Μηνύματα   Θέματα   Μέλη   Online
Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 22

Θέμα: Προτάσεις για αλλαγές

Blogthean Το avatar του χρήστη Taxydromos
    Περιοχή
    Πολίτης του Κόσμου

Προεπιλογή Προτάσεις για αλλαγές

Μετά από ένα μήνα σχετικά με το post μου αναφορικά με τις απόψεις ενός χρήστη και διαβάζοντας και κάποια άλλα post (πχ Πληθώρα θεμάτων και Πενιχρή Συμμετοχή) αλλά και παρατηρώντας κάποια πράγματα επισκεπτόμενος την ιστοσελίδα διάφορες ώρες της μέρας παρακολουθώ το γεγονός ότι επισκέπτονται μεν την ιστοσελίδα αλλά δεν κάνουν Login πολλοί χρήστες και αυτό με βάζει σε σκέψεις αν αυτοί οι χρήστες είναι πράγματι ενδιαφερόμενοι για την σελίδα και απέχουν η απλά περιμένουν να δουν αν θα βάλει r/s.
    (Επισκέπτες 120 / μέλη 24 για παράδειγμα)

Πολλοί ίσως να συμφωνήσουν με την δεύτερη παρατήρηση όμως δεν νομίζω θα ήταν και η ιδανική διότι με αυτό τον τρόπο είναι σαν να αποδεχόμαστε ότι η σελίδα έχει ανάγκη τον περιστασιακό χρήστη.
    Απο αυτούς τους 120 επισκέπτες πως θα μπορούσαμε να κερδίσουμε τους 50-60 έστω?

Από την στιγμή που η ιστοσελίδα μπήκε σε νέες βάσεις και προοπτική (την οποία θεωρώ σωστή)πιστεύω ότι πρέπει να γίνουν κάποιες αλλαγές προκειμένου να <προκαλέσει> πια τον χρήστη και να τον <τραβήξει> .
    Πιστεύω ότι ένα σωστό πρώτο βήμα θα ήταν να φύγει η ιστοσελίδα απο το τοπίο των Mod και να προχωρήσει σε μια Νεα επαναξιολόγηση και δημιουργία <Συντονιστών> ώστε να υπάρχουν λίγοι και καλοί και να συμμετέχουν (όχι να παρακολουθούν τα δρώμενα από μακριά ) ώστε να εμπλουτίσουν τις κατηγορίες του Forum και να δημιουργούν θέματα πχ εξειδικευμένα (Κομπιούτερ-Τηλεόραση-Τεχνική Θεματολογία) και να προτείνουν λύσεις με ανάλογους σχολιασμούς θεμάτων .
    Συντονιστής είναι αυτός που Δημιουργεί-Παρακολουθεί-Συζητά-Συντονίζει την συζήτηση δεν ΑΣΤΥΝΟΜΕΥΕΙ μόνο.

Ένα τμήμα του FORUM πιο εξειδικευμένο από ΕΝΕΡΓΟΥΣ-Συντονιστές οι οποίοι είναι απόλυτοι γνώστες και ποστάρουν θα δημιουργήσει fun αναμφισβήτητα.
    Βέβαια σε post που προανέφερα ισχυρίζονται μερικοί φίλοι ότι υπάρχει πληθώρα θεμάτων αλλά όχι συμμετοχή οπότε εδώ μπαίνει και το ερώτημα μήπως θα έπρεπε η δημιουργία συμμετοχής να ξεκινήσει εκ των έσω ?
    Η σκόρπια συμμετοχή δεν λειτουργεί η δεν αποδίδει οπότε μήπως είναι καλύτερη η συμπαράταξη για την δημιουργία του αισθήματος της Παρέας η οποία χάνετε ?
    Θα μπορούσα και να προτείνω επίσης μια βαθμολόγηση(αξιολόγηση) από τους χρήστες για τον Mod ή τους Συντονιστές ώστε να δίνετε δυνατότητα στον χρήστη να αντιδρά θετικά ή αρνητικά αλλά κατά την γνώμη μου δημιουργικά.
    Δεν μπορούμε να περιμένουμε από τον χρήστη να μιλήσει αρνητικά αλλά με την συμμετοχή ή άρνηση του να υποδείξει επιλογές η προβληματικές καταστάσεις.
    Κάτι το οποίο δεν αποδίδει και υπο- λειτουργεί το αλλάζεις για αλλάξεις Ψυχολογίες…
    Ελπίζω να με συμπληρώσουν κάποιοι φίλοι ώστε να δοθεί το έναυσμα για αλλαγές και συγκομιδή απόψεων διότι ο καιρός λειτουργεί αρνητικά στην σκέψη.
    <font color=Blue><b><span style=font-family: Franklin Gothic Medium><font size=4>Ου Πόσοι αλλά Πού</font></span></b></font>

