Μηνύματα   Θέματα   Μέλη   Online
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 6 από 6

Θέμα: Τέλος εποχής για το υπουργείο Μακεδονίας – Θράκης

Banned
    Περιοχή
    Planet Mars

Προεπιλογή Τέλος εποχής για το υπουργείο Μακεδονίας – Θράκης

Τέλος εποχής για το υπουργείο Μακεδονίας – Θράκης σηματοδοτεί η απόφαση του νεοεκλεγμένου πρωθυπουργού Γιώργου Παπανδρέου να το μετατρέψει σε Γενική Γραμματεία, η οποία και θα υπάγεται στο υπουργείο Εσωτερικών.
    Σήμερα το Ε' τμήμα του Συμβουλίου της Επικρατείας έκρινε νόμιμα –με ορισμένες νομοτεχνικού περιεχομένου παρατηρήσεις– τρία σχέδια προεδρικού διατάγματος, που υπογράφονται από τον κ. Παπανδρέου, με τα οποία συγχωνεύονται και συγκροτούνται διάφορα υπουργεία. υπουργεία. Ανάμεσα στις αλλαγές που προωθούνται συγκαταλέγεται η κατάργηση του υπουργείου Μακεδονίας – Θράκης, που με διάφορες μορφές (υπουργείο Β. Ελλάδας, ή, νωρίτερα, Γενική Διοίκηση Μακεδονίας), λειτουργούσε εδώ και πολλές δεκαετίες. Το ΥΜΑ-Θ μετατρέπεται τώρα σε Γενική Γραμματεία, οι αρμοδιότητες της οποίας θα υπάγονται πια στο υπουργείο Εσωτερικών.
    Η απόφαση του πρωθυπουργού ήδη προκάλεσε αντιδράσεις. Απαντώντας σε ερώτηση δημοσιογράφων σχετικά με την μετατροπή του υπουργείου και την «υποβάθμισή» του σε Γενική Γραμματεία, ο νομάρχης Θεσσαλονίκης Παναγιώτης Ψωμιάδης έκανε την ακόλουθη δήλωση: «Ο Γιώργος Παπανδρέου και το ΠΑΣΟΚ μιλούν για αποκέντρωση, αλλά αντί να αναβαθμίσουν καταργούν το Υπουργείο Μακεδονίας – Θράκης. Είναι μία κίνηση με προεκτάσεις στο εθνικό ζήτημα. Περιμένω με πολύ ενδιαφέρον να ακούσω την άποψη των βουλευτών του ΠΑΣΟΚ που εκλέχθηκαν στη Μακεδονία και στη Θράκη. Εύχομαι το επόμενο βήμα της νέας κυβέρνησης να μην είναι η αλλαγή του ονόματος του αεροδρομίου Μακεδονία».
    Ο δήμαρχος Θεσσαλονίκης, Βασίλης Παπαγεωργόπουλος, εξέφρασε και αυτός με τη σειρά του την πλήρη αντίθεσή του στην κατάργηση του ΥΜΑ-Θ, για το οποίο σχολίασε ότι πρόκειται για ένα υπουργείο «που για λόγους εθνικούς έπρεπε να παραμείνει τουλάχιστον μέχρι την επίλυση του προβλήματος με τα Σκόπια. Ποιο είναι, άραγε. το επόμενο βήμα;» αναρωτήθηκε.
    Τέλος, και ο πρόεδρος της Δημοκρατικής Αναγέννησης και πρώην υπουργός Μακεδονίας – Θράκης επί κυβερνήσεως Ανδρέα Παπανδρέου, Στέλιος Παπαθεμελής, εξέφρασε την αντίθεσή του. «Η σύσταση του Υπουργείου Μακεδονίας – Θράκης (Γενική Διοίκηση Μακεδονίας αργότερα υπουργείο Βορείου Ελλάδος) από τον Ελευθέριο Βενιζέλο και η μετονομασία του από τον Ανδρέα Παπανδρέου σε Μακεδονίας – Θράκης, καθώς και η σύσταση πάλι από τον Ανδρέα Παπανδρέου του Υπουργείου Αιγαίου, εξυπηρετούν διαχρονικές εθνικές ανάγκες, κυρίως υπενθυμίζοντας προς πάσα κατεύθυνση την αιώνια ελληνικότητα των συγκεκριμένων χώρων. Ενδεχόμενη κατάργησή τους δεν μπορούμε να πούμε ότι αποτελεί πράξη σοφίας», σχολίασε.

