Μηνύματα   Θέματα   Μέλη   Online
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8

Θέμα: Παρίσι-Λονδίνο ναύλωσαν το «τσάρτερ της ντροπής»

Blogthean Το avatar του χρήστη starlet84
    Περιοχή
    θεσσαλονικη

Προεπιλογή Παρίσι-Λονδίνο ναύλωσαν το «τσάρτερ της ντροπής»

Παρίσι-Λονδίνο ναύλωσαν το «τσάρτερ της ντροπής»

Τελευταία ενημέρωση: Τετάρτη, 21 Οκτωβρίου 2009, 18:07

Τουλάχιστον 27 Αφγανούς μετανάστες που δεν διέθεταν άδειες παραμονής επαναπροώθησαν στην χώρα τους η Μ. Βρετανία και η Γαλλία, σε μια κοινά ναυλωμένη πτήση «τσάρτερ».

Η κίνηση αυτή που γίνεται για πρώτη φορά μετά από το 2005 προκάλεσε την έντονη δυσαρέσκεια του γαλλικού Σοσιαλιστικού Κόμματος, με την πρόεδρό του, Martine Aubry, να κάνει λόγο για «τσάρτερ της ντροπής» και να προσθέτει ότι πρόκειται για μία ακατανόητη απόφαση της γαλλικής κυβέρνησης, η οποία -όπως είπε- «στέλνει τους Αφγανούς μετανάστες στο στόμα του λύκου».

Επρόκειτο για τρεις Αφγανούς μετανάστες που βρίσκονταν στη Γαλλία και άλλους 24 που είχαν περάσει παράνομα στη Μ. Βρετανία, σύμφωνα με τον Γάλλο υπουργό Μετανάστευσης Éric Besson.

Πηγη:Zougla
    Ζησε το σημερα....γιατι ειναι το αυριο που περιμενες χθες!!

Blogthean Το avatar του χρήστη Taxydromos
    Περιοχή
    Πολίτης του Κόσμου

Προεπιλογή Απάντηση: Παρίσι-Λονδίνο ναύλωσαν το «τσάρτερ της ντροπής»

Νομίζω ότι πρέπει να πάμε και εμείς σε μιά τέτοια λογική για να τελειώνουμε με το θέμα
    <font color=Blue><b><span style=font-family: Franklin Gothic Medium><font size=4>Ου Πόσοι αλλά Πού</font></span></b></font>

Blogthean Το avatar του χρήστη zastava
    Περιοχή
    ATHENS Space Station

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Taxydromos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω ότι πρέπει να πάμε και εμείς σε μιά τέτοια λογική για να τελειώνουμε με το θέμα
    Μ΄αυτά που λες αν σου πει κανείς τίποτα περίεργο μην παραξενευτείς....Δεν θα είμαι βεβαίως εγώ αυτός.

ΜΑΧΟΜΑΙ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΥΜΠΟΛΕΜΙΣΤΗ ΚΑΙ ΣΥΝΟΔΟΙΠΟΡΟ ΜΟΥ ΠΟΤΕ ΓΙΑ ΄ΜΕΝΑ

Η ζωή είναι σαν ένα κουτί με σοκολατάκια – Ποτέ δεν ξέρεις τι γεύση θα σου τύχει.
    "Forrest Gump" (1994)

Blogthean Το avatar του χρήστη starlet84
    Περιοχή
    θεσσαλονικη

Και σιγουρα και εδω θα υπαρξουν αντιδρασεις....αλλα καλιο αργα παρα ποτε.
    Ζησε το σημερα....γιατι ειναι το αυριο που περιμενες χθες!!

Blogthean Το avatar του χρήστη Taxydromos
    Περιοχή
    Πολίτης του Κόσμου

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο zastava Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μ΄αυτά που λες αν σου πει κανείς τίποτα περίεργο μην παραξενευτείς....Δεν θα είμαι βεβαίως εγώ αυτός.
    Προφανώς αυτοί που θα μου πούν κάτι περίεργο δεν κυκλοφοράνε στον δρόμο και είναι Κύριοι.
    Ούτε προφανώς μπάινουν σε λεωφορεία να δούν τι γίνετε και πόσοι πληρώνουν εισητήριο απο αυτούς.
    Φυσικά και στο Νοσοκομείο ένα βράδυ δεν έτυχε να πάνε να δούνε τι κατάσταση επικρατεί εκεί.
    Επίσης μάλον δεν έχουν πάει στο κέντρο της Αθήνας να δούνε ποιός πουλά τα Ναρκωτικά γιατί μια βόλτα στην Σοφοκλέους αρκεί.
    Φυσικά και δεν ψωνίζουν απο την Αγορά για να δούνε τι μαύρη εργασία υπάρχει και δεν πάει κανένας να τους ελέγξει.
    Ούτε φυσικά ασχολείτε κανένας πώς ζούνε που νοικιάζουν σπίτια στην Ακαδημία Πλάτωνος και μένουν μέσα 30 άτομα.

