Μηνύματα   Θέματα   Μέλη   Online
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 10

Θέμα: Υπερτράπεζα μελετά η κυβέρνηση

Προεπιλογή Υπερτράπεζα μελετά η κυβέρνηση

Πέμπτη, 8 Οκτωβρίου 2009, 11:01

Τα δημοσιονομικά της χώρας είναι προφανώς σε κάκιστη κατάσταση, με το έλλειμμα, σύμφωνα μες τι προβλέψεις της Τράπεζας της Ελλάδας, να φτάνει το 10%.

Οι Βρυξέλες πιέζουν ποικιλοτρόπως, και στα έως τώρα δεδομένα έρχεται να προστεθεί η άρνηση του "διευθυντηρίου" της Κομισιόν να δεχθεί το πρόγραμμα της νέας κυβέρνησης για την αναδιαμόρφωση του συνολικού σχεδίου των 28 δισεκατομυρίων ευρώ για τις τράπεζες.

Το κανονιστικό πλαίσιο, που έχει τεθεί από την Κομισιόν για τη χρήση των «πακέτων» στήριξης του τραπεζικού συστήματος, απαγορεύει την διάθεση των 15 δισεκατομμυρίων ευρώ, για την ενίσχυση των επιχειρήσεων.

Επί της ουσίας, η Κομισιόν λέει ότι τα κεφάλαια αυτά για να φθάσουν στις επιχειρήσεις πρέπει να περάσουν μέσα από τις τράπεζες, και ότι δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν απ’ ευθείας για τη χρηματοδότηση της οικονομίας.

Μια παράλογη λογική, που απλώς προστατεύει τον τραπεζικό τομέα και ουδόλως ενδιαφέρεται για την στήριξη της πραγματικής οικονομίας.

Η νέα ελληνική κυβέρνηση βρίσκεται ενώπιον μιας μεγάλης πρόκλησης, και ήδη "πέφτουν" οι πρώτες σκέψεις στο τραπέζι, για το πώς θα ξεπεραστεί ο «σκόπελος του διευθυντηρίου της Κομισιόν».

Το οικονομικό επιτελείο της κυβέρνησης διατυπώνει πλέον τη σκέψη για την δημιουργία μιας κρατικής "υπερτράπεζας", που μέσω αυτής θα προχωρήσει το σχέδιο ανόρθωσης της οικονομίας.

Υπάρχει, όμως, μια σειρά από τα λεγόμενα τεχνικά προβλήματα. Κατ' αρχάς, πόσο γρήγορα μπορεί να γίνει αυτό, ώστε να γλιτώσουν την χρεοκοπία πολλές επιχειρήσεις;

Είναι εξάλλου γνωστό ότι στο τέλος του χρόνου (και την αρχή του νέου) πολλές επιχειρήσεις, εάν δεν λάβουν άμεσα οικονομικές ενισχύσεις, θα καταρρεύσουν, και έτσι θα μεγιστοποιηθεί το μέγα πρόβλημα της ανεργίας.

Επίσης, εάν για τη δημιουργία μίας νέας κρατικής τράπεζας, θα είναι σύμφωνη η Τράπεζα της Ελλάδος και ποια θα είναι η γενική αντίδραση των ιδιωτικών τραπεζών.

Ο χρόνος πάντως δεν είναι στο πλευρό του νέου υπουργού Οικονομικών, Γιώργου Παπακωνσταντίνου, ο οποίος καλείται να λύσει ένα πραγματικό οικονομικό «γόρδιο δεσμό».

Αν τα καταφέρει, θα έχει καταφέρει αυτό που άλλοι όχι μόνο δεν πέτυχαν, αλλά ούτε καν επιχείρησαν.

zougla.gr

Προεπιλογή Απάντηση: Υπερτράπεζα μελετά η κυβέρνηση

Το ιδιο εγινε και με την Αμερικη και τωρα της χρωστανε αιωνια της Federal Reserve...Καταλαβα που το πανε.Τελικα οι συνομωσολογιες που ελεγα οτι ειναι απλα τρελες σκεψεις βγαινουν σιγα σιγα αληθεια...

Blogthean Το avatar του χρήστη zastava
    Περιοχή
    ATHENS Space Station

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Indalecio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ιδιο εγινε και με την Αμερικη και τωρα της χρωστανε αιωνια της Federal Reserve...Καταλαβα που το πανε.Τελικα οι συνομωσολογιες που ελεγα οτι ειναι απλα τρελες σκεψεις βγαινουν σιγα σιγα αληθεια...
    Δεν θα μας κάνεις συμμετόχους της θεωρίας συνομωσίας για να καταλάβουμε τελικά τι εννοείς?

