Μηνύματα   Θέματα   Μέλη   Online
Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 23

Θέμα: Η νέα κυβέρνηση

Banned
    Περιοχή
    Planet Mars

Προεπιλογή Η νέα κυβέρνηση

Η νέα κυβέρνηση+

Με 14 υπουργούς, δύο αναπληρωτές υπουργούς και 19 υφυπουργούς, ο Γιώργος Παπανδρέου αναλαμβάνει από το μεσημέρι της Τετάρτης να κυβερνήσει το καράβι που ακούει στο όνομα Ελλάς.

Ο πρωθυπουργός κράτησε για τον εαυτό του το υπουργείο Εξωτερικών, τουλάχιστον μέχρι τη Σύνοδο της Κοπεγχάγης για την κλιματική αλλαγή, που αποτελεί παγκόσμιο ορόσημο. Ανέθεσε σε αποκλειστικά δικούς του ανθρώπους τον οικονομικό κύκλο της κυβέρνησής του.

Η κυβερνητική ομάδα του Γιώργου Παπανδρέου αποπνέει «άρωμα γυναίκας». Εννέα κυβερνητικά στελέχη – γυναίκες πλαισιώνουν την κυβέρνηση και μάλιστα σε καίρια πόστα, την Οικονομία, την Υγεία, την Παιδεία, το Περιβάλλον, την Αγροτική Ανάπτυξη. Υπουργός Επικρατείας αναλαμβάνει ένας από τους σημαντικότερους συνεργάτες του πρωθυπουργού ο Χάρης Παμπούκης. Ο ρόλος του θα είναι σημαντικός, συντονιστικός και κυρίως ελεγκτικός.

Ο άλλος σημαντικός συνεργάτης του Γ. Παπανδρέου, Παύλος Γερουλάνος, αναλαμβάνει καθήκοντα υπουργού Πολιτισμού και ΜΜΕ , θέση σημαντική, αφού ο νέος υπουργός καλείται να διαχειριστεί μία από τις κυρίαρχες εξαγγελίες του πρωθυπουργού, που αφορούν στην αυτονομία της πολιτικής και τις σχέσεις της με τα ΜΜΕ. Κυβερνητικός εκπρόσωπος θα είναι ο Γιώργος Πεταλωτής.

Τα πρόσωπα της Κυβέρνησης

Η σύνθεση του Υπουργικού Συμβουλίου

Αντιπρόεδρος της κυβέρνησης: Θεόδωρος Πάγκαλος

Υπουργός Προστασίας Πολίτη: Μιχάλης Χρυσοχοΐδης

Υφυπουργός: Σπύρος Βούγιας

Υπουργός Παιδείας,
    , Δια βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων: ¶ννα Διαμαντοπούλου
    Υφυπουργός: Εύη Χριστοφιλοπούλου
    Υφυπουργός: Γιάννης Πανάρετος

Υπουργός Εθνικής ¶μυνας: Ευάγγελος Βενιζέλος

Αναπληρωτής Υπουργός: Πάνος Μπεγλίτης

Υπουργός Εσωτερικών: Γιάννης Ραγκούσης

Υφυπουργός: Ντίνος Ρόβλιας
    Υφυπουργός με έδρα τη Θεσσαλονίκη: Θεοδώρα Τζάκρη

Υπουργός Οικονομικών: Γιώργος Παπακωνσταντίνου

Υφυπουργός: Φίλιππος Σαχινίδης

Υπουργός Οικονομίας,Ανταγωνιστικότητας και Ναυτιλίας: Λούκα Κατσέλη

Υφυπουργός: Σταύρος Αρναουτάκης
    Υφυπουργός με έδρα τη Θεσσαλονίκη: Μάρκος Μπόλαρης

Υπουργός Υποδομών
    , Μεταφορών και Δικτύων: Δημήτρης Ρέππας
    Υφυπουργός: Γιάννης Μαγκριώτης
    Υφυπουργός: Νίκος Σηφουνάκης

Υπουργός
    Εργασίας και Κοινωνικής Ασφάλισης: Ανδρέας Λοβέρδος
    Υφυπουργός: Γιώργος Κουτρουμάνης

