Μηνύματα   Θέματα   Μέλη   Online
Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 12

Θέμα: Απελευθερώνονται 1.200 αλλοδαποί κρατούμενοι

Προεπιλογή Απελευθερώνονται 1.200 αλλοδαποί κρατούμενοι

Στην άμεση απελευθέρωση 1.200 αλλοδαπών κρατουμένων από τα κρατητήρια προσανατολίζεται το Υπουργείο Προστασίας του Πολίτη.

Σύμφωνα με τον υπουργό Μιχάλη Χρυσοχοΐδη, θα δοθεί σε όλους προθεσμία ενός μήνα για να επαναπατριστούν, ενώ θα δοθούν και οικονομικά κίνητρα.

Το μέτρο, σύμφωνα με τον κ. Χρυσοχοΐδη, δεν αφορά όσους κρατούνται για ποινικά αδικήματα.
    zougla.gr

Προεπιλογή Απάντηση: Απελευθερώνονται 1.200 αλλοδαποί κρατούμενοι

Να βγούν και να μπούνε άλλοι.. να αδειάσουν και λίγο τα μπουντρούμια. Ξέρουν ποιοι είναι, δεν χρειάζονται αποκάλυψη..

Blogthean Το avatar του χρήστη Taxydromos
    Περιοχή
    Πολίτης του Κόσμου

Βάλτε την Ολυμπιακή να τους πάει πίσω για να γεμίσει επιβάτες και να βγεί και κανένα φράγκο
    <font color=Blue><b><span style=font-family: Franklin Gothic Medium><font size=4>Ου Πόσοι αλλά Πού</font></span></b></font>

Blogthean Το avatar του χρήστη Johny_Boy
    Περιοχή
    Η κοσμαρα μου

Θα αδειασουν και σε μια βδομαδα θα ξαναγεμισουν.Οτι και να γινει οι αλλοδαποι θα την πληρωσουνε.Λες και αν δεν ηταν εκεινοι θα ζιυσαμε σε ενα ουτοπικο μερος που δε θα υπηρχε εγκλημα...
    Οπου και να ειμαστε περναμε καλα!!!

Περιοχή
    Πολίτης του Κόσμου

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Johny_Boy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα αδειασουν και σε μια βδομαδα θα ξαναγεμισουν.Οτι και να γινει οι αλλοδαποι θα την πληρωσουνε.Λες και αν δεν ηταν εκεινοι θα ζιυσαμε σε ενα ουτοπικο μερος που δε θα υπηρχε εγκλημα...
    Γιατί δεν τους βάζουν να δουλέψουν για το κράτος για 1-2 μήνες προσφέροντας τροφή διαμονή και περίθαλψη και μετά να τους προωθούν στις χώρες τους.
    <font color=Blue><b><span style=font-family: Franklin Gothic Medium><font size=4>Ου Πόσοι αλλά Πού</font></span></b></font>

Περιοχή
    Η κοσμαρα μου

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Taxydromos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί δεν τους βάζουν να δουλέψουν για το κράτος για 1-2 μήνες προσφέροντας τροφή διαμονή και περίθαλψη και μετά να τους προωθούν στις χώρες τους.
    Φιλε Ταχ εχουμε ξανακανει παρομοιες συζητησεις, ξερω τις αποψεις σου και ξερεις τις αποψεις μου.Αν φηγουν οι αλλοδαποι η Ελλαδα καταστραφηκε, ειτε μας αρεσει ειτε οχι, γιατι δεν θα υπαρχει πια κανενας για τις βαριες χειρονακτικες εργασιες.Σκεψου το λιγο, με τη γεννηση ενος παιδιου οι γονεις του του λενε <<μεγαλωσε να γινεις γιατρος/δικιγορος>>.Η δραματικη αληθεια ειναι πως ο σημερινος Ελληνας (και ειμαι και εγω μεσα) επι το πλειστον προτημα την ανεργεια απο την χειρονακτικη εργασια, ποσο μαλλον αν εχει και πτυχειο(που πλεον σχεδον ολοι, αν οχι ολοι, εχουν)

