Μηνύματα   Θέματα   Μέλη   Online
Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 34

Θέμα: Τσίπρας: Η κοινωνία είναι με τους απεργούς

Προεπιλογή Τσίπρας: Η κοινωνία είναι με τους απεργούς

Θα ακολουθήσει την πεπατημένη; Την πεπατημένη μετά τις εκλογές να αναιρούνται οι προεκλογικές υποσχέσεις; Προεκλογικά να βγάζουμε φλας αριστερά και μετεκλογικά να στρίβουμε δεξιά»;

Αυτό διερωτήθηκε ο Αλέξης Τσίπρας για την κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ μιλώντας στους απεργούς λιμενεργάτες, σχετικά με την επαναδιαπραγμάτευση της σύμβασης με την Cosco για το λιμάνι του Πειραιά.

Ο κ Τσίπρας τόνισε ότι «η επαναδιαπραγμάτευση της συμφωνίας που θα έχει σαν στόχο να δώσει ακόμα περισσότερα στην COSCO, θα είναι μια επαναδιαπραγμάτευση παρωδία και δεν πρόκειται κανείς να ξεγελαστεί»

Υπογράμμισε ακόμη ότι η χώρα «χρειάζεται ρήξεις με μεγάλα συμφέροντα, προκειμένου να προασπίσουμε το δημόσιο πλούτο και την κοινωνική ευημερία».

Επισημαίνοντας πως η κοινωνία είναι με το μέρος των απεργών, ο κ. Τσίπρας είπε ότι τώρα η κυβέρνηση θα κληθεί να δώσει δείγματα γραφής καθώς ο μήνας του μέλιτος κράτησε λίγο

zougla.gr

Blogthean Το avatar του χρήστη Taxydromos
    Περιοχή
    Πολίτης του Κόσμου

Προεπιλογή Απάντηση: Τσίπρας: Η κοινωνία είναι με τους απεργούς

Eγώ πάντως δεν έιμαι και γνωρίζω και πολύ κόσμο που ψάχνει να βρεί ένα μεροκάμματο και ξέρει για τους απεργούς αυτούς ότι έχουν παχυλούς μισθούς.
    <font color=Blue><b><span style=font-family: Franklin Gothic Medium><font size=4>Ου Πόσοι αλλά Πού</font></span></b></font>

Blogthean Το avatar του χρήστη zastava
    Περιοχή
    ATHENS Space Station

Θα ακολουθήσει την πεπατημένη; Την πεπατημένη μετά τις εκλογές να αναιρούνται οι προεκλογικές υποσχέσεις; Προεκλογικά να βγάζουμε φλας αριστερά και μετεκλογικά να στρίβουμε δεξιά»;

Αυτό διερωτήθηκε ο Αλέξης Τσίπρας για την κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ μιλώντας στους απεργούς λιμενεργάτες, σχετικά με την επαναδιαπραγμάτευση της σύμβασης με την Cosco για το λιμάνι του Πειραιά.
    Ευτυχώς που απορείς ακόμη και δεν μιλάς μετά βεβαιότητος.........Στην πολιτική αυτό το λένε Σπέκουλο αγαπητέ Αλέξη..............Όταν έχεις ασφαλείς και έγκυρες πληροφορίες τότε μίλα. Μπλα μπλα για το μπλα μπλα........καλύτερα να το κόψεις .........νέος άνθρωπος.

ΜΑΧΟΜΑΙ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΥΜΠΟΛΕΜΙΣΤΗ ΚΑΙ ΣΥΝΟΔΟΙΠΟΡΟ ΜΟΥ ΠΟΤΕ ΓΙΑ ΄ΜΕΝΑ

Η ζωή είναι σαν ένα κουτί με σοκολατάκια – Ποτέ δεν ξέρεις τι γεύση θα σου τύχει.
    "Forrest Gump" (1994)

Blogthean Το avatar του χρήστη trojan
    Περιοχή
    Γκύζι Αθήνα

Το θέμα είναι να διερωτόνται και πρίν τις εκλογές αλλά και γενικότερα και να μην μας δικαιώνουν τους εμάς τους κουκουέδες όταν τους αποκαλούμε κόμμα τραβεστί όπως το Π.Α.Σ.Ο.Κ.

