Μηνύματα   Θέματα   Μέλη   Online
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 10

Θέμα: Νέος ξεσηκωμός για τα διόδια

Προεπιλογή Νέος ξεσηκωμός για τα διόδια

Νέες κινητοποιήσεις κατά των ληστρικών διοδίων στην εθνική οδό Αθηνών-Λαμίας ετοιμάζουν την Κυριακή οκτώ δήμοι και δεκάδες φορείς της ΒΑ Αττικής, ενώ τη Δευτέρα το πρόβλημα θα συζητηθεί στη συνεδρίαση του νομαρχιακού συμβουλίου Ανατολικής Αττικής.

Κάτοικοι της ΒΑ Αττικής διαμαρτύρο-νται για το άδικο, όπως λένε, σύστημα χρέωσης «Είναι άδικο. Για μια διαδρομή 10 χλμ. πληρώνουμε διόδια 3,70 ευρώ», δήλωσε στην «Ε» ο μηχανικός Τάκης Κουρής, από τους πρωτεργάτες των κινητοποιήσεων. Μας εξηγεί ότι αυτή είναι η επιβάρυνση για έναν κάτοικο των Αφιδνών ή του Καπανδριτίου που θέλει να πάει στον Αγιο Στέφανο, μια απόσταση μόλις 5 χλμ., όπου βρίσκεται η εφορία και το ΙΚΑ. «Υπολογίσαμε ότι μας στοιχίζει 0,37 ευρώ το χιλιόμετρο, όταν η ταρίφα στο ταξί είναι 0,48 ευρώ», αποκάλυψε. Το ίδιο δυσβάσταχτη είναι και η επιβάρυνση για όσους μπαίνουν από τον κόμβο Καπανδριτίου και κινούνται προς Ωρωπό. Για 3 χλμ. μόλις καταβάλλουν 1,05 ευρώ, αντί των 10 λεπτών που τους αναλογεί με τη χιλιομετροχρέωση.
    Αμεσο αποτέλεσμα είναι η στροφή των οδηγών προς το παράπλευρο δίκτυο, όπου όμως η κατάσταση του οδοστρώματος είναι τραγική. Χθες, λόγω της βροχής και ενός ελαφρού τροχαίου με μικρό φορτηγό, σχηματίστηκαν ουρές χιλιομέτρων.
    «Εχουμε ουρές και στο ρεύμα προς Αθήνα, λόγω του νέου σταθμού στις Αφίδνες, και φοβούμαστε ότι σε μεγάλες εξόδους, όπως την τελευταία Κυριακή, αρκετοί οδηγοί, για να αποφύγουν το μποτιλιάρισμα, θα αναζητήσουν νέες διαδρομές μέσω Αγίου Μερκουρίου», υπογραμμίζει ο μηχανικός, και αναλογίζεται τους κινδύνους για τον εθνικό δρυμό κατά την καλοκαιρινή περίοδο. Επισημαίνει ότι είναι ατυχής η επιλογή της τοποθεσίας για τον νέο σταθμό διοδίων σε ανηφορικό σημείο, που σημαίνει πρόσθετη επιβάρυνση του περιβάλλοντος από το συνεχές «σταμάτα-ξεκίνα» των οχημάτων.
    Στην προχθεσινή σύσκεψη μετείχαν οι δήμαρχοι και κοινοτάρχες Αγίου Στεφάνου, Πολυδενδρίου, Καπανδριτίου, Κρυονερίου, Αφιδνών, Ωρωπού, Μαλακάσας και Αυλώνα, καθώς και εκπρόσωποι δεκάδων φορέων. Αποφασίστηκε η συγκρότηση συντονιστικής επιτροπής που θα ζητήσει συνάντηση με τη νέα ηγεσία του υπουργείου Υποδομών. Η συγκέντρωση έχει οριστεί για την Κυριακή στις 10.30 π.μ. στα διόδια της Μαλακάσας. Θα ακολουθήσει πορεία ώς τον σταθμό Αφιδνών, όπου προγραμματίζονται συμβολικές κινήσεις.
    «Η αρχή της αναλογικότητας είναι μόνο κατ' όνομα», αναφέρει η κοινοτάρχης Καπανδριτίου Ευδοξία Γιαννακούλη-Κελίδου σε επιστολή της προς τον υπουργό Δημ. Ρέππα, που κοινοποιείται προς όλους τους βουλευτές της Αττικής. Επισημαίνει ότι είναι δίκαιο οι κάτοικοι των γύρω περιοχών που διέρχονται από τον σταθμό Αφιδνών να εφοδιαστούν με ειδική κάρτα και να πληρώνουν 0,73 ευρώ, όσα αναλογούν στα 20 χλμ. που διανύουν ώς την είσοδο της Αθήνας. Με την αύξηση που επιβλήθηκε στα τέλη Σεπτεμβρίου, οι εισερχόμενοι στην εθνική οδό από τον κόμβο Καπανδριτίου πληρώνουν 1,85 ευρώ, τιμή που αντιστοιχεί σε 51 χλμ.
    Η επιστολή έχει αναφορές και στην ουσία της σύμβασης για τον αυτοκινητόδρομο και επισημαίνει ότι καταστρατηγείται η πρόβλεψη για χρέωση ανάλογα με τα χιλιόμετρα που διανύει κάθε όχημα, αφού υπάρχει η δυνατότητα εγκατάστασης ανοικτού συστήματος διοδίων, με μετωπικούς σταθμούς και τιμές κατά ζώνες. *

