Μηνύματα   Θέματα   Μέλη   Online
Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 11

Θέμα: Σπρώχνει και τα 22 του παιδιά στο έγκλημα

Προεπιλογή Σπρώχνει και τα 22 του παιδιά στο έγκλημα

Η περίπτωση ενός Ρομά από την Πάτρα είναι χαρακτηριστική του τι συμβαίνει στην πόλη το τελευταίο διάστημα με τις ομάδες των ανηλίκων που επαιτούν και δεν διστάζουν να επιτεθούν και να κλέψουν εμπορεύματα από καταστήματα αλλά και προσωπικά αντικείμενα ή χρήματα πολιτών, που αμέριμνοι περπατούν στο δρόμο.

Η επαιτεία στην Πάτρα γίνεται πλέον με τρόπο και μεθόδους επαγγελματικές, ενώ ο τζίρος που κρύβεται πίσω από αυτές τις δράσεις των ανηλίκων εκτιμάται ότι μπορεί να ανέρχεται σε χιλιάδες ευρώ.

Τις τελευταίες ημέρες είναι αλλεπάλληλες οι προσαγωγές ανηλίκων, κυρίως Ρομά, στην Αστυνομική Διεύθυνση Αχαΐας σε μια προσπάθεια να εντοπιστούν οι ενήλικοι που βάζουν τα μικρά παιδιά σε αυτή τη διαδικασία.

Οι ανήλικοι εντοπίζονται να κλέβουν τσάντες, κινητά τηλέφωνα, ρούχα και πορτοφόλια από επαγγελματίες και απλούς πολίτες στο κέντρο της Πάτρας και τις συνοικίες της πόλης.

Σε αρκετές περιπτώσεις δρουν με βάση οργανωμένο σχέδιο που τους έχουν υποδείξει οι γονείς τους, οι οποίοι στην περίπτωση που τα παιδιά τους συλληφθούν απλά εξαφανίζονται.

Ο πολύτεκνος Ρομά που εξωθεί τα παιδιά του σε εγκληματικές δράσεις

Αυτό ακριβώς συνέβη και με την περίπτωση του πολύτεκνου Ρομά με τα 22 παιδιά.

Έξι από τα 22 παιδιά του, ηλικίας από 6 έως 13 ετών εντοπίστηκαν στο κέντρο της Πάτρας να έχουν ρημάξει εμπορικά καταστήματα, έχοντας κλέψει ακόμη και δίκυκλα.
    Οι ανήλικοι προσήχθησαν στην αστυνομία, κρατήθηκαν και οδηγήθηκαν στον αρμόδιο Εισαγγελέα, αρνούμενοι να πουν το παραμικρό για το που μπορεί να βρίσκονται οι γονείς τους.

Η τοπική αστυνομία εκτιμά ότι πρόκειται για οργανωμένο κύκλωμα με αρχηγούς και εγκεφάλους τουλάχιστον έξι Ρομά, πιθανότατα αλλοδαπούς.

«Το τελευταίο διάστημα υπάρχουν αυξανόμενα κρούσματα μικροκλοπών από άτομα συγκεκριμένων πληθυσμιακών ομάδων με ιδιαιτερότητες.

Παιδιά από 6 έως 14 ετών έχουμε διαπιστώσει ότι εξωθούνται σε τέτοιου είδους δραστηριότητες.

Κάνουμε συνεχώς προσαγωγές γονέων για παραμέληση εποπτείας των τέκνων τους.

Μας απασχολεί το φαινόμενο της επαιτείας και της παραβατικότητας και σύντομα θα δώσουμε σαν αστυνομία την απάντησή μας» επεσήμανε ο Διοικητής της Ασφάλειας Πάτρας Αθανάσιος Νταβλούρος.

Πηγή: Skai Πάτρας

Blogthean Το avatar του χρήστη Taxydromos
    Περιοχή
    Πολίτης του Κόσμου

Προεπιλογή Απάντηση: Σπρώχνει και τα 22 του παιδιά στο έγκλημα

Δεν θέλουν αυτοί να ενταχθούν στο Κοινωνικό σύνολο και ότι και να κάνεις χαμένο θα βγεί.

Μόνο ας προσπαθήσει το κράτος να τους μάθει λίγα γράμματα μπας και οι επόμενες γενεές τους ξεφύγουν.
    <font color=Blue><b><span style=font-family: Franklin Gothic Medium><font size=4>Ου Πόσοι αλλά Πού</font></span></b></font>

Blogthean Το avatar του χρήστη zastava
    Περιοχή
    ATHENS Space Station

Κάτι αιώνες κρατά αυτή η ιστορία της νομαδικής ζωής τους ανά την Ευρώπη. Λες να αλλάξει τώρα? Εδώ δεν τα κατάφεραν σοβαρά και αξιόπιστα Κράτη θα το πετύχει το Ελλαδιστάν?

ΜΑΧΟΜΑΙ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΥΜΠΟΛΕΜΙΣΤΗ ΚΑΙ ΣΥΝΟΔΟΙΠΟΡΟ ΜΟΥ ΠΟΤΕ ΓΙΑ ΄ΜΕΝΑ

Η ζωή είναι σαν ένα κουτί με σοκολατάκια – Ποτέ δεν ξέρεις τι γεύση θα σου τύχει.
    "Forrest Gump" (1994)

Blogthean Το avatar του χρήστη jimceltic13
    Περιοχή
    Αθηνα

Μην ασχολειστε και πολυ οι γυφτοι μια ζωη γυφτοι θα ειναι!Ιδεολογικα δεν εχουν καμια πατριδα και ολο κλεψιες και ναρκωτικα ειναι.

