Μηνύματα   Θέματα   Μέλη   Online
Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 32

Θέμα: «Ναι μεν, αλλά» Ιερώνυμου για την εκκλησιαστική περιουσία

Blogthean Το avatar του χρήστη trojan
    Περιοχή
    Γκύζι Αθήνα

Προεπιλογή Απάντηση: «Ναι μεν, αλλά» Ιερώνυμου για την εκκλησιαστική περιουσία

Trojan, εγώ δεν είπα , τίποτα για τις απόψεις κανενός. Δεν μπήκα στη λογική να τις κρίνω, ούτε να αντιπαρατεθώ.Δεν είπα επίσης ότι κάποιος άλλος αντιπαρατέθηκε μαζί μου. Έδωσα μια άλλη διάσταση, μιας ζοφερής κατάστασης, που δεν οδηγήθηκε ποτέ σε λύση, αιώνες τώρα. Κάνει τζιζ.
    Δεν περιμένω λοιπόν να οδηγηθεί εύκολα σε λύση σήμερα. Όμως, δεν επιθυμώ να χειροτερεύει(βλέπε Βατοπέδι). Τώρα αν εσύ θέλεις να τους τα πεις για να ξεθυμάνεις κάντο, αλλά αυτό μόνο του δεν αρκεί για να λυθεί το θέμα. Ούτε είναι λύση, οι ακραίες καταστάσεις τύπου Στάλιν. ¶λλη εποχή, άλλα δεδομένα, άλλη χώρα, άλλες ανάγκες. Ούτε προσωπικώς επιθυμώ, καταστάσεις τύπου Στάλιν. Δεν ξορκίζεις το κακό με ένα άλλο εξίσου κακό..........
    Σωπα βρε! Δεν το κατάλαβα πως το έλεγες!

να με αφήσεις να βρίσω σου είπα και να μην μου στέλνεις πράγματα σωστά μεν αλλα που τα ξέρω δε και που μου σπάνε τα νέυρα παραυτά.

Όσο για τον Στάλιν, τους δήμευσε την περιουσία τους περιόρησε στην απλή άσκηση της θρησκευτικής τέλεσης και όσους είχαν μάθει στη μάσα και δεν θέλαν ΧΡΑΑΑΠ!

Απόλαυση!

Θα μπορούσε να τους χρυσώσει ώστε να τον βοηθήσουν στην άσκηση της εξουσίας(αυτό που ξέπουν οι παππαδες να κάνουν καλύτερα) το ότι δεν το έκανε όμως προς τιμήν του.
    Την άλλη ακρότητα του γείτονά μας του Χότζα να απαγορέυσει την άσκηση οποιας δήποτε θρησκευτικής τελετής δεν μπορώ να δεχτώ καθώς με αύτους που απλά πιστέυουν δεν έχω τίποτα να χωρίσω, ίσα ίσα.

Ήρεμος είμαι

Όσο για σένα Ταχυδρόμε τώρα στο ετοιμάζω το δεκασέλιδο το πόστ αλλά στο έχω τάξει ότι κάθε Κυριακή σπίτι σου θα σου χτυπάω τα κουδούνια.

"κνε-οδηγητής, κνε -οδηγητής"

Δεν θα γλυτώσεις απο το κίνημα!

Και έχω αρχίσει και σε λυπάμαι ήδη

Blogthean Το avatar του χρήστη zastava
    Περιοχή
    ATHENS Space Station

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο trojan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωπα βρε! Δεν το κατάλαβα πως το έλεγες!

να με αφήσεις να βρίσω σου είπα και να μην μου στέλνεις πράγματα σωστά μεν αλλα που τα ξέρω δε και που μου σπάνε τα νέυρα παραυτά.

Όσο για τον Στάλιν, τους δήμευσε την περιουσία τους περιόρησε στην απλή άσκηση της θρησκευτικής τέλεσης και όσους είχαν μάθει στη μάσα και δεν θέλαν ΧΡΑΑΑΠ!

Απόλαυση!

Θα μπορούσε να τους χρυσώσει ώστε να τον βοηθήσουν στην άσκηση της εξουσίας(αυτό που ξέπουν οι παππαδες να κάνουν καλύτερα) το ότι δεν το έκανε όμως προς τιμήν του.
    Την άλλη ακρότητα του γείτονά μας του Χότζα να απαγορέυσει την άσκηση οποιας δήποτε θρησκευτικής τελετής δεν μπορώ να δεχτώ καθώς με αύτους που απλά πιστέυουν δεν έχω τίποτα να χωρίσω, ίσα ίσα.