ΜΑΧΟΜΑΙ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΥΜΠΟΛΕΜΙΣΤΗ ΚΑΙ ΣΥΝΟΔΟΙΠΟΡΟ ΜΟΥ ΠΟΤΕ ΓΙΑ ΄ΜΕΝΑ

Η ζωή είναι σαν ένα κουτί με σοκολατάκια – Ποτέ δεν ξέρεις τι γεύση θα σου τύχει.
    "Forrest Gump" (1994)

Δεσ αυτο το βιντεακι.Αν εχεις δει το Zeitgeist Money as Dept κανει και εκει μια αναφορα.

[ame="http://www.youtube.com/watch?v=iYZM58dulPE"]YouTube - Money, Banking and the Federal Reserve[/ame]

Αυτο ειναι ενα μικρο κομματι απο μια τεραστια συνομωσιολογια για το New World Order,οπου τα μεγαλα κεφαλια θελουν να υποταξουν ολη τηνν ανθρωποτητα σε ενα τεραστιο χρεος οπου κανενας δεν θα μπορει να γλυτωσει,ακουγεται υπερβολικο...αλλα αμα κοιταξουμε λιγο τριγυρω μας,τοτε θα δουμε καποια πραγματα.Δεν ξερω κατα ποσο ισχυουν,θα δειξει το μελλον.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Indalecio : 08-10-09 στις 14:56

Περιοχή
    ATHENS Space Station

Indalecio, για τα ελληνικά πράγματα με ενδιαφέρει. Θεωρίες έχω ακούσει πολλές και κάποιες έχουν μεγάλη δόση αληθοφάνειας. Αναφορικά με τα δικά μας κονδύλια να μου πεις τι εννοείς. Εκτός αν με αφορμή την υπόθεση αυτή πιστεύεις ότι θα έχεις κάτι παρόμοιο και εδώ. Αυτό βέβαια είναι άλλο πράγμα.

Η ζωή είναι σαν ένα κουτί με σοκολατάκια – Ποτέ δεν ξέρεις τι γεύση θα σου τύχει.
    "Forrest Gump" (1994)

Blogthean Το avatar του χρήστη ~rêveur~
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο boeing734 Εμφάνιση μηνυμάτων

Το οικονομικό επιτελείο της κυβέρνησης διατυπώνει πλέον τη σκέψη για την δημιουργία μιας κρατικής "υπερτράπεζας", που μέσω αυτής θα προχωρήσει το σχέδιο ανόρθωσης της οικονομίας.
    Μαλιστα,να ιδρυθει κρατικη τραπεζα.Δεν διαφωνω,αλλα οταν ιδιωτικoποιησαν ολες τις τραπεζες ηταν καλα τοτε,ε;
    «Οι προλετάριοι με την επανάσταση δεν έχουν τίποτα άλλο να χάσουν από τις αλυσίδες τους. Έχουν όμως να κερδίσουν έναν κόσμο ολόκληρο. Προλετάριοι όλου του κόσμου ενωθείτε!» Καρλ Μαρξ

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο zastava Εμφάνιση μηνυμάτων
    Indalecio, για τα ελληνικά πράγματα με ενδιαφέρει. Θεωρίες έχω ακούσει πολλές και κάποιες έχουν μεγάλη δόση αληθοφάνειας. Αναφορικά με τα δικά μας κονδύλια να μου πεις τι εννοείς. Εκτός αν με αφορμή την υπόθεση αυτή πιστεύεις ότι θα έχεις κάτι παρόμοιο και εδώ. Αυτό βέβαια είναι άλλο πράγμα.

Λεω οτι υπαρχει μια περιπτωση να γινει κατι παρομοιο.

Αυτα ειναι προσωπικες μου αποψεις,και δεν λεω οτι ναι ειναι αληθεια.Απλα εκατσα και συνδεσα καποια πραγματα και βγαζω καποια συμπερασματα,αλλα δεν ξερω κατα ποσο μπορει να ειναι αληθεια.Απλα Παπανδρεου σπουδασμενος Πολιτικος στην Αμερικη,εχει καλες σχεσεις με Ομπαμα,ο οποιος λενε οτι ειναι ακομα ενας διεφθαρμενος πολιτικος που μπαινει μπροστα για τα ματια του κοσμου για να κανει η Federal Reserve την δουλεια της.Τις προαλες εγινε διαδηλωση εναντια στην Federal Reserve στην Αμερικη στην οποια ηταν και χιλιαδες Ευρωπαιοι.Ομαδα Μπιλντερμπεργκ κτλ, κτλ.Συνομωσιολογιες ολα που οι περισσοτερες σιγα σιγα βγανουν στην επιφανεια.

Δεν ξερω τι να πιστεψω...