Περιοχή
    Πολίτης του Κόσμου

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο trojan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το θέμα είναι να διερωτόνται και πρίν τις εκλογές αλλά και γενικότερα και να μην μας δικαιώνουν τους εμάς τους κουκουέδες όταν τους αποκαλούμε κόμμα τραβεστί όπως το Π.Α.Σ.Ο.Κ.
    <font color=Blue><b><span style=font-family: Franklin Gothic Medium><font size=4>Ου Πόσοι αλλά Πού</font></span></b></font>

Περιοχή
    Γκύζι Αθήνα

Ευτυχώς που απορείς ακόμη και δεν μιλάς μετά βεβαιότητος.........Στην πολιτική αυτό το λένε Σπέκουλο αγαπητέ Αλέξη..............Όταν έχεις ασφαλείς και έγκυρες πληροφορίες τότε μίλα. Μπλα μπλα για το μπλα μπλα........καλύτερα να το κόψεις .........νέος άνθρωπος.
    Κάτσε ρε zas δηλαδή το πασοκ τώρα το γνωρίζουμε για πρώτη φορά.

Eγώ πάντως δεν έιμαι και γνωρίζω και πολύ κόσμο που ψάχνει να βρεί ένα μεροκάμματο και ξέρει για τους απεργούς αυτούς ότι έχουν παχυλούς μισθούς.
    Ο.Κ. δηλ τα ξεπουλάμε όλα και αισθανόμαστε και μια χαρά.

Τέλεια τα καταφέραμε και τους τσακίσαμε τους προνομιούχους, είμαστε φοβεροί!

Κάντε κλικ εδώ για να δείτε ολόκληρη την εικόνα.
    !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Γαμεί!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη trojan : 15-10-09 στις 14:35 Αιτία: Συγχωνεύτηκε αυτόματα απο το BlogΘέα

Blogthean Το avatar του χρήστη zastava
    Περιοχή
    ATHENS Space Station

Στην Ελλάδα τα επονομαζομένα και κόμματα εξουσίας είναι Προεδρικά και Προσωποπαγή. Το Πασοκ ΚΑΙ σαφώς έχει δώσει δείγματα γραφής. Παπανδρεϊκής και Σημιτικής.............Αν και είναι το ίδιο κόμμα, ο παράγοντας που τα καθορίζει όλα είναι ο αρχηγός. Εγώ λοιπόν περιμένω να δω τον Αρχηγό του και μετά θα λέω αυτό που βλέπω. ¶λλωστε αν διαπίστωσες και ο Τσίπρας ακόμη δεν ξέρει. Ξώβεργες έβγαλε για να προλάβει, το κάθε ενδεχόμενο.

ΜΑΧΟΜΑΙ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΥΜΠΟΛΕΜΙΣΤΗ ΚΑΙ ΣΥΝΟΔΟΙΠΟΡΟ ΜΟΥ ΠΟΤΕ ΓΙΑ ΄ΜΕΝΑ

Η ζωή είναι σαν ένα κουτί με σοκολατάκια – Ποτέ δεν ξέρεις τι γεύση θα σου τύχει.
    "Forrest Gump" (1994)

Περιοχή
    Γκύζι Αθήνα

Στην Ελλάδα τα επονομαζομένα και κόμματα εξουσίας είναι Προεδρικά και Προσωποπαγή. Το Πασοκ ΚΑΙ σαφώς έχει δώσει δείγματα γραφής. Παπανδρεϊκής και Σημιτικής.............Αν και είναι το ίδιο κόμμα, ο παράγοντας που τα καθορίζει όλα είναι ο αρχηγός. Εγώ λοιπόν περιμένω να δω τον Αρχηγό του και μετά θα λέω αυτό που βλέπω. ¶λλωστε αν διαπίστωσες και ο Τσίπρας ακόμη δεν ξέρει. Ξώβεργες έβγαλε για να προλάβει, το κάθε ενδεχόμενο.
    Ωχ κατάλαβα!

