343262 Μηνύματα  51463 Θέματα  106609 Μέλη  29 Online
Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 25

Θέμα: Σε ποια κατηγορία καφεδoπότη ανήκεις

BlogΘέα Moderator
    Status: In love...

Το avatar του χρήστη jose2205
    Περιοχή
    Σε ένα όνειρο...
    Blogthea Money
    199.646
    Ευχαριστώ
    42.184
    Ευχαριστήθηκε 41.707 Φορές σε 9.779 Posts
    Καταχωρήσεις στο Blog
    7

Προεπιλογή Σε ποια κατηγορία καφεδoπότη ανήκεις

Κατόπιν χρόνιου βωλοδαρσίματος σε καφετέριες παντός τύπου και συμπεριφορικής παρατήρησης στους θαμώνες, κατέληξα στο συμπέρασμα ότι οι άνθρωποι παρουσιάζουν κάποια ομοιογενή στοιχεία και αυτό μου δίνει την αφορμή να τους κατατάξω σε επτά μεγάλες κατηγορίες.

1. Περιλαμβάνει τους ανθρώπους που αφήνουν τον καφέ τους σχεδόν ανέγγιχτο. Μπορεί να μένουν με τις ώρες στην καφετέρια έχοντας το ποτήρι μπροστά τους, να μιλάν, να χαζεύουν, να διαβάζουν όμως η στάθμη δεν κατεβαίνει με τίποτα. Λες συχαίνονται, βρήκαν καμιά τρίχα, δεν τον πέτυχαν στη ζάχαρη, η άρνηση τους καταντάει παρεξηγήσιμη. Που και που τον φέρνουν στο στόμα τους και λες τώρα θα κατέβει λιγάκι, αλλά μπα... Μετά από δυο ώρες, όταν φεύγουν, μπορεί άνετα κανείς να προσθέσει δύο παγάκια και να τον κεράσει αλλού. Οι εκπρόσωποι της κατηγορίας αυτής πρέπει να διακατέχονται από μια αίσθηση λελογισμένης έως τσιγκούνικης διαχείρισης της ζωής, των πράξεων και των συναισθημάτων τους, μια αντίληψη που υποσυνείδητα βρίσκει εφαρμογή και στον καφέ. Διατρέχουν τον κίνδυνο να χαρακτηριστούν και μίζεροι.

2. Κάποιοι άλλοι πίνουν τον καφέ τους, δεν λέω, αλλά μαζί θέλουν και λίγο από καλαμάκι. Δαγκώνουν, στρίβουν, μασάνε και στο τέλος από το πολύ τσιμπολόι το καλαμάκι μένει μισό. Γιατί το κάνουν αυτό; Μάλλον είναι οι τύποι που ψάχνονται για το κάτι παραπάνω και καλά... Αντιλαμβάνονται τη ζωή σαν ένα γευστικό ποτήρι κρασί που δεν μπορούν να το κατεβάσουν ξεροσφύρι και θέλουν το μεζεδάκι τους. Βέβαια δεν θα μπουν στη διαδικασία να αναζητήσουν το σούπερ μεζεδάκι, που να τρέχουν τώρα για σολομό...¶λλωστε δεν θέλει κόπο, θέλει τρόπο.

3. Σ'αυτή την κατηγορία ανήκουν οι τύποι που δεν αφήνουν γουλιά από τον καφέ τους να πάει χαμένη. Είναι οι ίδιοι που όταν τρώνε κουλούρι Θεσσαλονίκης πιάνουν κολλώντας στο δάκτυλο έως και το τελευταίο σουσαμάκι, λες και είναι από αντίδωρο. Φροντίζουν να καταπίνουν μέχρι και την τελευταία σταλίτσα και για να 'ναι σίγουροι γι΄αυτό ρουφάνε φρρρ...φρρρρ...φρρρφρρ. Ανάγοντας την συμπεριφορά τους αυτή στη γενικότερη στάση τους απέναντι στη ζωή θεωρώ ότι ναι μεν είναι άνθρωποι που τους αρέσει η απόλαυση και θέλουν να 'ναι χορτάτοι από εμπειρίες και εικόνες όμως κάποια στιγμή από την υπερκατανάλωση ενέργειας προς την επίτευξη του σκοπού αυτού στερεύουν από συναίσθημα.

