Μηνύματα   Θέματα   Μέλη   Online
Σελίδα 7 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 567
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 61 έως 66 από 66

Θέμα: Κύπρος: 35 χρόνια από το πραξικόπημα

Blogthean Το avatar του χρήστη zastava
    Περιοχή
    ATHENS Space Station

Προεπιλογή Απάντηση: Κύπρος: 35 χρόνια από το πραξικόπημα

Βρε φίλε Χαμομίλι, για βάλε σε παρακαλώ σε μια ιεράρχηση τα θέματα, διότι μάλλον είσαι μπερδεμένος . Ιεράρχησε, τις κατηγορίες των θεμάτων που αφορούν το συγκεκριμένο ζήτημα. ¶λλο πράγμα οι πολιτικές ευθύνες, άλλο πράγμα οι λαοί, άλλο πράγμα τα πολιτικά καθεστώτα και πάει λέγοντας.
    Έχεις τσουβαλιάσει όλα τα πράγματα.
    Έχεις θέσει ως θέσφατο αξίωμα στην συζήτηση το ότι οι Κύπριοι είναι κακοί, βάζοντας και σαν σάλτσα ότι υπάρχουν και μερικοί καλοι με την έννοια της εξαίρεσης. Οι υπόλοιποι που σου αντέκρουσαν τον ισχυρισμό αυτό, δεν σου είπαν ότι δεν υπάρχουν και κακοί. Κακοί άνθρωποι υπάρχουν παντού σε όλο τον κόσμο. Σου εξήγησαν ή προσπάθησαν να σου εξηγήσουν ότι το αξίωμά σου είναι αντίστροφο... Ο κακός είναι η εξαίρεση και όχι ο κανόνας.
    Επίσης θα πρέπει να κατανοήσεις, ότι αυτά που λες ότι δεν μπορεί να φταίει η Ελλάδα συνεχώς, ίσως να έχεις δίκιο. Μπορεί όμως να έχεις και άδικο. Και έχεις άδικο διότι δεν αντιλαμβάνεσαι ότι αυτό που λένε όλοι είναι το ιστορικό δεδομένο. Ποιο ιστορικό δεδομένο; Ότι η Ελλάδα έκανε τα λάθη της τότε ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΓΕΓΡΑΜΜΕΝΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΟΥΝ.....ΕΙΝΑΙ ΠΛΕΟΝ ΙΣΤΟΡΙΑ....
    Και οι υπόλοιποι δεν έκαναν τίποτα άλλο από το να αναφέρουν τι έχει καταγράψει η ιστορία και αυτό όσο και να μην θέλουμε είναι η πραγματικότητα....
    Όπως επίσης επικαλείσαι το έλεος εσύ για τις συνεχείς αναφορές, έτσι θα το επικαλεστώ και εγώ: ΕΛΕΟΣ φίλε χαμομίλι ΜΕ ΤΙΣ ΕΥΘΥΝΕΣ ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ....Κυριολεκτικά έλεος!!!!
    ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΣΥΝΕΧΩΣ ΝΑ ΦΤΑΙΝΕ ΑΥΤΟΙ (διακρίνεις καμιά ομοιότητα με τις δικές σου θέσεις ότι βαρέθηκες να ακούς για τις ευθύνες των Ελλήνων ή όχι;;;;)
    Ακόμη μάλλον κάτι δεν είδες σωστά. Για τα στρατόπεδα νεοσυλλέκτων σου μίλησε ο Ταχυδρόμος που υπηρέτησε εκεί και εκπαίδευσε Κύπριους, δες λίγο καλύτερα τα ποστ.
    Όπως επίσης, η jose 2225 είναι Κύπρια και ο ianni δεν είναι.
    Ακόμη, ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΦΑΙΡΕΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΟΥ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙΣ, όταν όμως απαξιώνεις την Ιστορία, το Πολιτειακό σου Σύστημα, μάλλον ΔΕΝ ΕΠΙΘΥΜΕΙΣ να στρατευθείς για να υπηρετήσεις την πατρίδα σου, και πολλά άλλα....ΜΗΠΩΣ ΘΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΟ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΤΟΠΟ ΚΑΙ ΠΑΤΡΙΔΑ.
    Να πας κάπου που θα είσαι ευχαριστημένος και επωφελής για τον εαυτό σου και το κοινωνικό σύνολο;;;
    Διότι αγαπητέ μου φίλε, η συνολική απαξία που διαπνέει τα γραφόμενά σου αυτό δείχνει.
    ΤΕΛΟΣ, ΟΣΟ ΑΠΑΞΙΩΝΕΙΣ ΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ (σημείωσε ότι δεν είμαι με το μέρος τους) ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΑΠΑΞΙΩΝΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΕΣ ΠΟΥ ΕΠΙΤΡΕΠΟΥΝ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΤΕΤΟΙΟΥΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΥΒΕΡΝΑΝΕ
    Επίσης πάψε να ισοπεδώνεις και να εξισώνεις ανώμαλες πολιτειακές καταστάσεις όπως η ΧΟΥΝΤΑ με την σημερινή ανάπηρη Πολιτεία μας, που λέγεται ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ.
    Είτε μας αρέσει είτε όχι αυτή είναι η αλήθεια. Η αντικειμενική αλήθεια και όχι αυτό που ο καθένας μας πιστεύει υποκειμενικά. Διότι υποκειμενικά και ο τρελλός είναι γνωστικός, απλά για αυτόν οι άλλοι είναι τρελλοί.

