Μηνύματα   Θέματα   Μέλη   Online
Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 13

Θέμα: Ανασχηματισμός τώρα

Blogthean Το avatar του χρήστη adamantios
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Προεπιλογή Ανασχηματισμός τώρα

«Κλείδωσε» ο ανασχηματισμός της κυβέρνησης

Προς σαρωτικές αλλαγές σε επίπεδο υπουργών Της Ελλης Τριανταφυλλου
    Στα σκαριά φαίνεται ότι είναι πλέον ο πολυθρύλητος ανασχηματισμός της κυβέρνησης, ο οποίος τοποθετείται χρονικά πριν από την εκπνοή του νέου χρόνου ή αμέσως μετά την Πρωτοχρονιά. Κορυφαία στελέχη και συνεργάτες του πρωθυπουργού προϊδεάζουν για έναν ευρύ -έως σαρωτικό- ανασχηματισμό, ενώ δεν αποκλείουν να έχει και δομικά χαρακτηριστικά, με συγχωνεύσεις υπουργείων και νέες Γραμματείες, οι οποίες θα υπάγονται απευθείας στον πρωθυπουργό.
    Αυτή τουλάχιστον φαίνεται να είναι η πρόθεση του κ. Καραμανλή, ο οποίος καλείται να επιβεβαιώσει τις μεγάλες προσδοκίες που καλλιεργήθηκαν στο κυβερνητικό στρατόπεδο μετά την ανάληψη της πολιτικής ευθύνης για την υπόθεση της Μονής Βατοπεδίου. Ηδη, στο παρασκήνιο κυκλοφορούν ονόματα υπουργών που φέρονται προς απομάκρυνση αλλά και βουλευτών που βρίσκονται ένα βήμα πριν από την υπουργοποίηση, ενώ στα περισσότερα υπουργικά γραφεία, άπαντες τελούν εν αναμονή. Αυτό είναι και το βασικό επιχείρημα εκείνων που προβλέπουν ότι ο ανασχηματισμός μπορεί να πραγματοποιηθεί και πριν από το 2009. «Πρέπει να λειτουργήσουμε με ταχύτητα και αποτελεσματικότητα. Δεν υπάρχουν περιθώρια για καθυστερήσεις και αναβολές», σημειώνουν κορυφαία στελέχη, ενώ οι περισσότεροι βουλευτές ζητούν την άμεση παραίτηση των κ. Αλ. Κοντού και Π. Δούκα, ανεξάρτητα από το αν υπήρξε δίκαια ή άδικη εμπλοκή του ονόματός τους στην υπόθεση του Βατοπεδίου. Χθες, μάλιστα, το ζήτησαν δημοσίως η κ. Φωτεινή Πιπιλή, οι κ. Θ. Καράογλου, Γ. Σούρλας κ.ά.
    Ενδεικτικό του κλίματος είναι ότι όλες οι κινήσεις, πλέον, ερμηνεύονται υπό το πρίσμα του ανασχηματισμού. Ετσι ερμηνεύτηκε και η χθεσινή πρωτοβουλία του κ. Δημ. Αβραμόπουλου να προβεί σε ευρύ απολογισμό του έργου του στο υπουργείο Υγείας, ενώ και ο ίδιος ο υπουργός επιβεβαίωσε εμμέσως πλην σαφώς ότι επιθυμεί τη μετακίνησή του σε άλλο πόστο. Συγκεκριμένα, όταν ρωτήθηκε αν θέλει να φύγει από το υπουργείο, αν και υπενθύμισε ότι στον σχηματισμό της κυβέρνησης είχε ζητήσει να μείνει στον τομέα της Υγείας, πρόσθεσε:«Βρίσκομαι εδώ ολοκληρώνοντας ένα έργο και είμαι πάντοτε στη διάθεση του πρωθυπουργού για οποιονδήποτε ρόλο κρίνει».
    Διαφορετική ήταν η στάση της υπουργού Εξωτερικών Ντόρας Μπακογιάννη, η οποία σε ραδιοφωνική της συνέντευξη χθες, είπε: «Εχω πολλά να κάνω ακόμη στο υπουργείο Εξωτερικών. Η δική μου επιθυμία είναι να παραμείνω. Από εκεί και πέρα, ένα είναι βέβαιο, ότι είμαι μαχόμενο στέλεχος της παράταξης και όπου μου πει ο πρωθυπουργός, θα πάω».
    Χαρακτηριστικό του κλίματος προσδοκίας που έχει καλλιεργηθεί τα τελευταία δύο εικοσιτετράωρα είναι το γεγονός ότι κάποιοι τουλάχιστον στη Ν.Δ. ενέταξαν και «τον αποκεφαλισμό» του Νικ. Καραχάλιου από τη θέση του γραμματέα Πολιτικού Σχεδιασμού στην απόφαση του πρωθυπουργού για αλλαγές σε όλα τα επίπεδα. Εξίσου βέβαιο, άλλωστε, θεωρούν οι περισσότεροι ότι εκ παραλλήλου με τον ανασχηματισμό δρομολογούνται και αλλαγές στα ηγετικά κλιμάκια της Ρηγίλλης, αφού θεωρείται περίπου δεδομένη η υπουργοποίηση του νυν γραμματέα Λευτ. Ζαγορίτη.
    Χθες, ο κυβερνητικός εκπρόσωπος επιβεβαίωσε την απόφαση της κυβέρνησης να μην παραστεί στην ψηφοφορία επί της νέας προτάσεως που αναμένεται να καταθέσει το ΠΑΣΟΚ για σύσταση Εξεταστικής Επιτροπής για την υπόθεση της Μονής Βατοπεδίου, ενώ σε ερώτηση αν υπάρχει θέμα με τα δύο κυβερνητικά στελέχη, ο κ. Αντώναρος σχολίασε ότι όλα τα στοιχεία του πορίσματος για το Βατοπέδι μελετώνται και θα αξιολογηθούν.