Δαγκωτό ε;

Δεν πειράζει, περαστικά!

Περιοχή
    Πολίτης του Κόσμου

Ο.Κ. δηλ τα ξεπουλάμε όλα και αισθανόμαστε και μια χαρά.

Τέλεια τα καταφέραμε και τους τσακίσαμε τους προνομιούχους, είμαστε φοβεροί!

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Γαμεί!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Δεν μου απαντάς στην ερώτηση και συ όμως αν στον Περισσό δίνετε μισθούς 1500 ευρώ ούτε αν υπάρχει αξιοκρατία στις προσλήψεις του αλλά για τους απεργούς στο καστανοχώρι έχεις άποψη ?

Επίσης θέλω να μου απαντήσεις αν συμφωνείς εσύ στο να παίρνουν εκεί μισθούς 2 και 3 χιλιάδων ευρώ και εμείς να ψάχνουμε το μεροκάμματο.
    Ή μάλλον να το πω καλύτερα συμφωνείς να υπάρχει οικονομικό κατεστημένο ?

Όσο για το τελευταίο οφείλω να σε ρωτήσω τι εννοείς γιατί πιστεύω ότι ούτε γαμ...αλλά ούτε και γαμ....ε.

Περιοχή
    Γκύζι Αθήνα

Όσο για το τελευταίο οφείλω να σε ρωτήσω τι εννοείς γιατί πιστεύω ότι ούτε γαμ...αλλά ούτε και γαμ....ε.

Μου άρεσε απλώς πολύ βρε καχύποπτε! Τι με πέρασες μωρέ; Αφού τον αυτοσαρκασμό στην τσέπη τον έχω και το ξέρεις τι σε έποιασε τώρα; είπαμε κομματικοποιημένος αλλά όχι και μ@λ@κ....

Δεν μου απαντάς στην ερώτηση και συ όμως αν στον Περισσό δίνετε μισθούς 1500 ευρώ ούτε αν υπάρχει αξιοκρατία στις προσλήψεις του αλλά για τους απεργούς στο καστανοχώρι έχεις άποψη ?
    Μην με αναγκάζεις να ξαναβάζω την πιπίλα τώρα στα γεράματα, τα έχει πεί η συντρόφισα αυτά, οι περισότεροι που δουλέυουν στις επιχειρήσεις του κόμματος είναι και μέλη του φυσικά, δεν γίνεται διαφορετικά και δεν πρέπει να βολεύεται κανένας σε αυτό γιατί στο συγκεκριμένο κόμμα δίνουμε και δεν παίρνουμε, απλά γιατί περιμένουμε και αυτά που θέλουμε τα θέλουμε για όλους. Σε αντίθετη περίπτωση τα μπογαλάκια μου και δρόμο, δεν έχω ανάγκη κανέναν και δεν θέλω να χρωστάω και σε κανέναν ειδικά αυτά που δικαιούμε. Και αυτός είναι ένας λόγος που σε ένα άλλο post με κατέταξα (όπως και τους συντρόφους μου) ώς ένα αξιοπρεπές γαϊδούρι, πάνω στην πλάκα βέβαια αλά αυτο εννοούσα κιόλας (όχι τα υπόλοιπα βέβαια).

Επίσης θέλω να μου απαντήσεις αν συμφωνείς εσύ στο να παίρνουν εκεί μισθούς 2 και 3 χιλιάδων ευρώ και εμείς να ψάχνουμε το μεροκάμματο.
    Ή μάλλον να το πω καλύτερα συμφωνείς να υπάρχει οικονομικό κατεστημένο ?
    Το ξεπούλημα των κρατικών επιχειρήσεων είναι κάτι το οποίο εμάς που πιστέβουμε σε ένα καλύτερο μελλον σε μιά αμεσοδημοκρατική κοίνωνία που την εξουσία θα έχει στα χέρια του το προλεταριάτο δηλαδή αυτοί που με τα χέρια τους παράγουν τον πλούτο μιας χώρας, μας τρυπάει τις καρδιές. Διότι ξέρουμε ότι αυτές οι επιχειρήσεις δεν ανήκουν σε κανέναν άλλο από εμάς τους εργαζόμενους διότι εμείς τις χτίσαμε και αυτό που γίνεται είναι ένας εμπαιγμός πάνω στον κόπο μας. Γιατί εφόσον φρόντισαν να τις καταστρέψουν οι βρικόλακες που μας εξουσιάζουν, αυτοί και όχι οι εργαζόμενοί τους με τους οποίους παίξανε με την ανάγκη αυτών ή και των γονιων τους για την αποκατάσταση μιας αξιοπρεπούς επιβίωσης και εργασιακής ασφάλειας που εμείς την ζητάμε για όλους βέβαια, θέλουν τώρα να τις πουλήσουν λές και είναι δικές τους.

