Μηνύματα   Θέματα   Μέλη   Online
Σελίδα 3 από 8 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 76

Θέμα: Οι κάλπες έκλεισαν και τα exit polls έδωσαν το κλίμα

Blogthean Το avatar του χρήστη zastava
    Περιοχή
    ATHENS Space Station

Προεπιλογή Απάντηση: Οι κάλπες έκλεισαν και τα exit polls έδωσαν το κλίμα

Φίλε mel δεν είναι θεωρητική η βάση, οικουμενική είναι σίγουρα, όμως περιέχει την αρχή εκείνου του πράγματος που ξεχωρίζει(θέλω να πιστεύω δηλαδή) τον άνθρωπο από τη ζούγκλα.........Και επειδή δεν θέλω να ζω σε ζούγκλα....πρέπει εγώ και όλοι μας να μάθουμε να ζούμε σε κοινωνία ανθρώπων.....γιαυτό λέω ότι πρέπει να ξεκινήσουμε από τα βασικά....Εγώ έβαλα το Α ας βάλει κάποιος άλλος το Β....αλλά από κάπου πρέπει να αρχίσει........Η καλημέρα είναι του Θεού (μην νομίζεις ότι είμαι θρησκόληπτος) και όχι των ανθρώπων και αν δεν θες να την μοιράζεσαι με τους άλλους είσαι ατομιστής και εγωίσταρος(λέω τώρα εγώ)......Και επειδή αν αρχίσεις να λες καλημέρα σ΄όλους μπορούν να σε περάσουν για γραφικό....μην πτοηθείς συνέχισε ....κάποιοι θα προσπεράσουν το βέβαιο όμως είναι ότι κάποιοι θα μείνουν....βρες τους και προσπαθήστε να γίνεται διπλάσιοι......και ούτω καθεξής....
    Το Β μπορεί να περιέχει εκείνο το αγαπημένο μου μοτό: ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΝΟΥΝ........¶ντε πάμε για το Γ τώρα.

Υ.Γ. Δεν εξαιρείται ο γράφων από όλα τα ανωτέρω και ο ίδιος θα πρέπει να βελτιώσει εαυτόν....Νομίζω ότι γίνομαι κατανοητός

ΜΑΧΟΜΑΙ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΥΜΠΟΛΕΜΙΣΤΗ ΚΑΙ ΣΥΝΟΔΟΙΠΟΡΟ ΜΟΥ ΠΟΤΕ ΓΙΑ ΄ΜΕΝΑ

Η ζωή είναι σαν ένα κουτί με σοκολατάκια – Ποτέ δεν ξέρεις τι γεύση θα σου τύχει.
    "Forrest Gump" (1994)

Blogthean Το avatar του χρήστη san_mat
    Περιοχή
    απο την χώρα του πουθενά του τίποτα και του πάντα...

δεν νομιζω οτι θα αλλαζαν κατα πολυ τα ποσοστα
    εαν δεν υπηρχε αποχη..πανω κατω τα ιδια θα ηταν..
    το ζητημα και το ζητουμενο ειναι οτι..
    ισως .λεω..ισως..
    τους βγαλει απο αυτον τον Νιρβανα που τελειωμο δεν εχει.....και να μαθουν επιτελους οτι δεν εχουν να κανουν με ηλιθιους πολιτες και ψηφοφορους..
    οτι εχουν πλεον πολιτικη συνειδητοποιηση...και βαρεθηκαν ν ακουν τις στημενες μπουρδες τους..
    πρεπει ν αλλαξουν λογο θεση και σταση απεναντι στου πολιτες..
    να δωσουν στο καθε πολιτη την διασταση και την αξια που του αρμοζει..
    πρεπει να χτισουν αυτην την σχεση απο την αρχη..
    πραγμα πολυ δυσκολο...ομολογω

