Μηνύματα   Θέματα   Μέλη   Online
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 4 από 4

Θέμα: Αναβάθμιση PC, με ποια από τις 2 επιλογές να πάω?

Confused Αναβάθμιση PC, με ποια από τις 2 επιλογές να πάω?

Θα αναβαθμίσω το PC μου τις επόμενες μέρες. Θα Χρειαστώ μόνο CPU/motherboard/RAM. Έχω 680W PSU, RAID 0 με 5 sata2 δίσκους και 2 x ASUS ATi 4890 1GB σε CrossfireX, τα οποία θα τα μεταφέρω στον νέο υπολογιστή.

Μετά από έρευνα που έκανα κατέληξα στις 2 ποιο κάτω προτάσεις:

Οι κύριες διαφορές που με προβληματίζουν ενδιάμεσα των 2 είναι οι εξής:

• Στο AMD σύστημα, το motherboard του υποστηρίζει τις 2 κάρτες γραφικών που έχω σε 2 χ PCI2.0 x16 x16, ενώ στο Intel σύστημα μόνο 2 χ PCI2.0 x8 x8 και αυτός είναι περιορισμός του νέου chipset της INTEL P55.

• Από την άλλη στο INTEL σύστημα η motherboard υποστηρίζει USB3.0 και SATA2 6GB, ενώ στο AMD σύστημα USB2.0 και SATA2 3GB, αντίστοιχα

Αυτές οι 2 μόνο διαφορές με προβληματίζουν. Επίσης έχω δει σε διάφορα Benchmark ότι ο ι5 CPU σε εφαρμογές εκτός από παιχνίδια, κάποτε ξεπερνάει τον AMD αλλά και από την άλλη ο AMD κάποτε ξεπερνάει σε επιδόσεις τον i5 στα games.

Αυτό το Topic δεν θέλω να εξελιχθεί σε AMD vs INTEL διάλογο σας παρακαλώ.

Θέλω μόνο να με βοηθήσετε με ποιο από τα 2 συστήματα να προχωρήσω την αναβάθμιση μου, αν το 2 χ PCI2.0 x16 x16 που προσφέρει το AMD σύστημα θα μου προσφέρει σημαντική διαφορά στα games και αν έχετε κάποια άλλη πρόταση να μου πείτε, είστε ελεύθεροι να την ποστάρετε, προσοχή όμως δεν θέλω πιάσε αυτό και αυτό και θα γλιτώσεις 100 euro με λίγο συμβιβασμό στην ταχύτητα κ.τ.λ.

Σας ευχαριστώ blogθεοί/ές? !!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aAnaRchY : 17-12-09 στις 9:13

Προεπιλογή Απάντηση: Αναβάθμιση PC, με ποια από τις 2 επιλογές να πάω?

Θα σου έλεγα το πρώτο μιάς και έχει περισσότερες δυνατότητες μελλοντικής αναβάθμισης και περισσότερες δυνατότητες overclocking. Επίσης θα έχεις καλύτερες επιδόσεις σε εφαρμογές που απαιτούν γερά γραφικά (πχ games σε μεγάλεσ αναλύσεις).
    AmAtech News .gr Τεχνολογικό blog με τις πιο πρόσφατες ειδήσεις

Εφόσον μόνο θέλεις μια από τις δυο επιλογές και εγώ θα σου έλεγα να πάς στην πρώτη του Amd μόνο και μόνο επειδή οι κάρτες γραφικών σου είναι Chip Ατι πιστεύω πως θα έχεις καλυτέρα αποτελέσματα σε Επικοινωνία λόγο …..ATI=AMD …. Ωστόσο τώρα εντάξει τι 50 άλογα τι 55 δεν νομίζω ποια να έχεις και τρελές διαφορές ….

και εγω το πρωτο θα διαλεγα...παντως και οι 2 λυσεις ειναι παρα πολυ καλες..με διαφορες στα σημεια

Παρόμοια Θέματα

1. Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-05-10, 11:37
  2. Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-08-09, 21:59
  3. Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-06-09, 20:51
  4. Πού να πάω διακοπές?
    By mitsos-72 in forum Διακοπές
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-08-08, 2:45
  5. Απαντήσεις: 0