Μηνύματα   Θέματα   Μέλη   Online
Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 24

Θέμα: 1ο στραπάτσο: Παιδεία

PLATINUM Member Το avatar του χρήστη moupasdb
    Περιοχή
    Thessaloniki

Προεπιλογή 1ο στραπάτσο: Παιδεία

Τη νύχτα η υπ. Παιδείας, Αν. Διαμαντοπούλου, με εγκύκλιο κατήργησε την ενισχυτική διδασκαλία στα σχολεία, επικαλούμενη έλλειψη πόρων, το πρωί την επανέφερε με ανακοίνωση (!)
    Η πρόσθετη διδακτική στήριξη (ενισχυτική διδασκαλία) των παιδιών που δεν έχουν λεφτά για φροντιστήριο ήταν ένα μέτρο για το οποίο επαίροντο οι κυβερνήσεις του ΠΑΣΟΚ. Την Πέμπτη το βράδυ, η κ. Διαμαντοπούλου, πριν καλά - καλά αναλάβει τα καθήκοντά της, με έγγραφό της ανέστειλε "προσωρινά" το μέτρο ισχυριζόμενη ότι δεν έχουν εξασφαλιστεί οι αναγκαίοι οικονομικοί πόροι. Μετά τις αντιδράσεις που προκλήθηκαν, χθες, η κ. Διαμαντοπούλου ανακάλεσε την επίμαχη απόφασή της και δήλωσε ότι θα καταβληθεί κάθε προσπάθεια να βρεθούν τα χρήματα και να γίνουν οι προσλήψεις με αξιοκρατία και διαφάνεια. Ωστόσο, αρνήθηκε να υιοθετήσει το αίτημα της ΟΛΜΕ, οι προσλήψεις να γίνουν από ενιαίο πίνακα αναπληρωτών - ωρομισθίων ώστε να σταματήσει το εμπόριο ελπίδας. Υπολογίζεται ότι η δαπάνη για την πρόσθετη διδασκαλία ανέρχεται τα 45 εκατ. ευρώ ετησίως.
    Το τμήμα Παιδείας του ΣΥΝ υπενθυμίζει την προεκλογική υπόσχεση του ΠΑΣΟΚ ότι θα χρηματοδοτήσει από φέτος με επιπλέον 1 δισ. ευρώ την εκπαίδευση.

Η Αυγή online - Η Εφημερίδα της Αριστεράς στο Διαδίκτυο

Προεπιλογή Απάντηση: 1ο στραπάτσο: Παιδεία

Μάλιστα, καλή η αρχή στην κυβέρνηση. Περικοπές οι προηγούμενοι, περικοπές και αυτοί. Μια ενισχυτική διδισκαλία είχαν τα παιδιά και αυτοί την εκοψαν, στροφή στα ιδιωτικά φροντιστηρια. Αισχος!

Blogthean Το avatar του χρήστη zastava
    Περιοχή
    ATHENS Space Station

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Joti Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλιστα, καλή η αρχή στην κυβέρνηση. Περικοπές οι προηγούμενοι, περικοπές και αυτοί. Μια ενισχυτική διδισκαλία είχαν τα παιδιά και αυτοί την εκοψαν, στροφή στα ιδιωτικά φροντιστηρια. Αισχος!
    Το καλό είναι ότι το πήρε πίσω. Για να δούμε πόσες στραβές θα γίνουν. Διότι αυτό είναι λάθος σοβαρό για τα παιδιά των μη προνομιούχων.

ΜΑΧΟΜΑΙ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΥΜΠΟΛΕΜΙΣΤΗ ΚΑΙ ΣΥΝΟΔΟΙΠΟΡΟ ΜΟΥ ΠΟΤΕ ΓΙΑ ΄ΜΕΝΑ

Η ζωή είναι σαν ένα κουτί με σοκολατάκια – Ποτέ δεν ξέρεις τι γεύση θα σου τύχει.
    "Forrest Gump" (1994)

Blogthean Το avatar του χρήστη ~rêveur~
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη

Το καλό είναι ότι το πήρε πίσω.
    Μπορουσαν να κανουν αλλιως;Πολυ στραβα ξεκινησε η Διαμαντοπουλου.....................
    «Οι προλετάριοι με την επανάσταση δεν έχουν τίποτα άλλο να χάσουν από τις αλυσίδες τους. Έχουν όμως να κερδίσουν έναν κόσμο ολόκληρο. Προλετάριοι όλου του κόσμου ενωθείτε!» Καρλ Μαρξ

Μπορουσαν να κανουν αλλιως;Πολυ στραβα ξεκινησε η Διαμαντοπουλου.....................
    Δεν εχεις και άδικο. Μεχρι να καταλαβουν το πόσα χρωσταμε ολο περικοπες θα ειναι.