4. Η κατηγορία αυτή δεν περιορίζεται σε αυτούς που πίνουν μόνο καφέ. Περιλαμβάνει όλα τα γούστα αλλά είναι αξιοσημείωτο το γεγονός ότι κατά το μεγαλύτερο ποσοστό αφορά αυτούς που πίνουν φραπέ. Θεωρώ ότι είναι συμπτωματικό. Η κατηγορία αυτή λοιπόν περιλαμβάνει αυτούς που κάθονται αναπαυτικά στην καρέκλα τους, είναι χαλαροί και καλά κάνουν, γι' αυτό πήγαν άλλωστε στην καφετέρια για να ξεσκάσουν, αλλά σ' έναν βαθμό, από υπερβάλλοντα προφανώς προς την χαλάρωση και την άνεση ζήλο (πως αλλιώς να το εξηγήσω;), περνάν σε μια φάση παράξενη που τους κάνει να αγνοούν τον περίγυρό τους και ν' αρχίζουν να μιλάνε δυνατά. Τι να τους πεις τότε; Nα τους πεις ότι πρέπει να είναι πιο διακριτικοί γιατί άθελα σου ακούς τα προσωπικά τους; Nα τους πεις ότι σ' εμποδίζουν να διαλογιστείς; Nα τους πεις να βγάλουν τον σκασμό; Πρόκειται για άτομα ανοιχτόκαρδα και αυθόρμητα, υστερούν όμως σε ένα σημείο. Δεν μπορούν να κάνουν πολλά πράγματα μαζί. Κι ένα από αυτά είναι ότι δεν μπορούν να χαλαρώνουν και να αντιλαμβάνονται ταυτόχρονα. Τους συγχωρούμε όμως γιατί δεν έχουν κακή πρόθεση.

5. Για να ανήκει κανείς σε αυτή την κατηγορία πρέπει να πάει στην καφετέρια με το ταίρι του. Μπορεί να έχει και άλλους στην παρέα και μάλλον τότε είναι και πιο αντιπροσωπευτικο δείγμα της κατηγορίας αυτής, το ταίρι όμως είναι απαραίτητο. Κάθονται, λοιπόν, λένε δυο-τρεις κουβέντες και μετά όπως οι της 4 περνούν στη φάση εκδήλωσης υπερβάλλοντα ζήλου για ένα άλλο όμως θέμα. Το θέμα είναι το φιλί. Και όχι η θεωρητική ανάλυση του αλλά η πρακτική του εξάσκηση. Φιλιούνται. Φιλιούνται αδιάκριτα, φιλιούνται παθιασμένα, χρονικά απεριόριστα και με σάλια.

6. Προϋπόθεση της κατηγορίας αυτής είναι η τουλάχιστον διμελής παρέα. Kάθονται αντικριστά ή και δίπλα-δίπλα, αυτό δεν αποτελεί προβλημα. Το πρόβλημα είναι αλλού. Οτι από τα πολλά και ενδιαφέροντα θέματα που έχουν να συζητήσουν δεν ξέρουν ποιο να πρωτοπιάσουν και ποιο ν' αφήσουν. "...Κανείς δεν ξέρει τι να πει, τα λέει όλα η σιωπή...". Και για να μην πολυπροβληματίζονται καταλήγουν στο να μην αναλύουν κανένα και ν' ασχολούνται ο καθένας με τα κινητό του. Ώρες ατελειωτες, τσουκου-τσούκου τα μηνύματα, δυο παράλληλες επικοινωνίες(;) που δεν συναντιούνται πουθενά.

