Μηνύματα   Θέματα   Μέλη   Online
Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 23

Θέμα: Nvidia GTX275 ή ATI 4890

Blogthean Το avatar του χρήστη Larisseos
    Περιοχή
    Ελα τώρα!Θες όλα να τα μαθαίνες!

Προεπιλογή Απάντηση: Nvidia GTX275 ή ATI 4890

Ναι αλλά όταν θα παίζεις videogames θα νομίζεις ότι είσαι εσύ
    Τελικά τι αποφάσισες?
    Μόνο όταν έζησες κάτω θα ξέρεις πόσο επικίνδυνο είναι να σκαρφαλώνεις πάνω. Μόνο όταν βγήκες από τα σκοτάδι θα καταλάβεις πόσο φωτεινή είναι η λάμψη του ήλιου. Μόνο γνωρίζοντας τη μοναχικότητα θα καταλάβεις πόσο μάταιη είναι η πολυλογία Χουν Τζι Τσεν

Αυτοί που δεν μπορούν να μείνουν μόνοι τους, κάνουν συνήθως τη χειρότερη παρέα Γκουίνοου Α.

Βρέθηκα μόνος στη μέση της ερήμου και για αυτό δε διαπίστωσα χειρότερη μοναξιά από την παρουσία ενός κακού συντρόφου Καρακανί Αλ-Χασάν

Blogthean Το avatar του χρήστη MarkosDL
    Περιοχή
    Κορυδαλλός

Μάλλον για 4890 θα πάω τελικά είδα και κάτι benchmarks και ουσιαστικά κύριως αντιπαλός της είναι η GTX285.¶ρε το μικρόβιο της ΑΤΙ δε λέει να φύγει από μέσα μου

Όντως πάντα θα βγαίνει κάτι νέο και οι εξελίξεις ιδίως στο χώρο της τεχνολογίας είναι καταιγιστικές.Κι εγώ είμαι αγοραστής της μεσαίας κατηγορίας.Έχω μια 8600 GTS αγορασμένη πρίν 2 χρόνια γύρω στα 200 euros.Εκεί πάνω κάτω θα κυμανθεί το budget μου όταν την αλλάξω.Οι τιμές απαξιώνονται γρήγορα και στο εξάμηνο υπάρχει μεγάλη πτώση.
    Βασικά είναι το timing και οι απαιτήσεις του καθένα.Δε λέει κατά τη γνώμη μου πάντως η συχνή αλλαγή γιατί σε περιορίζει πχ το τροφοδοτικό που δεν αναφέρθηκε ως τώρα.Εχω 450ρι και δε σηκώνει παραπάνω,άρα αμέσως άλλα 100 ευρώπουλα για ένα δυνατότερο επώνυμο.Οπότε αναθεωρούνται τα δεδομένα.Μακάρι εσύ να έχεις ήδη ένα δυνατό και να μη χρειαστείς άλλο.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kiku : 27-09-09 στις 12:27

Περιοχή
    Κορυδαλλός

Έχω ένα 550 της Corsair και η 4890 χρειάζετε γύρω στα 500 watt minimum τροφοδοτικό αν θυμάμαι καλά. Και έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτό που λες. Και δεν είναι μόνο η τιμή αλλά και η απόδοση. Η σειρά 4000 της ΑΤΙ ουσιαστίκα έκανε σκόνη τη σειρά 9000 της Nvidia με το που βγήκε. Δε ξέρω κατα πόσο θα έχουμε επανάληψη αυτού αλλά πάντα με τι κόντρα που υπάρχει μεταξύ των 2 εταιριών και οι τιμές θα απαξιώνονται αλλά και ο πήχης απο πλευράς απόδοσης θα ανεβαίνει με κάθε νέα κυκλοφορία

Συμφωνώ απόλυτα με τα λεγόμενα σου και χαίρομαι που μιλάμε εδώ και ανταλλάσσουμε απόψεις.έχω κουραστεί(τρόπος του λέγειν)να βλέπω άτομα κολλημένα με εταιρίες χωρίς να αποδέχονται αντίλογο.Βλέπω ότι είσαι και ψαγμένος με το θέμα κι έχεις άποψη.Καλή επιλογή ότι κι άν διαλέξεις και καλώς όρισες εδώ.
    Πάντως το crysis το έχω άχτι.Ακόμα δε βρέθηκε κάρτα να το παίξεις full.Το τερμάτισα βέβαια στα 1024 αλλά δεν είναι το ίδιο.Φαντάσου το Call of duty που είναι πρό των πυλών ή τα νέα fps..αν ασχολείσαι με το σπόρ υποθέτω θα με καταλαβαίνεις..

