Μηνύματα   Θέματα   Μέλη   Online
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 10

Θέμα: "Μάνα φεύγω..Γιε μου που πας..στα καράβια...από ποιά ταινία?"

Προεπιλογή "Μάνα φεύγω..Γιε μου που πας..στα καράβια...από ποιά ταινία?"

Καλησπέρα σε όλους...

Την ατάκα οι περισσότεροι θα τη ξέρετε...μήπως ξέρει κανείς και αν έχει παίξει σε κάποια ταινία?

Ευχαριστώ.

Προεπιλογή Απάντηση: "Μάνα φεύγω..Γιε μου που πας..στα καράβια...από ποιά ταινία?"

ποιηση Καβαδια
    Θανος Μικρουτσικος
    Χαρις Αλεξιου

Προεπιλογή Απάντηση: "Μάνα φεύγω..Γιε μου που πας..στα καράβια...από ποιά ταινία?"

Μακάρι να ήξερα!!!

Ξανθοπουλο μου θυμιζει

και ομως δεν εχει παιξει σε καμια δακρυβρεχτη ταινια αυτη η ατακα
    στην μονη ταινια που ακουστηκε ο γνωστος στιχος του Καβαδια ηταν
    Το Κλάμα Βγήκε απ΄τον Παράδεισο (2001) οπου ο γιος της Παναγιωτοπουλου
    πανω στην απελπισια του το ανακοινωνει στην μανα του με τραγικη φωνη

Υπάρχει ακόμα ένας παρόμοιος διάλογος στην ταινία "Στη μαχη της Κρήτης" (Sti mahi tis Kritis (1970)), όπου ο γέρος πατερας, φαντασιώνεται τον ανάπηρο γιό του να του ζητάει άδεια να πάει στα καράβια και τον ίδιο να του απαντάει
    - Να πάς Κυριάκο μου στα καράβια, να πάς!

ετσι οπως το λες ειναι ποιημα καβαφη και εχουν γινει και στιχοι

ειναι απο μια παρα πολυ παλια σειρα της ΥΕΝΕΔ των αρχων της δεκαετιας 80 με τις ιστοριες μια ομαδας ναυτικων ολη η μουσικη της σειρας ηταν του Θανου Μικρουτσικου σε στοιχους ποιηση Καβαδια δεν θυμαμαι τιτλο στης σειρας αλλα εμαι 100% συγουρος οτι ηταν απο αυτη.

και δεν ηταν ατακα της σειρας αλλα απο τους στοιχους τραγουδιου της εισαγωγης
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BAGARG : 28-05-10 στις 10:51 Αιτία: Συγχωνεύτηκε αυτόματα απο το BlogΘέα

Blogthean Το avatar του χρήστη nikomar
    Περιοχή
    Salonica City

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο BAGARG Εμφάνιση μηνυμάτων
    ειναι απο μια παρα πολυ παλια σειρα της ΥΕΝΕΔ των αρχων της δεκαετιας 80 με τις ιστοριες μια ομαδας ναυτικων ολη η μουσικη της σειρας ηταν του Θανου Μικρουτσικου σε στοιχους ποιηση Καβαδια δεν θυμαμαι τιτλο στης σειρας αλλα εμαι 100% συγουρος οτι ηταν απο αυτη.

και δεν ηταν ατακα της σειρας αλλα απο τους στοιχους τραγουδιου της εισαγωγης
    Η σειρά που αναφέρεσαι ήταν το "Πορεία 090" , έκανε πρεμιέρα το 1980 και είχε μουσική από το "Σταυρό του Νότου" του Μικρούτσικου. Το τραγούδι "Οι 7 νάνοι στο s/s Cyrenia" που έχει αυτόν το στίχο, είναι μεν Καββαδίας με μουσική του Μικρούτσικου, αλλά είναι από το δίσκο "Η αγάπη είναι ζάλη" της Χαρούλας Αλεξίου, δίσκος του 1986 οπότε δεν ακούστηκε στη συγκεκριμένη σειρά.

ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ@@

Παρόμοια Θέματα

1. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-03-10, 14:10
  2. "Σε ποιά κατηγορία ανήκει η γυναίκα σας;"
    By alia in forum Η γωνιά του χαχανούλη
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-12-09, 4:31
  3. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-10-09, 9:24
  4. "Τέλος" στα "hot" ντεκολτέ από Ντοναντόνι!
    By zastava in forum Αθλητικές Συζητήσεις
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-07-09, 15:52
  5. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-05-09, 9:07

Members who have read this thread: 3

Δικαιώματα - Επιλογές