Μηνύματα   Θέματα   Μέλη   Online
Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 12

Θέμα: Μοντέλο Λευκού Οίκου επιλέγει ο Γιώργος

Προεπιλογή Μοντέλο Λευκού Οίκου επιλέγει ο Γιώργος

Με ένα σκληρό πρωθυπουργικό πυρήνα που θα ελέγχει τα πάντα και ένα Μαξίμου που θα λειτουργεί, τηρουμένων όλων των αναλογιών, όπως ο Λευκός Οίκος, θα κυβερνήσει ο Γιώργος Παπανδρέου. Τα υπουργικά στελέχη θα πλαισιώνουν μία εκτελεστική επιτροπή, ένα μοντέλο Κoμισιόν δηλαδή, που θα δίνει λόγο στην «Καγκελαρία» της Ηρώδου Αττικού.

Το Μαξίμου θα λειτουργήσει με βασικό συνεργάτη του πρωθυπουργού τον Χάρη Παμπούκη, άνθρωπο της απολύτου εμπιστοσύνης του, που αναλαμβάνει καθήκοντα, τα οποία παραπέμπουν σε αυτά του προσωπάρχη του Λευκού Οίκου, ενώ διευθυντής του γραφείου του πρωθυπουργού θα είναι ο Νίκος Αθανασάκης, παλαιό και διαχρονικό κομματικό στέλεχος που θα αναλάβει τη σύνδεση μεταξύ κόμματος και Μαξίμου. Ο Παύλος Γερουλάνος, εκ των σημαντικότερων ανθρώπων του πρωθυπουργού, ως κυβερνητικός εκπρόσωπος, θα ελέγχει όλα τα υπουργεία, ορισμένα εκ των οποίων, ή και όλα, θα διαθέτουν τη δική τους εκπροσώπηση. Διευθυντής του γραφείου Τύπου του πρωθυπουργού αναμένεται να αναλάβει ο Γιώργος Ελενόπουλος. Ο έλεγχος των υπουργείων θα επιτευχθεί με τους δέκα (10) συμβούλους που θα αναλάβουν εργασία στο Μαξίμου.

Βασικές αλλαγές και συγχωνεύσεις σε υπουργεία

Με την κατάργηση των υπουργείων, Ναυτιλίας, Νησιωτικής Πολιτικής, Μακεδονίας - Θράκης και Αιγαίου και τη συγχώνευση άλλων, ο Παπανδρέου επιχειρεί μία ανατροπή στο σύστημα διακυβέρνησης της χώρας.

Α) Οικονομικός κύκλος

Το υπουργείο Εθνικής Οικονομίας μετονομάζεται σε Οικονομίας- Ανταγωνιστικότητας και Ναυτιλίας, που απορροφά τμήμα του υπουργείου Ανάπτυξης και διαδραματίζει ρόλο γενικού σχεδιαστή της Οικονομίας.

Το υπουργείο Οικονομικών αναλαμβάνει να συγκεντρώσει τα έσοδα του κράτους, ελέγχοντας πηγές, φόρους, άδηλους πόρους κλπ.

Το υπουργείο Περιβάλλοντος, στο οποίο ενσωματώνεται η Ενέργεια, θα αναλάβει τον ρόλο προσανατολισμού της «πράσινης ανάπτυξης». Πρόκειται για υπερυπουργείο, όπου οι σημαντικότερες κρατικές εταιρείες, ΔΕΗ, Φυσικό Αέριο, κλπ, θα αποτελέσουν παράλληλα πηγές χρηματοδότησης αλλά και εφαλτήρια νέων αναπτυξιακών στρατηγικών.
    Στο υπουργείο Υποδομών, πρώην Δημοσίων Έργων, ενσωματώνεται το υπουργείο Μεταφορών και άρα οι ελεγχόμενες από αυτό ΔΕΚΟ.
    Υπουργείο Γεωργίας, που θα λειτουργήσει με τον παραδοσιακό τρόπο.