Ώς άτομο βέβαια δεν αντέχω να βλέπω τη γυναίκα ενός φίλου που έμεινε εγκυος και πήρε ένα χρόνο άδεια γι αυτό μετ' αποδοχών επειδή δούλευει στο δημόσιο ενώ η γυναίκα ενος άλου φίλου αντίστοιχα που έμεινε εγκύος και εργάζεται στον ιδιωτικό τομέα να πέρνει τρείς μήνες και αυτούς με πίεση και με φασαρίες απο το σωματείο της γιατι παραλίγο να μείνει και χωρίς δουλειά. Απο την άλη όμως θά είναι ανέκδοτο να αρχίζω να γκαρίζω στο να χάσει τα δικαιώματά της η πρώτη κοπέλα, σαν αυτό με τον τύπο από την Ελλάδα που αντί να ζητήσει απο τον θεό να του δώσει μια αγελάδα αντί αυτής που του ψοφήσε ζήτησε να ψοφήσει η αγελάδα του γείτονα.

Το μόνο που μπορώ να κάνω εγώ σαν μέλος του κόμματος και που σύμφωνα με τις αρχές μου μου επιβάλεται είναι να επιβάλω αντίστοιχα στους εργαζόμενους που ανήκουν στο κόμμα μου να είναι παρα πολύ προσεκτικοί και να αντιμετωπίζουν τους υπόλοιπους εργαζομένους που δεν ανήκουν σε αυτό (στο δημόσιο) "δικούς" μας ή όχι με απόλυτο σεβασμό και να είναι το λιγότερο συνεπέστατοι, εξυπηρετικότατοι και να καταβάλουν υπερβάλων ζήλο στη δουλειά τους (τώρα με τα στέιντζ υπήρξαν περιστατικά τα οποία αντιμετωπίστηκαν απο εμένα σχεδόν βιαίος) και φυσικά να ζητήσω από εσάς, αν αντιληφθείται κάποιο περιστατικό να μου το αναφέρετε απλά με email καθώς δεν θεωρώ ότι αυτό το κόμμα ανοίκει μονο σε εμάς που είμαστε απλά μέλη ή στελέχοι του αλλα και σε όλους τους εργαζόμενους, μιας και ο αγώνας μας όπως είπα αυτούς αφορά αλιώς όπως είπα..... σπίτάκι μου και θα είμαι και μιά χαρά, έδωσα μόνο, δεν πήρα και δεν χρωστάω τίποτα και σε κανέναν.

Υ.Γ. ¶μα το συνεχίσεις έτσι θα αρχίσω να κάνω copy paste από το Ριζοσπάστη σε ποειδοποιώ.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη trojan : 15-10-09 στις 17:00 Αιτία: Συγχωνεύτηκε αυτόματα απο το BlogΘέα

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-12-09, 17:48
  2. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-07-09, 13:28
  3. Η ελληνική κοινωνία δεν είναι αυτή που ξέραμε".
    By harisveneris in forum Κοινωνικά Θέματα
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-03-09, 0:43
  4. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-12-08, 11:32
  5. Τσίπρας & Τσίπρας Τεχνική Ο.Ε.
    By adamantios in forum Ειδήσεις
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-11-08, 0:59

Members who have read this thread: 0

There are no members to list at the moment.

Δικαιώματα - Επιλογές