enet.gr

Blogthean Το avatar του χρήστη Taxydromos
    Περιοχή
    Πολίτης του Κόσμου

Προεπιλογή Απάντηση: Νέος ξεσηκωμός για τα διόδια

Δεν καταλαβαίνω το υψηλό κόστος διοδίων όταν πληρώνουμε τέλη κυκλοφορίας και ειλικρινά μου φαίνετε παράλογο να πληρώνω και να ξαναπληρώνω το ίδιο για το οποίο πλήρωσα.
    Με ποιά λογική έχουν τα διόδια τιμές 2.90 ?
    Και τελικά ποιές ανέσεις έχει ο οδηγός προκειμένου να πληρώσει αυτό το ποσό ?
    Με 2 λωρίδες κυκλοφορίας θεωρούν ότι τα χρήματα που ζητάνε και η ποιότητα του δρόμου είναι ανάλογη ?
    <font color=Blue><b><span style=font-family: Franklin Gothic Medium><font size=4>Ου Πόσοι αλλά Πού</font></span></b></font>

Blogthean Το avatar του χρήστη zastava
    Περιοχή
    ATHENS Space Station

Και ποιος σου είπε Ταχυδρόμε ότι στην Ελλάδα πληρώνεις για να έχεις παροχή Υπηρεσιών?
    Στην Ελλάδα πληρώνεις γιατί έτσι πρέπει. Είναι Υποχρεωτικό Νταβατζιλίκι.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη zastava : 16-10-09 στις 14:29

ΜΑΧΟΜΑΙ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΥΜΠΟΛΕΜΙΣΤΗ ΚΑΙ ΣΥΝΟΔΟΙΠΟΡΟ ΜΟΥ ΠΟΤΕ ΓΙΑ ΄ΜΕΝΑ

Η ζωή είναι σαν ένα κουτί με σοκολατάκια – Ποτέ δεν ξέρεις τι γεύση θα σου τύχει.
    "Forrest Gump" (1994)

Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σας. Το μόνο που δεν έχουμε στην Ελλάδα είναι δρόμοι, και για να παώ πιο πέρα οδηγική συμπεριφορά..