Υπουργός Υγείας
    και Κοινωνικής Αλληλεγγύης : Μαριλίζα Ξενογιαννακοπούλου
    Υφυπουργός: Φώφη Γεννηματά

Υπουργός Αγροτικής Ανάπτυξης
    και Τροφίμων: Κατερίνα Μπατζελή,
    με υφυπουργό τον Μιχάλη Καρχιμάκη

Υπουργός Πολιτισμού και Τουρισμού: Παύλος Γερουλάνος
    Υφυπουργός: Αγγελική Γκερέκου

Υπουργείο Εξωτερικών:Γιώργος Α. Παπανδρέου
    Αναπληρωτής Υπουργός: Δημήτρης Δρούτσας
    Υφυπουργός: Σπύρος Κουβέλης

Υπουργός Περιβάλλοντος, Πράσινης Ανάπτυξης και Ενέργειας:Τίνα Μπιρμπίλη
    Υφυπουργός : Γιάννης Μανιάτης
    Υφυπουργός: Θάνος Μωραΐτης

Υπουργός Δικαιοσύνης
    , Διαφάνειας και Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων :Χάρης Καστανίδης
    Υφυπουργός: Απόστολος Κατσιφάρας

Υπουργός Επικρατείας παρά τω πρωθυπουργώ:
    Χάρης Παμπούκης

Υφυπουργός παρά τω πρωθυπουργώ και εκτελών χρέη κυβερνητικού εκπροσώπου:Γιώργος Πεταλωτής

Πρόεδρος της Βουλής θα προταθεί ο Φίλιππος Πετσάλνικος, γραμματέας της ΚΟ θα προταθεί ο Χρήστος Παπουτσής, ενώ κοινοβουλευτικοί εκπρόσωποι θα προταθούν οι Χρ. Παπουτσής και Π. Ευθυμίου.
    Γενικός Γραμματέας του Υπουργικού Συμβουλίου: Σωτήρης Λύτρας

Το «όχι» των Οικολόγων

Πρέπει να σημειωθεί ότι η θέση του υπουργού Περιβάλλοντος προτάθηκε στον επικεφαλής της προεκλογικής καμπάνιας των Οικολόγων Πρασίνων, Νίκο Χρυσόγελο, ο οποίος όμως δεν αποδέχθηκε την πρόταση.

Τα νέα υπουργεία

Το νέο Υπουργικό Συμβούλιο αποτελείται από 14 υπουργεία. Σε αυτά περιλαμβάνονται το νέο υπουργείο Προστασίας του Πολίτη (πρώην Δημόσιας Τάξης), στο οποίο μεταφέρονται:

* Από το υπουργείο Εσωτερικών, η ΓΓ Δημόσιας Τάξης και η ΓΓ Πολιτικής Προστασίας.
    * Από το υπουργείο Εμπορικής Ναυτιλίας -το οποίο συγχωνεύεται με το υπουργείο Οικονομίας και Οικονομικών- η Διεύθυνση Ασφάλειας Ναυσιπλοΐας, η ΓΓ Λιμένων και Λιμενικής Πολιτικής και το Λιμενικό Σώμα.

Ακόμα, τα υπουργεία Πολιτισμού και Τουριστικής Ανάπτυξης συγχωνεύονται σε υπουργείο Πολιτισμού και Τουρισμού.

Επίσης, το υπουργείο Οικονομίας και Οικονομικών μετονομάζεται σε υπουργείο Οικονομίας, Ανταγωνιστικότητας και Ναυτιλίας και συγχωνεύονται σε αυτό τα υπουργεία Ανάπτυξης και Εμπορικής Ναυτιλίας, Αιγαίου και Νησιωτικής Πολιτικής.

Τέλος, το υπουργείο Μακεδονίας - Θράκης μετατρέπεται σε ΓΓ Μακεδονίας - Θράκης και οι αρμοδιότητές του υπάγονται στο υπουργείο Εσωτερικών.