Ήρεμος είμαι

Ποιος σου είπε ότι δεν κατάλαβες? Και βέβαια ομοίως και εγώ κατάλαβα την τοποθέτησή σου. Απλά ξεκαθάρισα λιγάκι παραπάνω τη δική μου τοποθέτηση. Τίποτα άλλο.

ΜΑΧΟΜΑΙ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΥΜΠΟΛΕΜΙΣΤΗ ΚΑΙ ΣΥΝΟΔΟΙΠΟΡΟ ΜΟΥ ΠΟΤΕ ΓΙΑ ΄ΜΕΝΑ

Η ζωή είναι σαν ένα κουτί με σοκολατάκια – Ποτέ δεν ξέρεις τι γεύση θα σου τύχει.
    "Forrest Gump" (1994)

Blogthean Το avatar του χρήστη Taxydromos
    Περιοχή
    Πολίτης του Κόσμου

Όσο για σένα Ταχυδρόμε τώρα στο ετοιμάζω το δεκασέλιδο το πόστ αλλά στο έχω τάξει ότι κάθε Κυριακή σπίτι σου θα σου χτυπάω τα κουδούνια.

"κνε-οδηγητής, κνε -οδηγητής"

Δεν θα γλυτώσεις απο το κίνημα!

Και έχω αρχίσει και σε λυπάμαι ήδη
    Μην ξεχνάμε ότι ο Στάλιν ανέλαβε μια εποχή που η εκκλησία ήταν φανερά προσκείμενη στην μπουρζουαζία και στον Τσαρισμό οπότε τους απέκοψε με αυτόν τρόπο απο την ροή της εξουσίας και δεν ήταν επιλογή ιδεολογική.
    Στην συνέχεια όμως όλα τα Ανατολικά Κράτη δημιούργησαν αυτοκέφαλες εκκλησίες με ηγεσίες φανερά προσκείμενες στα καθεστώτα βλέπε Ρουμανία-Σερβία-Βουλγαρία.
    Με αυτόν τον τρόπο οι ηγέτες αυτοί κατανόησαν την αξία της θρησκείας και προσπάθησαν να την προσαρτήσουν στην ιδεολογία.

Ριζοσπάστη και Οδηγητή σταμάτησα να διαβάζω απο την εποχή που ήμουν πιτσιρικάς και αγόραζε ο Πατέρας μου.
    Να μου φέρνεις σε παρακαλώ το Θέμα και το Βήμα αν έχεις την καλοσύνη και νωρίς για να τις διαβάζω με τον καφέ.

ΥΓ/ Μήν ξεχάσεις και το CD !!!!!!!!!!!!!!
    <font color=Blue><b><span style=font-family: Franklin Gothic Medium><font size=4>Ου Πόσοι αλλά Πού</font></span></b></font>

Blogthean Το avatar του χρήστη zastava
    Περιοχή
    ATHENS Space Station

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Taxydromos Εμφάνιση μηνυμάτων

Να μου φέρνεις σε παρακαλώ το Θέμα και το Βήμα αν έχεις την καλοσύνη και νωρίς για να τις διαβάζω με τον καφέ.

Μαζί με αυτά και το Έθνος έχωωωωωωωωωω............Διαλέχτεεεεεε!!!!!!!!!
    Χωρίς πλάκα τώρα έχω καμια 50αριά διπλά cd & dvd τα θες να στα στείλω?

ΜΑΧΟΜΑΙ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΥΜΠΟΛΕΜΙΣΤΗ ΚΑΙ ΣΥΝΟΔΟΙΠΟΡΟ ΜΟΥ ΠΟΤΕ ΓΙΑ ΄ΜΕΝΑ

Η ζωή είναι σαν ένα κουτί με σοκολατάκια – Ποτέ δεν ξέρεις τι γεύση θα σου τύχει.
    "Forrest Gump" (1994)

Περιοχή
    Πολίτης του Κόσμου

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο zastava Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μαζί με αυτά και το Έθνος έχωωωωωωωωωω............Διαλέχτεεεεεε!!!!!!!!!
    Χωρίς πλάκα τώρα έχω καμια 50αριά διπλά cd & dvd τα θες να στα στείλω?
    Κράτησε τα τα θέλω οπωσδήποτε
    <font color=Blue><b><span style=font-family: Franklin Gothic Medium><font size=4>Ου Πόσοι αλλά Πού</font></span></b></font>

Περιοχή
    Γκύζι Αθήνα

Μην ξεχνάμε ότι ο Στάλιν ανέλαβε μια εποχή που η εκκλησία ήταν φανερά προσκείμενη στην μπουρζουαζία και στον Τσαρισμό οπότε τους απέκοψε με αυτόν τρόπο απο την ροή της εξουσίας και δεν ήταν επιλογή ιδεολογική.
    Στην συνέχεια όμως όλα τα Ανατολικά Κράτη δημιούργησαν αυτοκέφαλες εκκλησίες με ηγεσίες φανερά προσκείμενες στα καθεστώτα βλέπε Ρουμανία-Σερβία-Βουλγαρία.
    Με αυτόν τον τρόπο οι ηγέτες αυτοί κατανόησαν την αξία της θρησκείας και προσπάθησαν να την προσαρτήσουν στην ιδεολογία.