7. Στην τελευταία κατηγορία ανήκουν οι ασυμβίβαστοι τύποι. Ρωτάνε το γκαρσόνι τι χυμούς διαθέτει το κατάστημα. Το κατάστημα διαθέτει χυμό πορτοκάλι και ανάμεικτο. Αλλά εκλεκτικοί γαρ, συνηθισμένοι σε πιο ψαγμένες γεύσεις, αρχίζουν: "χυμό σταφύλι έχετε; χυμό μάνγκο έχετε; χυμό ακτινίδιο έχετε;" 'Εχουμε ρε μεγάλε αλλά δεν τους χαλαλίζουμε για πάρτυ σου. Ανικανοποίητα πνεύματα...τι να πεις......;!

Εσύ σε ποια κατηγορία ανήκεις;

χρωματιστό

Σας ενοχλούν οι διαφημίσεις στο φόρουμ; Απλά συνδεθείτε για να εξαφανιστούν!

"Κι όταν μια μέρα φύγω από δω ένα θάναι σίγουρο...
    πως έζησα τη ζωή που διάλεξα εγώ κ όχι κάποιος άλλος για μένα...
    κι η αλήτισσα ψυχή μου θα το νιώθει...έτσι...όπως θα πετάει ελεύθερη...

Παρακαλώ όπως διαβάσετε τον κανονισμό λειτουργίας του Blogthea Portal τον οποίο θα βρείτε εδώ.

2. a2 hosting
    Blogthean
    Δεν έχει οριστεί status

Το avatar του χρήστη Indalecio
    Blogthea Money
    2.445
    Ευχαριστώ
    277
    Ευχαριστήθηκε 984 Φορές σε 314 Posts

Προεπιλογή Απάντηση: Σε ποια κατηγορία καφεδoπότη ανήκεις

Χμμμ,εγω μαλλον ειμαι στην κατηγορια 1.

Λεω μαλλον διοτι,δεν ειναι οτι δεν αγγιζω τον καφε,απλα τον πινω πολυυυυυ αργα.Μπορει στο τραπεζι ολοι να τον εχουν πιει και εγω να ειμαι ακομα στην μεση,εχει τυχει και να εχω πιει ελαχιστο.Απλα βαρεθηκα να πινω καφε καφε καφεεεε.

4. Οι παρακάτω 4 χρήστες λένε ευχαριστώ στον/ην Indalecio για αυτό το χρήσιμο Post.

alia (04-10-09),jose2205 (03-10-09),pandacorfu (03-10-09),zastava (03-10-09)

Blogthean
    Status: cool daddy

Το avatar του χρήστη zastava
    Περιοχή
    ATHENS Space Station
    Blogthea Money
    577.917
    Ευχαριστώ
    64.212
    Ευχαριστήθηκε 81.443 Φορές σε 25.911 Posts
    Καταχωρήσεις στο Blog
    77

Εξαρτάται από την εφημερίδα και τον χρόνο που έχω στην διάθεσή μου. Προφανώς δεν προβλέπομαι σε κάποια κατηγορία.............ΝΕΟ ΕΙΔΟΣ!!!!!!

ΜΑΧΟΜΑΙ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΥΜΠΟΛΕΜΙΣΤΗ ΚΑΙ ΣΥΝΟΔΟΙΠΟΡΟ ΜΟΥ ΠΟΤΕ ΓΙΑ ΄ΜΕΝΑ

Η ζωή είναι σαν ένα κουτί με σοκολατάκια – Ποτέ δεν ξέρεις τι γεύση θα σου τύχει.
    "Forrest Gump" (1994)

6. Οι παρακάτω 4 χρήστες λένε ευχαριστώ στον/ην zastava για αυτό το χρήσιμο Post.

alia (04-10-09),jose2205 (03-10-09),LUCY3 (03-10-09),pandacorfu (03-10-09)

BlogΘέα Moderator
    Status: In love...

