουν ακουστεί για το βιβλίο αυτό και τπτ άλλο (πάντως αν έφτιαχνε ένα freddaki θα το είχα στη βιβλιοθήκη μου). Τέλος, δε ξέρω αν έχει δυνάμεις και ούτε θέλω να μάθω αλλά να μάθουμε να μην είμαστε τόσο απόλυτοι.

p.s Από την παραπάνω συζήτηση το βιβλίο ανήκει στη σφαίρας της φαντασίας και κωμωδίας πια.

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία

Members who have read this thread: 11

Δικαιώματα - Επιλογές