Η τοποθέτηση του Γιώργου Παπακωνσταντίνου στο υπουργείο Οικονομικών με άμεσο συνεργάτη του τον υφυπουργό κ. Σαχινίδη καταδεικνύει την απόφαση του πρωθυπουργού να διαχειριστεί με δικούς του ανθρώπους το μεγάλο ζητούμενο, τα κρατικά έσοδα, τομέα – κλειδί για την οικονομική ανάπτυξη. Η ανάληψη καθηκόντων υπουργού από τον Μιχάλη Χρυσοχοΐδη στον κρίσιμο τομέα της Δημόσιας Ασφάλειας αποτελεί μία σίγουρη επιλογή του Γιώργου Παπανδρέου λόγω και της προηγούμενης θητείας του υπουργού και της γνωστής επιτυχίας του με τη σύλληψη μελών της «17 Νοέμβρη» και του «ΕΛΑ». Εντύπωση προκαλεί η τοποθέτηση της συνεργάτου του πρωθυπουργού, Τίνας Μπιρμπίλη, η οποία βεβαίως ήταν η λογογράφος του Γ. Παπανδρέου τόσο στο ΥΠΕΞ όσο και στη συνέχεια στην Ιπποκράτους. Αντιδράσεις θα προκαλέσει η τοποθέτηση του αναπληρωτή υπουργού Εξωτερικών, κ. Δρούτσα, από τους διπλωμάτες του ΥΠΕΞ.

Το νέο Υπουργικό Συμβούλιο χαρακτηρίζεται από τολμηρές ρίξεις με το παρελθόν τόσο ως προς τα πρόσωπα αλλά κυρίως ως προς τη δομική σύνθεσή του. Κινήσεις που θα έπρεπε να έχουν πραγματοποιηθεί εδώ και δεκαετίες αποτελούν πλέον πραγματικότητα. Η ενσωμάτωση υπουργείων όπως του Ναυτιλίας και Μεταφορών σε άλλα, οικονομικού χαρακτήρα, η συγκεντροποίηση του τομέα ασφαλείας, η στρατηγικού περιεχομένου ενσωμάτωση του υπουργείου Ανάπτυξης στο Οικονομίας, η μεταφορά του τομέα Ενέργειας στο υπουργείο Περιβάλλοντος, η ενοποίηση των υποδομών στο πρώην Δημοσίων Έργων, και της Έρευνας και Τεχνολογίας στο Παιδείας, αποτελούν αιτήματα δεκαετιών του παραγωγικού ιστού της χώρας.

Τις επιλογές του Γιώργου Παπανδρέου να ανατρέψει δομικά το μοντέλο Δημόσιας Διοίκησης ακολουθεί η απόφασή του να δημιουργήσει ένα σκληρό πυρήνα ελέγχου του κυβερνητικού έργου στο Μαξίμου. Είναι λοιπόν φυσικό οι επιλογές προσώπων (με λίγες εξαιρέσεις που οφείλονται σε πολιτικές ισορροπίες) να εξυπηρετούν τον μείζονα στόχο. Η επιλογή της Κατερίνας Μπατζελή στο υπουργείο Γεωργίας, επί παραδείγματι, αποτελεί τρανή απόδειξη πως το δόγμα «το κατάλληλο πρόσωπο στο κατάλληλο πόστο» αποτελεί ενδεχομένως μία νέα πραγματικότητα στην Ελλάδα. Το ίδιο ισχύει για την επιλογή του Μιχάλη Χρυσοχοΐδη ως υπουργού Προστασίας του Πολίτη (υπουργείο «μαμούθ») που καλείται να διαχειριστεί μία γκάμα εκκρεμοτήτων, από την τρομοκρατία έως τα ανθρώπινα δικαιώματα και από την εξυγίανση του Λιμενικού Σώματος (μείζον ζήτημα) έως την αποτελεσματική αλλά κοινωνικά και πολιτικά πρέπουσα αστυνόμευση. Η τοποθέτηση της ¶ννας Διαμαντοπούλου στο επίσης υπουργείο «μαμούθ» Παιδείας κλπ, αποτελεί ένα στοίχημα για την ίδια αλλά και μία αποδοχή εκ μέρους του Γιώργου Παπανδρέου πως η αναμόρφωση, μεταρρύθμιση, διαμόρφωση της Παιδείας στη χώρα είναι ενδεχομένως το πρώτο ή το δεύτερο μείζον ζητούμενο στην Ελλάδα παράλληλα με την Υγεία.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη miltos9 : 07-10-09 στις 1:19