Περιοχή
    ATHENS Space Station

Γιατί τότε να αναπαραγάγεις κάτι που δεν είναι αληθές αλλά απλά μια υποψία? Τα χρήματα που αναφέρονται στην είδηση είναι το πακέτο του Καραμανλή για τις Τράπεζες που ουδέποτε έφτασε στο καταναλωτικό κοινό. Δηλαδή σε αυτούς που ήταν ή είναι έτοιμοι να τα τινάξουν οικονομικά. Κάπως αυτά τα χρήματα πρέπει να αξιοποιηθούν παρά να μένουν στάσιμα ως εγγύηση απλά.
    Θεωρώ ότι δεν θα είναι μια υπερτράπεζα αλλά μάλλον κάτι σε Ταμείο Συνοχής ή Αλληλεγγύης. Ή κάτι σε στυλ ΕΤΒΑ..........
    Μέχρι αυτό το σημείο εγώ δεν βλέπω κάτι το μεμπτό ίσα ίσα αν δεις κάτι παλιά μου ποστ, θα έβλεπες ότι κάτι τέτοιο το έχω πει και εγώ για διέξοδο από την κρίση.
    ¶λλωστε αυτό για τον Καραμανλή ήταν ένα μείον στο ποσοστό κατά δύο μονάδες στις εκλογές . Δηλαδή το πλήρωσε ότι δεν έφτασε το χρήμα στους αποκάτω........Και καλά να πάθει δηλαδή. Το χρήμα το έδωσε με τι εγγυήσεις από τις τράπεζες?

"Forrest Gump" (1994)

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο zastava Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί τότε να αναπαραγάγεις κάτι που δεν είναι αληθές αλλά απλά μια υποψία? Τα χρήματα που αναφέρονται στην είδηση είναι το πακέτο του Καραμανλή για τις Τράπεζες που ουδέποτε έφτασε στο καταναλωτικό κοινό. Δηλαδή σε αυτούς που ήταν ή είναι έτοιμοι να τα τινάξουν οικονομικά. Κάπως αυτά τα χρήματα πρέπει να αξιοποιηθούν παρά να μένουν στάσιμα ως εγγύηση απλά.
    Θεωρώ ότι δεν θα είναι μια υπερτράπεζα αλλά μάλλον κάτι σε Ταμείο Συνοχής ή Αλληλεγγύης. Ή κάτι σε στυλ ΕΤΒΑ..........
    Μέχρι αυτό το σημείο εγώ δεν βλέπω κάτι το μεμπτό ίσα ίσα αν δεις κάτι παλιά μου ποστ, θα έβλεπες ότι κάτι τέτοιο το έχω πει και εγώ για διέξοδο από την κρίση.
    ¶λλωστε αυτό για τον Καραμανλή ήταν ένα μείον στο ποσοστό κατά δύο μονάδες στις εκλογές . Δηλαδή το πλήρωσε ότι δεν έφτασε το χρήμα στους αποκάτω........Και καλά να πάθει δηλαδή. Το χρήμα το έδωσε με τι εγγυήσεις από τις τράπεζες?

Μακαρι φιλε Zastava,μακαρι ολα να πανε καλα,απλα εχω χασει καθε εμπιστοσυνη στους πολιτικους.Το χρημα διαφθηρει,αυτο ειναι σιγουρο.Ας ελπισουμε η διαφθορα να ειναι μικρη στην νεα κυβερνηση.

Περιοχή
    ATHENS Space Station

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Indalecio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μακαρι φιλε Zastava,μακαρι ολα να πανε καλα,απλα εχω χασει καθε εμπιστοσυνη στους πολιτικους.Το χρημα διαφθηρει,αυτο ειναι σιγουρο.Ας ελπισουμε η διαφθορα να ειναι μικρη στην νεα κυβερνηση.
    Εμένα αυτή η κίνηση με βρίσκει σύμφωνο αρκεί να μην κατευθύνουν τα χρήματα σε ημέτερους. Τα λεφτά πρέπει να πάνε στον κοσμάκη που τα έχει ανάγκη ανεξαρτήτως χρώματος. Ειδάλλως θα πάμε όλοι στον πάτο...Ελπίζω να το καταννοούν.

"Forrest Gump" (1994)

Παρόμοια Θέματα

1. Η νέα κυβέρνηση
    By miltos9 in forum Ειδήσεις
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-10-09, 9:25
  2. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-09-09, 17:13
  3. Ψάχνει άλλοθι η κυβέρνηση.
    By gskurv in forum Πολιτική
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-07-09, 12:33
  4. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-07-09, 2:25
  5. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-07-09, 18:16

Members who have read this thread: 0

There are no members to list at the moment.

Δικαιώματα - Επιλογές