Μηνύματα   Θέματα   Μέλη   Online
Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 19 από 19

Θέμα: «Προσπάθεια να περιφρουρήσουμε την περιουσία της Ολυμπιακής»

Blogthean Το avatar του χρήστη zastava
    Περιοχή
    ATHENS Space Station

Προεπιλογή Απάντηση: «Προσπάθεια να περιφρουρήσουμε την περιουσία της Ολυμπιακής»

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Taxydromos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η Ολυμπιακή καλώς πουλήθηκε και προσωπικά δεν με στεναχωρεί καθόλου αντιθέτως πιστεύω ότι ίσως έτσι μπορεί να επιβιώσει γιατί το μαγαζί το είχαν κάνει μπου....
    Δεν κατηγορώ ούτε το ΠΑΣΟΚ γιατι δεν την πούλησε αλλά ούτε και την ΝΔ γιατί την πούλησε όμως λογικές του σωτήρα Βγενόπουλου δεν δέχομαι ειδικά σε επιχειρηματικό επίπεδο.
    Και άμα δεν την πάρει ο Βγενόπουλος...........ποιος θα την πάρει? Για πες μου?
    Βλέπεις κάτι άλλο εσύ στον ορίζοντα με δεδομένα τα πρόστιμα και τα έξοδα?

ΜΑΧΟΜΑΙ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΥΜΠΟΛΕΜΙΣΤΗ ΚΑΙ ΣΥΝΟΔΟΙΠΟΡΟ ΜΟΥ ΠΟΤΕ ΓΙΑ ΄ΜΕΝΑ

Η ζωή είναι σαν ένα κουτί με σοκολατάκια – Ποτέ δεν ξέρεις τι γεύση θα σου τύχει.
    "Forrest Gump" (1994)

Προεπιλογή Απάντηση: «Προσπάθεια να περιφρουρήσουμε την περιουσία της Ολυμπιακής»

δηλαδη για γινε πιο συγκεκριμενος ταχυδρομε...φιλε μου
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη bitzman : 15-10-09 στις 18:54

Blogthean Το avatar του χρήστη Taxydromos
    Περιοχή
    Πολίτης του Κόσμου

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο bitzman Εμφάνιση μηνυμάτων
    δηλαδη για γινε πιο συγκεκριμενος ταχυδρομε...φιλε μου

Νομίζω η απάντησή μου είναι σαφής.

Σωτήρα τον ΒΓΕΝΌΠΟΥΛΟ δεν τον βλέπω γιατί η ΟΑ επιχειρηματικά δεν είναι για πέταμα γιαυτό και ενδιαφέρθηκε.
    Νομίζω και η AEGEAN έκανε πρόταση εξαγοράς γιατί αυτό βγήκε στα ψιλά και δεν ενημερώθηκε ο κόσμος ?
    Στο ότι έπρεπε η ΟΑ να απογαλακτίζονταν απο το κράτος σε αυτό συμφωνώ απολύτως και δεν το κατακρίνω.
    <font color=Blue><b><span style=font-family: Franklin Gothic Medium><font size=4>Ου Πόσοι αλλά Πού</font></span></b></font>

Περιοχή
    ATHENS Space Station

Νομίζω η απάντησή μου είναι σαφής.

Σωτήρα τον ΒΓΕΝΌΠΟΥΛΟ δεν τον βλέπω γιατί η ΟΑ επιχειρηματικά δεν είναι για πέταμα γιαυτό και ενδιαφέρθηκε.
    Νομίζω και η AEGEAN έκανε πρόταση εξαγοράς γιατί αυτό βγήκε στα ψιλά και δεν ενημερώθηκε ο κόσμος ?
    Στο ότι έπρεπε η ΟΑ να απογαλακτίζονταν απο το κράτος σε αυτό συμφωνώ απολύτως και δεν το κατακρίνω.
    Δεν την έδωσαν στην Aegean, διότι δεν επιτρέπονται , τα μονοπώλια και ολιγοπώλια πλέον στην Ε.Ε.
    Υπολόγισε και το γεγονός ότι η πρόταση ήταν χειρότερη από του Βγενόπουλου και θα καταλάβεις. Και εγώ λέω ότι θέλω να αγοράσω π.χ. τον ΟΤΕ, και δίνω πενταροδεκάρες θα μου του δώσουν? Ή ήταν πρόταση αυτή που είχε γίνει.?
    Δεν είναι σωτήρας ο Βγενόπουλος και κανείς δεν τον είδε ως σωτήρα, αλλά ως επιχειρηματία-επενδυτή που έχει δείξει και κάποια άλλα δείγματα συμπεριφοράς.
    Ποιος άλλος λοιπόν αξιόπιστος υποψήφιος υπήρχε?
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη zastava : 15-10-09 στις 19:50

