Μηνύματα   Θέματα   Μέλη   Online
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8

Θέμα: Έπεσε το πρώτο "κεφάλι" στην ΕΛ.ΑΣ.

Προεπιλογή Έπεσε το πρώτο "κεφάλι" στην ΕΛ.ΑΣ.

Την εσωτερική μετακίνηση του διοικητή της Διεύθυνσης Κρατικής Ασφάλειας αποφάσισε ο Υπουργός Προστασίας του Πολίτη, Μιχάλης Χρυσοχοΐδης, δύο ημέρες μετά την τελευταία επιδρομή των αναρχικών στο κέντρο της Αθήνας, την οποία ακολούθησαν οι επιχειρήσεις της Αστυνομίας στην ευρύτερη περιοχή των Εξαρχείων. Την ίδια ώρα, κάτοικοι των Εξαρχείων καλούν σήμερα στις 17:00 σε συγκέντρωση κατά της παρουσίας αστυνομικών δυνάμεων στην περιοχή.

Αφορμή για την μετακίνηση του Δημήτρη Σοφιού, ο οποίος μέχρι πρότινος είχε την ευθύνη και για τους αναρχικούς, στη Διεύθυνση Δημόσιας Ασφάλειας, η οποία ασχολείται με κλοπές και διαρρήξεις, αποτέλεσε η δυσαρέσκεια του νέου υπουργού για την αντίδραση της Αστυνομίας την ώρα της επιδρομής της ομάδας των αναρχικών στο κέντρο της Αθήνας, την Πέμπτη
    zougla.gr

Προεπιλογή Απάντηση: Έπεσε το πρώτο "κεφάλι" στην ΕΛ.ΑΣ.

Ετσι όπως το πάνε οι κάτοικοι θα κάνουν και τα Εξάρχεια άβατο.

Blogthean Το avatar του χρήστη zastava
    Περιοχή
    ATHENS Space Station

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Joti Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ετσι όπως το πάνε οι κάτοικοι θα κάνουν και τα Εξάρχεια άβατο.
    Η είδηση λέει "κάτοικοι". Αυτό δεν σημαίνει απολύτως τίποτα. Είναι γνωστό πως διοργανώνονται τέτοιες πρωτοβουλίες πολιτών, συνήθως. Και τονίζω το συνήθως......για να μην έχουμε τίποτα περίεργες παρερμηνείες.

Προσωπικώς είμαι αντίθετος σε επεισόδια και βανδαλισμούς. Και θέλω όχι να ειμαστε αστυνομοκρατούμενο κράτος αλλά μια φιλειρηνική κοινωνία. Ούτε βεβαίως επιθυμώ τραμπουκισμούς και λεηλασίες.
    Πάντως επικροτώ τη λογική του Υπουργού. Δεν μπορεί να κάνουν επίδειξη δύναμης οι παρανομούντες και το Κράτος να μην αντιδρά. Και πρέπει να αντιδράσει και θα αντιδράσει. Ουδείς σοβαρός πολίτης ανέχεται αυτή την κατάσταση.

ΜΑΧΟΜΑΙ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΥΜΠΟΛΕΜΙΣΤΗ ΚΑΙ ΣΥΝΟΔΟΙΠΟΡΟ ΜΟΥ ΠΟΤΕ ΓΙΑ ΄ΜΕΝΑ

Η ζωή είναι σαν ένα κουτί με σοκολατάκια – Ποτέ δεν ξέρεις τι γεύση θα σου τύχει.
    "Forrest Gump" (1994)

Την ίδια ώρα, κάτοικοι των Εξαρχείων καλούν σήμερα στις 17:00 σε συγκέντρωση κατά της παρουσίας αστυνομικών δυνάμεων στην περιοχή.
    Και γιατί να μην κάνουν και κατά των Αναρχικών που τα σπάνε;
    Εξού και η παραπάνω τοποθέτηση περί Αβατου.