Blogthean Το avatar του χρήστη Taxydromos
    Περιοχή
    Πολίτης του Κόσμου

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Joti Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σας. Το μόνο που δεν έχουμε στην Ελλάδα είναι δρόμοι, και για να παώ πιο πέρα οδηγική συμπεριφορά..
    Η Αττική Οδός απέδειξε ότι όταν η πολιτεία επενδύει σε υποδομές ο πολίτης τις σέβετε και πράτει ανάλογα.
    Δυστυχώς όταν ο πολίτης για να πάει Θεσσαλονίκη ή Πάτρα (για άλλους προορισμούς πχ Ιωάννινα άσε μην πώ ) πρέπει να βρίσκει όρια ταχύτητας 50 χλμ και 2 λωρίδες κυκλοφορίας και δρόμους στα κακά χάλια λογικό είναι να προσπαθεί να βρίσκει την λύση μόνος του.
    Κακοί Οδηγοί Υπάρχουν παντού κακοί δρόμοι όμως υπάρχουν μόνο εδώ !!!!!!!!
    <font color=Blue><b><span style=font-family: Franklin Gothic Medium><font size=4>Ου Πόσοι αλλά Πού</font></span></b></font>

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Taxydromos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η Αττική Οδός απέδειξε ότι όταν η πολιτεία επενδύει σε υποδομές ο πολίτης τις σέβετε και πράτει ανάλογα.
    Δυστυχώς όταν ο πολίτης για να πάει Θεσσαλονίκη ή Πάτρα (για άλλους προορισμούς πχ Ιωάννινα άσε μην πώ ) πρέπει να βρίσκει όρια ταχύτητας 50 χλμ και 2 λωρίδες κυκλοφορίας και δρόμους στα κακά χάλια λογικό είναι να προσπαθεί να βρίσκει την λύση μόνος του.
    Κακοί Οδηγοί Υπάρχουν παντού κακοί δρόμοι όμως υπάρχουν μόνο εδώ !!!!!!!!
    Δεν σέβεται κανένας πολίτης την Αττική οδό, μην έχουμε αυταπάτες.
    Και στην Αττική έχω πετύχει νταλίκα να έχει πιάσει την αριστερή λωρίδα και να μην λέει να αφήσει κανέναν άλλο να προσπεράσει. Επίσης κανένας δεν διαβάζει τις πινακίδες "Οδηγούμε δεξιά, προσπερνάμε από αριστερά". Το αντίθετο είναι εκτός από παράνομο, επικίνδυνο. Αλλά όταν πάει η κυρία με 60 στην Αττική, στην αριστερή λωρίδα και παράλληλα βάφει και τα νύχια της, αναγκαστικά θα την προσπεράσω από δεξιά, για να μην πέσει επάνω μου ο τύπος που έρχεται βιαστικά και μου παίζει τα φώτα εδώ και 2 λεπτά.
    Τώρα για την Πάτρα, έχεις δίκιο. Για την Θεσσαλονίκη έγινε 1 μικρό κατά την ταπεινή μου άποψη βήμα, στον Μαλιακό. Κρίμα που το πλήρωσαν όμως τόσοι άνθρωποι με την ζωή τους, εμείς με δεκαετίες φόρων, τελών και διοδίων, και δεν πληρεί και προδιαγραφές. ¶ντε και στα Τέμπη και στον Πλαταμώνα, μπας και μπορούμε να κάνουμε ένα ταξίδι σε 1 χώρα με στοιχειώδες οδικό δίκτυο.

Από την στιγμή που δίνεται η δυνατότητα στον Ελληνα, να πάρει το δίπλωμα με βύσμα/λάδωμα γιατί να μην το πάρει; Και αν συνυπολογισει κανεις το γεγονος οτι δεν εχουμε και δρόμους δεν θέλει και πολύ.. να σου και τα ατυχήματα.