Β) Τομέας διοίκησης

Καταργείται το υπουργείο Μακεδονίας - Θράκης και περιορίζεται σε Γενική Γραμματεία.
    Συγκροτείται υπουργείο Προστασίας του Πολίτη, όπου συνυπάρχουν το Δημόσιας Τάξης, η Γενική Γραμματεία Πολιτικής Προστασίας, το Λιμενικό Σώμα και οποιαδήποτε άλλη υπηρεσία έχει σχέση με την Ασφάλεια αλλά και τα δικαιώματα του πολίτη. Επίσης, στο ίδιο υπουργείο μεταφέρεται η Υπηρεσία Ασφάλειας Ναυσιπλοΐας και η Γενική Γραμματεία Λιμένων και Λιμενικής Πολιτικής.

Υπουργείο Εσωτερικών, που θα ασχολείται αποκλειστικά με τη δημόσια διοίκηση και στο οποίο ενσωματώνεται η Γενική Γραμματεία Μακεδονίας - Θράκης.

Υπουργείο Παιδείας – Έρευνας και Τεχνολογίας.

Υπουργείο Πολιτισμού που απορροφά το υπουργείο Τουρισμού και ενσωματώνει το πρώην υπουργείο Τύπου και Μέσων Μαζικής Ενημέρωσης.

Μέθοδος ελέγχου του κυβερνητικού έργου

Η φιλοσοφία του νέου αυτού κυβερνητικού οργανισμού παραπέμπει σε σκληρό πρωθυπουργικό έλεγχο με τους υπουργούς να συμμετέχουν σε μία άτυπη Κομισιόν, που εκτελεί τις εντολές του κεντρικού πυρήνα εξουσίας, που είναι το Μαξίμου. Οι πρωθυπουργικοί σύμβουλοι θα παρακολουθούν το κυβερνητικό έργο ανά τομέα. Η απόφαση του Γιώργου Παπανδρέου να υιοθετήσει το ασυμβίβαστο μεταξύ κόμματος και κυβέρνησης έχει σαν στόχο να μειώσει, αν όχι να εκμηδενίσει, την εξάρτηση των κυβερνητικών στελεχών από τις πελατειακές σχέσεις που χαρακτηρίζουν παραδοσιακά το σύστημα εξουσίας. Από την άλλη, το σκληρό αυτό συγκεντρωτικό σύστημα ελέγχου καθιστά το Μαξίμου και τον πρωθυπουργό απολύτως υπεύθυνο για ό,τι συμβεί στο μέλλον και άμεσο αποδέκτη της πολιτικής κριτικής της Αντιπολίτευσης αλλά και της κοινωνίας.
    zougla

Προεπιλογή Απάντηση: Μοντέλο Λευκού Οίκου επιλέγει ο Γιώργος

Ορε θέσεις.. θα έχει να μπεί κόσμος και κοσμάκις..

Blogthean Το avatar του χρήστη zastava
    Περιοχή
    ATHENS Space Station

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Joti Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ορε θέσεις.. θα έχει να μπεί κόσμος και κοσμάκις..
    Γιατί εγώ έχω την εντύπωση ότι οι θέσεις μειώθηκαν δραστικά? Και μάλιστα γίνονται και περικοπές δαπανών, όπως και αν ενοποιηθούν σωστά θα βοηθήσει στο συντονισμό των Υπηρεσιών.

ΜΑΧΟΜΑΙ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΥΜΠΟΛΕΜΙΣΤΗ ΚΑΙ ΣΥΝΟΔΟΙΠΟΡΟ ΜΟΥ ΠΟΤΕ ΓΙΑ ΄ΜΕΝΑ

Η ζωή είναι σαν ένα κουτί με σοκολατάκια – Ποτέ δεν ξέρεις τι γεύση θα σου τύχει.
    "Forrest Gump" (1994)

Blogthean Το avatar του χρήστη Taxydromos
    Περιοχή
    Πολίτης του Κόσμου

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο zastava Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί εγώ έχω την εντύπωση ότι οι θέσεις μειώθηκαν δραστικά? Και μάλιστα γίνονται και περικοπές δαπανών, όπως και αν ενοποιηθούν σωστά θα βοηθήσει στο συντονισμό των Υπηρεσιών.
    Ελπίζω οι περικοπές να είναι κάθετες όχι οριζόντιες
    <font color=Blue><b><span style=font-family: Franklin Gothic Medium><font size=4>Ου Πόσοι αλλά Πού</font></span></b></font>

Ισως και να μας φαίνεται. Μας ξεγελάνε οι μετονομασίες και οι συγχωνεύσεις. Πιστεύω ότι οι θέσεις είναι ίδιες με πριν.