Περιοχή
    ATHENS Space Station

Και γιατί να μην κάνουν και κατά των Αναρχικών που τα σπάνε;
    Εξού και η παραπάνω τοποθέτηση περί Αβατου.
    Εννοώ ότι έχει γραφτεί χωρίς άρθρο. Σκέτο "κάτοικοι" μιλά για ένα υποσύνολο. "ΟΙ ΚΑΤΟΙΚΟΙ" σημαίνει το σύνολο. Και σ΄αυτό αναφέρομαι. Ότι μια μερίδα κατοίκων πήρε αυτή την πρωτοβουλία. Τι ρόλο βαράνε, ποια τα κίνητρά τους , ποιος πήρε την πρωτοβουλία, ποιος συντονίζει κ.λ.π., παίζουν ρόλο.............Όσο για το ¶βατο, μα ήδη έχουν γίνει ¶βατο....
    Κάπου όμως αυτό το πράγμα πρέπει να σταματήσει. Και εκεί αλλά και σε άλλα μέρη, όπως με τους Τουρίστες της κακής συμφοράς στα νησιά μας. Κάπου αυτές οι καταστάσεις πρέπει να μαζευτούν και να γίνουν πιο κόσμιες. Δεν είμαστε ξέφραγο αμπέλι. Και αν είμαστε ξέφραγο, καλό είναι να γίνει μια περίφραξη, να ξέρει ο καθένας μέχρι που πρέπει να πάει.

Η ζωή είναι σαν ένα κουτί με σοκολατάκια – Ποτέ δεν ξέρεις τι γεύση θα σου τύχει.
    "Forrest Gump" (1994)

Zastava, συμφωνώ αλλά αν μαζευτούμε για να μην γίνουμε ξέφραγο αμπέλι, θα πουν το κράτος ακροδεξιο, ή είμαι λίγο καχύποπτος;

Περιοχή
    ATHENS Space Station

Zastava, συμφωνώ αλλά αν μαζευτούμε για να μην γίνουμε ξέφραγο αμπέλι, θα πουν το κράτος ακροδεξιο, ή είμαι λίγο καχύποπτος;
    JOTI, προσωπικώς δεν με ενδιαφέρει το χρώμα. Με ενδιαφέρει μια φιλήσυχη κοινωνία. Να μπορώ να πάω παντού χωρίς φόβο. Υπάρχουν πολιτισμένοι τρόποι διαμαρτυρίας. Και στο κάτω κάτω της γραφής, άμα σου σπάνε το σπίτι σου, χωρίς ακροδεξιός να είσαι ΘΑ ΓΙΝΕΙΣ..........
    Έχεις πρόβλημα με την Εξουσία κύριε, πήγαινε στο βουνό να ζήσεις. Ο άλλος τι σου φταίει?

"Forrest Gump" (1994)

Ρε μας δουλεύουν άκου κατά της παρουσίας αστυνομικών
    την μια κάνουν παράπονα για μη αστυνόμευση και τώρα ζητάνε άλλα

καλά ας προσδιορίσουμε σαν πολίτες τι θέλουμε και πως το θέλουμε και μετά βλέπουμε

κάποτε φευγαμε και αφήναμε τα κλειδιά στην πόρτα ή κάτω από το χαλάκι τώρα απαιτούμε κάτι παρόμοιο αλλά είναι αργά.

Δεν γινετε ομελέτα χωρίς να σπάσεις αυγά αλλά ούτε αστυνόμευση με μια κάμερα από πίσω

Δεν βλέπετε ότι μας δουλεύουν έπιασαν τα μπασταρδα και οι δημοσιογράφοι τα ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΑΝ

κοκομοιρα παιδάκια που βάζανε καμιά χητρουλα άντε βάζανε και κανένα γκαζάκι γιατί ήταν καταπιεσμένα

βρε ουστ .......

και είμαι και εγώ καταπιεσμένος που δεν μου καθετε η κυρα

Παρόμοια Θέματα

1. "Έπεσε" το Facebook για λίγο...!
    By kourkos in forum Internet
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-09-10, 20:55
  2. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-01-10, 22:14
  3. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-10-09, 15:19
  4. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-06-09, 21:08
  5. «Ενταξη αλλοδαπών στην ΕΛ.ΑΣ.»
    By adamantios in forum Ελλάδα-Κόσμος
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-01-09, 12:37

Members who have read this thread: 0

There are no members to list at the moment.

Δικαιώματα - Επιλογές