Η ζωή είναι σαν ένα κουτί με σοκολατάκια – Ποτέ δεν ξέρεις τι γεύση θα σου τύχει.
    "Forrest Gump" (1994)

Περιοχή
    Πολίτης του Κόσμου

Κάτσε βρε ΖΑΣ γνωρίζεις την προσφορά της AEGEAN ?

Πώς προεξοφλούμε την απάντηση επιτροπής ανταγωνισμού της ΕΕ.

Αναφορικά με τον Βγενόπουλο η ερώτησή μου είναι απλή και αφορά την έναρξη δραστηριοτήτων του με την ΝΔ στην εξουσία και αυτό εμένα μου αφήνει πολλά κενά τα οποία ελπίζω να μου επιλύσει ευχάριστα απέναντι στην σημερινή Πολιτική Ηγεσία και τις επιλογές του.
    <font color=Blue><b><span style=font-family: Franklin Gothic Medium><font size=4>Ου Πόσοι αλλά Πού</font></span></b></font>

Περιοχή
    ATHENS Space Station

Κάτσε βρε ΖΑΣ γνωρίζεις την προσφορά της AEGEAN ?

Πώς προεξοφλούμε την απάντηση επιτροπής ανταγωνισμού της ΕΕ.

Αναφορικά με τον Βγενόπουλο η ερώτησή μου είναι απλή και αφορά την έναρξη δραστηριοτήτων του με την ΝΔ στην εξουσία και αυτό εμένα μου αφήνει πολλά κενά τα οποία ελπίζω να μου επιλύσει ευχάριστα απέναντι στην σημερινή Πολιτική Ηγεσία και τις επιλογές του.
    Γιατί την έμαθες και ποτέ? Ποιον είχε συμφέρον να μην την μάθεις? ¶μα ήταν αξιόλογη με δεδομένη την "στενή σχέση Βασιλάκη και οικογένειας Μητσοτάκη" θα ήταν στην απέξω?
    Για την Ε.Ε. είναι δεδομένος νόμος, η κατάργηση μονοπωλίων καθώς και η αποφυγή δημιουργίας άλλων. Το ίδιο ισχύει και για τα ολιγοπώλια. ¶ρα η απάντηση είναι δεδομένη. Και μάλιστα είναι Κοινοτικό Δίκαιο.

Η δραστηριότητα του Βγενόπουλου αυξήθηκε από την στιγμή που πήρε κεφάλαια προς επένδυση από τους ¶ραβες με συγκεκριμένα χρονοδιαγράμματα. Και βέβαια ο πλήρης απεγκλωβισμός του από διάφορες καταστάσεις ήταν την στιγμή που απέφυγε να εξαγοραστεί από τον Σάλλα της Πειραιώς.
    Εκεί πέτυχε την απόλυτη αυτονομία του.............Εξάλλου ότι αγόρασε ήταν φιλέτο και καλοπλήρωσε. Επίσης και ότι χρεωκοπημένο υπήρχε και αυτό το πλήρωσε........Όλα αυτά μόλις πήρε λεφτά και όχι πιο πριν και ανεξαρτήτως κόμματος. Και θα το δεις και στην συνέχεια αυτό
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη zastava : 15-10-09 στις 23:55

"Forrest Gump" (1994)

in.gr : Ειδήσεις για μπες εδω ετσι για την ιστορια ...

