Μηνύματα   Θέματα   Μέλη   Online
Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 32

Θέμα: «Ναι μεν, αλλά» Ιερώνυμου για την εκκλησιαστική περιουσία

Προεπιλογή Απάντηση: «Ναι μεν, αλλά» Ιερώνυμου για την εκκλησιαστική περιουσία

Αγορά κεριών, φώτα , νερά , τηλέφωνα, φυτίλια, λάδια, ξύδια, λειτουργικά έξοδα λέγονται......
    Βάλε και κανά smile για να καταλάβω ότι κάνεις πλάκα. Εκτός και αν μιλάς στα σοβαρα..

Blogthean Το avatar του χρήστη trojan
    Περιοχή
    Γκύζι Αθήνα

Βλέπεις τα διαχρονικά νομικά πρόσωπα, έχουν το προνόμιο, λόγω της μακροβιότητάς τους να προβάλλουν έναντι παντός άλλου αυτή την ιδιότητά τους. Και συχνά-πυκνά στις εκάστοτε ιδιοκτησιακές διεκδικήσεις συνήθως κερδίζουν.
    Σκασίλα μας να τα δώσουν πίσω, ούτος ή άλλος αυτό δεν τους αλάζει την ιδιότητα από αυτή του κλέφτη από το να την μετατρέπει σε αυτή του νόμιμου κλέφτη, και μας το παίζουν και ελεήμονες με τα δικά μας πραγματα οι κοινοί απατεώνες, που να τους πάρει φωτιά το ράσο και να πετάξουν σαν αερόστατα να μή τους ξαναδούμε μπροστά μας τους σιχαμένους.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη trojan : 15-10-09 στις 22:04 Αιτία: Συγχωνεύτηκε αυτόματα απο το BlogΘέα

Blogthean Το avatar του χρήστη Taxydromos
    Περιοχή
    Πολίτης του Κόσμου

<font color=Blue><b><span style=font-family: Franklin Gothic Medium><font size=4>Ου Πόσοι αλλά Πού</font></span></b></font>

[ame="http://www.youtube.com/watch?v=3ojkiRlGkBw"]YouTube - Dionysis Kotsakis - H "Agia" trapeza (VATOPEDI PARODY)[/ame]

YouTube - Ellinofreneia - Gine monaxos

Blogthean Το avatar του χρήστη zastava
    Περιοχή
    ATHENS Space Station

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Joti Εμφάνιση μηνυμάτων

Βάλε και κανά smile για να καταλάβω ότι κάνεις πλάκα. Εκτός και αν μιλάς στα σοβαρα..
    Μα έξοδα είναι, γιαυτό δεν έβαλα. Τώρα αν δικαιολογούνται ή υπάρχουν άλλες πηγές εσόδων αυτό είναι άλλο ζήτημα. ¶ρα δεν σημαίνει ότι ο οβολός σου πάει στο βρόντο.....Κάποια χρησιμότητα έχει. Βεβαίως δεν λέμε να τρώνε από το παγκάρι.......και γίνονται πολλά, ως ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ.

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο trojan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σκασίλα μας να τα δώσουν πίσω, ούτος ή άλλος αυτό δεν τους αλάζει την ιδιότητα από αυτή του κλέφτη από το να την μετατρέπει σε αυτή του νόμιμου κλέφτη, και μας το παίζουν και ελεήμονες με τα δικά μας πραγματα οι κοινοί απατεώνες, που να τους πάρει φωτιά το ράσο και να πετάξουν σαν αερόστατα να μή τους ξαναδούμε μπροστά μας τους σιχαμένους.
    Δυστυχώς για σένα και για μένα...το δικόγραφο ξεκινά με τη φράση: Προς αειμνημονεύτων ετών και βάλε.....διαμέσου νομίμου τίτλου........και δια τακτικής και εκτάκτου χρησικτησίας,..........υπολογιζομένης εκ του μακρινού απώτερου παρελθόντος.........ήτοι 1084 μ.χ. η Ιερά Μονή μας...........απέκτησε, νέμεται και κατέχει διανοία Κυρίου.........μία έκταση που εκτείνεται.......από .............μέχρι εκεί................Κατά τη διάρκεια της κατοχής μας αυτής...........