Περιοχή
    ATHENS Space Station

Δεν εχεις και άδικο. Μεχρι να καταλαβουν το πόσα χρωσταμε ολο περικοπες θα ειναι.
    Ας περίμενε μερικές μέρες άμα ήταν έτσι και μετά ας έκανε εξαγγελίες. Ή ας πάγωνε το θέμα και ύστερα ας έλεγε ότι ήθελε.

Η ζωή είναι σαν ένα κουτί με σοκολατάκια – Ποτέ δεν ξέρεις τι γεύση θα σου τύχει.
    "Forrest Gump" (1994)

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο zastava Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ας περίμενε μερικές μέρες άμα ήταν έτσι και μετά ας έκανε εξαγγελίες. Ή ας πάγωνε το θέμα και ύστερα ας έλεγε ότι ήθελε.
    Αυτο ειναι ενα απο τα σημαντικα παραπτωματα των πολιτικων σημερα.. οι βιαστικές εξαγγελιες.

Περιοχή
    ATHENS Space Station

Αυτο ειναι ενα απο τα σημαντικα παραπτωματα των πολιτικων σημερα.. οι βιαστικές εξαγγελιες.
    Ή , η κατευθυνόμενη σκέψη.

"Forrest Gump" (1994)

ρε παιδια επειδη εγω ειχα προσπαθησει να παρακολουθησω αυτα τα μαθηματα το αποτελεσμα ηταν μονο να παιρνουν οι καθηγητες υπερωριες...απο μαθημα τζιφος
    αποψη μου καλα εκανε γτ τουλαχιστον εκει που ημουν εγω στο μονο που εξυπηρετουσε ηταν να παιρνουν κιαλλα λεφτα οι καθηγητες το θεμα ειναι να πανε καπου αλλου τα λεφτα οπως να φτιαξουν και κανα σχολειο της προκοπης

Περιοχή
    ATHENS Space Station

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο kstsmits Εμφάνιση μηνυμάτων
    ρε παιδια επειδη εγω ειχα προσπαθησει να παρακολουθησω αυτα τα μαθηματα το αποτελεσμα ηταν μονο να παιρνουν οι καθηγητες υπερωριες...απο μαθημα τζιφος
    αποψη μου καλα εκανε γτ τουλαχιστον εκει που ημουν εγω στο μονο που εξυπηρετουσε ηταν να παιρνουν κιαλλα λεφτα οι καθηγητες το θεμα ειναι να πανε καπου αλλου τα λεφτα οπως να φτιαξουν και κανα σχολειο της προκοπης
    Αν τα μαθήματα ήταν σωστά όμως κάτι θα αποκόμιζες. Το θέμα δεν είναι να κόψουν αλλά να κάνουν όσα είναι αναγκαία για να βοηθήσουν τα νέα παιδιά.Συνεπώς δεν είναι μόνο θέμα χρημάτων αλλά και ουσίας. Και πρέπει και οι καθηγητές αλλά και οι διδασκόμενοι να βοηθήσουν σ΄αυτό.

"Forrest Gump" (1994)

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Παιδεία ... τότε και τώρα
    By alia in forum Η γωνιά του χαχανούλη
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-07-10, 19:59
  2. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-10-09, 0:35
  3. Ελληνική Παιδεία και Βυζάντιο
    By Giacharadan in forum Ιστορία
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-09-09, 15:35
  4. Πρόταση αλλαγής στόχου στην Παιδεία
    By mixalakis in forum Γενική Συζήτηση
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-05-09, 17:15
  5. Παιδεία και πολιτικη.
    By Ελεονορα in forum Ελλάδα
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-08-08, 10:37

Members who have read this thread: 0

There are no members to list at the moment.

Δικαιώματα - Επιλογές