Περιοχή
    ATHENS Space Station

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Taxydromos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ελπίζω οι περικοπές να είναι κάθετες όχι οριζόντιες
    Εμένα με νοιάζει να μειωθούν οι μερσεντές. ¶μα θέλουν φιατάκι να τους δώσουμε.

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Joti Εμφάνιση μηνυμάτων

Ισως και να μας φαίνεται. Μας ξεγελάνε οι μετονομασίες και οι συγχωνεύσεις. Πιστεύω ότι οι θέσεις είναι ίδιες με πριν.
    Λιγότερες είναι πάντως........Πολύ λιγότερες
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη zastava : 06-10-09 στις 19:32 Αιτία: Συγχωνεύτηκε αυτόματα απο το BlogΘέα

Η ζωή είναι σαν ένα κουτί με σοκολατάκια – Ποτέ δεν ξέρεις τι γεύση θα σου τύχει.
    "Forrest Gump" (1994)

Blogthean Το avatar του χρήστη spyrakas
    Περιοχή
    Βορειοανατολικό Αιγαίο

[QUOTE=zastava;332751]Εμένα με νοιάζει να μειωθούν οι μερσεντές. ¶μα θέλουν φιατάκι να τους δώσουμε.

Ούτε φιατάκι,ποδήλατα όπως ό Γιωργάκης...έ συγγνώμη ό κύριος Πρωθυπουργός εννοούσα.

Περιοχή
    ATHENS Space Station

[quote=spyrakas;332794]
    Εμένα με νοιάζει να μειωθούν οι μερσεντές. ¶μα θέλουν φιατάκι να τους δώσουμε.

Ούτε φιατάκι,ποδήλατα όπως ό Γιωργάκης...έ συγγνώμη ό κύριος Πρωθυπουργός εννοούσα.
    Εντάξει δεν είπαμε να τους βάλουμε και κωπηλάτες σε γαλέρα!!!!!!!!!

"Forrest Gump" (1994)

Blogthean Το avatar του χρήστη spyrakas
    Περιοχή
    Βορειοανατολικό Αιγαίο

[quote=zastava;332817]
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο spyrakas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εντάξει δεν είπαμε να τους βάλουμε και κωπηλάτες σε γαλέρα!!!!!!!!!
    Γιατί όχι;Βαρέθηκα νά τραβάω όλο εγώ κουπί.

Blogthean Το avatar του χρήστη Taxydromos
    Περιοχή
    Πολίτης του Κόσμου

[quote=spyrakas;332820]
    Γιατί όχι;Βαρέθηκα νά τραβάω όλο εγώ κουπί.
    Μην λές τέτοια γιατί είμαστε και δεμένοι με την αλυσίδα και αν βυθιστούμε θα πάμε στα κομματια
    <font color=Blue><b><span style=font-family: Franklin Gothic Medium><font size=4>Ου Πόσοι αλλά Πού</font></span></b></font>

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. [Πώληση] LG DVD ΕΓΓΡΑΦΗΣ Μοντέλο : DR-7900
    By xloupas in forum Οτιδήποτε Aλλο
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-12-10, 6:28
  2. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-08-09, 14:29
  3. Δήμοι Μοντέλο!
    By harisveneris in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-05-09, 21:25
  4. Ο Έλληνας σεφ του Λευκού Οίκου
    By ravos08 in forum Ειδήσεις
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-04-09, 23:59
  5. Η Desperate Housewife του Λευκού Οίκου
    By monogramma59 in forum Ειδήσεις
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-11-08, 22:02

Members who have read this thread: 0

There are no members to list at the moment.

Δικαιώματα - Επιλογές