Προεπιλογή Απάντηση: Η νέα κυβέρνηση

Τώρα όλοι αυτοί έχουνε καμια σχέση με το αντικείμενο των υπουργείων τους ;

Ο Παπανδρέου ΙΙΙ (ο 3ος δεν είναι ρε παιδιά) αν θυμάμαι καλά έχει ξανάκάνει υπουργός εξωτερικών. Είχε κάνει τίποτα σε αυτή τη θέση ; Ρωτάω γιατί από πολιτικά θυμάμαι από ΝΔ εποχή και μετά.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lunatic : 06-10-09 στις 20:15

Blogthean Το avatar του χρήστη Taxydromos
    Περιοχή
    Πολίτης του Κόσμου

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Lunatic Εμφάνιση μηνυμάτων

Ο Παπανδρέου ΙΙΙ (ο 3ος δεν είναι ρε παιδιά) αν θυμάμαι καλά έχει ξανάκάνει υπουργός εξωτερικών. Είχε κάνει τίποτα σε αυτή τη θέση ; Ρωτάω γιατί από πολιτικά θυμάμαι από ΝΔ εποχή και μετά.
    Γιατί ο Λιάπης είχε σχέση με την μητέρα Γή ?
    <font color=Blue><b><span style=font-family: Franklin Gothic Medium><font size=4>Ου Πόσοι αλλά Πού</font></span></b></font>

Blogthean Το avatar του χρήστη zastava
    Περιοχή
    ATHENS Space Station

Ο χειρότερος πάντα Υπουργός είναι αυτός που έχει σχέση με το αντικείμενο. Και ναι,..... ήταν Υπουργός Εξωτερικών των Κυβερνήσεων Σημίτη.Και καλά έκανε και πήρε ένα κρίσιμο καθ΄όλα Υπουργείο.Έχει απεριόριστη και πλήρη την πολιτική ευθύνη. Καλά έκανε σε αυτό.

ΜΑΧΟΜΑΙ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΥΜΠΟΛΕΜΙΣΤΗ ΚΑΙ ΣΥΝΟΔΟΙΠΟΡΟ ΜΟΥ ΠΟΤΕ ΓΙΑ ΄ΜΕΝΑ

Η ζωή είναι σαν ένα κουτί με σοκολατάκια – Ποτέ δεν ξέρεις τι γεύση θα σου τύχει.
    "Forrest Gump" (1994)

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο zastava Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο χειρότερος πάντα Υπουργός είναι αυτός που έχει σχέση με το αντικείμενο.
    Δε θα σε πείραζε δηλαδή αν στο υπ. οικονομικών βάλει κάποιων που δεν ξέρει που παν τα 4 από οικονομία.

Εγώ πάλι θέλω η Διαμαντοπούλου στο θέμα της παιδείας να ξέρει και να θέλει να κάνει κάτι, όπως επίσεις θέλω να λυθεί το θέμα με τις πληρωμές των ωρομίσθιων στο Α.Τ.Ε.Ι. μου μπας και καταφέρουμε και τη γλιτώσουμε φέτος και δεν χάσουμε μαθήματα.

Blogthean Το avatar του χρήστη ~rêveur~
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη

Αυτο που δεν μ'αρεσε ειναι η Διαμαντοπουλου ως υπουργος παιδειας.Η γυναικα αυτη εχει πει να κανουμε δευτερη επισημη γλωσσα τα αγγλικα.
    Εχουμε μια επισημη γλωσσα και ειναι η ελληνικη.Μια ειναι η γλωσσα μας:η ελληνικη.Τελεια και παυλα!
    «Οι προλετάριοι με την επανάσταση δεν έχουν τίποτα άλλο να χάσουν από τις αλυσίδες τους. Έχουν όμως να κερδίσουν έναν κόσμο ολόκληρο. Προλετάριοι όλου του κόσμου ενωθείτε!» Καρλ Μαρξ

Blogthean Το avatar του χρήστη zastava
    Περιοχή
    ATHENS Space Station

Δε θα σε πείραζε δηλαδή αν στο υπ. οικονομικών βάλει κάποιων που δεν ξέρει που παν τα 4 από οικονομία.