Blogthean Το avatar του χρήστη zastava
    Περιοχή
    ATHENS Space Station

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο san_mat Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν νομιζω οτι θα αλλαζαν κατα πολυ τα ποσοστα
    εαν δεν υπηρχε αποχη..πανω κατω τα ιδια θα ηταν..
    το ζητημα και το ζητουμενο ειναι οτι..
    ισως .λεω..ισως..
    τους βγαλει απο αυτον τον Νιρβανα που τελειωμο δεν εχει.....και να μαθουν επιτελους οτι δεν εχουν να κανουν με ηλιθιους πολιτες και ψηφοφορους..
    οτι εχουν πλεον πολιτικη συνειδητοποιηση...και βαρεθηκαν ν ακουν τις στημενες μπουρδες τους..
    πρεπει ν αλλαξουν λογο θεση και σταση απεναντι στου πολιτες..
    να δωσουν στο καθε πολιτη την διασταση και την αξια που του αρμοζει..
    πρεπει να χτισουν αυτην την σχεση απο την αρχη..
    πραγμα πολυ δυσκολο...ομολογω
    Ένα άλλο ρητό λέει μην κωλοτρίβεσαι εκεί που δεν σε θέλουν.... Σωστά όλα αλλά δεν μου λες τι κάνουν οι πολίτες γιαυτό;;;;;;;;; Περιμένεις από τους άλλους να σε κάνουν ισότιμο συνδαιτημόνα;;;;;
    Γιατί παραμένεις απαθής και άπραγος;;;;;;;;;;;; Και γιατί μένεις μόνος........;;;;;;;;;;; ΒΡΕΣ ΑΚΟΜΗ ΕΝΑΝ ΣΑΝ ΚΑΙ ΣΕΝΑ
    ΕΙΝΑΙ Η ΒΑΣΗ ΜΙΑΣ ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΣΥΖΗΤΗΣΕΩΣ

ΜΑΧΟΜΑΙ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΥΜΠΟΛΕΜΙΣΤΗ ΚΑΙ ΣΥΝΟΔΟΙΠΟΡΟ ΜΟΥ ΠΟΤΕ ΓΙΑ ΄ΜΕΝΑ

Η ζωή είναι σαν ένα κουτί με σοκολατάκια – Ποτέ δεν ξέρεις τι γεύση θα σου τύχει.
    "Forrest Gump" (1994)

Blogthean Το avatar του χρήστη Larisseos
    Περιοχή
    Ελα τώρα!Θες όλα να τα μαθαίνες!

Ρε δεν πάνε στο διάολο οι πολιτικοί.Μας έπρηξαν,πάντως μεγάλο μέρος του ελληνικού λαού δεν ψήφισε και καλά έκανε.Πήραν το μήνυμα τουλάχιστον.
    Μόνο όταν έζησες κάτω θα ξέρεις πόσο επικίνδυνο είναι να σκαρφαλώνεις πάνω. Μόνο όταν βγήκες από τα σκοτάδι θα καταλάβεις πόσο φωτεινή είναι η λάμψη του ήλιου. Μόνο γνωρίζοντας τη μοναχικότητα θα καταλάβεις πόσο μάταιη είναι η πολυλογία Χουν Τζι Τσεν

Αυτοί που δεν μπορούν να μείνουν μόνοι τους, κάνουν συνήθως τη χειρότερη παρέα Γκουίνοου Α.

Βρέθηκα μόνος στη μέση της ερήμου και για αυτό δε διαπίστωσα χειρότερη μοναξιά από την παρουσία ενός κακού συντρόφου Καρακανί Αλ-Χασάν

Blogthean Το avatar του χρήστη ~rêveur~
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Larisseos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε δεν πάνε στο διάολο οι πολιτικοί.Μας έπρηξαν,πάντως μεγάλο μέρος του ελληνικού λαού δεν ψήφισε και καλά έκανε.Πήραν το μήνυμα τουλάχιστον.
    Η αποχη τον δικομματισμο ενισχυει...αν σ'ευχαριστει αυτο παω πασο....
    «Οι προλετάριοι με την επανάσταση δεν έχουν τίποτα άλλο να χάσουν από τις αλυσίδες τους. Έχουν όμως να κερδίσουν έναν κόσμο ολόκληρο. Προλετάριοι όλου του κόσμου ενωθείτε!» Καρλ Μαρξ