¶μα θες να συνεχίσω να μου πεις...........Και καλά τα λες.........αλλά όταν οι περιουσίες ανεξάρτητα πως αποκτήθηκαν, έχουν αποκτήσει νόμιμη υπόσταση, για να την πάρεις....θέλει να κάνεις πολλά πραγματάκια. Μέχρι αποζημιώσεις.........υψηλές και τσουχτερές φτάνει το πράγμα..........και έχει και καταδίκες στο Ευρωπαϊκό Δικαστήριο.

Το θέμα μόνο απλό δεν είναι.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη zastava : 15-10-09 στις 23:53 Αιτία: Συγχωνεύτηκε αυτόματα απο το BlogΘέα

ΜΑΧΟΜΑΙ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΥΜΠΟΛΕΜΙΣΤΗ ΚΑΙ ΣΥΝΟΔΟΙΠΟΡΟ ΜΟΥ ΠΟΤΕ ΓΙΑ ΄ΜΕΝΑ

Η ζωή είναι σαν ένα κουτί με σοκολατάκια – Ποτέ δεν ξέρεις τι γεύση θα σου τύχει.
    "Forrest Gump" (1994)

Blogthean Το avatar του χρήστη trojan
    Περιοχή
    Γκύζι Αθήνα

Δυστυχώς για σένα και για μένα...το δικόγραφο ξεκινά με τη φράση: Προς αειμνημονεύτων ετών και βάλε.....διαμέσου νομίμου τίτλου........και δια τακτικής και εκτάκτου χρησικτησίας,..........υπολογιζομένης εκ του μακρινού απώτερου παρελθόντος.........ήτοι 1084 μ.χ. η Ιερά Μονή μας...........απέκτησε, νέμεται και κατέχει διανοία Κυρίου.........μία έκταση που εκτείνεται.......από .............μέχρι εκεί................Κατά τη διάρκεια της κατοχής μας αυτής...........

¶μα θες να συνεχίσω να μου πεις...........Και καλά τα λες.........αλλά όταν οι περιουσίες ανεξάρτητα πως αποκτήθηκαν, έχουν αποκτήσει νόμιμη υπόσταση, για να την πάρεις....θέλει να κάνεις πολλά πραγματάκια. Μέχρι αποζημιώσεις.........υψηλές και τσουχτερές φτάνει το πράγμα..........και έχει και καταδίκες στο Ευρωπαϊκό Δικαστήριο.

Το θέμα μόνο απλό δεν είναι.
    Τελικά όλοι βαθειά μέσα μας κρύβουμε εναν Μιλτάκο έ;

αποδέχομαι όλες τις διαφορετικές απόψεις και έχω τη βαθειά πεποίθηση ότι με την ακρόαση αυτών και και την τριβή των ατόφιων συμπερασμάτων τους με τα δικά μου φιλοσοφικά συμπεράσματα θα με οδηγήσουν σε έναν οργασμό νέων στοιχείων τα οποία θα με φέρουν πιό κοντά στην πολυπόθητη αλήθεια και άρα και στην ευτυχία που απορρέει μετά τη θλιψη από την καταπόνηση του βάρους της βέβαια.

Στην αναζήτηση αυτή πέρα από την αίσθηση της ανύψωσης απο την ενέργια που λάμβανω από την πείρα και τη γνώση της διαφορετικότητας των ανθρώπων την οποία κατά τη γνώμη μου δεν θα λάμβανα εβρισκώμενος σε απομόνωση και σχηματίζοντας συμπεράματα αριθμητικής λογικής ασφαλή μεν αψυχα δε υπήρξαν όμως πολύ και δύσκολες και δυσάρεστες στιγμές όταν προς μεγάλη μου απογοήτευση βρέθηκα μπροστά στο τείχος λογικής της οποιασδήποτε θρησκείας.

