Μηνύματα   Θέματα   Μέλη   Online
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 10

Θέμα: Ανέπαφη παρέμεινε η πυραμίδα Αkapana

Προεπιλογή Ανέπαφη παρέμεινε η πυραμίδα Αkapana

Προσωρινό πάγωμα των εργασιών αποκατάστασης σε μία αρχαία πυραμίδα της Βολιβίας, κατάφερε ο υπουργός Πολιτισμού της χώρας.

Η πυραμίδα Akapana στο Tiwanaku, που αποτελεί μία από τις μεγαλύτερες και παλαιότερες κατασκευές στη Νότια Αμερική, έχει μπει στη λίστα των μνημείων της Παγκόσμιας Κληρονομιάς της Unesco.

Ο υπουργός Πολιτισμού φοβούμενος την ιδέα ότι ένα λάθος κατά τη διάρκεια των εργασιών, στοιχίσει τον πολύτιμο αυτό τίτλο, τον ανάγκασε να απαγορεύσει οποιαδήποτε ανθρώπινη επέμβαση στην πυραμίδα.

Το μεγάλο δημιούργημα τυγχάνει διεθνούς αναγνώρισης και αποτελεί χαρακτηριστικό δείγμα του πολιτισμού της Tiwanaku, ο οποίος είναι προγενέστερος της αυτοκρατορίας των Ίνκας.

Οι αρχαιολόγοι πιστεύουν ότι χτίστηκε περίπου 2.500 χρόνια πριν.

zougla.gr

Blogthean Το avatar του χρήστη zastava
    Περιοχή
    ATHENS Space Station

Προεπιλογή Απάντηση: Ανέπαφη παρέμεινε η πυραμίδα Αkapana

Καλά άμα πας να αποκαταστήσεις ένα κτήριο αυτό αλλάζει χρήση ή ιδιότητες?
    Κάτι δεν λένε καλά μου φαίνεται.............

ΜΑΧΟΜΑΙ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΥΜΠΟΛΕΜΙΣΤΗ ΚΑΙ ΣΥΝΟΔΟΙΠΟΡΟ ΜΟΥ ΠΟΤΕ ΓΙΑ ΄ΜΕΝΑ

Η ζωή είναι σαν ένα κουτί με σοκολατάκια – Ποτέ δεν ξέρεις τι γεύση θα σου τύχει.
    "Forrest Gump" (1994)

Blogthean Το avatar του χρήστη Taxydromos
    Περιοχή
    Πολίτης του Κόσμου

Η Βολιβία δεν είναι και ότι καλύτερο απο πλευράς υποδομών οπότε λογικό είναι να φοβούνται.
    <font color=Blue><b><span style=font-family: Franklin Gothic Medium><font size=4>Ου Πόσοι αλλά Πού</font></span></b></font>

Περιοχή
    ATHENS Space Station

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Taxydromos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η Βολιβία δεν είναι και ότι καλύτερο απο πλευράς υποδομών οπότε λογικό είναι να φοβούνται.
    Πολύ ωραία. Και αυτό που επιδρά στον χαρακτηρισμό του ως μνημείο?
    Πουθενά. Μόνο άμα πάνε και το γκρεμίσουν.....αλλάζει το πράγμα.

Η ζωή είναι σαν ένα κουτί με σοκολατάκια – Ποτέ δεν ξέρεις τι γεύση θα σου τύχει.
    "Forrest Gump" (1994)

Περιοχή
    Πολίτης του Κόσμου

Επειδή και οι περιοχές αυτές είναι μέσα σε βουνά και υψόμετρα και η μετακίνηση υλικών καθώς και η δημιουργία υποδομών πολύ δύσκολη ίσως φοβούνται να προχωρήσουν σε αναστηλώσεις ή επισκευές δεδομένου του ρίσκου της αποτυχίας διότι και τα συνεργεία αυτά δεν νομίζω να είναι εξειδικευμένα.
    <font color=Blue><b><span style=font-family: Franklin Gothic Medium><font size=4>Ου Πόσοι αλλά Πού</font></span></b></font>

Περιοχή
    ATHENS Space Station

Επειδή και οι περιοχές αυτές είναι μέσα σε βουνά και υψόμετρα και η μετακίνηση υλικών καθώς και η δημιουργία υποδομών πολύ δύσκολη ίσως φοβούνται να προχωρήσουν σε αναστηλώσεις ή επισκευές δεδομένου του ρίσκου της αποτυχίας διότι και τα συνεργεία αυτά δεν νομίζω να είναι εξειδικευμένα.
    Δηλαδή πριν 2.500 χρόνια δεν ήταν ψηλά τα βουνά? Και βέβαια έχω δει βουνά της Λατινικής Αμερικής, γνωρίζω και για την έλλειψη υποδομών και εμπειρίας. Γιαυτά όμως δεν αναλαμβάνει ο οποιοσδήποτε απαιτείται εξειδίκευση, αυτή όμως αφορά προσωπικό που έχει τέτοια προσόντα. Ειδάλλως δεν ξεκινάς. Και έχουν τμήματα αρχαιολογίας που στέκονται σε ικανοποιητικό επίπεδο. ¶σε ότι συχνά πυκνά καλούν Αμερικανούς............