Δεν θέλω με τίποτα να θεωρήσεις ότι σε προσβάλλω δεν είναι αυτή η πρόθεσή μου, αλλά φίλε μου διάβασε λιγάκι παραπάνω ορισμένα πράγματα, αγνοείς βασικές παραμέτρους του εαυτού σου.

ΜΑΧΟΜΑΙ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΥΜΠΟΛΕΜΙΣΤΗ ΚΑΙ ΣΥΝΟΔΟΙΠΟΡΟ ΜΟΥ ΠΟΤΕ ΓΙΑ ΄ΜΕΝΑ

Η ζωή είναι σαν ένα κουτί με σοκολατάκια – Ποτέ δεν ξέρεις τι γεύση θα σου τύχει.
    "Forrest Gump" (1994)

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο zastava Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βρε φίλε Χαμομίλι, για βάλε σε παρακαλώ σε μια ιεράρχηση τα θέματα, διότι μάλλον είσαι μπερδεμένος . Ιεράρχησε, τις κατηγορίες των θεμάτων που αφορούν το συγκεκριμένο ζήτημα. ¶λλο πράγμα οι πολιτικές ευθύνες, άλλο πράγμα οι λαοί, άλλο πράγμα τα πολιτικά καθεστώτα και πάει λέγοντας.
    Έχεις τσουβαλιάσει όλα τα πράγματα.
    Έχεις θέσει ως θέσφατο αξίωμα στην συζήτηση το ότι οι Κύπριοι είναι κακοί, βάζοντας και σαν σάλτσα ότι υπάρχουν και μερικοί καλοι με την έννοια της εξαίρεσης. Οι υπόλοιποι που σου αντέκρουσαν τον ισχυρισμό αυτό, δεν σου είπαν ότι δεν υπάρχουν και κακοί. Κακοί άνθρωποι υπάρχουν παντού σε όλο τον κόσμο. Σου εξήγησαν ή προσπάθησαν να σου εξηγήσουν ότι το αξίωμά σου είναι αντίστροφο... Ο κακός είναι η εξαίρεση και όχι ο κανόνας.
    Επίσης θα πρέπει να κατανοήσεις, ότι αυτά που λες ότι δεν μπορεί να φταίει η Ελλάδα συνεχώς, ίσως να έχεις δίκιο. Μπορεί όμως να έχεις και άδικο. Και έχεις άδικο διότι δεν αντιλαμβάνεσαι ότι αυτό που λένε όλοι είναι το ιστορικό δεδομένο. Ποιο ιστορικό δεδομένο; Ότι η Ελλάδα έκανε τα λάθη της τότε ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΓΕΓΡΑΜΜΕΝΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΟΥΝ.....ΕΙΝΑΙ ΠΛΕΟΝ ΙΣΤΟΡΙΑ....
    Και οι υπόλοιποι δεν έκαναν τίποτα άλλο από το να αναφέρουν τι έχει καταγράψει η ιστορία και αυτό όσο και να μην θέλουμε είναι η πραγματικότητα....
    Όπως επίσης επικαλείσαι το έλεος εσύ για τις συνεχείς αναφορές, έτσι θα το επικαλεστώ και εγώ: ΕΛΕΟΣ φίλε χαμομίλι ΜΕ ΤΙΣ ΕΥΘΥΝΕΣ ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ....Κυριολεκτικά έλεος!!!!
    ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΣΥΝΕΧΩΣ ΝΑ ΦΤΑΙΝΕ ΑΥΤΟΙ (διακρίνεις καμιά ομοιότητα με τις δικές σου θέσεις ότι βαρέθηκες να ακούς για τις ευθύνες των Ελλήνων ή όχι;;;;)
    Ακόμη μάλλον κάτι δεν είδες σωστά. Για τα στρατόπεδα νεοσυλλέκτων σου μίλησε ο Ταχυδρόμος που υπηρέτησε εκεί και εκπαίδευσε Κύπριους, δες λίγο καλύτερα τα ποστ.
    Όπως επίσης, η jose 2225 είναι Κύπρια και ο ianni δεν είναι.
    Ακόμη, ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΦΑΙΡΕΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΟΥ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙΣ, όταν όμως απαξιώνεις την Ιστορία, το Πολιτειακό σου Σύστημα, μάλλον ΔΕΝ ΕΠΙΘΥΜΕΙΣ να στρατευθείς για να υπηρετήσεις την πατρίδα σου, και πολλά άλλα....ΜΗΠΩΣ ΘΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΟ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΤΟΠΟ ΚΑΙ ΠΑΤΡΙΔΑ.
    Να πας κάπου που θα είσαι ευχαριστημένος και επωφελής για τον εαυτό σου και το κοινωνικό σύνολο;;;
    Διότι αγαπητέ μου φίλε, η συνολική απαξία που διαπνέει τα γραφόμενά σου αυτό δείχνει.
    ΤΕΛΟΣ, ΟΣΟ ΑΠΑΞΙΩΝΕΙΣ ΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ (σημείωσε ότι δεν είμαι με το μέρος τους) ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΑΠΑΞΙΩΝΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΕΣ ΠΟΥ ΕΠΙΤΡΕΠΟΥΝ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΤΕΤΟΙΟΥΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΥΒΕΡΝΑΝΕ
    Επίσης πάψε να ισοπεδώνεις και να εξισώνεις ανώμαλες πολιτειακές καταστάσεις όπως η ΧΟΥΝΤΑ με την σημερινή ανάπηρη Πολιτεία μας, που λέγεται ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ.
    Είτε μας αρέσει είτε όχι αυτή είναι η αλήθεια. Η αντικειμενική αλήθεια και όχι αυτό που ο καθένας μας πιστεύει υποκειμενικά. Διότι υποκειμενικά και ο τρελλός είναι γνωστικός, απλά για αυτόν οι άλλοι είναι τρελλοί.

Δεν θέλω με τίποτα να θεωρήσεις ότι σε προσβάλλω δεν είναι αυτή η πρόθεσή μου, αλλά φίλε μου διάβασε λιγάκι παραπάνω ορισμένα πράγματα, αγνοείς βασικές παραμέτρους του εαυτού σου.
    ok ειμαι τρελος
    τελος