“Γιατί είπαμε ΅ΝαίΆ στην MIG καί ΅ΌχιΆ στην Aegean”
    8 Μαρτίου 2009, 14:48

Ως αξιόπιστη προσφορά που πληρούσε και το κριτήριο του τιμήματος της ανεξάρτητης αποτίμησης χαρακτήρισαν την προσφορά της MIG (καθώς και εκείνη της Swissport για την επίγεια εξυπηρέτηση, οι συζητήσεις για την οποία θα συνεχισθούν μέχρι τις 13 Μαρτίου) οι επενδυτικοί και νομικοί σύμβουλοι στην 18σέλιδή εισήγησή τους, με βάση την οποία η κυβέρνηση συμφώνησε να προχωρήσει στην πώληση των Ολυμπιακών Αερογραμμών στον επενδυτικό όμιλο του κ. Ανδρέα Βγενόπουλου.

Η κυβέρνηση δημοσιοποίησε την 18σέλιδη εισήγηση των επενδυτικών και νομικών συμβούλων της Κυβέρνησης (Lazard, Εθνική, Εμπορική, Δικηγορικό Γραφείο Μπερνίτσα και Howrey), η οποία εγκρίθηκε από τον Επίτροπο Παρακολούθησης, που τοποθετήθηκε από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή σε συμφωνία με την Ελληνική Κυβέρνηση.

Και είναι χαρακτηριστικό ότι οι Νομικοί Σύμβουλοι του Ελληνικού Δημοσίου σε θέματα ανταγωνισμού, το Δικηγορικό Γραφείο Μ & Π Μπερνίτσας και η Howrey («Νομικοί Σύμβουλοι Ανταγωνισμού») εκτίμησαν ότι η υπογραφή συμφωνίας με την MIG συνεπάγεται ότι η MIG θα καταβάλει για τα περιουσιακά στοιχεία των Oλυμπιακών Aερογραμμών και της Oλυμπιακής Αεροπορίας Υπηρεσίες το τίμημα που προκύπτει από την αποτίμηση του ανεξάρτητου εμπειρογνώμονα.

Σύμφωνα με την πρακτική και τη νομολογία της Ευρωπαϊκής Επιτροπής, καθώς και κατά πάγια νομολογία των Ευρωπαϊκών Δικαστηρίων, δεν τίθεται ζήτημα κρατικής ενίσχυσης στο πλαίσιο ιδιωτικοποίησης όταν η μεταβίβαση περιουσιακών στοιχείων πραγματοποιείται βάσει της αγοραίας αξίας τους. Κατά την Επιτροπή, η αγοραία αξία θεωρείται ορθώς διαπιστωμένη όταν η μεταβίβαση περιουσιακών στοιχείων διεξάγεται είτε στον πλειοδότη ανοικτού διαγωνισμού είτε βάσει αποτίμησης ανεξάρτητου εμπειρογνώμονα. Και οι σύμβουλοι έκριναν ότι ο αγοραστής δεν αποκτά κανένα οικονομικό πλεονέκτημα από την απόκτηση των περιουσιακών στοιχείων.

Τα «ΟΧΙ» σε Aegean και Chrysler Aviation

Σε σχέση δε με την προσφορά της Aegean, επισημαίνεται ότι η εταιρεία δεν είχε πρόσβαση στο ηλεκτρονικό data room, ούτε σε οποιαδήποτε άλλα εμπιστευτικά έγγραφα τα οποία έθεσε στη διάθεση των ενδιαφερομένων προς έλεγχο το ΕΔ και/ή οι σύμβουλοί του. Επίσης, η Αegean δεν έχει εξετάσει τις συμβάσεις για τις Πωλήσεις, ούτε έχει προβεί σε διαπραγματεύσεις με τους Χρηματοοικονομικούς ή Νομικούς Συμβούλους του ΕΔ.

«Κατά συνέπεια, υφίσταται αβεβαιότητα ως προς τους ουσιώδεις συμβατικούς όρους των Πωλήσεων που θα μπορούσε να αποδεχθεί η Aegean, καθώς επίσης ως προς το εάν οι όροι που θα αποδέχονταν θα είναι συμβατοί με την Απόφαση της Επιτροπής».