Περιοχή
    Πολίτης του Κόσμου

Φιλε Ταχ εχουμε ξανακανει παρομοιες συζητησεις, ξερω τις αποψεις σου και ξερεις τις αποψεις μου.Αν φηγουν οι αλλοδαποι η Ελλαδα καταστραφηκε, ειτε μας αρεσει ειτε οχι, γιατι δεν θα υπαρχει πια κανενας για τις βαριες χειρονακτικες εργασιες.Σκεψου το λιγο, με τη γεννηση ενος παιδιου οι γονεις του του λενε <<μεγαλωσε να γινεις γιατρος/δικιγορος>>.Η δραματικη αληθεια ειναι πως ο σημερινος Ελληνας (και ειμαι και εγω μεσα) επι το πλειστον προτημα την ανεργεια απο την χειρονακτικη εργασια, ποσο μαλλον αν εχει και πτυχειο(που πλεον σχεδον ολοι, αν οχι ολοι, εχουν)
    Συγνώμμη αλλά αν φύγει ο Πακιστανός εργάτης δεν νομίζω να καταστραφούμε γιατί δεν προσδίδει στην χώρα πρόσθετη αξία.
    Δεν είμε ρατσιστής αλλά δεν νομίζω ότι είναι και λογικό να έχει μαζευτεί εδώ όλη η Ασία που δεν έχει ούτε τις βασικές γνώσεις και κολτούρα.
    Είναι απαράδεκτο να πηγαίνεις στην Βαρβάκειο αγορά για παράδειγμα και να δουλεύουν εκεί σχεδόν μισοί Έλληνες και μισοί Ινδοί και Πακιστανοί.
    Αναφορικά με την χειρωνακτική εργασία φίλε μου θα σου πώ το εξής ότι δεν υπάρχει σε βαθμό που υπήρχε παλαιότερα και τις βασικές γνώσεις τις έχουν όλο και περισσότεροι οπότε δεν νομίζω ότι αν προσλάβεις κάποιον που πιστεύω υπάρχουν πολοί και είτε είναι Έλληνας είτε ξένος πρέπει να του βάζεις ΙΚΑ κοστίζει διαφορετικά αλλά θέλουμε να έχουμε τον ξένο με ένα κομμάτι ψωμί.
    Ελληνες που θέλουν μεροκάμματο υπάρχουν το κόστος εργασίας όμως θέλουν οι εργοδότες να αποφύγουν και δεν δίνουν ούτε τον βασικό και περιμένουν να εργαστείς και σε περιβάλοντα εξαθλίωσης.
    Πώς να μαζεψει ο ρημάδης ο Έλληνας την ντομάτα ή τη πατάτα όταν θέλουν να είσαι στο χωράφι 12 ώρες με 450 ευρώ το μήνα χωρίς ούτε καν ένσημα έστω ?
    Μαζεύονται συνεχώς Μετανάστες χωρίς ούτε κάν τις βασικές γνώσεις τις γραμματικές και πρέπει εγω ή εσύ να τους ταϊζουμε γιατί αυτοί δεν έχουν που αλλού να πάνε.
    Γιατί να μιλάμε για Πυρηνικές Υπερδυνάμεις σε Πακιστάν ή Ινδία και να τους ζούμε εμείς τους Μετανάστες τους εξαθλιωμένους απο τις ίδιες τους τις χώρες στην Ελλάδα.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Taxydromos : 15-10-09 στις 19:46