Μα Joti, το πρόβλημα ξεκινάει ακόμα πιο πριν. Δεν κάνουμε μαθήματα οδήγησης, κάνουμε μαθήματα για να πάρουμε το δίπλωμα. Κανένας δάσκαλος δεν σου μαθαίνει να οδηγάς σωστά. Όλοι επικεντρώνονται στο να πάρεις το δίπλωμα. Το τι θα γίνει μετά δεν ενδιαφέρει κανέναν.

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο adam Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα Joti, το πρόβλημα ξεκινάει ακόμα πιο πριν. Δεν κάνουμε μαθήματα οδήγησης, κάνουμε μαθήματα για να πάρουμε το δίπλωμα. Κανένας δάσκαλος δεν σου μαθαίνει να οδηγάς σωστά. Όλοι επικεντρώνονται στο να πάρεις το δίπλωμα. Το τι θα γίνει μετά δεν ενδιαφέρει κανέναν.

Σωστό και αυτό ρε adam, εδώ οι εξεταστές μου έλεγαν τότε.. "Τελείωνε και πάτα γκάζι, γιατι περναει η ωρα και φευγει το λεωφορειο για το χωριο", εμεινα μ@λακας. Ο δάσκαλος μου εκλεισε το ματι παροτρύνοντας μου να γκαζωσω, τοτε σκέφτηκα:"Οτι και να μου λετε, μαλ@κιες δεν κάνω". Σκέφτεται κανεις να γκαζωνα και να με εκοβαν; Το λεω γιατι εχει τυχει σε γνωστο..

Blogthean Το avatar του χρήστη zastava
    Περιοχή
    ATHENS Space Station

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Joti Εμφάνιση μηνυμάτων

Σωστό και αυτό ρε adam, εδώ οι εξεταστές μου έλεγαν τότε.. "Τελείωνε και πάτα γκάζι, γιατι περναει η ωρα και φευγει το λεωφορειο για το χωριο", εμεινα μ@λακας. Ο δάσκαλος μου εκλεισε το ματι παροτρύνοντας μου να γκαζωσω, τοτε σκέφτηκα:"Οτι και να μου λετε, μαλ@κιες δεν κάνω". Σκέφτεται κανεις να γκαζωνα και να με εκοβαν; Το λεω γιατι εχει τυχει σε γνωστο..
    Μα γιαυτό στο έλεγαν. Για να σε κόψουν και μετά να γίνει το νταλαβεράκι που λέει και η Πάνια........

Παιδιά, η οδηγική συμπεριφορά, είναι θέμα χαρακτήρα. Όσο για την κατάσταση των δρόμων, άμα συνεχίσουμε να μην απαιτούμε από την Πολιτεία να φτιάξει τα αυτονόητα, τότε μην περιμένετε βελτίωση της κατάστασης.
    Το πως θα πιέσεις την Πολιτεία? Ο καθένας από το μετερίζι του όσο και όπως μπορεί, με κάθε τρόπο, πρέπει να εκδηλώνει τη δυσαρέσκειά του και την απαίτησή του. Ειδικά το δεύτερο....κόσμια και πειστικά.

ΜΑΧΟΜΑΙ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΥΜΠΟΛΕΜΙΣΤΗ ΚΑΙ ΣΥΝΟΔΟΙΠΟΡΟ ΜΟΥ ΠΟΤΕ ΓΙΑ ΄ΜΕΝΑ

Η ζωή είναι σαν ένα κουτί με σοκολατάκια – Ποτέ δεν ξέρεις τι γεύση θα σου τύχει.
    "Forrest Gump" (1994)

Παρόμοια Θέματα

1. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-11-10, 8:50
  2. Προσοχή στα διόδια
    By Lunatic in forum Humor
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-09-09, 17:09
  3. Σκέψεις για διόδια πόλης
    By donstefano in forum Ειδήσεις
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-09-08, 9:10
  4. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-09-08, 13:51
  5. Η διαφορά είναι στα διόδια...
    By manollo in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-08-08, 13:32

Members who have read this thread: 0

There are no members to list at the moment.

Δικαιώματα - Επιλογές