Blogthean Το avatar του χρήστη ianni
    Περιοχή
    Ροδος

Ότι η Ελλάδα έκανε τα λάθη της τότε ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΓΕΓΡΑΜΜΕΝΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΟΥΝ.....ΕΙΝΑΙ ΠΛΕΟΝ ΙΣΤΟΡΙΑ....
    Και περα απο το οτι ειναι καταγεγραμμενα υπαρχουν ακομα και ζωντανες μαρτυριες ανθρωπων που ηταν εκει,ολοι αυτοι τι ειναι?οι τρελοι του χωριου?
    Αλλα φιλε μου Zastava για να μαθει καποιος τι εγινε εκει πρεπει να διαβασει λιγο και ν ασχοληθει μ αυτο.Το να κανουμε την αυτοκριτικη μας σαν χωρα για τα λαθη που εγιναν τοτε δεν παει να πει οτι θελουμε να την μειωσουμε,να την προσβαλουμε η οτι δεν την αγαπουμε.Κανεις δεν λεει οτι η Ελλαδα εχει την ευθυνη ολη για την τραγωδια στην Κυπρο απλα οτι επαιξε σημαντικο ρολο.Και τοτε ηταν στα πραγματα η χουντα,,η χουντα ηταν κυβερνηση ποιας χωρας?της Ζαμπιας?τι να κανουμε τωρα?Αν ηταν το ΠΑΣΟΚ η η ΝΔ τωρα θα τα χωναμε σ εκεινους αν και δεν θα εφταναν ποτε σ αυτο το σημειο.

Και δεν μιλαω για τον ρολο της Αγγλιας και της Αμερικης γιατι δεν μ ενδιαφερει,εγω θελω να δω τις ευθυνες της χωρας μου απεναντι στους αδερφους μας Κυπριους και πως θα βοηθησουμε να μην ξαναζησουν ποτε κατι τετοιο ουτε αυτοι αλλα ουτε εμεις
    ">

Blogthean Το avatar του χρήστη Taxydromos
    Περιοχή
    Πολίτης του Κόσμου

Αυτά είναι μερικά απο τα σήματα στρατιωτικών μονάδων της Κύπρου.
    Ειδικά για το τμήμα ειδικών Δυνάμεων στο οποίο υπηρέτησα να σε ενημερώσω ότι ο θηρεός είναι ό ίδιος με τον ελληνικό χωρίς το χαρακτηριστικό διακριτικό σαν επωνυμία γιατί δεν υπάρχει η διάρθρωση στην Κύπρο μεταξύ Πεζοναυτών και Καταδρομών.
    Πρέπει δε να αναφέρω ότι το τμήμα των Καταδρομών είτε απο Ελλαδίτες είτε απο Κυπρίους είχε τις πιο βαριές απώλειες και όσοι αιχμαλωτίστηκαν εκτελέστηκαν αμέσως με ιδιαίτερη προτίμηση των Ελλαδιτών σε πρώτη φάση.
    Οι περισσότεροι αγνοούμενοι είναι μέλη μονάδων καταδρομών.
    <font color=Blue><b><span style=font-family: Franklin Gothic Medium><font size=4>Ου Πόσοι αλλά Πού</font></span></b></font>

Blogthean Το avatar του χρήστη zastava
    Περιοχή
    ATHENS Space Station

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο XAMOMILI Εμφάνιση μηνυμάτων
    ok ειμαι τρελος
    τελος
    Αυτό φίλε μου αντιλήφθηκες;;
    Μάθε να αντιλαμβάνεσαι τι σου λέει ο άλλος και όχι τι επιθυμείς εσύ να σου πει. Συλλογιστική είναι αυτή;; Που είδες να σε χαρακτηρίσω έτσι;
    Σου έφερα ένα παράδειγμα αντικειμενικότητας και υποκειμενικότητας.
    ¶ντε να σου φέρω και άλλο ένα παράδειγμα μήπως και το καταλάβεις. Παλιό και καλό:
    ΤΟ ΜΠΟΥΖΟΥΚΙ ΕΙΝΑΙ ΟΡΓΑΝΟ.
    ΚΑΙ Ο ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟΣ ΕΙΝΑΙ ΟΡΓΑΝΟ.
    ΑΡΑ Ο ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΠΟΥΖΟΥΚΙ.
    Τέλος.

ΜΑΧΟΜΑΙ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΥΜΠΟΛΕΜΙΣΤΗ ΚΑΙ ΣΥΝΟΔΟΙΠΟΡΟ ΜΟΥ ΠΟΤΕ ΓΙΑ ΄ΜΕΝΑ

Η ζωή είναι σαν ένα κουτί με σοκολατάκια – Ποτέ δεν ξέρεις τι γεύση θα σου τύχει.
    "Forrest Gump" (1994)

BlogΘέα Moderator Το avatar του χρήστη jose2205
    Περιοχή
    Σε ένα όνειρο...