πηγή: kathimerini.gr

Δεν ελπίζω τίποτα, Δεν φοβάμαι τίποτα, Είμαι ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ

Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Προεπιλογή

Ότι και να κάνει ο πρωθυπουργός, δύσκολα να ξαναγυρίσει πίσω το ποτάμι. Για να μεταστραφεί η κοινή γνώμη θέλει έργα και όχι κινήσεις εντυπωσιασμού. Και ιδίως μετά την δημόσια ομολογία του, ότι δεν επαρκεί για την δουλειά που του ανατέθηκε να κάνει. Πραγματικά δεν μπορώ να βρώ κάποιον άξιο για να πάρει υπουργείο. Δεν υπάρχει ένα όνομα που να εμπιστευτείς, να παράξει έργο. Και να αλλάξει τα υπουργεία δεν καταλαβαίνω σε τι αποσκοπεί. Δηλαδή κάποιος που είναι λίγος για ένα υπουργείο στο άλλο θα έχει καλή απόδοση ; Αυτό το σκεπτικό δεν το αντιλαμβάνομαι. Το καλύτερο που θα μπορούσε να κάνει θα ήταν να τοποθετήσει στα υπουργεία ανθρώπους άφθαρτους από την πολιτική. Μη πολιτικά πρόσωπα. Εκτός βουλής.

Προεπιλογή

Προσωπική μου εκτίμηση είναι πως αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει κάποιος πραγματικά άξιος να κυβερνήσει τον τόπο.Και εννοώ κάποιος από αυτούς που εμπλέκονται ήδη στην πολιτική ζωή.
    Συμφωνώ με τον Αδαμάντιο σε αυτό..η πηγή άντλησης νέων πολιτικών θα πρέπει να είναι απ αυτούς που βρίσκονται εκτός κοινοβουλίου.
    Και όταν κάποιος δείχνει σημάδια διαφθοράς να γίνεται άμεση αντικατάσταση του χωρίς κωλυσιεργίες.Σε θέσεις με τόσο βαριές ευθύνες δεν πρέπει να υπάρχει δευτερη ευκαιρία

Προεπιλογή

Τοσα χρονια δεν εχω καταλαβει σε τι πραγματικα βοηθαει ο ανασχηματισμος!!
    Δηλαδη περνουμε τον κλεφτη και τον αχρηστο απο ενα υπουργειο και τον τοποθετουμε σε αλλο....Χαντακωνουμε και κανα δυο οπου δεν γουσταρει ο κοσμος και ουτε γατα ουτε ζημια...
    Προσωπκα δεν εχω δει εργο οπο τον Καραμανλη παρα μονο σκανδαλα..
    Καθε χρονο και ενα αλλο...Αντι να συζητανε στην βουλη ποιοσ εκλεψε ποιο πολλα δεν πανε σε κανα φαραγγι ολοι μαζι και να μας δειξουν τον χορο του Ζαλογγου???????????????
    ''CARPE DIEM''
    ΑΔΡΑΞΕ ΤΗΝ ΜΕΡΑ ΣΗΜΕΡΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ ΑΥΡΙΟ

Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΙΣ ΣΟΛΕΣ ΤΩΝ ΑΛΗΤΙΚΩΝ ΠΑΠΟΥΤΣΙΩΝ ΜΟΥ.

