Μηνύματα   Θέματα   Μέλη   Online
Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 15

Θέμα: Έσπασε στο ξύλο τον οδηγό, διέλυσε το Ι.Χ.

Προεπιλογή Έσπασε στο ξύλο τον οδηγό, διέλυσε το Ι.Χ.

Πέμπτη, 8 Οκτωβρίου 2009, 14:52

Θύμα ξυλοδαρμού έπεσε ένας φιλήσυχος μουσουλμάνος κάτοικος Κομοτηνής, που βρέθηκε στην Θεσσαλονίκη την Παρασκευή το πρωί για να συνοδεύσει την σύζυγο του στο νοσοκομείο.

Ο κ. Σαδουλάχ, που είναι ιερωμένος, ξυλοκοπήθηκε άγρια από έναν ευέξαπτο μηχανόβιο, που του επιτέθηκε επειδή νόμιζε ότι τον καθυστερούσε και τον εμπόδιζε σε μποτιλιάρισμα στην εθνική οδό.

Του έσπασε το παρμπρίζ με την γροθιά του, προκάλεσε φθορές στο Ι.Χ., τον τραυμάτισε στο λαιμό και το πρόσωπο στέλνοντας τον στο νοσοκομείο, ενώ επιτέθηκε και στην σύζυγό του.

Ο κ. Σαδουλάχ περιγράφει τα όσα έζησε ως εξής:

«Στον περιφερειακό δρόμο Ασβεστοχωρίου, η λωρίδα που προχωρούσαμε ήταν γεμάτη. Τα αυτοκίνητα ακινητοποιήθηκαν και περνούσαν μόνο τα μηχανάκια,

Όμως ο οδηγός μιας μηχανής, που φορούσε κράνος, πήγαινε μια αριστερά, μια δεξιά και κάποια στιγμή εγκλωβίστηκε στο πλάι του δικού μου Ι.Χ.

Το παράθυρο μου ήταν μισάνοιχτο και του λέω, «γιατί, βρε αγόρι μου, δεν πήγες από δεξιά» άρχισε να με βρίζει με ακατανόμαστες φράσεις.

Από τα νεύρα του δίνει μια γροθιά στον καθρέπτη του αυτοκινήτου μου, τον σπάει και φεύγει.

Τον βλέπω να σταματάει 500 μέτρα πιο μπροστά, να βγάζει το κράνος και το χέρι του να είναι ματωμένο.

Μόλις έφτασα δίπλα του πέταξε την μηχανή, και όρμησε πάνω μου για να με δείρει, αρπάζοντας με από το παράθυρο.

Εγώ τρομοκρατήθηκα. Πάτησα το γκάζι και τον έσυρα για ένα - δύο μέτρα.

Μετά άφησε το παράθυρο, ενώ συνέχισε να βρίζει όσο εγώ απομακρυνόμουν.

Συγκρατήθηκα και συνέχισα να κατευθύνομαι προς το νοσοκομείο Παπανικολάου, μια και εκεί πήγαινα την καρδιοπαθή σύζυγο μου.

Μόλις έφτασα μπροστά από το δημαρχείο του Χορτιάτη πάλι μπλόκαρε η λωρίδα κυκλοφορίας στην οποία βρισκόμουν.

Τότε ήρθε ο μηχανόβιος φορώντας το κράνος σε έξαλλη κατάσταση. Πότε ανέβηκε πάνω στο καπό, αυτός ο σωματώδης νεαρός δεν το κατάλαβα.

Έδωσε μια κλοτσιά στο μπροστινό παρμπρίζ, ακριβώς στο πρόσωπο μου.

Το παρμπρίζ διαλύθηκε, ο ίδιος πήδηξε κάτω με φοβερή σβελτάδα. Ήρθε από το παράθυρο μου που ήταν μισάνοιχτο, το έσπασε κι εκείνο και με άρπαξε από τον λαιμό, θέλοντας να με τραβήξει έξω για να με δείρει.

Έτσι όπως με τραβούσε κοπάνισε το κεφάλι στο τζάμι.

Μου έδωσε καμπόσες γροθιές. Η γυναίκα μου πήγε να με τραβήξει να με κρατήσει μέσα στο αυτοκίνητο και χτύπησε και εκείνη.