Σύντομο Ιστορικό της Εθνικής Φρουράς

Σύμφωνα με τα άρθρα 129 έως 132 του Συντάγματος του 1960 της Κυπριακής Δημοκρατίας, συγκροτήθηκε αμέσως μετά την ανακήρυξη της Ανεξαρτησίας, στρατός της Δημοκρατίας αποτελούμενος από 2000 άνδρες, από τους οποίους το 60% ήταν Ελληνοκύπριοι και το 40% Τουρκοκύπριοι. Η στρατιωτική θητεία δεν ήταν υποχρεωτική, πλην όμως μπορούσε να επιβληθεί μόνο με κοινή συμφωνία του Προέδρου (Ελληνοκύπριου) και του Αντιπροέδρου (Τουρκοκύπριου).
    Με τα γεγονότα του Δεκέμβρη 1963-64, οι Τουρκοκύπριοι εγκατέλειψαν το νόμιμο στρατό, στα πλαίσια της ανταρσίας τους εναντίον του κράτους. Παράλληλα και λόγω των απειλών της Τουρκίας για λήψη στρατιωτικών μέτρων μεταφέρθηκε στην Κύπρο Ελληνική Μεραρχία και δημιουργήθηκε η Ανώτατη Στρατιωτική Διοίκηση ¶μυνας Κύπρου (ΑΣΔΑΚ), η οποία λειτούργησε μέχρι το τέλος του 1967, περίοδο κατά την οποία απομακρύνθηκε η Μεραρχία από την Κύπρο
    Ταυτόχρονα (1963) δημιουργήθηκε το Ειδικό Μικτό Επιτελείο Κύπρου (ΕΜΕΚ), το οποίο το 1964 πήρε την ονομασία Γενικό Επιτελείο Εθνικής Φρουράς. Τον Ιούνιο του 1964 ψηφίσθηκε από την Κυπριακή Βουλή ο νόμος 20 «Περί Εθνικής Φρουράς» με τον οποίο καθιερώθηκε η υποχρεωτική στράτευση και άρχισε η ουσιαστική συγκρότηση του ενεργού Κυπριακού Στρατού. Η στρατιωτική θητεία ορίσθηκε στους 18 μήνες.
    Η Εθνική Φρουρά στελεχώθηκε από Αξιωματικούς εξ Ελλάδος, οι οποίοι μαζί με τους εθελοντές, από τα έτη 1962-63 ανέλαβαν την οργάνωση και την εκπαίδευση του προσωπικού της.
    Τον Αύγουστο του 1964 η Εθνική Φρουρά αντιμετώπισε, μεταξύ άλλων, την πρώτη σοβαρή στρατιωτική επέμβαση της Τουρκίας, η οποία εκδηλώθηκε με αεροπορικές επιθέσεις στην περιοχή της Τηλλυρίας και του Κόλπου Ξερού, ενώ το 1967 δυνάμεις της Εθνοφρουράς επενέβησαν στην κρίση που εκδηλώθηκε στην περιοχή Κοφίνου.
