Μηνύματα   Θέματα   Μέλη   Online
Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 16

Θέμα: Με τσιρότο ο νέος τρόπος αντιμετώπισης της ημικρανίας

Blogthean Το avatar του χρήστη ravos08
    Περιοχή
    Ηρακλειο Κρητη

Προεπιλογή Με τσιρότο ο νέος τρόπος αντιμετώπισης της ημικρανίας

Αθήνα
    Το μέλλον της θεραπείας για τις ημικρανίες πιθανόν να βρίσκεται σε ένα ηλεκτρομαγνητικό τσιρότο (έμπλαστρο), προγραμματισμένο να απελευθερώνει πολύ μικρές δόσεις φαρμάκου για χρονικό διάστημα περίπου πέντε ωρών.Αυτός ο νέος τρόπος χορήγησης παρουσιάσθηκε για πρώτη φορά στην Ευρώπη στο Συνέδριο για τον Πονοκέφαλο που οργανώνεται στη Στρέζα της Βόρειας Ιταλίας από το Νευρολογικό Ινστιτούτο Μπέστα του Μιλάνου.
    Σύμφωνα με την εφημερίδα Τα Νέα, η θεραπεία βασίζεται στη σουματριπτάνη, που στη δεκαετία του 1990 έφερε την επανάσταση στη θεραπεία της ημικρανίας, καθώς καταφέρνει να δράσει με ακρίβεια κατ' ευθείαν στους υποδοχείς του νευροδιαβιβαστή σεροτονίνη, η αλλοίωση των οποίων βρίσκεται στη βάση της διαταραχής.
    Σύμφωνα με τον καθηγητή Αλαν Ράπαπορτ του Πανεπιστημίου του Λος Αντζελες (UCLΑ), αυτό το συγκεκριμένο ηλεκτρομαγνητικό τσιρότο (ιονοφορητικής διαδερμικής μεταβίβασης, σύμφωνα με τον τεχνικό όρο), το οποίο παράγεται στις ΗΠΑ, εκμεταλλευόμενο ρεύματα ιόντων στο υλικό από το οποίο αποτελείται, απελευθερώνει το φάρμακο σε προγραμματισμένες και διαρκείς ποσότητες, κάνοντάς το να απορροφάται από το δέρμα χάρη στα ηλεκτρικά φορτία που αναπτύσσονται από τη μεμβράνη του.
    Με τον τρόπο αυτό επιτυγχάνεται το μέγιστο αποτέλεσμα με την ελάχιστη προσπάθεια. Επειδή εξάλλου διεισδύει στον οργανισμό με τόσο πολύ μικρή ταχύτητα, το φάρμακο παραμένει στο κυκλοφορικό σύστημα για πάνω από 5 ώρες, παρατείνοντας τη δράση του σε σχέση με τη χορήγησή του σε άλλη μορφή, χωρίς παράλληλα να χάνει καθόλου στην ταχύτητα με την οποία δρα.
    Newsroom ΔΟΛ

Προεπιλογή Απάντηση: Με τσιρότο ο νέος τρόπος αντιμετώπισης της ημικρανίας

Παιδιά αν κάνει δουλειά θα είναι σωτηρία! Μεγάλος μπελάς η ημικρανία, όσοι πάσχουν με καταλαβαίνουν.

Blogthean Το avatar του χρήστη zastava
    Περιοχή
    ATHENS Space Station

Συμφωνώ με όλα αυτά που αναφέρουν οι προλαλήσαντες, να προσθέσω όμως αυτό που πληροφορήθηκα στις ειδήσεις της τηλεόρασης, ότι θα είναι πολύ ακριβό...

ΜΑΧΟΜΑΙ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΥΜΠΟΛΕΜΙΣΤΗ ΚΑΙ ΣΥΝΟΔΟΙΠΟΡΟ ΜΟΥ ΠΟΤΕ ΓΙΑ ΄ΜΕΝΑ

Η ζωή είναι σαν ένα κουτί με σοκολατάκια – Ποτέ δεν ξέρεις τι γεύση θα σου τύχει.
    "Forrest Gump" (1994)

Blogthean Το avatar του χρήστη ravos08
    Περιοχή
    Ηρακλειο Κρητη

εγω παντως υποφερω απο πονοκεφαλους και λογω δουλειας
    μακαρι να βγει γρηγορα στην ευρεία κατανάλωσή

Το μέλλον της θεραπείας για τις ημικρανίες ΠΙΘΑΝΟΝ να κανει δουλεια αρα κρατατε μικρο καλαθι.