Blogthean Το avatar του χρήστη zastava
    Περιοχή
    ATHENS Space Station

Προεπιλογή Απάντηση: Προτάσεις για αλλαγές

Γόνιμες απόψεις, αλλά έχω μια απορία. Θα την είχα εξάλλου ανεξάρτητα του θέματος που άνοιξες Ταχ. Πως τον επισκέπτη, τον κάνεις χρήστη? Στίβω γενικώς το μυαλό μου αλλά δεν μου έρχεται..........Δεν μου βγαίνει δηλαδή. Και δεν εννοώ να τον κάνεις χρήστη που απλώς να ανοίξει ένα nickname αλλά να συμμετέχει ως συζητητής σε διάφορα ποστ.
    Σίγουρα ένα δεδομένο είναι η θεματολογία. Να έχεις θέματα που να απασχολούν ή να κεντρίζουν. Μία ιδέα που έχω είναι, ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΟΙΓΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΘΕΜΑ, αν από κάτω δεν συνοδεύεται από έναν σχολιασμό του χρήστη που το ανοίγει. Έτσι ώστε να δώσει ένα έναυσμα προς συζήτηση.
    Για την συμμετοχή των "συντονιστών", γενικώς είναι κάτι που το θεωρώ εξ προοιμίου αναγκαίο και επιβεβλημένο. Και μάλιστα ο συντονιστής πρέπει να είναι σχετικός με τα θεματολόγια που εποπτεύει. Αυτό όμως εμπεριέχει και πολλούς κινδύνους. Π.χ. Μπορεί να μην έχεις κατάλληλους συντονιστές για θέματα φωτογραφίας. Τεχνική της φωτογραφίας εννοώ. Εκεί ακριβώς τι κάνεις? Δεν ανοίγεις τον τομέα? Ή προσπαθείς να καλύψεις κάποια πράγματα με άλλες μεθόδους?

Π.Χ.Ακόμη υπάρχουν θεματολόγια που δεν χρειάζονται καν συντονιστές με την ευρύτερη έννοια του όρου, αλλά απλά επόπτες. Ένα κλασικό παράδειγμα είναι ένας τομέας που δραστηριοποιούμαι με συνέπεια(χεχεχεχεχχεχεχεχε), το χιούμορ. Εκεί τι ακριβώς κάνεις? Εποπτεύεις? Ελέγχεις? Συντονίζεις? Συμμετέχεις? Λογοκρίνεις? Τι ακριβώς λοιπόν?

Υ.Γ.Οι ερωτήσεις δεν είναι προσωπικού χαρακτήρα. Έχουν τα χαρακτηριστικά και το νόημα των γενικότερων προβληματισμών, άρα επομένως είναι ανοικτά και ελεύθερα σε σχολιασμό οποιουδήποτε.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη zastava : 25-02-10 στις 14:13

ΜΑΧΟΜΑΙ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΥΜΠΟΛΕΜΙΣΤΗ ΚΑΙ ΣΥΝΟΔΟΙΠΟΡΟ ΜΟΥ ΠΟΤΕ ΓΙΑ ΄ΜΕΝΑ

Η ζωή είναι σαν ένα κουτί με σοκολατάκια – Ποτέ δεν ξέρεις τι γεύση θα σου τύχει.
    "Forrest Gump" (1994)