Blogthean Το avatar του χρήστη trojan
    Περιοχή
    Γκύζι Αθήνα

Μην ασχολειστε και πολυ οι γυφτοι μια ζωη γυφτοι θα ειναι!Ιδεολογικα δεν εχουν καμια πατριδα και ολο κλεψιες και ναρκωτικα ειναι.
    Τι ωραία άποψη που έχεις!

Συμφωνώ απολύτος μαζί σου, να επαναλειτουργείσουν τα κρεματόρια τώρα αμέσως.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη trojan : 15-10-09 στις 17:23

Περιοχή
    Αθηνα

Τι δουλεια εχουν τα κρεματορια με την αποψη μου;Εγω ειπα την γνωμη μου.Για τους πιο πολλους θα ειναι σιγουρα σωστη.Που ειναι το περιεργο την αληθεια ειπα για αυτους.Αφου ετσι αισθανονται και αυτος ειναι ο τροπος ζωης που οι ιδιοι επιλεξανε.Αμα νομιζεις οτι ειναι φασιστικο ενταξει εχεις την δικη σου γνωμη.Δεν ειπα εγω τιποτα για κρεματορια.Ουτε ειπα να τους σκωτωσουμε.Απλα ειπα να μην ασχολουμαστε μαζι τους.

Blogthean Το avatar του χρήστη Taxydromos
    Περιοχή
    Πολίτης του Κόσμου

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο jimceltic13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι δουλεια εχουν τα κρεματορια με την αποψη μου;Εγω ειπα την γνωμη μου.Για τους πιο πολλους θα ειναι σιγουρα σωστη.Που ειναι το περιεργο την αληθεια ειπα για αυτους.Αφου ετσι αισθανονται και αυτος ειναι ο τροπος ζωης που οι ιδιοι επιλεξανε.Αμα νομιζεις οτι ειναι φασιστικο ενταξει εχεις την δικη σου γνωμη.Δεν ειπα εγω τιποτα για κρεματορια.Ουτε ειπα να τους σκωτωσουμε.Απλα ειπα να μην ασχολουμαστε μαζι τους.
    Το πρόβλημα λύνετε με παιδεία και υγεία που πρέπει να τους προσφέρει το κράτος.
    Οι άνθρωποι μόνο έτσι <δαμάζωντε>.
    <font color=Blue><b><span style=font-family: Franklin Gothic Medium><font size=4>Ου Πόσοι αλλά Πού</font></span></b></font>

Blogthean Το avatar του χρήστη trojan
    Περιοχή
    Γκύζι Αθήνα

Όταν μιά ομάδα ανθρώπων σε ένα σύνολο παρουσιάζει αυξημένη εγκληματική δραστηριότητα υπάρχει ένα πρόβλημα που πρέπει να λυθεί. Τώρα αν εσύ μου παρουσιάζεις το ότι είναι γύφτοι είναι το πρόβλημα μόνο εκεί πάει το μιαλό μου και δεν νομίζω ότι αυτός είναι ο πιό όμορφος τρόπος για να σκέφτεσαι. Πιό πολύ ναζιστικές λογικές μου φέρνει χωρίς παρεξήγηση.

Το πρόβλημα λύνετε με παιδεία και υγεία που πρέπει να τους προσφέρει το κράτος.
    Οι άνθρωποι μόνο έτσι <δαμάζωντε>.
    Μάλον αυτή η αντιμετώπιση μου φαίνεται πιό ανθρώπινη (άσε που συμφωνώ μαζί της και 100%).

Περιοχή
    Αθηνα

Φιλε μου μπορει να εχω σε αρκετα ποστ ακραια αποψη αλλα δεν ειμαι ναζι.Σεβαστη και η δικη σου γνωμη.

Blogthean Το avatar του χρήστη Larisseos
    Περιοχή
    Ελα τώρα!Θες όλα να τα μαθαίνες!

Σεβαστή η κάθε άποψη..Αλλά για να λες ότι κάποιος είναι ναζί πρέπει να έχει βιώσει μια κατάσταση ναζισμού...και πίστεψε με κανείς δεν θέλει...
    Μάλλον αυτή η οικεγένεια δεν υπολόγιζε τα παιδιά της....Κρίμα..
    Μόνο όταν έζησες κάτω θα ξέρεις πόσο επικίνδυνο είναι να σκαρφαλώνεις πάνω. Μόνο όταν βγήκες από τα σκοτάδι θα καταλάβεις πόσο φωτεινή είναι η λάμψη του ήλιου. Μόνο γνωρίζοντας τη μοναχικότητα θα καταλάβεις πόσο μάταιη είναι η πολυλογία Χουν Τζι Τσεν

Αυτοί που δεν μπορούν να μείνουν μόνοι τους, κάνουν συνήθως τη χειρότερη παρέα Γκουίνοου Α.

Βρέθηκα μόνος στη μέση της ερήμου και για αυτό δε διαπίστωσα χειρότερη μοναξιά από την παρουσία ενός κακού συντρόφου Καρακανί Αλ-Χασάν

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-05-10, 0:30
  2. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-12-09, 21:08
  3. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-09, 14:33
  4. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-04-09, 11:20
  5. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-01-09, 12:50

Members who have read this thread: 0

There are no members to list at the moment.

Δικαιώματα - Επιλογές