Πρόσφατα είδα κάποιες εκπομπές στο internet που με έβαλαν σε σκέψεις σχετικά με την βλαβερότητα του παθητικού καπνίσματος. Όλο ακούμε "οι έρευνες λένε αυτό" και "οι έρευνες λένε εκείνο" για το παθητικό κάπνισμα... Πόσες φορές όμως έχουμε δει οι ίδιοι αυτές τις έρευνες; Ξεκίνησα λοιπόν να ψάχνω για έρευνες σχετικές με το παθητικό κάπνισμα, και διαπίστωσα πως όχι μόνο οι φανατικοί αντικαπνιστές δεν μπορούσαν να μου παραθέσουν κάποια, αλλά πως και με αναζήτηση στο internet είναι δύσκολο να βρει κάποιος μια τέτοια έρευνα.

Για να μην παρεξηγηθώ, έχω κόψει το κάπνισμα εδώ και χρόνια, και δεν παίρνω απολύτως καμία θέση στο θέμα της βλαβερότητας του παθητικού καπνίσματος, παρά μόνο αναζητώ αποδείξεις για την ύπαρξη ή μη ύπαρξή της ώστε να είναι ευκολότερο να πάρει κάποιος θέση πάνω στο θέμα γνωρίζοντας, αυτή τη φορά, κάποια πράγματα.

Οι έρευνες που αναζητώ θέλω να έχουν συγκεκριμένους αριθμούς και ποσοστά, να αναγράφεται πού και πότε έγιναν, και από ποιόν, και κατά προτίμηση να μπορούν να διασταυρωθούν με άλλου είδους έρευνες που αφορούν αντίστοιχα συμπτώματα χωρίς να λαμβάνουν απαραίτητα υπ'όψη τον παράγοντα του παθητικού καπνίσματος.

Πάρα πολλοί αντικαπνιστές, όταν τους ζήτησα να με παραπέμψουν σε μια τέτοια έρευνα, επικαλέστηκαν τη διάνοια, στην προκειμένη περίπτωση τον Παγκόσμιο Οργανισμό Υγείας, λέγοντάς μου πως στην ιστοσελίδα του ( http://www.who.int/en ) θα βρω εύκολα πολλές τέτοιες έρευνες. Με μια αναζήτηση όμως βρήκα μόνο άρθρα που αφορούν αποτελέσματα ερευνών, και όχι τις ίδιες τις έρευνες με τη μορφή που επιθυμώ. Ωστόσο, θα ψάξω κάποια στιγμή πιο προσεκτικά.

Μέχρι τώρα η μόνη έρευνα που έχω βρει που να με ικανοποιεί είναι αυτή:

Association of Passive Smoking by Husbands with Prevalence of Stroke among Chinese Women Nonsmokers

Όπως μπορείτε να δείτε έχει πίνακες, ακριβείς αριθμούς και ποσοστά, πληροφορίες για το πού, πότε και ποιός, και μπορεί να διασταυρωθεί με άλλες έρευνες.

Δεν σταματώ το ψάξιμο, ωστόσο θα με διευκόλυνε πάρα πολύ στην αναζήτησή μου εάν κάποιος που γνωρίζει τέτοιες έρευνες παρέθετε Links για αυτές εδώ πέρα. Ό,τι βρίσκω εγώ, πάντως, θα το παραθέτω εδώ.

Θεωρώ πως πριν δώσουμε την υποστήριξή μας σχετικά με ένα θέμα είναι καλύτερο να γνωρίζουμε όσο το δυνατό περισσότερα για αυτό το θέμα, προκειμένου να ξέρουμε τι λέμε και να είμαστε σίγουροι πως όντως δίνουμε την υποστήριξή μας εκεί που πρέπει. Το γεγονός πως οι αντικαπνιστές μιλούσαν συνεχώς για έρευνες, αλλά δεν μπορούσαν να με παραπέμψουν σε αυτές τις έρευνες, πιστεύω πως θα έπρεπε να μας βάζει όλους μας σε σκέψεις.

Τέλος, θα ήθελα να παρακαλέσω να μην συζητηθεί σε αυτό το θέμα το παθητικό κάπνισμα. Το θέμα γίνεται προκειμένου να συγκεντρωθούν σε ένα topic έρευνες σχετικές με αυτό, στις οποίες να μπορεί να παραπέμψει κάποιον όποιος επιθυμεί να τις επικαλεστεί.