Περιοχή
    Πολίτης του Κόσμου

Καταρχάς θέλω να πω ότι για να ασχοληθεί ο χρήστης χρειάζονται 2 πράγματα βασικά και τα οποία είναι 1 τα θέματα και μετά το φιλόξενο περιβάλλον ώστε να αισθανθεί σαν Παρέα και να ανταλλάξει απόψεις.
    ¶μα αισθάνεται απομονωμένος σε ένα απρόσωπο περιβάλλον δεν συμμετέχει.
    Σίγουρα αν τον ενδιαφέρει μπορεί να παρακολουθεί και κάποια στιγμή θα συμμετάσχει αλλά η συμμετοχή στο Forum δεν είναι πάντα μαζική και δημιουργείτε ένας <πυρήνας> αρχικά από αυτούς που γράφουν και σε συνέχεια άλλος ένας από αυτούς που παρακολουθούν.

Επί της ουσίας όμως ο πρώτος πυρήνας τείνει να <χαλαρώσει> με αποτέλεσμα αυτοί που παρακολουθούν να χαλαρώνουν και αυτοί.

Ακόμα και αν οι ενεργοί χρήστες είναι <βαρετοί> η ποικιλότητα των θεμάτων και η σωστή τους θεματολογία δημιουργεί περιβάλλον συζητήσεων.

Αναφορικά με την εποπτεία θεμάτων θα σου αναφέρω ότι η συμμετοχή του Συντονιστή σε αυτά τον κάνει να αντιλαμβάνεται το χιούμορ και την γραφή του καθενός και να αποφεύγει αδόκιμες πράξεις και κινήσεις που δημιουργούν εντυπώσεις και πίστεψέ με δεν είναι και λίγες φορές που έχει συμβεί αυτό.

Γενικώς πάντως χαίρομαι που θέτεις και μια πρόταση που δίνει τροφή για σκέψη και ελπίζω να ακολουθήσουν και άλλες.
    <font color=Blue><b><span style=font-family: Franklin Gothic Medium><font size=4>Ου Πόσοι αλλά Πού</font></span></b></font>

Περιοχή
    ATHENS Space Station

Ταχ , δεν μας θεωρώ και "τόσο αφιλόξενους"
    Εν πάσει περιπτώσει πάντως, για να συμμετέχει ένας χρήστης κατά τον τρόπο και την έννοια που το λες είναι ΚΑΙ θέμα προσωπικό του. Δεν νομίζω δηλαδή ότι τα περισσότερα παιδιά εδώ μέσα, έχουν κακή προδιάθεση σε κανέναν, ούτε φυσικά, απορρίπτουν κάποιον. Γενικότερα το θέμα αποδοχής σε μια συζήτηση είναι λεπτό. Συνήθως αφορά τον χαρακτήρα του κάθε ανθρώπου μέσα από το γραπτό κείμενο. Αυτό είναι δύσκολα αντιληπτό ακόμη και από εξειδικευμένους χρήστες, ή ανθρώπους του γραπτού λόγου. Πρέπει να καταναλώσεις πολύ ώρα πάνω στο στυλ γραφής του άλλου για να καταλάβεις τι εννοεί και πως το εννοεί. Εδώ στο τετ α τετ δύο ανθρώπων και έχουμε πρόβλημα επικοινωνίας και ασάφειας. Πόσο μάλλον σε ανταλλαγές γραπτών κειμένων. Δεν ξέρω αν αυτό μάλιστα μπορεί να λυθεί. Ίσως μια οδός είναι η αποδοχή του γραπτού ειλικρινούς ψυχικού λόγου, αλλά αυτό θέλει να το έχει λίγο και η πένα σου. Δεν το μπορούν όλοι, ούτε είναι δυνατόν όλοι να εκφράζονται με τέτοιο τρόπο.
    Δηλαδή θέλω να πω ότι υπάρχουν παράμετροι που δεν ξέρω αν ρυθμίζονται και πως.
    Όσο για το θέμα του σχολιασμού που έθεσα, θα έλεγα ότι για να το πάω ένα βήμα παραπέρα, με την έννοια σχολιασμός αναφέρομαι ότι απλώς και μόνο στην υποβολή μιας ερωτήσεως του στυλ: "Εσείς τι πιστεύετε", αλλά έναν σχολιασμό αντάξιο των γραφομένων. Δηλαδή δεν μπορείς να βάλεις θέμα που περιέχει 45.000 χαρακτήρες και να μην αφιερώσεις πέντε γραμμές δικές σου. Είτε σαν ρεζουμέ, είτε σαν ευρύτερη περίληψη, είτε σαν επισημάνσεις επί του ήδη υπάρχοντος κειμένου. Φυσικά υπάρχουν και τομείς που κάτι τέτοιο εκ της φύσεώς του, δεν επιτρέπουν τον σχολιασμό. Δεν σχολιάζεις π.χ. το ανέκδοτο εσύ ο ίδιος. Αφήνεις να το κάνει κάποιος άλλος.