Blogthean Το avatar του χρήστη zastava
    Περιοχή
    ATHENS Space Station

Προεπιλογή Απάντηση: Τέλος εποχής για το υπουργείο Μακεδονίας – Θράκης

Εγώ θα έλεγα λιγότερα Υπουργεία και περισσότερη δουλειά. Αλλά είναι μόνο δική μου άποψη. Πάντως και ως Γενική Γραμματεία για μένα μπορεί να λειτουργήσει καλύτερα αν υπάρχουν πολιτικές δράσεις.

ΜΑΧΟΜΑΙ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΥΜΠΟΛΕΜΙΣΤΗ ΚΑΙ ΣΥΝΟΔΟΙΠΟΡΟ ΜΟΥ ΠΟΤΕ ΓΙΑ ΄ΜΕΝΑ

Η ζωή είναι σαν ένα κουτί με σοκολατάκια – Ποτέ δεν ξέρεις τι γεύση θα σου τύχει.
    "Forrest Gump" (1994)

Banned
    Περιοχή
    Planet Mars

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο zastava Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ θα έλεγα λιγότερα Υπουργεία και περισσότερη δουλειά. Αλλά είναι μόνο δική μου άποψη. Πάντως και ως Γενική Γραμματεία για μένα μπορεί να λειτουργήσει καλύτερα αν υπάρχουν πολιτικές δράσεις.
    Τί είπατε λιγότερα υπουργεία.....ΑΤΟΠΟ
    ΔΕΣ ΔΥΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟ?

Να γιατί από σήμερα θα έχουμε δύο υπουργεία οικονομίας... Εγω ξεκαθαρα τα βλεπω τα πραγματα.
    Θα υπαρχει το Υπουργειο οικονομικων οπου εκει θα μπαινουν τα λεφτα του κρατους.
    Απο εκει θα στελνουν τα λεφτα στο Υπουργειο Οικονομιας οπου θα υπαρχει ενας ανταγωνισμος απο τα στελεχη του Πασοκ για το ποιος θα φαει τα πιο πολλα.
    Τελος ο ποιο μαγκας θα παρει ενα καραβακι και θα παει στη χαβαϊ για διασκεδαση εξισου και το Υπουργειο Ναυτιλιας.
    Απλα πραγματα.

Blogthean Το avatar του χρήστη Taxydromos
    Περιοχή
    Πολίτης του Κόσμου

Εννώ πρίν μας τα τρώγανε οι Παππάδες κατευθείαν ..........

Μωρέ και ο Χριστός να κατέβει να μας σώσει θα τον αμφισβητείτε και αυτόν και θα αναφέρεστε στο ¶γιο Πνεύμα
    <font color=Blue><b><span style=font-family: Franklin Gothic Medium><font size=4>Ου Πόσοι αλλά Πού</font></span></b></font>

Blogthean Το avatar του χρήστη zastava
    Περιοχή
    ATHENS Space Station

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο miltos9 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τί είπατε λιγότερα υπουργεία.....ΑΤΟΠΟ
    ΔΕΣ ΔΥΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟ?

