Καλησπέρα σε όλη την παρέα. Πριν λίγα λεπτά γράφτηκα στό φόρουμ με αφορμή το συγκεκριμένο θέμα (οι εκλογές είναι στην επικαιρότητα και ψάχνω λιγάκι να διαβάσω γνώμες και να πω και τη δική μου). Τις περισσότερες φορές στη ζωή μου έχω ψηφίσει το ΚΚΕ και πιστεύω οτι πολύ δύσκολα πλέον θα ψηφίσω κάτι διαφορετικό. Μια συνεργασία του ΚΚΕ με το ΣΥΡΙΖΑ όμως θα με έκανε να ψηφίσω κάτι διαφορετικό, ίσως άκυρο ή κάποιο εξωκοινοβουλευτικό κόμμα. Κάποιοι μιλάτε εξ ονόματος του κόσμου που θέλει συνεργασία ΚΚΕ και ΣΥΡΙΖΑ, αλλά δεν ξέρω σε ποιον κόσμο αναφέρεστε. Κι εγώ θα ήθελα το ΚΚΕ να πάρει 45% και να σχηματίσει αυτοδύναμη κυβέρνηση, το να "εκβιάζω" όμως τα άλλα κόμματα να συμφωνήσουν με το ζόρι με τις απόψεις μου για να πάρω εγώ τις ψήφους δεν μου μοιάζει με συνεργασία.

Ο ΣΥΡΙΖΑ μου φαίνεται οτι ταιριάζει πολύ περισσότερο με τη ΔΗΜΑΡ (άλλωστε μέχρι πριν ένα χρόνο στο ίδιο κόμμα ήταν όλοι τους) την Κατσέλη ακόμα και με το ΠΑΣΟΚ, παρά με το ΚΚΕ. Η άποψη μου είναι πως όλα τα κόμματα πλην του ΚΚΕ και 1-2 εξωκοινοβουλευτικών κινούνται στην ίδια λεωφόρο, αλλά σε διαφορετικές λωρίδες. Είναι πιο εύκολο να συναντηθούν δύο οχήματα που κινούνται στην ίδια λεωφόρο ακόμα και αν κινούνται σε διαφορετικές λωρίδες, παρά δυο κόμματα που κινούνται σε τελείως διαφορετικούς δρόμους. Επειδή νομίζω πως οι ηγεσίες των κομμάτων το γνωρίζουν αυτό, θεωρώ την πρόταση του Τσίπρα, όχι απλά πονηρή, αλλά κουτοπόνηρη. Δίνει μια ψεύτικη ελπίδα σε πολύ κόσμο που την ψάχνει. Ο κόσμος ψάχνει ελπίδα, ψάχνει λύση, τα τελευταία δυο χρόνια οι ζωές των περισσοτέρων από εμάς έχουν πάρει τον κατήφορο. Είναι στη φύση του ανθρώπου να ψάχνει τη λύση και να επιλέγει αυτή που του φαίνεται πιο εύκολη, πιο γρήγορη και πιο βολική. Τι πιο εύκολο, γρήγορο και βολικό να ρίξουμε μια ψήφο στις 6 Μαϊου και όλα να αλλάξουν μονομιάς σαν να βλέπαμε ένα κακό όνειρο; Να ξυπνήσουμε την άλλη μέρα και οι μισθοί μας να επανέλθουν, οι άνεργοι να ξαναπάνε στις δουλειές τους, τα μαγαζιά να γεμίσουν κόσμο και οι μαγαζάτορες να βγάλουν τα λουκέτα από τα κλειστά καταστήματα τους.
Δυστυχώς όμως η ζωή και η εξέλιξη της έχει διαφορετικούς νόμους. Θεωρώ αδύνατο να μην γνωρίζει ο Τσίπρας πως τους χωρίζει χάσμα, αλλά συνεχίζει το παραμύθι για να κερδίσει ψήφους από τον κόσμο που ψάχνει ελπίδα; Και τι θα γίνει την επόμενη μέρα που ο ψηφοφόρος θα γνωρίσει ακόμα μια απογοήτευση; Προσωπικά θα ένιωθα απόλυτα προδομένος από το ΚΚΕ αν συνέπραττε σε μια τέτοια κοροϊδία του κόσμου οτι οι λύσεις θα έρθουν, τόσο απλά, τόσο γρήγορα, τόσο εύκολα.

Επειδή ως ψηφοφόρος έχω βρεθεί σε εκδηλώσεις, συζητήσεις κλπ του ΚΚΕ καλεσμένος σε οργανώσεις του κλπ, σχεδόν ποτέ δεν αναφέρονται ιδιαίτερα σε ΣΥΡΙΖΑ κλπ, δεν μπορώ να ξέρω πως έφτασε στα αυτιά του johnbl το τι λέγεται στις οργανώσεις για το Σύριζα, αλλά πίστεψε με πέρα από την συνηθισμένη πολιτική κριτική που ασκούν για όλα τα κόμματα περίπου ισότιμα (στην ουσία πρόκειται για μια ανάλυση της πολιτικής κάθε κόμματος, εκτός αν απαγορεύεται και αυτό), δεν λένε τίποτα παραπάνω. Ίσως στο Σύριζα να βλέπουν φαντάσματα και να νομίζουν οτι στο ΚΚΕ παραασχολούνται μαζί τους. Προσωπικά θα ένιωθα πολύ προδομένος αν το ΚΚΕ ξεχνούσε την πολιτική που υπηρετεί από το 91 και μετά και θα ήταν μια μεγάλη ήττα για το παγκόσμιο κομμουνιστικό κίνημα το πιο δυνατό κομμουνιστικό κόμμα στην Ευρώπη για να πάρει μερικές ψήφους παραπάνω να φορέσει αποκριάτικη μάσκα.