    Τον Ιούλιο του 1974 τμήματα της Εθνικής Φρουράς χρησιμοποιήθηκαν από το στρατιωτικό καθεστώς των Αθηνών στο Πραξικόπημα κατά του Προέδρου Μακαρίου. Η σύγκρουσή της με τις δυνάμεις που υποστήριζαν τον Πρόεδρο Μακάριο, αλλά και με το σύνολο σχεδόν του Ελληνικού Κυπριακού λαού,εξασθένησε την Εθνική Φρουρά σε βαθμό που δεν ήταν ικανή να αντιμετωπίσει με επιτυχία στις 20 Ιουλίου1974 τα τουρκικά στρατεύματα, που εισέβαλαν στην Κύπρο, με αφορμή την κατάλυση της συνταγματικής τάξης και με πρόφαση τη προστασία των Τουρκοκυπρίων.
    Κατά τις δύο φάσεις της τουρκικής εισβολής (20-23 Ιουλίου και 14-19 Αυγούστου 1974), η Εθνική Φρουρά βρέθηκε για πρώτη φορά μπροστά στο υπέρτατο καθήκον, να υπερασπισθεί την εδαφική ακεραιότητα της Κυπριακής Δημοκρατίας. Μέσα σε συνθήκες διχασμού προέβαλε σθεναρή αντίσταση και έδωσε σκληρές μάχες, όπως στην περιοχή Κερύνειας και του αεροδρομίου Λευκωσίας, προκαλώντας στον εισβολέα σημαντικές απώλειες και καταρρίπτοντας σημαντικό αριθμό αεροσκαφών.
    Έκτοτε βρίσκεται συνεχώς σε εμπόλεμη κατάσταση με τις Τουρκικές δυνάμεις εισβολής.
    Από το 1974 και μέχρι σήμερα, η Εθνική Φρουρά επιτέλεσε και συνεχίζει να επιτελεί σημαντικό έργο. Ακολουθώντας και εκμεταλλευόμενη τις σύγχρονες τεχνολογικές εξελίξεις και στελεχούμενη συνεχώς από άρτια εκπαιδευμένα στελέχη, που αποστέλλονται για εκπαίδευση σε στρατιωτικές σχολές της Ελλάδας και του εξωτερικού, η Εθνική Φρουρά έχει σήμερα καταστεί μια υπολογίσιμη και αξιόμαχη αποτρεπτική δύναμη, με υψηλό βαθμό εκπαίδευσης.
    Πέρα από το καθαρά στρατιωτικό της έργο, η Εθνική Φρουρά συμμετέχει και σε άλλες δραστηριότητες και επιτελεί κοινωνικό έργο, όπως η συνδρομή στην καταπολέμηση πυρκαϊών, αντιμετώπιση φυσικών καταστροφών και εθελοντική προσφορά αίματος, χωρίς να παραγνωρίζεται η συμβολή της στη διαπαιδαγώγηση και διάπλαση του χαρακτήρα των νέων.
    Ως έμβλημα της Εθνικής Φρουράς καθιερώθηκε από την ίδρυσή της το 1964 ο Δικέφαλος Αετός σε κίτρινο φόντο, ο οποίος συμβολίζει την οικουμενικότητα του ελληνικού πνεύματος.
    Ο δικέφαλος αετός, από αρχαιοτάτων χρόνων, αποτελούσε μυστικό σύμβολο του Ελληνισμού. Στην αρχαία μυθολογία, ήταν το κατΆ εξοχήν θείο και ουράνιο πτηνό, βοηθός και προστάτης του Δία.