Blogthean Το avatar του χρήστη angelina_jolie
    Περιοχή
    Μαρούσι

Μην ακούω ημικρανίες δεν τις μπορώ δεν τις αντέχω!!!
    Μακάρι να έχει αποτελέσματα πάντως!!!
    κανόνες λειτουργίας

Θα ήθελα να καταθέσω και την δική μου εμπειρία με τους πονοκεφάλους,κάποια χρόνια πριν,μήπως και βοηθήσω κάποιο φίλο-η.Πονοκέφαλοι καθημερινοί επί 4 περίπου χρόνια,που ξεκίναγαν περίπου 10-11 το πρωί και κατά τις 8-9 το βράδυ χαλάρωναν.Ξεκίνησα με Depon πήγα στις ασπιρίνες και κατέληξα να παίρνω 5-6 Ponstan χάπια την ημέρα,ωσότου απέκτησα ένα διπλό έλκος όλο δικό μου
    'Εκανα του κόσμου τις εξετάσεις χωρίς αποτέλεσμα.
    Το μόνο που με βοήθησε ουσιαστικά και με αποτέλεσμα ήταν η ομοιοπαθητική.Φτάνει βέβαια να πέσεις σε καλό γιατρό που θα σου βρεί την κατάλληλη θεραπεία

My Blog

Όλα καλά με την ομοιπαθητική αλλά το ότι θα πρέπει κατά πάσα πιθανότητα να κόψω τον καφέ και το τσιγάρο για να γλιτώσω από τους πονοκεφάλους με σκοτώνει! Εγώ πάντως δοκίμασα μετά από προτροπή φίλων να κάνω φυσικοθεραπείες αλλά νομίζω ότι μετά το πέρας των θεραπειών ήμουν λίγο χειρότερα από πρίν

Όλα καλά με την ομοιπαθητική αλλά το ότι θα πρέπει κατά πάσα πιθανότητα να κόψω τον καφέ και το τσιγάρο για να γλιτώσω από τους πονοκεφάλους με σκοτώνει

'Οχι δεν ισχύει αυτό η μάλλον ισχύει κατά το ήμισυ.Το τσιγάρο δημιουργεί πονοκέφαλο και ζαλάδα και πολλά άλλα χειρότερα αλλά δεν είναι προυπόθεση για την αγωγή.Ο καφές πράγματι απαγορεύετε στη διάρκεια όμως της θεραπείας.Πάνω κάτω κανένα μήνα δηλαδή.Υπάρχουν όμως στο εμπόριο υποκατάστατα.

My Blog

Blogthean

Μέχρι και την εποχή που ζούσα στην Αθήνα είχα φοβερό πρόβλημα με τις ημικρανίες, στην κυριολεξία, επηρέαζε την δουλειά μου, την καθημερινότητα μου και την ποιότητα της ζωής μου . Ο μοναδικός τρόπος που θα μπορούσα να το περιγράψω χωρίς την παραμικρή υπερβολή, είναι σαν να σου έχει κόψει κάποιος με πυρωμένο σπαθί το μισό σου πρόσωπο. Πονούσα τόσο που ένιωθα τον πόνο μέχρι και μέσα στον βολβό του ματιού μου, μούδιαζα, ζαλιζόμουν, δεν άντεχα καθόλου το φως και σε πολλές περιπτώσεις έκανα εμετό απο τον πόνο και όλα αυτά για δύο και τρεις ημέρες. Είχα περάσει απο όλους τους γιατρούς, τίποτα δεν με βοηθούσε. Και ω του θαύματος, μόλις μετακόμισα στην Θεσσαλονίκη, σε περιοχή αρκετά μακριά απο το κέντρο, το καυσαέριο, τις παραπάνω ακτινοβολίες, βελτίωσα την διατροφή μου και την φόρμα μου με καλύτερης ποιότητας φαγητά, ξεκίνησα εκδρομές και περιπάτους στην φύση και άλλαξα και την επαγγελματική και προσωπική μου ζωή με πολύ λιγότερο άγχος, η βελτίωση ήταν πραγματικά εντυπωσιακή παρά το γεγονος οτι είμαι τόσες ώρες μπροστά σε ένα pc. Τώρα στην χειρότερη των περιπτώσεων έχω δύο με τρείς κρίσεις ημικρανίας τον χρόνο που όμως είναι πολύ πιο ήπιες και μπορώ να τις καταπολεμήσω με ένα παυσίπονο για τον πονοκέφαλο και να ξεκουραστώ λίγο κάνοντας και έναν καλό ύπνο, οπότε περιορίζονται σε μία με μιάμιση μέρα διάρκεια. Τελικά ο τρόπος που ζούμε παίζει όχι απλά σημαντικό, αλλά τεράστιο ρόλο σε κάποια πράγματα αν και πιθανότατα παίζει ρόλο και η κληρονομικότητα ή οι ορμόνες για τις γυναίκες, γιατί το ίδιο πρόβλημα έχει και η αδερφή μου αλλα και η μαμά μου.

Αν όντως βρεθεί θεραπεία, θα είναι θαυμάσιο γιατι η ημικρανια δεν είναι απλά ''πονοκέφαλος'', είναι δύσκολη περίπτωση και καθόλου ευχάριστη.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lydiavasia : 28-05-09 στις 10:37

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Φόλες: Οδηγίες αντιμετώπισης
    By alia in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-05-10, 20:24
  2. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-04-10, 10:58
  3. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-10-09, 12:26
  4. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-09-09, 14:26
  5. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-06-09, 12:25

Members who have read this thread: 0

There are no members to list at the moment.

Δικαιώματα - Επιλογές