Μηνύματα   Θέματα   Μέλη   Online
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 5 από 5

Θέμα: Του σκότωσαν τον σκύλο εν ψυχρώ

Blogthean Το avatar του χρήστη starlet84
    Περιοχή
    θεσσαλονικη

Προεπιλογή Του σκότωσαν τον σκύλο εν ψυχρώ

Του σκότωσαν τον σκύλο εν ψυχρώ

Τελευταία ενημέρωση: Τετάρτη, 21 Οκτωβρίου 2009, 16:16

Βρήκε έναν σκύλο να τριγυρνάει, έβγαλε την καραμπίνα και τον πυροβόλησε εν ψυχρώ.

Το απίστευτο περιστατικό, ενδεικτικό της βαρβαρότητας μας απέναντι στα ζώα συνέβη την Κυριακή το απόγευμα στην Χαραμίδα της Μυτιλήνης.

Την καταγγελία έκανε ο ιδιοκτήτης του σκύλου ο κ. Στρατής Αλεξίου, κάτοικος Λουτρών στην Αστυνομική Διεύθυνση Λέσβου.

Απίστευτη βαρβαρότητα

Ο κ. Αλεξίου εξήγησε στους αστυνομικούς ότι «όπως κάθε απόγευμα, έτσι και την Κυριακή επισκέφθηκα το αγρόκτημά μου στη Χαραμίδα.

Όσο εγώ έκανα κάποιες εργασίες, έβγαλα τον σκύλο μου από το κλουβί για να ξεμουδιάσει.

Το σκυλί κατευθύνθηκε στο δρόμο σε κάποια απόσταση από μένα.

Εκείνη την ώρα άκουσα να σταματά ένα αυτοκίνητο, ο οδηγός του οποίου ρώτησε τον γείτονα μου αν το σκυλί ήταν ιδιόκτητο. Εκείνος απάντησε ότι δεν το γνώριζε.

Πριν προλάβω να κατευθυνθώ στην έξοδο του κτήματός μου για να του πω ότι ήταν δικό μου το ζώο, άκουσα έναν πυροβολισμό και μέσα σε δευτερόλεπτα το αυτοκίνητο να φεύγει με ταχύτητα», είπε ο κ. Αλεξίου.

Το πέρασε για... αδέσποτο!

Σύμφωνα με τον κ. Αλεξίου, εκείνος που ρώτησε για το σκυλί και το σκότωσε στη μέση του δρόμου, πήρε ακόμα και το κουφάρι μαζί του για να εξαφανίσει τα ίχνη.

Ο βάρβαρος δράστης, σύμφωνα με τον κ. Αλεξίου είναι γείτονας του. Έχει και αυτός κτήμα στην περιοχή και τον κατάλαβε από τη φωνή, καθώς του είναι γνώριμη.

Ενδεχομένως στο παρελθόν, είχε πληγεί το κοπάδι του από σκύλους, οπότε ο ίδιος αποφάσισε να πάρει το νόμο στα χέρια του «καθαρίζοντας» την περιοχή της Χαραμίδας από όποιο σκύλο έχει την ατυχία να βρεθεί μπροστά του.

Σύμφωνα με τον κ. Αλεξίου, στο σημείο που θανατώθηκε το σκυλί του με βάρβαρο τρόπο, υπήρχαν κηλίδες αίματος, τις οποίες ωστόσο κάποιος πρόλαβε να σκουπίσει.

Το ίδιο δηλώνει ότι διαπίστωσε και στην καρότσα του αγροτικού του ανθρώπου που κατηγορεί για το θάνατο του ζώου του, όταν επιστρέφοντας στα Λουτρά πήγε στο σπίτι του για να τον βρει.

Και παράνομη οπλοχρησία;

Ο ιδιοκτήτης του σκύλου πέραν της μήνυσης που κατέθεσε στην Αστυνομία προέβη και σε καταγγελία στην Κυνηγετική Ομοσπονδία Αρχιπελάγους, ο πρόεδρος της οποίας Παντελής Λεμάνης ανέθεσε τη διερεύνηση της υπόθεσης στον επικεφαλής της Θηροφυλακής Μιχάλη Τσακύρη, ο οποίος χθες το απόγευμα επρόκειτο να μεταβεί στα Λουτρά.

Σύμφωνα με πληροφορίες, το άτομο που καταγγέλλει ο κ. Αλεξίου ότι σκότωσε το σκύλο του, δεν κατέχει άδεια θήρας, πράγμα που σημαίνει ότι (εφόσον δεν κατέχει και δελτίο σκοπευτή) δεν νομιμοποιείται σε καμία περίπτωση να «κυκλοφορεί» με το κυνηγετικό όπλο μέσα στο φορτηγάκι και... «όποιον πάρει ο Χάρος»!