Το avatar του χρήστη jose2205
    Περιοχή
    Σε ένα όνειρο...
    Blogthea Money
    199.646
    Ευχαριστώ
    42.184
    Ευχαριστήθηκε 41.707 Φορές σε 9.779 Posts
    Καταχωρήσεις στο Blog
    7

1. Κάποιοι άλλοι πίνουν τον καφέ τους, δεν λέω, αλλά μαζί θέλουν και λίγο από καλαμάκι. Δαγκώνουν, στρίβουν, μασάνε και στο τέλος από το πολύ τσιμπολόι το καλαμάκι μένει μισό. Γιατί το κάνουν αυτό; Μάλλον είναι οι τύποι που ψάχνονται για το κάτι παραπάνω και καλά... Αντιλαμβάνονται τη ζωή σαν ένα γευστικό ποτήρι κρασί που δεν μπορούν να το κατεβάσουν ξεροσφύρι και θέλουν το μεζεδάκι τους. Βέβαια δεν θα μπουν στη διαδικασία να αναζητήσουν το σούπερ μεζεδάκι, που να τρέχουν τώρα για σολομό...¶λλωστε δεν θέλει κόπο, θέλει τρόπο.

Σε αυτή την κατηγορία ανήκω εγώ.... Μέχρι να πιω το φραπέ λιώμα το καλαμάκι...
    "Κι όταν μια μέρα φύγω από δω ένα θάναι σίγουρο...
    πως έζησα τη ζωή που διάλεξα εγώ κ όχι κάποιος άλλος για μένα...
    κι η αλήτισσα ψυχή μου θα το νιώθει...έτσι...όπως θα πετάει ελεύθερη...

Παρακαλώ όπως διαβάσετε τον κανονισμό λειτουργίας του Blogthea Portal τον οποίο θα βρείτε εδώ.

8. Οι παρακάτω 5 χρήστες λένε ευχαριστώ στον/ην jose2205 για αυτό το χρήσιμο Post.

alia (04-10-09),LUCY3 (03-10-09),pandacorfu (03-10-09),tristana (03-10-09),zastava (03-10-09)

Blogthean
    Δεν έχει οριστεί status

Το avatar του χρήστη tristana
    Blogthea Money
    0
    Ευχαριστώ
    5.427
    Ευχαριστήθηκε 3.725 Φορές σε 979 Posts

Συνδιάζω τις κατηγορίες 1 και 2.
    Στην αρχή πίνω τον μισό καφέ μετά του απαραίτητου ροκανίσματος του καλαμακίου (μόνο ροκάνισμα, δεν το τρώω).Στη συνέχεια δεν ξέρω τί παθαίνω και ξεχνώ να πιω τον άλλο μισό.
    Το αντιλαμβάνομαι, συνήθως, όταν κάποιος από τη παρέα προτείνει να φύγουμε οπότε πίνω τον υπόλοιπο σχεδόν μονορούφι.
    Μόνο στο σπίτι πίνω κανονικά τον καφέ.Απλά μπορεί να τον έχω από το πρωί μέχρι το μεσημέρι (αν είναι και μεγάλο το ποτήρι, θα πάει μέχρι το απόγευμα).Λες και δεν θέλω να τελειώσει, δεν μπορώ να το εξηγήσω διαφορετικά.

10. Οι παρακάτω 4 χρήστες λένε ευχαριστώ στον/ην tristana για αυτό το χρήσιμο Post.

alia (04-10-09),jose2205 (03-10-09),LUCY3 (03-10-09),zastava (03-10-09)

Blogthean
    Status: cool daddy

Το avatar του χρήστη zastava
    Περιοχή
    ATHENS Space Station
    Blogthea Money
    577.917
    Ευχαριστώ
    64.212
    Ευχαριστήθηκε 81.443 Φορές σε 25.911 Posts
    Καταχωρήσεις στο Blog
    77

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο tristana Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συνδιάζω τις κατηγορίες 1 και 2.
    Στην αρχή πίνω τον μισό καφέ μετά του απαραίτητου ροκανίσματος του καλαμακίου (μόνο ροκάνισμα, δεν το τρώω).Στη συνέχεια δεν ξέρω τί παθαίνω και ξεχνώ να πιω τον άλλο μισό.
    Το αντιλαμβάνομαι, συνήθως, όταν κάποιος από τη παρέα προτείνει να φύγουμε οπότε πίνω τον υπόλοιπο σχεδόν μονορούφι.
    Μόνο στο σπίτι πίνω κανονικά τον καφέ.Απλά μπορεί να τον έχω από το πρωί μέχρι το μεσημέρι (αν είναι και μεγάλο το ποτήρι, θα πάει μέχρι το απόγευμα).Λες και δεν θέλω να τελειώσει, δεν μπορώ να το εξηγήσω διαφορετικά.
    Καπνίζεις κιόλας?