Ηλιθιότητα του λόγου της θρησκείας δεν απορρέει από τη λάθος κατανόηση της φιλοσοφίας της από τους ανθρώπους αλλά πηγάζει από την ίδια την ουσία της ύπαρξής της και αυτό γιατί η θρησκεία δεν αναζητά την αλήθεια αλλά αντιθέτως ο σκοπός της είναι να την αποκρύψει, επειδή η ίδια έχει θέσει μια πλαστή και αμετάβλητη εικόνα αυτής εξαρχής, την οποία περιγράφει λεπτομερώς ζητώντας την προστακτικά και χωρίς λογικούς συνειρμούς αποδοχή της.

Οποιαδήποτε προσπάθεια εξέλιξης της ανθρώπινης σκέψης και απελευθέρωσης του ανθρώπου από τα δεσμά της άγνοιας που θα τον οδηγήσουν στην αποθέωσή του ως είδος συγκρούεται με τα συμφέροντά της για χειραγώγηση και έλεγχο του πλήθους ώστε να εξυπηρετούνται οι κατα καιρούς δυνάστες του και γι' αυτό έχει να λαμβάνει ανεξαρτήτος της όποιας εξουσίας γι' αυτή της την ιδιότητα και βέβαια αυτά που λαμβάνει πάντα προέρχονται απο αυτούς τους οποίους εμπαίζει και τους οδηγεί αυτοβούλος στο σκοταδισμό.

Παρ' όλα αυτά οφείλω να σεβαστώ την ανάγκη των ανθρώπων τους οποίους η όποια θρησκεία φρόντισε να κρατήσει στο σκοτάδι και να τους οδηγήσει στην εξάρτησή τους από αυτήν και κατανοώντας ότι η απάτη της μεταθάνατον ζωής δεν άφησε αυτούς στο να βρούν άλλο νόημα στην ομολογουμένος μικρή διάρκεια ζωής και γιαυτό προσπαθώ όσο γίνεται να κάνω πιο ουσιαστικούς διαλόγους χωρίς να προκαλέσω την ανάγκη τους για επιβεβαίωση αυτής της για μένα ψευδής αλήθειας

Όταν ακούω όμως για αυτά τα ανθρωπόμορφα ανέραστα κτήνοι που κάνουν τόση ζημιά στον κόσμο αιώνες τώρα με το να μοιράζουν ηλιθιότητα και τις χρηματικές απολαβές για τα κατορθώματά τους βγαίνω απο τα ρούχα μου και κάτι με σπρώχνει να οδηγηθώ σε ακραίες πράξεις τις οποίες ξέρω ότι θα μετανιώσω γιατί όσο πολιτισμό και να διαθέτω μια αρχιεπισκοπή που καίγεται μαζί με τους τραγόπαππές της θα μου ήταν ένα πολύ ευχάριστο θέαμα όπως τότε πριν 15 χρόνια μαζί με έναν συμαθητή μου πετάξαμε μια πέτρα βάρους περίπου δεκαπέντε κιλων πάνω στην θωρακισμένη ολοκαίνουρια saab
    του παππά του σχολείου μου {;;;;;} και που ακόμα και τώρα πιάνω τον εαυτό μου να απολαμβάνει αυτήν την ανάμνηση χωρίς ενοχές.

Γι' αυτο ρε συ zas ασε με να τους βρίσω με την ησυχία και μην μου σπάς τα νεύρα γιατί στην ηλικία που είμαι αμα είναι να κάνω ζημιά στα καθίκια δεν θα την κάνω με πέτρα αλλά με κανένα αντιαρματικό και τότε χαιρέτα μας τον πλάτανο.