Προεπιλογή

Θα συμφωνήσω με το alexi ο ανασχηματισμός ειναι για τα μάτια του κόσμου. Μπορεί να αλλάζουν τα πρόσωπα αλλα αμα δεν αλλάξουν οι ιδέες δεν σωζόμαστε με τίποτα. Η πλάκα θα είναι να ξαναμπεί σε κανένα υπουργείο ο Ρουσόπουλος !!!

Blogthean

Προεπιλογή

Πάντως η ειδησεογραφία είναι αντιφατική επάνω στο θέμα. Παραδείγματος χάρη:

«Προνόμιο του πρωθυπουργού»
    Καμία συνέχεια στα περί ανασχηματισμού από την κυβέρνηση με φόντο νέα δημοσκόπηση

ΠΕ

Ο ανασχηματισμός είναι προνόμιο του πρωθυπουργού επανέλαβε για μια ακόμα φορά ο κυβερνητικός εκπρόσωπος, μην θέλοντας να δώσει συνέχεια στο μπαράζ δηλώσεων υπουργών για αλλαγή ή μη χαρτοφυλακίου.Ο κ. Αντώναρος δεν σχολίασε ούτε τη δημοσκόπηση που δίνει προβάδισμα 6,5% στο ΠΑΣΟΚ έναντι της ΝΔ. «Δεν σχολιάζω δημοσκοπήσεις» δήλωσε χαρακτηριστικά. Συγκεκριμένα στη δημοσκόπηση που πραγματοποιήθηκε για λογαριασμό της Αυγής το ΠΑΣΟΚ συγκεντρώνει 37,5% έναντι 31% που συγκεντρώνει η Νέα Δημοκρατία.

Ακολουθούν ο ΣΥΡΙΖΑ με 12%, το ΚΚΕ με 8,5%, ο ΛΑΟΣ με 5% και οι Οικολόγοι-Πράσινοι με 4,5%.
    Η έρευνα πραγματοποιήθηκε από τη VPRC το διάστημα 11-16 Δεκεμβρίου με τηλεφωνικές συνεντεύξεις σε δείγμα 1.006 ατόμων άνω των 18 ετών.

Νέες δηλώσεις
    Πάντως, οι δηλώσεις μελών της κυβέρνησης σχετικά με το ενδεχόμενο ανασχηματισμού συνεχίζονται. Ο υφυπουργός Ανάπτυξης Γιώργος Βλάχος δήλωσε στο ραδιόφωνο του Alpha 989: «Η δουλειά στο υπουργείο εδώ είναι πολλή ακόμα.
    » Ο πρωθυπουργός όμως θα πάρει τις τελικές του αποφάσεις αν θα κάνει ανασχηματισμό, ποιας μορφής και για ποια πρόσωπα. Εγώ δηλώνω προκαταβολικά στρατιώτης να υπηρετήσω αξίες, ιδέες και αρχές μιας παράταξης που υπηρετώ από μικρό παιδί και είμαι πανέτοιμος στην πρώτη γραμμή για ότι μου ζητηθεί αρκεί να υπηρετεί τα πρόγραμμα της ΝΔ και αυτά που έχουμε πει στον κόσμο γιατί στο τέλος από αυτά θα κριθούμε.»
    O βουλευτής του ΛΑΟΣ Κ.Βελόπουλος χαρακτήρισε προσχηματικό τον ανασχηματισμό: «Δεν είναι θέμα αλλαγής προσώπων, αλλά αλλαγής της πολιτικής με επίκεντρο τον άνθρωπο-πολίτη και όχι τα πρόσωπα των υπουργών» σημείωσε.

in.gr

Απο την άλλη όμως ακούγονται άλλα:

Σε τροχιά ανασχηματισμού;

ΑΝΤ1 08:45, ανανέωση: πρίν 1 ώρα & 45'