ΜΑΧΟΜΑΙ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΥΜΠΟΛΕΜΙΣΤΗ ΚΑΙ ΣΥΝΟΔΟΙΠΟΡΟ ΜΟΥ ΠΟΤΕ ΓΙΑ ΄ΜΕΝΑ

Η ζωή είναι σαν ένα κουτί με σοκολατάκια – Ποτέ δεν ξέρεις τι γεύση θα σου τύχει.
    "Forrest Gump" (1994)

12. Οι παρακάτω 4 χρήστες λένε ευχαριστώ στον/ην zastava για αυτό το χρήσιμο Post.

alia (04-10-09),jose2205 (03-10-09),LUCY3 (03-10-09),tristana (03-10-09)

Blogthean
    Δεν έχει οριστεί status

Το avatar του χρήστη Taxydromos
    Περιοχή
    Πολίτης του Κόσμου
    Blogthea Money
    268.778
    Ευχαριστώ
    624
    Ευχαριστήθηκε 56.295 Φορές σε 16.540 Posts
    Καταχωρήσεις στο Blog
    126

Κατηγορία σπιτιού με απόλαυση ψησίματος Ελληνικού καφέ και έντονου χτυπήματος Φραπέ.
    <font color=Blue><b><span style=font-family: Franklin Gothic Medium><font size=4>Ου Πόσοι αλλά Πού</font></span></b></font>

14. Οι παρακάτω 4 χρήστες λένε ευχαριστώ στον/ην Taxydromos για αυτό το χρήσιμο Post.

alia (04-10-09),jose2205 (04-10-09),LUCY3 (03-10-09),zastava (03-10-09)

Blogthean
    Δεν έχει οριστεί status

Blogthea Money
    0
    Ευχαριστώ
    5.427

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο zastava Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καπνίζεις κιόλας?
    Όταν κοιμάμαι, όχι.

16. Οι παρακάτω 4 χρήστες λένε ευχαριστώ στον/ην tristana για αυτό το χρήσιμο Post.

Blogthean
    Δεν έχει οριστεί status

Το avatar του χρήστη Taxydromos
    Περιοχή
    Πολίτης του Κόσμου
    Blogthea Money
    268.778
    Ευχαριστώ
    624
    Ευχαριστήθηκε 56.295 Φορές σε 16.540 Posts
    Καταχωρήσεις στο Blog
    126

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο tristana Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν κοιμάμαι, όχι.
    Θεριακλού η Τριστάνα .................
    <font color=Blue><b><span style=font-family: Franklin Gothic Medium><font size=4>Ου Πόσοι αλλά Πού</font></span></b></font>

18. Οι παρακάτω 4 χρήστες λένε ευχαριστώ στον/ην Taxydromos για αυτό το χρήσιμο Post.

Blogthean
    Δεν έχει οριστεί status

Blogthea Money
    0
    Ευχαριστώ
    5.427

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Taxydromos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θεριακλού η Τριστάνα .................
    Ή χρόνια εξαρτημένη..
    Όπως το πάρει κανείς.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tristana : 03-10-09 στις 18:15

20. Οι παρακάτω 4 χρήστες λένε ευχαριστώ στον/ην tristana για αυτό το χρήσιμο Post.

Παρόμοια Θέματα

1. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-05-10, 23:56
  2. "Σε ποιά κατηγορία ανήκει η γυναίκα σας;"
    By alia in forum Η γωνιά του χαχανούλη
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-12-09, 4:31
  3. Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-06-09, 21:51
  4. Απαντήσεις: 55
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-08-08, 17:41

Visitors found this page by searching for:

Members who have read this thread: 0

There are no members to list at the moment.

Δικαιώματα - Επιλογές