Εγώ πάλι θέλω η Διαμαντοπούλου στο θέμα της παιδείας να ξέρει και να θέλει να κάνει κάτι, όπως επίσεις θέλω να λυθεί το θέμα με τις πληρωμές των ωρομίσθιων στο Α.Τ.Ε.Ι. μου μπας και καταφέρουμε και τη γλιτώσουμε φέτος και δεν χάσουμε μαθήματα.
    Είδα και τον Αλογοσκούφη και παλαιότερα τον Αρσένη........μου είναι αρκετό δηλαδή...........

ΜΑΧΟΜΑΙ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΥΜΠΟΛΕΜΙΣΤΗ ΚΑΙ ΣΥΝΟΔΟΙΠΟΡΟ ΜΟΥ ΠΟΤΕ ΓΙΑ ΄ΜΕΝΑ

Η ζωή είναι σαν ένα κουτί με σοκολατάκια – Ποτέ δεν ξέρεις τι γεύση θα σου τύχει.
    "Forrest Gump" (1994)

Blogthean Το avatar του χρήστη Taxydromos
    Περιοχή
    Πολίτης του Κόσμου

Τα μαθηματικά είναι απλά 1+1=2

Απο την στιγμή που το ξέρεις αυτό προχωράς σε πολαπλασιασμό αφάιρεση και διαίρεση.

Μέχρι στιγμής δεν γνωρίζαμε τα βασικά με τους προηγούμενους οπότε οψώμεθα.

<Ανησυχώ τι θα διδαχτούν απο Οικονομικά στο Πανεπιστήμιο απο τον Αλογοσκούφη που απέτυχε στην πράξη>
    <font color=Blue><b><span style=font-family: Franklin Gothic Medium><font size=4>Ου Πόσοι αλλά Πού</font></span></b></font>

Head Administrator Το avatar του χρήστη Adis
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη

Όσον αφορά το υπουργείο Μακεδονίας Θράκης ένα έχω να πω:

Μπράβο που επιτέλους κάποιος το έκλεισε και σταμάτησε αυτή την κοροϊδία σε βάρος της Θεσσαλονίκης. Ήταν ο περίγελος της Ελλάδας ένα υπουργείο που δεν είχε ούτε χαρτοφυλάκιο ούτε ουσιαστικά καθορισμένα καθήκοντα.
    Εγω προσωπικά δεν θέλω να με κοροϊδευουνε και να μου δείνουν κάτι χωρίς αντίκρισμα.
    Διαβάστε τον κανονισμό λειτουργίας του BlogΘέα Portal

Όλοι μαζί να κάνουμε το Blogthea το καλύτερο Ελληνικό Forum
    Τιμὴ σΆ ἐκείνους ὅπου στὴν ζωὴ τῶν ὤρισαν καὶ φυλάγουν Θερμοπύλες...

Ειναι πολυ νωρις να βγαλουμε το οποιοδηποτε συμπερασμα.Μου αρεσε που εκανε προταση στους Οικολογους Πρασινους να αναλαβουν καθηκοντα για το περιβαλλον,αλλα αρνηθηκαν.Για να κατσουμε και βλεπουμε.Αμα κατι παει στραβα πιστευω ο λαος θα το ζητησει.Δεν παιρνει πλεον αναστολη σε τιποτα.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Η νέα τάξη πραγμάτων... (όχι και τόσο νέα!)
    By jose2205 in forum Γελοιογραφίες
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-06-10, 17:49
  2. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-10-09, 15:41
  3. Υπερτράπεζα μελετά η κυβέρνηση
    By boeing734 in forum Ειδήσεις
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-10-09, 15:22
  4. Ψάχνει άλλοθι η κυβέρνηση.
    By gskurv in forum Πολιτική
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-07-09, 12:33
  5. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-07-09, 18:16

Members who have read this thread: 0

There are no members to list at the moment.

Δικαιώματα - Επιλογές