Μηνύματα   Θέματα   Μέλη   Online
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 3 από 3

Θέμα: Ενδοσυνεννόηση-ενδοεπικοινωνία

Προεπιλογή Ενδοσυνεννόηση-ενδοεπικοινωνία

Καλησπέρα.Θα ήθελα να μου δώσετε τα φώτα σας σχετικά με το θέμα γενικώς.Γιατί υπάρχουν τόσο μεγάλες διαφορές στην τιμή.Μιλάω για PMR.
    Στα μαγαζιά οι τσεκαδόροι χρησιμοποιούν PMR ή κάτι διαφορετικό?Τι σημαίνουν οι τεχνικές πληροφορίες των καναλιών και Herz?
    Ευχαριστώ

Blogthean Το avatar του χρήστη BoubisBirbilo
    Περιοχή
    Ηράκλειο κρήτης

Προεπιλογή Απάντηση: Ενδοσυνεννόηση-ενδοεπικοινωνία

Ασύρματοι πομποδέκτες PMR - LPD - WALKIE TALKIE

Τα PMR (Private Mobile Radio) είναι πομποδέκτες με ισχύ μεγαλύτερη (500 mW) από αυτή των LPD. Λειτουργούν και αυτά σε μέρος των UHF συχνοτήτων (446.00625 - 446.09375 Mhz) και έχουν μέχρι 8 κανάλια. Έχουν εμβέλεια 5-10 km υπό ευνοϊκές συνθήκες!
    Ο καθένας μπορεί να προμηθευτεί τέτοιες συσκευές για ερασιτεχνικούς ή επαγγελματικούς σκοπούς. Έτσι μπορούν να εξυπηρετηθούν χωρίς σχεδόν κανένα επί πλέον κόστος, μεταξύ άλλων και οι ανάγκες τηλεπικοινωνίας:
    σε σχολές οδήγησης, σε εκδρομές, στο κυνήγι, στο κάμπινγκ, με τη βάρκα, από όχημα σε όχημα ταξιδεύοντας, από κτίριο σε κτίριο, σε εργοτάξια, σε ομάδες SECURITY, σε ομάδες δασοπροστασίας, από τοπογράφους, από τεχνικές εταιρίες, από σχολές οδηγών, της εισόδου ενός κέντρου με τη διεύθυνση, της κουζίνας με σερβιτόρους, από προσκόπους, για να ακούτε το μωρό με τη λειτουργία VOX, για να παίζουν τα παιδιά (μικρά και μεγάλα), για να συνομιλείτε με το φιλικό σας πρόσωπο, για να γνωρίσετε νέους φίλους κ.α.

Το μόνο κόστος μετά την προμήθεια αυτών των ασυρμάτων είναι η αγορά μπαταριών για τη λειτουργία τους. Και αυτό όμως το κόστος σχεδόν εκμηδενίζεται αν χρησιμοποιήσετε επαναφορτιζόμενες μπαταρίες μεγέθους ΑΑ με τις οποίες οι ασύρματοι λειτουργούν άψογα !

Λοιπον φίλε μου, οι διαφορές στην τιμή αφορούν είναι θέμα τι σου προσφέρει το κάθε μοντέλο, βασίζεται κυρίως στα πόσα κανάλια επικοινωνίας έχουν και την εμβέλεια τους, επίσης παίζει ρόλο και τι διαφορετικό σου προσφέρει το κάθε μοντέλο όπως για παράδειγμα headset με breaker, ταυτόχρονη εκπομπή και λήψη (με ή χωρίς δυνατότητα επιλογής) κ.α. το θέμα είναι για ποιο λόγο τα θες.
    ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΕΣ - ΚΟΝΣΟΛΕΣ ΝΕΑ & ΛΥΣΕΙΣ ΕΔΩ

ΘΕΛΩ ΝΑ ΞΥΠΝΗΣΩ
    ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ Ν'ΑΝΟΙΞΩ
    ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ ΒΑΖΩ ΜΠΡΟΣ
    ΤΕΡΜΑ ΣΤΟ ΕΥΤΥΧΗΣ ΑΝΕΠΑΡΚΩΣ

Προεπιλογή Απάντηση: Ενδοσυνεννόηση-ενδοεπικοινωνία

Φίλε καταρχήν ευχαριστώ πολύ για τις μαζεμένες πληροφορίες που μου έδωσες.Επειδή απότι βλέπω το κατέχεις το θέμα,για επικοινωνία μεταξύ του προσωπικού σε μεγάλο cafe που έχω ενδείκνυται?Με ενα hands free πχ?Αν μπορείς να μου υποδείξεις κάποιο μοντέλο (ελπίζω να μη θεωρείται διαφήμιση απο τη διεύθυνση) σε λογική τιμή.Σου είμαι υπόχρεος,ευχαριστώ και πάλι!

Παρόμοια Θέματα

1. Nτοκουμέντο από την ενδοεπικοινωνία των διαιτητών.
    By nikomar in forum Αθλητικές Συζητήσεις
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-06-10, 14:34

Members who have read this thread: 1

Δικαιώματα - Επιλογές