Όύτε και έχουν πάει στην Γερμανία ή στην Ισπανία ή ακόμα και στην Ολλανδία που είναι η πιό φιλική χώρα να δούν πώς αντιμετωπίζονται οι Μετανάστες.
    Και εκεί δεν σου λένε κάτσε και βλέπουμε αλλά σε βάζουν μέσα και σε απελαύνουν στο πί και φί και φυσικά αμα είσε και παράνομος δεν τον συζητάμε βέβαια τι παθαίνεις.

Με τα λόγια χτίζεις ανώγια αλλά στην ουσία η Αθήνα Πακιστανοκρατείτε!
    Δεν είμαι εναντίων του Μετανάστη αλλά επιτέλους όποιος είναι Νόμιμος να μείνει όποιος είναι παράνομος να φύγει.
    Αλλά και στην Τελική φίλε Ζας μου κακοφαίνετε η όλη αντιμετώπιση με τους Μετανάστες γιατί πάς να γράψεις το παιδί σου στον Παιδικό Σταθμό και σου ζητάνε Φορολογική Δήλωση και αν δουλεύεις χαρτιά και αν εσύ η σύζυγος δεν εργάζετε δεν το πάιρνουν αλλά και εάν η Φορολογική Δήλωση είναι πάνω απο το βασικό το ίδιο εννώ ο αλβανός είναι πρώτος πρώτος.
    Δίνει μετά το 2004 η Εργατική Κατοικία σπίτια και πήρανε Αιγύπτιοι και Αλβανοί επειδή λέει πληρώνανε και αυτοί εισφορές.

Και ρωτάω βρε παιδιά και εγώ ο Ρατσιστής και ο Παράλογος τα παιδιά μου γιατί να πάνε Στρατό?
    Γιατί να είναι Έλληνες Πολίτες ?
    Τι στα κομμάτια δικαιώματα έχουν ?

Τελικά ΟΚ οι Μετανάστες έχουν πρόβλημα και το σέβωμε οι Έλληνες πότε στα κομμάτια θα ζήσουν και θα έχουν δικαιώματα ?

Ασχοληθήκαμε με τον Έλληνα ώστε να εκμεταλευθεί τις δομές και πρακτικές αυτές και ο Μετανάστης ?
    <font color=Blue><b><span style=font-family: Franklin Gothic Medium><font size=4>Ου Πόσοι αλλά Πού</font></span></b></font>

Blogthean Το avatar του χρήστη Iced_Earth
    Περιοχή
    Αθηνα

Πολυ ωραια τα λες (ξανα) Taxydromos. Αυτη η κατασταση δυστυχως εχει φτασει σε σημειο απιστευτο.

Δεν ειναι δυνατων να μπαινεις στο λεοφοριο στο κεντρο,και να βλειπεις το 80% απο τους επιβατες να ειναι αλλοδαποι,και μαλιστα κανεις απο αυτους να βγαζει ενα εισητηριο να χτυπησει. Απλα χρησιμοποιουνε την χωρα μας χωρις να δωσουν τιποτα. Να βλεπεις τους δρομους γεματους "πρεζακια" και (ισως) dealers..Σε καθε γωνια. Γιαυτι αυτη η τεραστια παρακμη? Συμφωνω στην μετανασταυση..οχι στην ΠΑΡΑΝΩΜΗ ομως.
    Music is the meaning of life :)

Συμφωνω μαζι σου Ταχυδρομε.Εγω που βγαινω στην Αθηνα νιωθω παντα ανασφαλεια και το μονο που ευχομαι καθε φορα ειναι να φτασω σωος και αβλαβης στο σπιτι γιατι φοβαμαι για την ζωη μου.Οπου και να περασω,βλεπω αλλοδαπους παντου.