Να γιατί από σήμερα θα έχουμε δύο υπουργεία οικονομίας... Εγω ξεκαθαρα τα βλεπω τα πραγματα.
    Θα υπαρχει το Υπουργειο οικονομικων οπου εκει θα μπαινουν τα λεφτα του κρατους.
    Απο εκει θα στελνουν τα λεφτα στο Υπουργειο Οικονομιας οπου θα υπαρχει ενας ανταγωνισμος απο τα στελεχη του Πασοκ για το ποιος θα φαει τα πιο πολλα.
    Τελος ο ποιο μαγκας θα παρει ενα καραβακι και θα παει στη χαβαϊ για διασκεδαση εξισου και το Υπουργειο Ναυτιλιας.
    Απλα πραγματα.
    ¶μα δεν σου κάνει δύο υπουργεία στα Οικονομικά μετά θα σκούζεις εσύ και εγώ ότι δεν κάνει τίποτα. Και ξανά μανά γκρίνια. Αν το έχεις καταλάβει χρεωκοπήσαμε οικονομικά.........και αν δεν μαζευτεί το οικονομικό μην περιμένεις να γίνει τίποτα ο κόσμος να γυρίσει ανάποδα..........
    Όχι θα διατηρεί το Υπουργείο Αιγαίου και το Μακεδονίας Θράκης, για να έχεις τύπους σαν τον Παυλίδη(ο τελευταίος της Σειράς, για να μην παρεξηγηθώ....και οι προκάτοχοί του δεν ήταν καλύτεροι πράσινοι και μπλε). Ή να έχεις Υπουργό Μακεδονίας ο οποίος δεν κάνει τίποτα. Ποια είναι η συνεισφορά μέχρι σήμερα του Υπουργείου αυτού στο θέμα της Μακεδονίας? Ποια? Να διαχειρίζεται χρήματα από τα κοινοτικά κονδύλια για να τα δίνει κάθε φορά στους ημέτερους?
    Και τέλος εμένα με ενδιαφέρει να φέρει αποτέλεσμα και δεν θα σταθώ στον τύπο αλλά στην ουσία. Αποτέλεσμα θα έχει? Αυτό με ενδιαφέρει. Το πως θα το κάνει μου είναι ειλικρινά αδιάφορο.........(όχι να είναι ανέντιμο όμως)

ΜΑΧΟΜΑΙ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΥΜΠΟΛΕΜΙΣΤΗ ΚΑΙ ΣΥΝΟΔΟΙΠΟΡΟ ΜΟΥ ΠΟΤΕ ΓΙΑ ΄ΜΕΝΑ

Η ζωή είναι σαν ένα κουτί με σοκολατάκια – Ποτέ δεν ξέρεις τι γεύση θα σου τύχει.
    "Forrest Gump" (1994)

Πολύ καλά έκανε και τα κατάργησε!
    Και αυτό το λέω σαν:
    α) Νησιώτης, που ξέρω πολύ καλά το τι έκανε ή μάλλον το τι δεν μπορούσε να κάνει το υπουργείο Αιγαίου, μια και έπρεπε να ρωτάει για όλα το Ναυτιλίας και
    β) σαν κάποιος που έζησε 8 χρόνια στην Θεσσαλονίκη δίπλα από το "υπουργείο" Μακεδονία-Θράκης, στην Διοικητηρίου (Δημητρίου κ Καραολή τώρα) με Αγίου Δημητρίου και ξέρω πολύ καλά το πότε ή κάθε πότε δούλευε στο υπουργείο αυτό ο εκάστοτε υπουργός του!
    Καλά θα κάνουν λοιπόν, ο Ψωμιάδης (που μόνο να εμφανίζεται και να προκαλεί ξέρει), ο Παπαγεοργόπουλος (που έχει άλλα στο μυαλό του) και ο Παπαθεμελής (που δεν λέει να καταλάβει ότι δεν μας ενδιαφέρει πλέον το τι λέει) να κοιτάξουν να ασχοληθούν με κάτι συμαντικότερο και που πραγματικά έχει αξία.
    Ας πάνε όλοι αυτοί να κλαφτούν στον Βγενόπουλο, μοίπως και τους αφήσει στα εγκαίνια της εταιρία με όνομα Μακεδονικές Αερογραμμές να παρεβρεθούν κοντά στην κορδέλα, μπας και προβληθούν λίγο και χαρούν!
    Γιατί αυτή η κίνηση, επιχειρηματική ή μη, έχει μεγαλύτερη αξία και αντανάκλαση από ένα υπουργείο της πλάκας που υπήρχε απλά και μόνο, στην τελική, για να έχουν να καταλήγουν κάπου οι συγκεντρώσεις (όπως πολύ σωστά μου έλεγαν όταν προτανέβηκα οι Θεσσαλονικείς)!!!

Παρόμοια Θέματα

1. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-04-10, 16:17
  2. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-10-09, 20:30
  3. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-09-09, 16:28
  4. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-09-08, 21:54
  5. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-09-08, 9:52

Members who have read this thread: 0

There are no members to list at the moment.

Δικαιώματα - Επιλογές