Η Ιστορία είναι ο θεματοφύλακας των μεγάλων πράξεων, η λαμπάδα της αλήθειας, η ζωή της μνήμης, ο αγγελιοφόρος της αρχαιότητας, ο δάσκαλος του παρόντος και καθοδηγητής του μέλλοντος.

(Κικέρων)
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη jose2205 : 18-07-09 στις 16:14
    "Κι όταν μια μέρα φύγω από δω ένα θάναι σίγουρο...
    πως έζησα τη ζωή που διάλεξα εγώ κ όχι κάποιος άλλος για μένα...
    κι η αλήτισσα ψυχή μου θα το νιώθει...έτσι...όπως θα πετάει ελεύθερη...

Παρακαλώ όπως διαβάσετε τον κανονισμό λειτουργίας του Blogthea Portal τον οποίο θα βρείτε εδώ.

Σελίδα 7 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 567

Παρόμοια Θέματα

1. 40 χρόνια από το Γούντστοκ
    By jose2205 in forum Συζήτηση για τη Μουσική
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-12-09, 15:53
  2. 12 χρόνια από το θάνατο της Lady Diana
    By jose2205 in forum Ειδήσεις
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-09-09, 6:02
  3. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-08-09, 12:44
  4. 22 χρόνια από το θρίαμβο του '87
    By chr_far in forum Αθλητικές Συζητήσεις
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-06-09, 13:04
  5. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-10-08, 16:26

Members who have read this thread: 0

There are no members to list at the moment.

Δικαιώματα - Επιλογές