Μηνύματα   Θέματα   Μέλη   Online
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 3 από 3

Θέμα: Αρνήθηκε να τελέσει γάμο μικτού ζευγαριού

Προεπιλογή Αρνήθηκε να τελέσει γάμο μικτού ζευγαριού

Ειρηνοδίκης στη Λουϊζιάνα απέρριψε αίτημα μικτού ζευγαριού για χορήγηση άδειας τέλεσης γάμου, καθώς θεώρησε «ανήθικη» την ένωσή τους με τα ιερά δεσμά του γάμου, με βασική ανησυχία τη μη αποδοχή των τέκνων τους.

"Δεν είμαι ρατσιστής, απλά δεν πιστεύω στην ένωση των φυλών με αυτό τον τρόπο", δήλωσε ο Keith Bardwell. "Έχω πολλούς μαύρους φίλους, έρχονται στο σπίτι μου, τους παντρεύω, τους φέρομαι όπως σε κάθε άλλο άνθρωπο", προσέθεσε. Ανέφερε πως πιστεύει ότι οι μικτοί γάμοι δεν διαρκούν και πως τα παιδιά αυτών των ενώσεων υποφέρουν, διότι δεν γίνονται αποδεκτά ούτε από τους λευκούς ούτε από τους μαύρους, τονίζοντας πως δεν επιθυμεί να συμβάλλει σε αυτό.
    "Δεν τελώ μικτούς γάμους διότι δε θέλω να ρίξω παιδιά σε μια κατάσταση για την οποία δε φταίνε τα ίδια", παρατήρησε ο ειρηνοδίκης Keith Bardwell. "Στην καρδιά μου, αισθάνομαι ότι τα παιδιά θα υποφέρουν αργότερα", τόνισε.
    Η Beth Humphrey, 30 ετών, και ο Terence McKay, 32 ετών, που ενώθηκαν με τα ιερά δεσμά του γάμου σε μία γειτονική πόλη, εξετάζουν το ενδεχόμενο να καταθέσουν μήνυση για ρατσιστική διάκριση σε βάρος του ειρηνοδίκη. "Αυτό ήταν κάτι που δεν περιμένεις να σου συμβεί στην εποχή μας", δήλωσε η Beth Humphrey, προσθέτοντας πως αδημονούν να αποκτήσουν παιδιά.
    "Εμμένω στην απόφασή μου. . . είναι δικαίωμά μου να μην παντρέψω μικτό ζευγάρι", ανέφερε σε δήλωσή του ο Keith Bardwell, o οποίος παραδέχτηκε πως ο πολιτειακός υπουργός Δικαιοσύνης τον είχε προειδοποιήσει πριν χρόνια ότι θα αντιμετώπιζε πρόβλημα εάν συνέχιζε να αρνείται να τελέσει μικτούς γάμους.

cosmo.gr

Blogthean Το avatar του χρήστη Taxydromos
    Περιοχή
    Πολίτης του Κόσμου

Προεπιλογή Απάντηση: Αρνήθηκε να τελέσει γάμο μικτού ζευγαριού

Σωστός ο ειρηνοδίκης ξέρει και υπολογίζει και το μέλλον αυτός δεν χρειάζετε να ξέρεις εσύ αυτός αποφασίζει.
    <font color=Blue><b><span style=font-family: Franklin Gothic Medium><font size=4>Ου Πόσοι αλλά Πού</font></span></b></font>

Blogthean Το avatar του χρήστη timothea
    Περιοχή
    Aigina

Προεπιλογή Απάντηση: Αρνήθηκε να τελέσει γάμο μικτού ζευγαριού

Καλά έκανε. Εχει απόλυτο δίκιο ο Ειρηνοδικαστής. Οι μικτοί γάμοι είναι αποτυχία....

ΜΟΝΑΞΙΑ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΜΟΝΟΣ...
    ΜΟΝΑΞΙΑ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΝΑ ΝΟΙΩΘΕΙΣ ΜΟΝΟΣ...

Παρόμοια Θέματα

1. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-07-10, 2:09
  2. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-04-10, 0:16
  3. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-04-10, 18:28
  4. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-12-09, 12:42
  5. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-09-09, 8:37

Members who have read this thread: 0

There are no members to list at the moment.

Δικαιώματα - Επιλογές