Με τον θόρυβο και την φασαρία πετάχτηκαν περίοικοι…

Οι υπάλληλοι του δήμου Χορτιάτη βγήκαν όλοι έξω, πήγαν να με γλυτώσουν, αλλά αυτός ήταν σαν γορίλας, με υπερφυσική δύναμη και όγκο, ξέφυγε κι από εκείνους κι μου έσπασε και το πίσω παράθυρο σε μια προσπάθεια να εκτονωθεί.

Οι υπάλληλοι του δήμου προσπάθησαν να δουν την πινακίδα του, αλλά είχε την εξυπνάδα να την τσαλακώσει πριν μας προσεγγίσει.

Μας πήγαν τελικά και τους δύο στο Νοσοκομείο Παπανικολάου. Καταλήξαμε στην Α’ Χειρουργική Κλινική.

Μου κάνανε κάποια ένεση και συνήλθα. Τότε ήταν που θυμήθηκα τον αριθμό της μοτοσυκλέτας, που τον είχα συγκρατήσει από τις πρώτες ενδείξεις ενοχλήσεων. Πήραμε τηλέφωνο στην ασφαλιστική μου για να το ψάξουν και πράγματι βρήκαν το όνομα του.

Ήρθε το 100, πήραν τα στοιχεία και όταν με ρώτησαν ποιος με χτύπησε τους απάντησα ότι δεν τον γνωρίζω.

Οδηγώ από το 1980. Πρώτη φορά βλέπω τέτοιο πράγμα.

Ο άνθρωπος δεν ήταν λογικός. Κανείς λογικός δεν συμπεριφέρεται έτσι.

Κι εγώ γυμναστής είμαι, αλλά με μια γροθιά να σπάσεις το παρμπρίζ είναι φύσει αδύνατο, γιατί έχει καμπύλη, έχει μεμβράνες. Είναι πολύ δύσκολο να σπάσεις αυτό το τζάμι».

Μετά τις πρώτες βοήθειες που του παρασχέθηκαν στο νοσοκομείο και αφού συνήλθε από το σοκ, ο κ. Σαδουλάχ επέστρεψε με ταξί στην Κομοτηνή και κατέθεσε μήνυση στο αστυνομικό τμήμα της πόλης, ζητώντας την παραδειγματική τιμωρία του νεαρού.

Πηγή: xronos.gr

Blogthean Το avatar του χρήστη ~rêveur~
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη

Προεπιλογή Απάντηση: Έσπασε στο ξύλο τον οδηγό, διέλυσε το Ι.Χ.

ΕΛΕΟΣ!!!!!!!!
    «Οι προλετάριοι με την επανάσταση δεν έχουν τίποτα άλλο να χάσουν από τις αλυσίδες τους. Έχουν όμως να κερδίσουν έναν κόσμο ολόκληρο. Προλετάριοι όλου του κόσμου ενωθείτε!» Καρλ Μαρξ

Blogthean Το avatar του χρήστη zastava
    Περιοχή
    ATHENS Space Station

Εγώ τρομοκρατήθηκα. Πάτησα το γκάζι και τον έσυρα για ένα - δύο μέτρα.
    Μπράβο μεγάλε...........δίδαξες πολιτισμό και εσύ στον άλλο....Μετά από αυτό και λίγα έπαθες...........Καμιά συμπεριφορά δεν επικροτείται αλλά αυτό ξεπερνά κάποια όρια.......Δεν δικαιολογείται ο μοτοσυκλετιστής αν είναι έτσι τα πράγματα αλλά το άλλο είναι πολύ βαρύ.........