Επιπλέον, οι Νομικοί Σύμβουλοι Ανταγωνισμού ενημέρωσαν για τα ακόλουθα σημαντικά ζητήματα που σχετίζονται με την προσφορά της Aegean τα οποία δύνανται να επηρεάσουν το χρονοδιάγραμμα των Πωλήσεων λόγω ζητημάτων που άπτονται του δικαίου ανταγωνισμού:

Η προσφορά της Aegean δημιουργεί σημαντική αβεβαιότητα όσον αφορά τη δυνατότητα τήρησης του χρονοδιαγράμματος που έχει τεθεί για την ολοκλήρωση των Πωλήσεων λόγω πιθανών εμπλοκών που σχετίζονται με ζητήματα ανταγωνισμού.
    Σύμφωνα με την προσφορά της Aegean, η τελευταία δεσμεύεται να αναλάβει το πτητικό έργο εντός εξήντα (60) ημερών από την υπογραφή της σχετικής συμφωνίας. Εντούτοις, όπως προκύπτει από δημόσιες πληροφορίες, το δίκτυο πτήσεων της Aegean συμπίπτει σε μεγάλο βαθμό με το δίκτυο πτήσεων των Ολυμπιακών Αερογραμμών, τόσο σε εθνικό όσο και σε διεθνές επίπεδο. Αφήνοντας κατά μέρος τα όποια ζητήματα συγκέντρωσης μπορεί να ανακύψουν στην ελληνική αγορά, πιθανή εξαγορά των χρονοθυρίδων (slots) της Ολυμπιακής από την Aegean σε διεθνή αεροδρόμια/συστήματα αεροδρομίων – στα οποία πετούν επί του παρόντος και οι δύο αεροπορικές εταιρίες – πιθανώς να απαιτεί την εξασφάλιση κανονιστικών εγκρίσεων ή/εγκρίσεων της συγκέντρωσης.

Η προσφορά της Aegean επίσης σιωπά ως προς το εάν η εταιρία ενδιαφέρεται να αγοράσει τα Περιουσιακά Στοιχεία της Επίγειας Εξυπηρέτησης.

Σε σχέση, δε, με την Chrysler Aviation οι σύμβουλοι επισημαίνουν ότι είχε συμμετάσχει στην δημόσιο διαγωνισμό, αλλά η Τελική Προσφορά που είχε υποβάλει ήταν σαφώς ασύμβατη με τους όρους του διαγωνισμού.

«Στα προηγούμενα στάδια η Chrysler Aviation είχε αποτύχει να παράσχει αποδείξεις σχετικά με την οικονομική της επάρκεια η να συμμορφωθεί με την δομή της Πώλησης όπως την ενέκρινε η Ευρωπαϊκή Επιτροπή. Κανένα αξιόπιστο στοιχείο δεν κατατέθηκε σχετικά με τις πηγές χρηματοδότησης της πιο πρόσφατης προσφοράς της Chrysler Aviation», αναφέρεται χαρακτηριστικά.

Επισυνάπτεται το πλήρες κείμενο της εισήγησης των συμβούλων.

Διαβάστε στο Πρώτο ΘΕΜΑ online - Στον Ανδρέα Βγενόπουλο η Ολυμπιακή το ρεπορτάζ που μεταδώσαμε λίγο μετά τα μεσάνυχτα της Παρασκευής για την συμφωνία πώλησης των Ο.Α. στην MIG.
    πηγη protothema.gr
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη bitzman : 15-10-09 στις 22:41 Αιτία: Συγχωνεύτηκε αυτόματα απο το BlogΘέα