"Forrest Gump" (1994)

Περιοχή
    Πολίτης του Κόσμου

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο zastava Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή πριν 2.500 χρόνια δεν ήταν ψηλά τα βουνά? Και βέβαια έχω δει βουνά της Λατινικής Αμερικής, γνωρίζω και για την έλλειψη υποδομών και εμπειρίας. Γιαυτά όμως δεν αναλαμβάνει ο οποιοσδήποτε απαιτείται εξειδίκευση, αυτή όμως αφορά προσωπικό που έχει τέτοια προσόντα. Ειδάλλως δεν ξεκινάς. Και έχουν τμήματα αρχαιολογίας που στέκονται σε ικανοποιητικό επίπεδο. ¶σε ότι συχνά πυκνά καλούν Αμερικανούς............
    όχι συχνά ......πάντα γιατί όλα τα αμερικανικά Πανεπιστήμια εκεί είναι

Περιοχή
    ATHENS Space Station

όχι συχνά ......πάντα γιατί όλα τα αμερικανικά Πανεπιστήμια εκεί είναι
    Βλέπεις λοιπόν ότι κάτι δεν δένει καλά?
    'Ασε που λόγω υψομέτρου και περιορισμένου οξυγόνο, η περιβαλλοντολογική ρύπανση και οι ρύποι δύσκολα φτάνουν και επιτρέπουν να διατηρηθούν σε καλύτερη κατάσταση τα οικοδομήματα αυτά........Και μάλιστα πρόσεξε ότι ο Υπουργός παίρνει ολόκληρη την ευθύνη......

"Forrest Gump" (1994)

Περιοχή
    Πολίτης του Κόσμου

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nikomar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια υπόθεση. Συνήθως σε μια επέμβαση για την αποκατάσταση, αναστήλωση και συντήρηση ενός μνημείου χρησιμοποιούνται και νεότερα υλικά από πέτρες , πλίνθους , μάρμαρα , κονιάματα, ψηφίδες κτλ που έχουν σκοπό να επουλώσουν τη κατεστραμμένη, φθαρμένη ή λεηλατημένη περιοχή του κτίσματος. Ίσως αυτές οι νεότερες επεμβάσεις να σταμάτησαν αφού η πυραμίδα πήρε αυτή τη παγκόσμια διάκριση οπότε θα γίνει ένα μνημείο μεγάλης σημασίας και ενδιαφέροντος από πολλούς επιστήμονες και συντηρητές παγκοσμίως. Δηλαδή νομίζω ότι το πρόβλημα δεν είναι το θέμα του λάθους και του ατυχήματος(που φυσικά υπάρχει και τέτοιο θέμα) όσο η παρέμβαση μα τα νεότερα υλικά στην αισθητική του μνημείου.
    Στην Βολιβία υπάρχουν και Πολιτικοί λογοι τελευταία που αναγκάζουν την Κυβέρνηση να είναι άκρως επιφυλακτική.
    Kαι η περιοχή εκεί είναι πολύ ενδιαφέρουσα Ιστορικά.

Περιοχή
    ATHENS Space Station

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nikomar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια υπόθεση. Συνήθως σε μια επέμβαση για την αποκατάσταση, αναστήλωση και συντήρηση ενός μνημείου χρησιμοποιούνται και νεότερα υλικά από πέτρες , πλίνθους , μάρμαρα , κονιάματα, ψηφίδες κτλ που έχουν σκοπό να επουλώσουν τη κατεστραμμένη, φθαρμένη ή λεηλατημένη περιοχή του κτίσματος. Ίσως αυτές οι νεότερες επεμβάσεις να σταμάτησαν αφού η πυραμίδα πήρε αυτή τη παγκόσμια διάκριση οπότε θα γίνει ένα μνημείο μεγάλης σημασίας και ενδιαφέροντος από πολλούς επιστήμονες και συντηρητές παγκοσμίως. Δηλαδή νομίζω ότι το πρόβλημα δεν είναι το θέμα του λάθους και του ατυχήματος(που φυσικά υπάρχει και τέτοιο θέμα) όσο η παρέμβαση με τα νεότερα υλικά στην αισθητική του μνημείου.
    Μα δεν έχουν ιδιαιτερότητες τα μνημεία εκεί, μιλάμε για σχεδόν αποκλειστικά χρήση πέτρας, συνεπώς το αποτέλεσμα είναι σχετικά εφάμιλλο του πρωτοτύπου. Και ξέρω ότι οι συντηρητές παγκοσμίως είναι ιδιαίτερα προσεκτικοί. Την δουλειά τους την αγαπάνε .

"Forrest Gump" (1994)

Παρόμοια Θέματα

1. Βρήκαν πυραμίδα για ζωντανούς!
    By jose2205 in forum Ειδήσεις
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-05-10, 14:44
  2. Σε τροχιά τίτλου παρέμεινε η Ντιναμό
    By boeing734 in forum Αθλητικές Συζητήσεις
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-11-09, 2:36
  3. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-04-09, 0:47