Τελικα νιωθω ξενος μεσα στο ιδιο μου το "σπιτι".

Blogthean Το avatar του χρήστη zastava
    Περιοχή
    ATHENS Space Station

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Taxydromos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προφανώς αυτοί που θα μου πούν κάτι περίεργο δεν κυκλοφοράνε στον δρόμο και είναι Κύριοι.
    Ούτε προφανώς μπάινουν σε λεωφορεία να δούν τι γίνετε και πόσοι πληρώνουν εισητήριο απο αυτούς.
    Φυσικά και στο Νοσοκομείο ένα βράδυ δεν έτυχε να πάνε να δούνε τι κατάσταση επικρατεί εκεί.
    Επίσης μάλον δεν έχουν πάει στο κέντρο της Αθήνας να δούνε ποιός πουλά τα Ναρκωτικά γιατί μια βόλτα στην Σοφοκλέους αρκεί.
    Φυσικά και δεν ψωνίζουν απο την Αγορά για να δούνε τι μαύρη εργασία υπάρχει και δεν πάει κανένας να τους ελέγξει.
    Ούτε φυσικά ασχολείτε κανένας πώς ζούνε που νοικιάζουν σπίτια στην Ακαδημία Πλάτωνος και μένουν μέσα 30 άτομα.

Όύτε και έχουν πάει στην Γερμανία ή στην Ισπανία ή ακόμα και στην Ολλανδία που είναι η πιό φιλική χώρα να δούν πώς αντιμετωπίζονται οι Μετανάστες.
    Και εκεί δεν σου λένε κάτσε και βλέπουμε αλλά σε βάζουν μέσα και σε απελαύνουν στο πί και φί και φυσικά αμα είσε και παράνομος δεν τον συζητάμε βέβαια τι παθαίνεις.

Με τα λόγια χτίζεις ανώγια αλλά στην ουσία η Αθήνα Πακιστανοκρατείτε!
    Δεν είμαι εναντίων του Μετανάστη αλλά επιτέλους όποιος είναι Νόμιμος να μείνει όποιος είναι παράνομος να φύγει.
    Αλλά και στην Τελική φίλε Ζας μου κακοφαίνετε η όλη αντιμετώπιση με τους Μετανάστες γιατί πάς να γράψεις το παιδί σου στον Παιδικό Σταθμό και σου ζητάνε Φορολογική Δήλωση και αν δουλεύεις χαρτιά και αν εσύ η σύζυγος δεν εργάζετε δεν το πάιρνουν αλλά και εάν η Φορολογική Δήλωση είναι πάνω απο το βασικό το ίδιο εννώ ο αλβανός είναι πρώτος πρώτος.
    Δίνει μετά το 2004 η Εργατική Κατοικία σπίτια και πήρανε Αιγύπτιοι και Αλβανοί επειδή λέει πληρώνανε και αυτοί εισφορές.

Και ρωτάω βρε παιδιά και εγώ ο Ρατσιστής και ο Παράλογος τα παιδιά μου γιατί να πάνε Στρατό?
    Γιατί να είναι Έλληνες Πολίτες ?
    Τι στα κομμάτια δικαιώματα έχουν ?

Τελικά ΟΚ οι Μετανάστες έχουν πρόβλημα και το σέβωμε οι Έλληνες πότε στα κομμάτια θα ζήσουν και θα έχουν δικαιώματα ?

Ασχοληθήκαμε με τον Έλληνα ώστε να εκμεταλευθεί τις δομές και πρακτικές αυτές και ο Μετανάστης ?
    Μην απευθύνεσαι σε μένα αλλά σε εκείνους που θεωρούν άλλα πράγματα ότι πρέπει να ισχύουν.

ΜΑΧΟΜΑΙ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΥΜΠΟΛΕΜΙΣΤΗ ΚΑΙ ΣΥΝΟΔΟΙΠΟΡΟ ΜΟΥ ΠΟΤΕ ΓΙΑ ΄ΜΕΝΑ

Η ζωή είναι σαν ένα κουτί με σοκολατάκια – Ποτέ δεν ξέρεις τι γεύση θα σου τύχει.
    "Forrest Gump" (1994)

Παρόμοια Θέματα

1. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-04-10, 21:10
  2. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-04-10, 14:08
  3. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-08-09, 20:53
  4. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-04-09, 23:23

Members who have read this thread: 0

There are no members to list at the moment.

Δικαιώματα - Επιλογές