ΜΑΧΟΜΑΙ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΥΜΠΟΛΕΜΙΣΤΗ ΚΑΙ ΣΥΝΟΔΟΙΠΟΡΟ ΜΟΥ ΠΟΤΕ ΓΙΑ ΄ΜΕΝΑ

Η ζωή είναι σαν ένα κουτί με σοκολατάκια – Ποτέ δεν ξέρεις τι γεύση θα σου τύχει.
    "Forrest Gump" (1994)

Περιοχή
    Θεσσαλονίκη

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο zastava Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπράβο μεγάλε...........δίδαξες πολιτισμό και εσύ στον άλλο....Μετά από αυτό και λίγα έπαθες...........Καμιά συμπεριφορά δεν επικροτείται αλλά αυτό ξεπερνά κάποια όρια.......Δεν δικαιολογείται ο μοτοσυκλετιστής αν είναι έτσι τα πράγματα αλλά το άλλο είναι πολύ βαρύ.........
    Εγω ενα πραγμα καταλαβα απο τα λεγομενα του ιερωμενου:Κουταλιανος ο μοτοσυκλετιστης.
    Παντως,καλο ειναι να μην εχεις νευρα οταν οδηγεις μοτοσυκλετα,αμαξι,φορτηγο κτλ.
    «Οι προλετάριοι με την επανάσταση δεν έχουν τίποτα άλλο να χάσουν από τις αλυσίδες τους. Έχουν όμως να κερδίσουν έναν κόσμο ολόκληρο. Προλετάριοι όλου του κόσμου ενωθείτε!» Καρλ Μαρξ

Περιοχή
    ATHENS Space Station

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο toumbiwtis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω ενα πραγμα καταλαβα απο τα λεγομενα του ιερωμενου:Κουταλιανος ο μοτοσυκλετιστης.
    Παντως,καλο ειναι να μην εχεις νευρα οταν οδηγεις μοτοσυκλετα,αμαξι,φορτηγο κτλ.
    Τούμπυ εμένα η είδηση μ΄αρέσει πάντα να είναι διασταυρωμένη. Εδώ είναι η άποψη του οδηγού και όχι του μοτοσυκλετιστή. Τα καταλαβαίνω όλα, αλλά να ξεκινάς το όχημα και να παρασύρεις πεζό ΑΝΘΡΩΠΟ............επειδή "τάχα" τρομοκρατήθηκες..........αυτό είναι άλλο πράγμα. Και από ότι είδες δεν πήγε κατευθείαν για μήνυση αλλά έφτασε πρώτα στην Κομοτηνή από τη Θεσσαλονίκη και μετά έκανε μήνυση. Στο δικό μου το μυαλό ξέρεις πως φαντάζει αυτό?
    Ακόμη και εκείνο που λέει για τον καθρέπτη μου κινεί την περιέργεια. Όχι ότι τέτοια περιστατικά δεν συμβαίνουν ή δεν μπορούν να συμβούν. Αλλά σε καμιά περίπτωση δεν ξεκινάς το όχημα.....είναι απάνθρωπο. Απλά κλείσε το παράθυρό σου, διότι με την ίδια λογική και ο γυιός του ΜΠΡΑΒΟ(με τον καφέ), που ήταν μεθυσμένος και διαμέλισε εκείνη την άτυχη γυναίκα στην Λεωφόρο Ποσειδώνος πριν μερικά χρόνια είχε δίκιο. Ούτε αυτός την είδε....την σκότωσε όμως.........
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη zastava : 08-10-09 στις 14:56

Η ζωή είναι σαν ένα κουτί με σοκολατάκια – Ποτέ δεν ξέρεις τι γεύση θα σου τύχει.
    "Forrest Gump" (1994)

γτ εμενα κατι μου βρωμαει??ετσι στα καλα καθουμενα δεν ερχδεται ο αλλος και ειδικα αν του μιλησεις καλα 10 χρονια στο κεντρο της αθηνας ολο κατι παραπανω ξερω....