Περιοχή
    Η κοσμαρα μου

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Taxydromos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συγνώμμη αλλά αν φύγει ο Πακιστανός εργάτης δεν νομίζω να καταστραφούμε γιατί δεν προσδίδει στην χώρα πρόσθετη αξία.
    Δεν είμε ρατσιστής αλλά δεν νομίζω ότι είναι και λογικό να έχει μαζευτεί εδώ όλη η Ασία που δεν έχει ούτε τις βασικές γνώσεις και κολτούρα.
    Είναι απαράδεκτο να πηγαίνεις στην Βαρβάκειο αγορά για παράδειγμα και να δουλεύουν εκεί σχεδόν μισοί Έλληνες και μισοί Ινδοί και Πακιστανοί.
    Αναφορικά με την χειρωνακτική εργασία φίλε μου θα σου πώ το εξής ότι δεν υπάρχει σε βαθμός που υπήρχε παλαιότερα και τις βασικές γνώσεις τις έχουν όλο και περισσότεροι οπότε δεν νομίζω ότι αν προσλάβεις κάποιον που πιστεύω υπάρχουν πολοί και είτε είναι Έλληνας είτε ξένος πρέπει να του βάζεις ΙΚΑ κοστίζει διαφορετικά αλλά θέλουμε να έχουμε τον ξένο με ένα κομμάτι ψωμί.
    Ελληνες που θέλουν μεροκάμματο υπάρχουν το κόστος εργασίας όμως θέλουν οι εργοδότες να αποφύγουν και δεν δίνουν ούτε τον βασικό και περιμένουν να εργαστείς και σε περιβάλοντα εξαθλίωσης.
    Πώς να μαζεψει ο ρημάδης ο Έλληνας την ντομάτα ή τη πατάτα όταν θέλουν να είσαι στο χωράφι 12 ώρες με 450 ευρώ το μήνα χωρίς ούτε καν ένσημα έστω ?
    Μαζεύονται συνεχώς Μετανάστες χωρίς ούτε κάν τις βασικές γνώσεις τις γραμματικές και πρέπει εγω ή εσύ να τους ταϊζουμε γιατί αυτοί δεν έχουν που αλλού να πάνε.
    Γιατί να μιλάμε για Πυρηνικές Υπερδυνάμεις σε Πακιστάν ή Ινδία και να τους ζούμε εμείς τους Μετανάστες τους εξαθλιωμένους απο τις ίδιες τους τις χώρες στην Ελλάδα.
    Δεκτη και σεβαστη η αποψη σου, θα σου απαντησω με ενα απλο παραδειγμα.Οταν ενα οποιοδηποτε εργο πρεπει να φταχτει(σπιτι, supermarket κλπ)χρειαζονται εργατικα χερια τα οποια δεν προσφερονται απο Ελληνες.

Περιοχή
    Πολίτης του Κόσμου

Να σου απαντήσω και εγω με την σειρά μου ότι αμα πάς έξω απο μια οικοδομή θα βρείς φορτηγάκια με υπεργολαβίες οπότε αυτό μάλλον κάτι θα σου λέει.
    Καλός ο εργάτης χωρίς ένσημα και χωρίς κανονικό μισθό.

Blogthean Το avatar του χρήστη zastava
    Περιοχή
    ATHENS Space Station

Δεκτη και σεβαστη η αποψη σου, θα σου απαντησω με ενα απλο παραδειγμα.Οταν ενα οποιοδηποτε εργο πρεπει να φταχτει(σπιτι, supermarket κλπ)χρειαζονται εργατικα χερια τα οποια δεν προσφερονται απο Ελληνες.
    Johny, πριν την μαζική είσοδο οικονομικών μεταναστών δεν φτιαχνόντουσαν όμοια έργα? Και μάλιστα παρόλο που έχει φτηνύνει το εργατικό δυναμικό, εντούτοις ειδικά στην οικοδομή οι τιμές ανέβηκαν σε δυσανάλογα ύψη, και μιλάμε για κατά 50% υπερτιμημένες οικοδομές.
    Δεν λέω ότι δεν εμπλούτισαν με την παρουσία τους επαγγέλματα που τελούσαν ενδεχομένως υπό εξαφάνιση, αλλά μην το θεοποιούμε κιόλας το γεγονός.

ΜΑΧΟΜΑΙ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΥΜΠΟΛΕΜΙΣΤΗ ΚΑΙ ΣΥΝΟΔΟΙΠΟΡΟ ΜΟΥ ΠΟΤΕ ΓΙΑ ΄ΜΕΝΑ

Η ζωή είναι σαν ένα κουτί με σοκολατάκια – Ποτέ δεν ξέρεις τι γεύση θα σου τύχει.
    "Forrest Gump" (1994)

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-12-09, 15:20
  2. Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-12-09, 20:16
  3. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-10-09, 7:39
  4. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-10-09, 9:32
  5. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-06-08, 8:34

Members who have read this thread: 0

There are no members to list at the moment.

Δικαιώματα - Επιλογές