Η ζωή είναι σαν ένα κουτί με σοκολατάκια – Ποτέ δεν ξέρεις τι γεύση θα σου τύχει.
    "Forrest Gump" (1994)

Περιοχή
    Πολίτης του Κόσμου

Με την έννοια <μας> γίνετε εκ προοιμίου διαχωρισμός και δεν πρέπει να τίθεται έτσι.

Θα το θέσω αλλιώς ότι αν συμμετέχεις και ζεις μέσα σε μια κοινωνία αντιλαμβάνεσαι καταστάσεις και προλαμβάνεις ενώ αντίθετα αν δεν γνωρίζεις απλά επιθεωρείς.

Σε μια Γαλέρα με κωπηλάτες κανένας δεν συμπαθεί τον Τυμπανιστή πόσο μάλλον αν αυτός δεν αντιλαμβάνεται την κούραση τους.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Taxydromos : 25-02-10 στις 15:08

Περιοχή
    ATHENS Space Station

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Taxydromos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με την ένοια <μας> γίνετε εκ προοιμίου διαχωρισμός και δεν πρέπει να τίθετε έτσι.

Θα το θέσω αλλιώς ότι αν συμμετέχεις και ζείς μέσα σε μια κοινωνία αντιλαμβάνεσε καταστάσεις και προλαμβάνεις εννώ αντίθετα αν δεν γνωρίζεις απλά επιθεωρείς.

Σε μια Γαλέρα με κωπηλάτες κανένας δεν συμπαθεί τον Τυμπανιστή πόσο μάλλον αν αυτός δεν αντιλαμβάνετε την κούραση τους.
    Πρέπει να είσαι Λέρα για να κυβερνάς Γαλέρα.......
    Μα με αυτά δεν διαφωνώ. Ίσως δεν διαφωνεί και κανείς. Το θέμα είναι πως αυτός που εισέρχεται ως νέο μέλος αντιλαμβάνεται εξ αρχής το ότι δεν υπάρχει διαχωρισμός. Δεν νομίζω ότι κανείς από τους ήδη υπάρχοντες συμμετέχοντες έχει τέτοια πρόθεση. Αν την έχει εκ προοιμίου, είναι εντελώς λανθασμένη. Θα έλεγα βλαπτική για τον ίδιο πρώτα από όλα. Αλλά βλέπω ότι το συγκεκριμενοποιείς πολύ. Ίσως να έχεις δίκιο ίσως όμως και άδικο. Αυτό φαίνεται στην πορεία πάντα.
    Θα ήθελα να αναλύσεις αν μπορείς περισσότερο την έννοια "περιβάλλον" που προανέφερες. Να γίνεις δηλαδή πιο συγκεκριμένος, διότι εγώ το περιβάλλον το αντιλαμβάνομαι με πολλούς τρόπους.

"Forrest Gump" (1994)

Περιοχή
    Πολίτης του Κόσμου

Επειδή με προκαλείς στην συζήτηση να πω ότι με την λέξη περιβάλλον την χρησιμοποιώ σαν γενική έννοια δεν είναι στοχευόμενη για να μην παρεξηγούμαστε.
    Σχετικά με τους χρήστες θα σου απαντήσω ως εξής.
    Η Ιστοσελίδα έχει 50.000 χρήστες και πρώτα πρέπει να ξεκινήσει από εκεί να συσπειρώνει τον κόσμο και μετά να προσπαθήσει να αντλήσει άλλους.
    (¶λλωστε στην Γαλέρα όπως είπα υπάρχουν ήδη κωπηλάτες αλλά και Τυμπανιστές…..)