Περιοχή
    Θεσσαλονίκη

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο zastava Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τούμπυ εγώ την είδηση μ΄αρέσει πάντα να είναι διασταυρωμένη. Εδώ είναι η άποψη του οδηγού και όχι του μοτοσυκλετιστή. Τα καταλαβαίνω όλα, αλλά να ξεκινάς το όχημα και να παρασύρεις πεζό ΑΝΘΡΩΠΟ............επειδή "τάχα" τρομοκρατήθηκες..........αυτό είναι άλλο πράγμα. Και από ότι είδες δεν πήγε κατευθείαν για μήνυση αλλά έφτασε πρώτα στην Κομοτηνή από τη Θεσσαλονίκη και μετά έκανε μήνυση. Στο δικό μου το μυαλό ξέρεις πως φαντάζει αυτό?
    Ακόμη και εκείνο που λέει για τον καθρέπτη μου κινεί την περιέργεια. Όχι ότι τέτοια περιστατικά δεν συμβαίνουν ή δεν μπορούν να συμβούν. Αλλά σε καμιά περίπτωση δεν ξεκινάς το όχημα.....είναι απάνθρωπο. Απλά κλείσε το παράθυρό σου, διότι με την ίδια λογική και ο γυιός του ΜΠΡΑΒΟ(με τον καφέ), που ήταν μεθυσμένος και διαμέλισε εκείνη την άτυχη γυναίκα στην Λεωφόρο Ποσειδώνος πριν μερικά χρόνια είχε δίκιο. Ούτε αυτός την είδε....την σκότωσε όμως.........
    Μα δεν τοποθετηθηκα υπερ καποιου απο τους δυο.Ουτε ειπα πως καλα εκανε ο ιερωμενος.Το φταιξιμο ειναι και στους δυο.Οταν εχεις νευρα,ολο και καποια παραπανω κουβεντα θα πεις,ολο και κατι θα γινει.

Blogthean Το avatar του χρήστη starlet84
    Περιοχή
    θεσσαλονικη

Παντως και εμενα κατι δεν μου καθεται καλα......
    Οχι οτι δεν υπαρχουν τετοιες περιπτωσεις αλλα.....

Παντως το εχω ξαναπει...ηρεμια και συνεση στο τιμονι.
    Πλεον δεν ειναι για πολλα πολλα
    Ζησε το σημερα....γιατι ειναι το αυριο που περιμενες χθες!!

Περιοχή
    ATHENS Space Station

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο toumbiwtis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα δεν τοποθετηθηκα υπερ καποιου απο τους δυο.Ουτε ειπα πως καλα εκανε ο ιερωμενος.Το φταιξιμο ειναι και στους δυο.Οταν εχεις νευρα,ολο και καποια παραπανω κουβεντα θα πεις,ολο και κατι θα γινει.
    Τι καλά έκανε που τον παρέσυρε μερικά μέτρα?

"Forrest Gump" (1994)

Πάντως, είναι κοινός τόπος ότι το 80% των οδηγών μηχανής στην Ελλάδα είναι τρομακτικά επικίνδυνοι και δεν έχουν ούτε τη στοιχειώδη κυκλοφοριακή παιδεία. Πάμπολλα παραδείγματα με απίθανες και επικίνδυνες παραβάσεις και παραβιάσεις, από κίνηση μεταξύ δύο λωρίδων ενός ρεύματος μέχρι και προσπεράσεις από αριστερά...στο αντίθετο ρεύμα και πάνω από διπλή διαχωριστική!

Κι όσο για επεισόδια, άλλο τίποτα! Δεν πάνε 3 μέρες που επί της λεωφόρου Ηρακλείου στο σταθμό Πευκάκια μηχανόβιος με παπάκι επιχειρεί παράνομη προσπέραση από δεξιά, 10 μέτρα πριν από διασταύρωση και δεξιά έξοδο. Κι επειδή αυτοκίνητο που κινούνταν στο δεξιό άκρο και με αναμμένο φλας κατευθυνόταν στη δεξιά έξοδο και του έκοψε το δρόμο, προχώρησε στο φανάρι, κατέβηκε από το παπί και επιτέθηκε στον οδηγό από το παράθυρο! Η παράνοια και το απύθμενο θράσσος σε όλο τους το μεγαλείο.

Κατά συνέπεια, η παραπάνω είδηση δε μου φαίνεται καθόλου απίστευτη. Οι Έλληνες οδηγοί μηχανών κατά βάση απλά δεν ξέρουν να κυκλοφορούν.

ΥΓ. Οδηγώ και αυτοκίνητο και μηχανή, προς αποφυγή...παρεξηγήσεων!

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-05-10, 20:45
  2. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-04-10, 8:54
  3. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-06-09, 22:56
  4. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-05-09, 14:46
  5. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-02-09, 19:55

Members who have read this thread: 0

There are no members to list at the moment.

Δικαιώματα - Επιλογές