Ριζοσπάστη και Οδηγητή σταμάτησα να διαβάζω απο την εποχή που ήμουν πιτσιρικάς και αγόραζε ο Πατέρας μου.

Με πέθανες!!!!!!!!!!!!!!

Περιοχή
    Πολίτης του Κόσμου

Με πέθανες!!!!!!!!!!!!!!
    Και αυτή κατάλοιπο του Κομμουνισμού είναι αλλά προφανώς το ξέρεις.

ΥΓ/ Περίεργο αλλά η υγεία περίμενα να ήταν πιο ανεπτυγμένη.

ΥΓ2/ Ακόμα δεν είδες τίποτα

Περιοχή
    Γκύζι Αθήνα

Παντως μία διαφορά μας από τους χριστιανούς αλλα βασικότατη αφορά την μεταθάνατον ζωή, άν και αυτή μιάζει με το αποτέλεσμα του σκοπού μας (όσο αναφορά τον παράδεισο), κατά τα άλλα έχουμε πάρα πολα κοινά μεταξύ μας και είναι φυσικό για μένα αυτό και από ότι ψιλιάζομαι και για σένα. Τί να κάνεις, άμα γυρέβεις κάτι τόσο μεγάλο πρέπει να κάνεις και τις ανάλογες ασκητικές κινήσεις, εγώ προσωπικά όμως (και όχι μόνο) το παλεύω πολύ ώστε εισχωρούν όσες λοιπές νομίζω αλήθειες και να μην γίνονται βορά των διάφορων νομοτέλιων που έχει το κόμμα από τη φύση του, άλλοτε με επιτυχία και άλλοτε και με αποτυχία. Δεύτερος αγώνας είναι και αυτός και αισθάνομαι περίφανος που τον κάνω, όσο περίφανος αισθάνομαι και για την επιλογή μου να παλεύω με το κόμμα.

Περιοχή
    Πολίτης του Κόσμου

Παντως μία διαφορά μας από τους χριστιανούς αλλα βασικότατη αφορά την μεταθάνατον ζωή, άν και αυτή μιάζει με το αποτέλεσμα του σκοπού μας (όσο αναφορά τον παράδεισο), κατά τα άλλα έχουμε πάρα πολα κοινά μεταξύ μας και είναι φυσικό για μένα αυτό και από ότι ψιλιάζομαι και για σένα. Τί να κάνεις, άμα γυρέβεις κάτι τόσο μεγάλο πρέπει να κάνεις και τις ανάλογες ασκητικές κινήσεις, εγώ προσωπικά όμως (και όχι μόνο) το παλεύω πολύ ώστε εισχωρούν όσες λοιπές νομίζω αλήθειες και να μην γίνονται βορά των διάφορων νομοτέλιων που έχει το κόμμα από τη φύση του, άλλοτε με επιτυχία και άλλοτε και με αποτυχία. Δεύτερος αγώνας είναι και αυτός και αισθάνομαι περίφανος που τον κάνω, όσο περίφανος αισθάνομαι και για την επιλογή μου να παλεύω με το κόμμα.
    Δεν λέω βρε φίλε αλλά το κουραστικό είναι το παλεύεις τελικά συνέχεια με αυτούς εκεί και κουράζεσε όσο παιρνάνε τα χρόνια.

Περιοχή
    Γκύζι Αθήνα

Εγώ στα 14 χρόνια έχω καταρρεύσει ήδη δυό φορές, οπότε σε καταλαβαίνω απολύτος. Όσο όμως υπάρχει η αντικατάσταση των ανθρώπων δηλαδή όσο υπάρχει εξέλιξη και όσο δεν χάνεις και την πορεία σου, πάντα θα υπάρχει και η ελπίδα για το καλύτερο και αυτό όσο και να 'ναι σου δίνει μια δύναμη παραπάνω να συνεχίζεις το ταξίδι.

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-03-10, 0:41
  2. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-11-09, 8:45
  3. Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-10-09, 9:03
  4. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-04-09, 14:11
  5. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-03-09, 19:01

Members who have read this thread: 0

There are no members to list at the moment.

Δικαιώματα - Επιλογές