Μηνύματα   Θέματα   Μέλη   Online
Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 32

Θέμα: «Ναι μεν, αλλά» Ιερώνυμου για την εκκλησιαστική περιουσία

Προεπιλογή «Ναι μεν, αλλά» Ιερώνυμου για την εκκλησιαστική περιουσία

Τη συνεργασία Εκκλησίας και Πολιτείας με στόχο «όχι τη μονομερή ωφέλεια του Οικονομικού Οργανισμού της Εκκλησίας αλλά ούτε και την αύξηση των εσόδων του ταμείου του κράτους», πρότεινε ο αρχιεπίσκοπος Ιερώνυμος στη σχετική εισήγησή του ενώπιον της Ιεράς Συνόδου.

Ο κύριος Ιερώνυμος πρότεινε, επίσης, τη σύσταση Ταμείου Εκκλησιαστικής Πρόνοιας με σκοπό τη δημιουργία «ενός δικτύου προνοιακών έργων με σύγχρονες προδιαγραφές, που λείπουν εμφανέστατα από την κοινωνία μας».

Όπως ανακοίνωσε ο Αρχιεπίσκοπος, έχει προγραμματίσει την ανοικοδόμηση τριών κέντρων φροντίδας ηλικιωμένων ατόμων, ένα κέντρο φροντίδας πασχόντων από νεοπλαστικά νοσήματα (καρκίνος) μετά τις διάφορες επεμβάσεις, ένα κέντρο φροντίδας αυτιστικών παιδιών σχολικής ηλικίας, ένα κέντρο κοινωνικής επανένταξης νέων μετά την απεξάρτηση από παραισθησιογόνες ουσίες, κατασκηνώσεις νέων και ξενώνες.

Στην αρχή της εισήγησής του, ο Μακαριότατος αναφέρθηκε στο ρόλο της εκκλησιαστικής περιουσίας ως οικονομικός αιμοδότης του Έθνους αλλά έκανε, επίσης, λόγο για «εγκληματικά λάθη του παρελθόντος, αστοχίες, ασυνέπεια και ιδιοτέλεια στην πορεία των δύο αιώνων που πέρασαν», οι οποίες «δεν πρέπει να επαναληφθούν αλλά να γίνουν μάθημα».

Σύμφωνα με τον μητροπολίτη Ιωαννίνων, κ. Θεόκλητο, η εκκλησιαστική περιουσία θεωρείται μεγάλη αλλά ανέρχεται στο 4% της αρχικής της καταστάσεως και είναι αναξιοποίητη λόγω διαφόρων δυσκολιών.

zougla.gr

Προεπιλογή Απάντηση: «Ναι μεν, αλλά» Ιερώνυμου για την εκκλησιαστική περιουσία

Τι δημιουργίες και άλλες παπ@ριές, φορολόγηση κανονική, οπως και στον υπόλοιπο κόσμο..

Blogthean Το avatar του χρήστη trojan
    Περιοχή
    Γκύζι Αθήνα

Και δήμευση όταν αυτή η περιουσία δικαιολογείται με επιχειρήματα που εμπαίζουν τη νοημοσύνη μας, φτάσαμε στο 2010 και μας δουλέβουν οι τραγόπαπες, το μίσο σχιστό είναι δικό τους λένε (μεχρι και η βιομηχανική ζώνη πληρώνει ενοίκιο) γιατί τους το δώσανε με κλήρο οι τούρκοι, χτίσαν και μια ξενοδοχιάρα αλλα χίλτον, τη βαφτήσαν και μοναστήρι και όλα καλά.

Βρε δεν μπάνε στο διάολο λέω εγώ ολοι αυτοί άνθρωποι του "θεού"!

Αλλά έχουνε βρεί τους άντε να μην πώ......

Blogthean Το avatar του χρήστη Taxydromos
    Περιοχή
    Πολίτης του Κόσμου

Μα πως μιλάμε έτσι για τον Αρχιεπίσκοπο Αθηνών και πάσης Ελλάδος ?
    <font color=Blue><b><span style=font-family: Franklin Gothic Medium><font size=4>Ου Πόσοι αλλά Πού</font></span></b></font>

Blogthean Το avatar του χρήστη zastava
    Περιοχή
    ATHENS Space Station

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο trojan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και δήμευση όταν αυτή η περιουσία δικαιολογείται με επιχειρήματα που εμπαίζουν τη νοημοσύνη μας, φτάσαμε στο 2010 και μας δουλέβουν οι τραγόπαπες, το μίσο σχιστό είναι δικό τους λένε (μεχρι και η βιομηχανική ζώνη πληρώνει ενοίκιο) γιατί τους το δώσανε με κλήρο οι τούρκοι, χτίσαν και μια ξενοδοχιάρα αλλα χίλτον, τη βαφτήσαν και μοναστήρι και όλα καλά.

Βρε δεν μπάνε στο διάολο λέω εγώ ολοι αυτοί άνθρωποι του "θεού"!

Αλλά έχουνε βρεί τους άντε να μην πώ......
    Βλέπεις τα διαχρονικά νομικά πρόσωπα, έχουν το προνόμιο, λόγω της μακροβιότητάς τους να προβάλλουν έναντι παντός άλλου αυτή την ιδιότητά τους. Και συχνά-πυκνά στις εκάστοτε ιδιοκτησιακές διεκδικήσεις συνήθως κερδίζουν.