Blogthean Το avatar του χρήστη ianni
    Περιοχή
    Ροδος

Μ'αυτήν ακριβώς την στάση επιθυμούν και αποζητούν αυτοί που ανήκουν στο σλυστημα, οι πολιτικοί και τα ΜΜΕ. Κόσμο απαθή και αδιάφορο που σπαταλάει το ιερότερο και σπουδαιότερο εκ των δημκρατικών δικαιωμάτων του προς όφελος μια μηδενιστικής και ηττοπαθής νοοτροπίας. Τόνοι αίματος χύθηκαν για ν'αποκτήσετε δικαιώματα και ελυθερίες και το δικαίωμα του εκλέγειν και εκλέγεσθαι και σεις με περισσή αλλαζονεία και περιφρισύνη το πετάτε στα σκουπίδια. Δεν καταλάβαινεται ότι ακόμα και αν πάει η αποχή στο 90% και ψηφίζει μόνο το σόι τους τους, αυτοί και πάλι θα στήσουν κυβέρνηση και θα σας κυβερνούν με τον ίδιο τρόπο; Όπως σας αξίζει δηλαδή; Σαν σε άβουλα πρόβατα που αδιαφορούν για την μοίρα τους; Εγώ ψήφισα σήμερα μ'επίγνωση του καθηκόντος μου και του χρέους μου προς όλους αυτούς που θυσιάστηκαν για ν'αποχτήσω εγώ μόρφωση και εργασιακά δικαιώματα και για να ψηφίζω αυτούς που θέλω να μ'αντιπροσωπεύσουν (και μακριά από μένα η ξερή Αριστερά). Πρέπει να καταλάβεται ότι η αλλαγή δεν επέρχεται με την απάθεια και την απόδραση στην παραλία. Επιτυγχάνεται με συμμετοχή και δράση και αποφασιστικότητα και όχι με το να καθόμαστε στον "καναπέ" άπραγοι. Ακούγεται κλισέ αλλά η ιστορία το επαληθεύει και καλά θα κάνουν αρκετοί να την διαβάσουν για να καταλάβουν την βαρύτητα της ψήφου τους.
    Ρε παιδια 1000 συγνωμη αλλα ελεος πια μ αυτην την καραμελα,αν εχετε εσεις φαει αυτο το παραμυθι που σας εχουν περασει και φτιαχνεστε οτι με την ψηφο σας τιματε τους θεσμους,την δημοκρατια,και οσους αγωνιστηκανε γι αυτην ε καλα κανετε και ειναι δικαιωμα σας.Αφου εσυ σημερα ειχες επιγνωση του καθηκοντος σου και τιμησες ολα τα παραπανω για πες μας αν θελεις λοιπον ποιον απ ολους εκει μεσα επελεξες για για την αντιπροσωπευση σου και την εκπληρωση των ονειρων σου για να δουμε τελικα ποιος απο τους 2 μας σεβεται τους θεσμους και τον εαυτο του.Αν μπορεις να μου αιτιολογησεις την επιλογη σου και πως ενα οποιοδηποτε απο τα κομματα της βουλης μπορει να παει τα πραγματα μπροστα.Θα χαρω πολυ να το κουβεντιασουμε.

Συγνωμη κιολας φιλε μου για το υφος μου,δεν εχω κατι μαζι σου απλα εχω βαρεθει ολες αυτες τις μερες να δεχομαι υποτιμητικα σχολια γι αυτην μου την σταση,αν πραγματι εχετε σεβασμο για την δημοκρατια και τους θεσμους ε τοτε πρεπει να υπαρχει σεβασμος και για την αλλη αποψη η οποια ειναι η μη συμμετοχη.Εσεις ολοι ειστε οι εντιμοι πολιτες,οι δημοκρατικοι,που τιμουν τους αγωνες και ολοι εμεις οπως λες τα προβατα,τα αβουλα πλασματα και ολα αυτα τα ωραια πραγματα.Αυτο δεν το δεχομαι με τιποτα.
    Μπορω κ εγω να αντιταξω σ αυτην σας την νοοτροπια το επιχειρημα οτι εσεις εχετε υποστει προβατοποιηση της σκεψης διοτι σας εχουν πεισει οτι ειναι προτιμοτερο να ψηφισεις οτιδηποτε παρα να μην ψηφισεις τιποτα,ετσι για να βγαινουν καθε λιγο και λιγακι με κατι τεραστια ποσοστα και να μπορουν καθε φορα που κανουν τις βρωμιες τους να επικαλουνται τον ελληνικο λαο που τους εστειλε εκει με κατι τεραστια ποσοστα.

Η μη συμμετοχη στην βουλη των ΛΗΣΤΑΡΧΩΝ των ΑΝΘΕΛΛΗΝΩΝ και ολων των αχρηστων περα απο δικαιωμα μου ειναι τιμη και σεβασμος και ως προς τον εαυτο μου και ειδικα σε ολους αυτους που οπως κ εσυ λες εδωσαν την ζωη τους για να εχουμε αυτο το δικαιωμα.
    Αν ειναι καπου ψηλα και μας βλεπουν πως καταντησαμε αυτην την χωρα να εισαι σιγουρος οτι θα νιωθουν οτι ολα εγιναν για το τιποτα.
    ">

Προεπιλογή Οι κάλπες έκλεισαν και τα exit polls έδωσαν το κλίμα

Αντι να ζητητάνε τα πραγματικά προβλήματα του Λαού, κοιτάνε από που έχασαν τους ψήφους και πως θα τους κερδίσουν.. Λύσαξαν τα ΜΜΕ, τους βαρέθηκα..
    Συμφωνώ με τα λεγόμενα σου ianni, είναι μερικές φορές που θέλω να πατήσω δυό φορές το "thanks button" και δεν μπορώ, αφού δεν μπορώ λοιπόν, την μιά την αναγράφω..