Περιοχή
    Κορυδαλλός

Καλά το Crysis είναι περίπτωση παιχνιδιού και αμφιβάλω πόλυ αν θα βγει κάρτα που να τα καταφέρει να το παίξει full χώρις να βαρέσει διάλυση. Έγώ το έπαιζα σε medium setts για να μπορέσω να πω οτι θα παίξει καλά σε τέρμα ανάλυση (1920x1080). Και με τα καινούργια που θα βγουν τώρα όπως σωστά είπες με COD6 (Πως και πως το περιμένω) θα γίνει σφαγή ήδη τώρα παιζω το NFS βγήκε τώρα και πάλι δε τολμάω να βάλω τερμα γραφικά.Το κόλλημα υπάρχει γενικώς σε αυτό το θέμα και φυσικά όχι μόνο στην Ελλάδα. Και εγώ πχ είμαι ψιλοκολλημένος με ΑΤΙ αλλά δε παυεί να κοιτάω και Nvidia που όπως και να το δεις είναι κορυφή στο χώρο.

Blogthean Το avatar του χρήστη stefanakisgr
    Περιοχή
    Σέρρες

Βασικός παράγοντας στην αγορά κάρτας πρέπει να είναι εκτός απο την σχέση τιμής/απόδοσης και η υλοποίηση , αλλά και το πού θα χρησιμοποιηθεί . Σε τι οθόνη και σε ποιά games . Πολλά games παίζουν πολύ καλύτερα στη μία ή την άλλη μάρκα , μπορείς να δείς reviews (σίγουρα θα έχεις δει ηδη αρκετά) και θα έχεις μια ιδέα . Πρόσεξε το cooler , τα default σχεδόν πάντα κάνουν θόρυβο αλλά κρατάνε . Επίσης αν έχεις σκοπό να ασχοληθείς με linux(οειδή) η nvidia είναι σχεδόν μονόδρομος .

Εχω μία gtx260 και μία 4870 σε σχεδόν ίδια quadcore μηχανάκια και 24άρες οθόνες , το ένα win7/ubuntu και το άλλο win7/macosx . Κανένα παράπονο δεν έχω απλά ξέρω τι θέλω απο την κάθε μία.

Νομίζω και οι δύο είναι καλές επιλογές πάντως , η 275 πέρνει τρελό oveclock ειδικά αν πέσεις σε καλό κομμάτι ....

Περιοχή
    Κορυδαλλός

Κοίτα γενικά παιζω παιχνίδια διαφόρων ειδών από στρατηγικης μέχρι racing και ξέρω οτι σε πολλά παιχνιδια παίζει οντως ρόλο το τη κάρτα θα παρεις και ποιας εταιριας είναι και συνήθως πολλά παιχνίδια είναι με κύρια υποστήριξη Nvidia (τουλάχιστον σε αυτά τα οποία εγώ έχω παίξει). Όσον αφορά τις ψύχτρες εκεί ήταν που τη πάτησα με τη 4850 και με έχει κάνει λίγο πιο προσεκτικό απέναντι σην ΑΤΙ (αν και fan της) και σε σύγκριση με τη 9800 που έχ τώρα είναι η μέρα με τη νύχτα δε την ακούω καθόλου (με stock ψύχτρα πάντα) και κάνει και τρελή δουλεια. Αν και όσον αφορα το overclock με πιάνεις λίγο αδιάβαστο κυρίως λόγο το οτί δεν ασχολούμαι δεν πειράζω τις ταχύτητες της κάρτας γιατι δε θέλω να έχω κάποιο πρόβλημα με το σύστημα.

Φίλε μου στο είχα πει και στο προηγούμενο post μου ότι παίζει ρόλο και η υλοποίηση της κάρτας. Για παράδειγμα έχω μια 9600GT και συγκεκριμένα της Albatron η οποία είναι απαράδεκτα θορυβώδης.
    Για το overclocking και η 4890 έχει αρκετά περιθώρια αν αποφασίσεις να ασχοληθείς.

Περιοχή
    Κορυδαλλός

Καλά ναι σίγουρα δεν έχεις άδικο. ¶σε γιατι δοκίμασα να ανεβάσω λίγο τη ταχύτητα της 9800 και μου άρχισε τα κουλά με επαννεκινήσεις κλπ χαχα

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. gt220 nvidia
    By mysterioonpc in forum Κάρτες Γραφικών
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-11-10, 18:52
  2. VOTE!!! ATI OR NVIDIA
    By nikolas21 in forum Κάρτες Γραφικών
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-06-10, 21:50
  3. [Πώληση] NVIDIA GTX 280 x 2
    By asbanoglou in forum Υπολογιστές και περιφερειακά
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-04-10, 13:05
  4. Πρόβλημα με Κάρτα γραφικών 4890
    By PCSTUDIOS1 in forum PC Doctor - Προβλήματα
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-12-09, 18:42
  5. Κάρτα nvidia -> video out?
    By parta in forum PC Doctor - Προβλήματα
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-10-08, 14:40

Members who have read this thread: 0

There are no members to list at the moment.

Δικαιώματα - Επιλογές