ΜΑΧΟΜΑΙ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΥΜΠΟΛΕΜΙΣΤΗ ΚΑΙ ΣΥΝΟΔΟΙΠΟΡΟ ΜΟΥ ΠΟΤΕ ΓΙΑ ΄ΜΕΝΑ

Η ζωή είναι σαν ένα κουτί με σοκολατάκια – Ποτέ δεν ξέρεις τι γεύση θα σου τύχει.
    "Forrest Gump" (1994)

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Taxydromos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα πως μιλάμε έτσι για τον Αρχιεπίσκοπο Αθηνών και πάσης Ελλάδος ?
    Όχι και πάσης Ελλάδος, αυτό είναι μόνο στα χαρτιά, υπάρχουν πολλές περιοχές από τις οποίες δεν τρώει αυτός αλλά το φανάρι για παράδειγμα.

Εδώ δεν δέχονται να εγκαταλείψουν τα πολυτελή αυτοκίνητα, αυτό που το βάζετε?!
    Ας βάλουν λοιπόν και ένα παγκάρι στα πολυτελή καπό τους και ας γυρνάνε να αγιάζουν από μέσα σαν λατέρνες!!!

Εγώ πάντως προσωπικά όπου βλέπω εκκλησία μες την χλιδή ή γνωρίζω πως ο παππάς νοιάζεται για τα ράσα του, εδώ και χρόνια, έχω πάψει να συνεισφέρω.-
    Αλλά ας όψεται κάτι γερασμένα μυαλά που ακόμη τους τα ακουμπάνε, όταν θα εκλείψουν και αυτά να δείτε πως θα αλλάξει ρότα το καράβι.

Περιοχή
    Πολίτης του Κόσμου

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο double_k Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι και πάσης Ελλάδος, αυτό είναι μόνο στα χαρτιά, υπάρχουν πολλές περιοχές από τις οποίες δεν τρώει αυτός αλλά το φανάρι για παράδειγμα.

Εδώ δεν δέχονται να εγκαταλείψουν τα πολυτελή αυτοκίνητα, αυτό που το βάζετε?!
    Ας βάλουν λοιπόν και ένα παγκάρι στα πολυτελή καπό τους και ας γυρνάνε να αγιάζουν από μέσα σαν λατέρνες!!!

Εγώ πάντως προσωπικά όπου βλέπω εκκλησία μες την χλιδή ή γνωρίζω πως ο παππάς νοιάζεται για τα ράσα του, εδώ και χρόνια, έχω πάψει να συνεισφέρω.-
    Αλλά ας όψεται κάτι γερασμένα μυαλά που ακόμη τους τα ακουμπάνε, όταν θα εκλείψουν και αυτά να δείτε πως θα αλλάξει ρότα το καράβι.
    Όσο γερνά ο άνθρωπος αρχίζει και φοβάτε και προσπαθεί να σώσει την ψυχή του και εκείνη την στιγμή αναλαμβάνουν οι χρηματομεσίτες της πίστης αυτοί με τα μαύρα.
    <font color=Blue><b><span style=font-family: Franklin Gothic Medium><font size=4>Ου Πόσοι αλλά Πού</font></span></b></font>

20 cent στο παγκάρι και πολλά τους είναι..
    Ακομα δεν έχω καταλάβει την λογική του να ρίχνω χρήματα στο παγκαρι για να παρω κερι.
    Δηλαδή, για να καταλάβω.. εξαγοράζουν την ευχή ή και ακόμα την προσευχή μου;

Τι είναι αυτοι ρε; Νόμιμοι "κλέφτες"..

Περιοχή
    Πολίτης του Κόσμου

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Joti Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακομα δεν έχω καταλάβει την λογική του να ρίχνω χρήματα στο παγκαρι για να παρω κερι.

Αφιερωμένο (Αλλά μπορείς να το δείς και σαν απάντηση)
    [ame=http://www.youtube.com/watch?v=LDXzaBkFswM]YouTube - Η Σωτηρία της Ψυχής - ¶λκηστις Πρωτοψάλτη[/ame]

Blogthean Το avatar του χρήστη zastava
    Περιοχή
    ATHENS Space Station

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Joti Εμφάνιση μηνυμάτων

Αγορά κεριών, φώτα , νερά , τηλέφωνα, φυτίλια, λάδια, ξύδια, λειτουργικά έξοδα λέγονται......

ΜΑΧΟΜΑΙ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΥΜΠΟΛΕΜΙΣΤΗ ΚΑΙ ΣΥΝΟΔΟΙΠΟΡΟ ΜΟΥ ΠΟΤΕ ΓΙΑ ΄ΜΕΝΑ

Η ζωή είναι σαν ένα κουτί με σοκολατάκια – Ποτέ δεν ξέρεις τι γεύση θα σου τύχει.
    "Forrest Gump" (1994)

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-03-10, 0:41
  2. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-11-09, 8:45
  3. Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-10-09, 9:03
  4. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-04-09, 14:11
  5. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-03-09, 19:01

Members who have read this thread: 0

There are no members to list at the moment.

Δικαιώματα - Επιλογές