Περιοχή
    ATHENS Space Station

Επειδή με προκαλείς στην συζήτηση να πω ότι με την λέξη περιβάλλον την χρησιμοποιώ σαν γενική έννοια δεν είναι στοχευόμενη για να μην παρεξηγούμαστε.
    Σχετικά με τους χρήστες θα σου απαντήσω ως εξής.
    Η Ιστοσελίδα έχει 50.000 χρήστες και πρώτα πρέπει να ξεκινήσει από εκεί να συσπειρώνει τον κόσμο και μετά να προσπαθήσει να αντλήσει άλλους.
    (¶λλωστε στην Γαλέρα όπως είπα υπάρχουν ήδη κωπηλάτες αλλά και Τυμπανιστές…..)
    Σωστά, αλλά μη ξεχνάς ,ότι η ιστοσελίδα προέρχεται ήδη από ένα ΣΟΚ. Απόσπασες βιαίως από τα σπλάχνα της ένα κομμάτι, που για πολλούς χρήστες ήταν σημαντικό. Χρειάζεται χρόνος για να καταλαγιάσει η πληγή και να επουλωθεί. Σ΄αυτό όμως το χρονικό διάστημα δεν μπορείς να μείνεις αδρανής, αλλά πρέπει να δρομολογήσεις άλλες παραμέτρους για να αποκαταστήσεις την συμμετοχή χρηστών. Ίσως μια αποστολή μηνύματος κατά περιόδους στο σύνολο των χρηστών να βοηθούσε. Να λειτουργούσε ως υπενθύμιση.

"Forrest Gump" (1994)

Περιοχή
    Πολίτης του Κόσμου

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο zastava Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωστά, αλλά μη ξεχνάς ,ότι η ιστοσελίδα προέρχεται ήδη από ένα ΣΟΚ. Απόσπασες βιαίως από τα σπλάχνα της ένα κομμάτι, που για πολλούς χρήστες ήταν σημαντικό. Χρειάζεται χρόνος για να καταλαγιάσει η πληγή και να επουλωθεί. Σ΄αυτό όμως το χρονικό διάστημα δεν μπορείς να μείνεις αδρανής, αλλά πρέπει να δρομολογήσεις άλλες παραμέτρους για να αποκαταστήσεις την συμμετοχή χρηστών. Ίσως μια αποστολή μηνύματος κατά περιόδους στο σύνολο των χρηστών να βοηθούσε. Να λειτουργούσε ως υπενθύμιση.
    Μπορείς βέβαια και να απευθυνθείς στην πηγη σου (χρήστες) για να βρείς την λύση.

Περιοχή
    ATHENS Space Station

Μπορείς βέβαια και να απευθυνθείς στην πηγη σου (χρήστες) για να βρείς την λύση.
    Μα αυτό θέλω να μου κάνεις λιανά και πενηνταράκια.
    Δηλαδή:
    1. Κάνουμε αυτό.
    2. Φτιάχνουμε εκείνο.
    3. Αναδιαρθρώνουμε το άλλο.
    4. Μακιγιάρουμε το δείνα.
    5. Βάζουμε την τάδε ρεκλάμα...
    Κ.Λ.Π.

Αν κατάλαβες εντάξει στοχοποιούμε το πρόβλημα αλλά πρέπει να συγκεκριμενοποιήσουμε τους τρόπους δράσης και θεραπείας. Δεν μπορούμε απλά να μένουμε στην διαπίστωση.

"Forrest Gump" (1994)

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Προτάσεις για τα Χριστούγεννα
    By amazone in forum Μικρές και μεγάλες αποδράσεις
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-12-10, 21:23
  2. Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-01-10, 23:00
  3. Προτάσεις για σινεμά
    By johnelen in forum Ταινίες και Σειρές
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-01-10, 18:55
  4. Προτάσεις για ονομα συγκροτήματος..
    By jim7777 in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-10-08, 22:16
  5. Προτάσεις για καλοκαιρινά κοκτείλ...
    By Escarlata in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-08-08, 8:24

Members who have read this thread: 0

There are no members to list at the moment.

Δικαιώματα - Επιλογές