«Περιμένω ειδικά από την Αστυνομία να κάνει ό,τι προβλέπεται προκειμένου να αποδοθεί δικαιοσύνη, διότι δεν μπορεί ο καθένας τυφεκιοφόρος, που κυκλοφορεί ελεύθερος στους δρόμους να σκοτώνει εν ψυχρώ, ιδιόκτητα ζώα ή ακόμα και αδέσποτα έχοντας αυτήν την εγκληματική συμπεριφορά» καταλήγει ο κ. Αλεξίου.

Πάντως ο μόνος που θα μπορούσε να βοηθήσει στην υπόθεση, δηλαδή ο γείτονας του κ. Αλεξίου, στα μάτια του οποίου θα πρέπει να εκτυλίχθηκαν οι σκηνές της απίστευτης αυτής βαρβαρότητας, δηλώνει ότι... «ούτε είδα, ούτε ξέρω» φέρνοντας σε δύσκολη θέση τον μηνυτή ο οποίος δεν έχει στη διάθεσή του, ούτε το κουφάρι του αγαπημένου του ζώου ώστε να αποδείξει τα αυτονόητα!

Πηγή: Αιολικά Νέα

Παρέμβαση εισαγγελέα για την εκτέλεση του σκύλου

Τελευταία ενημέρωση: Τετάρτη, 21 Οκτωβρίου 2009, 18:11

Την παρέμβαση του Εισαγγελέα Μυτιλήνης ζήτησε ο ιδιοκτήτης του σκύλου τον οποίο, όπως δήλωσε, εκτέλεσε εν ψυχρώ το βράδυ της Κυριακής στην περιοχή Χαραμίδα, κάτοχος κυνηγετικού όπλου.

Ο κ. Στράτος Αλεξίου ζητά να μάθει γιατί δεν κινήθηκε η διαδικασία του αυτοφώρου για την σύλληψη του κτηνοτρόφου που κατηγορεί ως υπαίτιο για την εκτέλεση του σκύλου.

Πηγη:Zougla
    Ζησε το σημερα....γιατι ειναι το αυριο που περιμενες χθες!!

BlogΘέα Moderator Το avatar του χρήστη jose2205
    Περιοχή
    Σε ένα όνειρο...

Προεπιλογή Απάντηση: Του σκότωσαν τον σκύλο εν ψυχρώ

Τι γίνετε πια σε αυτόν τον κόσμο? Μωρέ στην φυλακή να τον βάλουν και να μην τον βγάλουν και ποτε....
    "Κι όταν μια μέρα φύγω από δω ένα θάναι σίγουρο...
    πως έζησα τη ζωή που διάλεξα εγώ κ όχι κάποιος άλλος για μένα...
    κι η αλήτισσα ψυχή μου θα το νιώθει...έτσι...όπως θα πετάει ελεύθερη...

Παρακαλώ όπως διαβάσετε τον κανονισμό λειτουργίας του Blogthea Portal τον οποίο θα βρείτε εδώ.

Blogthean Το avatar του χρήστη Iced_Earth
    Περιοχή
    Αθηνα

Κλασσικη περιπτοση απολιτιστου,αναισθητου και βαρβαρου ανθρωπου,που τον νοιαζει μονο η ζωουλα του,και δεν κοιταει τιποτα παραπερα. Ντροπη. Φυλακη και πολυ του ειναι.
    Music is the meaning of life :)

Καλα ποσο μ.....ας ειναι αυτος ο ανθρωπος για να κανει μια τετοια εγκληματικη για μενα ενεργεια,δεν εχει κανενα δικαιωμα να του αφαιρεσει την ζωη ετσι απλα επειδη το κοπαδι ειχε πληγει απο σκυλους.Θα μπορουσε να ειχε προβει σε αλλες ενεργειες για να φυλαξει το κοπαδι του και οχι σε μια τοσο βαναυση πραξη.

Blogthean Το avatar του χρήστη zastava
    Περιοχή
    ATHENS Space Station

Οι άνθρωποι συνήθως θολώνουν και αντιδρούν λανθασμένα ή σπασμωδικά. Κρίμα για το ζώο πάντως. Αυτό δεν αλλάζει με τίποτα.

ΜΑΧΟΜΑΙ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΥΜΠΟΛΕΜΙΣΤΗ ΚΑΙ ΣΥΝΟΔΟΙΠΟΡΟ ΜΟΥ ΠΟΤΕ ΓΙΑ ΄ΜΕΝΑ

Η ζωή είναι σαν ένα κουτί με σοκολατάκια – Ποτέ δεν ξέρεις τι γεύση θα σου τύχει.
    "Forrest Gump" (1994)

Παρόμοια Θέματα

1. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-12-10, 12:01
  2. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-10-09, 21:11
  3. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-07-09, 10:10
  4. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-05-09, 1:35
  5. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-04-09, 13:53

Members who have read this thread: 0

There are no members to list at the moment.

Δικαιώματα - Επιλογές