αλλά όταν οι περιουσίες ανεξάρτητα πως αποκτήθηκαν, έχουν αποκτήσει νόμιμη υπόσταση, για να την πάρεις....θέλει να κάνεις πολλά πραγματάκια. Μέχρι αποζημιώσεις.........υψηλές και τσουχτερές φτάνει το πράγμα..........και έχει και καταδίκες στο Ευρωπαϊκό Δικαστήριο.
    Ο Στάλιν όμως τις δήμευσε μια χαρά και χωρίς να δώσει και φράγκο (ορίστε τι με κάνεις και λέω τώρα).
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη trojan : 16-10-09 στις 4:54 Αιτία: Συγχωνεύτηκε αυτόματα απο το BlogΘέα

Περιοχή
    ATHENS Space Station

Trojan, εγώ δεν είπα , τίποτα για τις απόψεις κανενός. Δεν μπήκα στη λογική να τις κρίνω, ούτε να αντιπαρατεθώ.Δεν είπα επίσης ότι κάποιος άλλος αντιπαρατέθηκε μαζί μου. Έδωσα μια άλλη διάσταση, μιας ζοφερής κατάστασης, που δεν οδηγήθηκε ποτέ σε λύση, αιώνες τώρα. Κάνει τζιζ.
    Δεν περιμένω λοιπόν να οδηγηθεί εύκολα σε λύση σήμερα. Όμως, δεν επιθυμώ να χειροτερεύει(βλέπε Βατοπέδι). Τώρα αν εσύ θέλεις να τους τα πεις για να ξεθυμάνεις κάντο, αλλά αυτό μόνο του δεν αρκεί για να λυθεί το θέμα. Ούτε είναι λύση, οι ακραίες καταστάσεις τύπου Στάλιν. ¶λλη εποχή, άλλα δεδομένα, άλλη χώρα, άλλες ανάγκες. Ούτε προσωπικώς επιθυμώ, καταστάσεις τύπου Στάλιν. Δεν ξορκίζεις το κακό με ένα άλλο εξίσου κακό..........

Η ζωή είναι σαν ένα κουτί με σοκολατάκια – Ποτέ δεν ξέρεις τι γεύση θα σου τύχει.
    "Forrest Gump" (1994)

Περιοχή
    Πολίτης του Κόσμου

Η ένοια της θρησκείας δεν είναι ανάλογη του κομματισμού ?

Στην εκκλησία δεν πηγαίνεις αλλά στο κόμμα πάς δεν είναι και αυτό μια μορφή πίστης σε μια κατάσταση που δεν σου επιτρέπει να την αμφισβητήσεις ?
    <font color=Blue><b><span style=font-family: Franklin Gothic Medium><font size=4>Ου Πόσοι αλλά Πού</font></span></b></font>

Περιοχή
    ATHENS Space Station

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Taxydromos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η ένοια της θρησκείας δεν είναι ανάλογη του κομματισμού ?

Στην εκκλησία δεν πηγαίνεις αλλά στο κόμμα πάς δεν είναι και αυτό μια μορφή πίστης σε μια κατάσταση που δεν σου επιτρέπει να την αμφισβητήσεις ?
    Μα τον Τουτάτη, έθεσες ένα από τα σοβαρότερα θέματα προς συζήτηση, που έχω δει στο σάιτ. Και δεν το λέω με διάθεση αστειευόμενου.

"Forrest Gump" (1994)

Περιοχή
    Πολίτης του Κόσμου

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο zastava Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα τον Τουτάτη, έθεσες ένα από τα σοβαρότερα θέματα προς συζήτηση, που έχω δει στο σάιτ. Και δεν το λέω με διάθεση αστειευόμενου.
    Να μου απαντήσει ο Τρόιαν θέλω όχι εσύ και αυτό το πόστ έγινε με αφορμή τα λεγόμενά του που πραγματικά αρχίζουν και τον παγιδεύουν.
    Δεν ήθελα να το πάω προς τα εκεί αλλά βλέπω το σκέπτετε όμως..........

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-03-10, 0:41
  2. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-11-09, 8:45
  3. Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-10-09, 9:03
  4. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-04-09, 14:11
  5. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-03-09, 19:01

Members who have read this thread: 0

There are no members to list at the moment.

Δικαιώματα - Επιλογές