Περιοχή
    Πολίτης του Κόσμου

Δεν έχω ιδιαίτερη προτίμηση στην Aegean προκειμένου για την εξαγορά της ΟΑ για να το ξεκαθαρίσω αρχικά όμως η προσφορά της εταιρείας αυτής ήταν για εξαγορά όλου του πακέτου της ΟΑ ενώ η προσφορά του ομίλου της MIG ήταν για συγκεκριμένα τμήματα της εταιρείας με αποτέλεσμα τώρα να βρίσκονται σε αεροδιαδρόμους του ΕΛ.ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ παρκαρισμένα αεροπλάνα που μπορεί και να πουληθούν σε περίοδο 3 ετών με αποτέλεσμα την υποβάθμιση των περουσιακών στοιχείων της εταιρείας.
    Φυσικά δεν είμαι και οικονομολόγος ούτε έχω ιδιαίτερες γνώσεις σε αγοροπωλησίες εταιρειών αλλά πραγματικά μου κάνει εντύπωση ο τεμαχισμός της εταιρείας προκειμένου να την ξεφορτωθούν και κανένας δεν μιλά για ένα ολικό κόστος αποτίμησης της όλη κατάστασης.
    Επι της ουσίας λοιπόν ο όμιλος MIG πήρε μια καθαρή εταιρεία με συμφωνηθέντα δρομολόγια άρα προυπολογισμένα κέρδη και επένδυσε στην αγορά μερικών αεροπλάνων και όλο αυτό το θέμα προσωπικά μου δημιουργεί ερωτήματα.
    Επίσης απο όσο γνωρίζω παραδόθησαν σχεδόν για ένα τρίμηνο τα οικονομικά στοιχεία της ΟΑ στον όμιλο ΜΙG προκειμένου να τα μελετήσει εννώ οι υπόλοιποι <μνηστήρες> παρέδωσαν προτάσεις με βάσει εκτιμήσεις.

Περιοχή
    ATHENS Space Station

Στον καλύτερο πελάτη επενδύσεων της Χώρας τα τελευταία χρόνια, κάνεις και μερικές πρόσθετες προσφορές όπως η ευχέρεια μελέτης των οικονομικών στοιχείων. Ιδιαίτερα αν γνωρίζεις ότι οι άλλοι απλά παίζουν και τίποτα περισσότερο.
    Τα άλλα που αναφέρεις Ταχυδρόμε, δεν είναι ασήμαντα, αλλά δεν φωτίζουν και το τοπίο. Η εταιρεία όπως είχε καταντήσει από την διαχείριση των ελληνικών κυβερνήσεων, ήταν ένας γίγαντας τεραστίων διαστάσεων, που από την παχυσαρκία ήταν αδύνατον να κουνηθεί. Και φυσικά κανείς μα κανείς δεν ήθελε να την αγοράσει πακέτο και να αποδεχθεί ότι θα έχει ζημία επί σειρά ετών μέχρι να εξυγιανθεί το κατάστημα. Είναι ενάντια στην επιχειρηματική λογική.
    Σίγουρα υπάρχουν και άλλα σκοτεινά εν γένει σημεία στην περιπέτεια της Ολυμπιακής, αυτό όμως δεν έχει να κάνει μόνο με την MIG, αλλά με τις χρυσές κουτάλες που έχουν εξοπλιστεί οι εκάστοτε Κυβερνώντες.
    Το κομμάτιασμα μιας εταιρείας τέτοιου μεγέθους δεν βοηθά να επιτύχεις την καλύτερη τιμή. Όμως σε συγκεκριμένες περιπτώσεις είναι μονόδρομος, αν και εφόσον αν, η εταιρεία αυτή δεν έχει προσφορές προς πώληση.
    Τι κάνεις τότε? Αποδέχεσαι την περιουσιακή ζημία που έχεις και πωλείς αυτό που μπορείς να πωλήσεις. Αν όχι , κράτα το αμανάτι, μπας και βλαστήσει. Το πιθανότερο, θα ξεραθεί και το χωράφι μαζί με το φυτό.

"Forrest Gump" (1994)

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

1. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-03-10, 0:41
  2. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-11-09, 8:45
  3. Ποια είναι η περιουσία της;
    By NOSTOS in forum Ειδήσεις
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-07-09, 7:23
  4. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-07-09, 20:30
  5. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-04-09, 0:49

Members who have read this thread: 0

There are no members to list at the moment.

Δικαιώματα - Επιλογές