Φουντώνουν τα σενάρια περί ανασχηματισμού στην κυβέρνηση, μετά τις ταραχές που έχουν ξεσπάσει και την ανησυχία που δείχνει ο επιχειρηματικός κόσμος για την κατάσταση στη χώρα.Οι πιθανές ημερομηνίες για τις αλλαγές στο κυβερνητικό σχήμα είναι δύο, ενώ τα σενάρια για τα πρόσωπα πολλά. Κυβερνητικά στελέχη υποστηρίζουν πως ο ανασχηματισμός πρέπει να γίνει αμέσως μετά την ψήφιση του προϋπολογισμού, ενώ άλλα θεωρούν καλύτερη περίοδο την εβδομάδα του Ιανουαρίου. Εν τω μεταξύ, μετά την Ντόρα Μπακογιάννη, ένας ακόμη υπουργός, ο ¶ρης Σπηλιωτόπουλος, τόνισε ότι δεν επιθυμεί να μετακομίσει σε άλλο υπουργείο. Δεν αφήνω ποτέ κάτι όταν είναι σε κρίση, δήλωσε χαρακτηριστικά ο υπουργός Τουριστικής Ανάπτυξης, σε συνομιλία που είχε με δημοσιογράφους μετά το πέρας της συνεδρίασης της κυβερνητικής επιτροπής.
    Σημειώνεται ωστόσο ότι, εμμέσως αλλά ανοιχτά ο πρόεδρος του ΣΕΒ ζήτησε εκλογές, καθώς -όπως είπε- ο τόπος χρειάζεται ισχυρή διακυβέρνηση που να μπορεί να εφαρμόσει αλλαγές. Ο ίδιος πρόσθεσε ότι κανείς δεν μπορεί να αυτοεξαιρεθεί από τη συλλογική ευθύνη για το ανεξέλεγκτο ξέσπασμα οργής που βιώσαμε.

pathfinder
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lydiavasia : 18-12-08 στις 17:10

Blogthean Το avatar του χρήστη pkostas
    Περιοχή
    στον πλανήτη Γη

Προεπιλογή

¶λλαξε ο Μανωλιός κι έβαλε την κάπα αλλιώς.... (λαϊκή παροιμία)

Δυστυχώς για τον κ. Καραμανλή, το rotation προϋποθέτει πάνω απ΄ όλα ηγετικές ικανότητες, και σίγουρα βάθος πάγκου. Και στην περίπτωση της ΝΔ, ούτε ηγετικές ικανότητες υπάρχουν, ούτε βάθος στον πάγκο διαφαίνεται.

Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Προεπιλογή

Τελικά οι εθνοπατέρες μας είναι πολύ προβλέψιμοι. Πάντα λειτουργούν με τον ίδιο τρόπο. Είναι έρμαια των δημοσκοπήσεων και της κοινής γνώμης. Και αν γινόταν αυτό υπέρ των πολιτών θα ήταν θαυμάσιο. Γίνεται όμως, αποκλειστικά και μόνο για την καρέκλα τους. Όποτε ο πρωθυπουργός σκέφτεται να κάνει κάτι, ρίχνει τα παπαγαλάκια του πρώτα, να μετρήσουν τις αντιδράσεις. Και μετά προχωράει στην υλοποίηση της δράσης του.
    Μία στείρα πολιτική που αφορά μόνο το κομματικό συμφέρον. Και ότι πρέπει να γίνει και χρειάζεται γενναίες αποφάσεις, δεν γίνεται για το πολιτικό κόστος.

Blogthean Το avatar του χρήστη Illusione
    Περιοχή
    Αττική

Προεπιλογή

εντάξει ησύχασα τώρα...όλες αυτές τις μέρες είχα μια ανησυχία...

"Θα ερχόταν μια μέρα,
    που οι πηγές της γης θα στέρευαν, η θάλασσα θα μαύριζε, τα ρυάκια θα δηλητηριάζονταν και τα ελάφια θα έπεφταν νεκρά.
    Όμως, λίγο πριν να είναι πολύ αργά, οι Ινδιάνοι θα ξανάβρισκαν το χαμένο πνεύμα τους,
    θα δίδασκαν στους λευκούς το σεβασμό προς τη Γη και θα ενώνονταν μαζί τους για να γίνουν οι Πολεμιστές του Ουράνιου Τόξου".

Μύθος της φυλής των Ινδιάνων Cree

Blogthean Το avatar του χρήστη delfy
    Περιοχή
    σε μια καρδουλα...

Προεπιλογή

ε ναι νομιζω πως εχει ερθει η ωρα για ανασχηματισμο...
    να περασουν και οι υπολοιποι να "ξεκοκκαλισουν" οτι εχει μεινει..
    δικαιη μοιρασια, μην τρωνε οι μισοι μονο

ζησε το σημερα... γιατι ειναι το αυριο που περιμενες χθες...

May The Magic Be With You....

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Κατάλαβες τώρα;
    By amazone in forum Η ενημέρωση της ημέρας
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-10-10, 13:04
  2. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-05-10, 20:11
  3. Απόσυρση τώρα
    By jose2205 in forum Ειδήσεις
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-09-09, 8:39
  4. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-06-09, 8:33
  5. Ανασχηματισμός εντός της ημέρας
    By sylunderblashyrkh in forum Ειδήσεις
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-01-09, 22:04

Members who have read this thread: 0

There are no members to list at the moment.

Δικαιώματα - Επιλογές