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Melchisedek Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...Το κατηγορώ δεν πρόκειται φυσικά να τ'απευθύνω στους πιλιτικούς αλλά στους πολίτες....
    εχω μπροστα μου δυο μεγαλα κομματα απο τα οποια το ενα θα βγει πρωτο. γνωριζω εκ πειρας πως ο ενας ειναι πιο χαλια απο τον αλλον και οποιος και να βγει θα κοιταξει ποσες κλεψιες μπορει να ξεκινησει να κανει.
    κι επιτασσεται να ψηφισω εναν απο τους δυο?
    αν τον ψηφισω, θα πει "ο larry με ψηφισε γιατι θεωρει σωστη τη πολιτικη μου". ε οχι δε θα ψηφισω τον λιγοτερο χειροτερο γιατι και παλι θα με χρησιμοποιησει.
    το οτι μας χρησιμοποιησαν παλι, μαλλον δεν εγινε κατανοητο. γιατι το λεω? γιατι οι πολιτικοι ολων των κομματων, χρησιμοποιησαν τις εκλογες αυτες σαν βουλευτικες.
    κι εχω και τον αλλον τον γιωργακη (τον ακουγα και δε μπορουσα να πιστεψω αυτα που ελεγε) πως οι ελληνες τον επελεξαν και πως πρεπει να γινουν εκλογες γιατι ο κοσμος ψηφισε πασοκ με διαφορα απο την νδ.
    ποιος κοσμος τον διαλεξε? το 35% απο το 50% των ελληνων (οι 50% δε πατησαν σε εκλογικο κεντρο να ψηφισουν). αντε ενα 18-20% πανελλαδικα δλδ.
    λογικα θα επρεπε να παω να δωσω ψηφο στο πασοκ ή σε οποιοδηποτε αλλο κομμα, για να δηλωσω πως ειμαι δυσαρεστημενος απο την κατασταση που επικρατει σημερα απο τον κακο τροπο λειτουργειας της νδ. αν το ειχα κανει, θα κοκορευοταν ο γιωργος πως τον επελεξα σαν τον σωστο ανθρωπο για να διοικησει την ελλαδα, να λυσει τα προβληματα και φερει τα πραγματα στην ελλαδα εκει που πρεπει. ε sorry, αλλα δεν... πώς να το κανω μετα απο αυτα που πεταει?

ξεκαθαριζω πως μιλησα σαν πολιτικοποιημενο ατομο κι οχι κομματικοποιημενο.
    επειδη ειναι λεπτο το θεμα και χρειαζεται να κανω αναλυσεις επι αναλυσεων και να διαλεγω τις λεξεις μια μια για να μην θιξω, επελεξα να μιλησω με οσα πιο λιγα λογια μπορω για να μη σας πηζω στο διαβασμα. οποτε μπορει καποια ατομα να ενοχληθουν οπως μιλησα για τον γιωργο του πασοκ.
    ζητω συγνωμη προκαταβολικα, ο σκοπος μου δεν ειναι να θιξω κανεναν απ' οσους ανηκουν στο πασοκ. ο γιωργος ηταν απλα ενα καλο παραδειγμα μεσα απο τις χθεσινες δηλωσεις του.
    οχι πως ο καραμανλης δε θα ελεγε τα ιδια στη θεση του.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη larry2004gr : 08-06-09 στις 14:16

Blogthean Το avatar του χρήστη ianni
    Περιοχή
    Ροδος

Ετσι ειναι φιλε/η μου joti.Ποιον να στηριξω?

1)Πασοκ,Ν.Δ?πουλημενοι στα μεγαλα συμφεροντα?20 χρονια δεν εχουν αφησει τιποτα ορθιο.
    2)ΚΚΕ?Για να κανουν την χωρα Αλβανια?Να παμε αλλα 30 χρονια πισω?
    3)Συνασπισμο?Που ακουν Ελλαδα και βγαζουν σπυρια?
    4)ΛΑΟΣ?Με τον χοντρο και τον μπουμπουκο που το μονο ονειρο τους ειναι να πανε να κανουνε καμια σιεστα κατω απο την κοκκινη μηλια?
    5)Χρυση αυγη?δεν το σχολιαζω καν.
    6)Τρεμοπουλο?να γεμισουμε τον τοπο αγλαματα του Κεμαλ και να κανουμε δωρο την μιση Σαλονικη στους Σκοπιανους?
    7)Κυνηγους?Που το παιζουν οικολογοι και παιρνουν τα τουφεκια τους και οποιον παρει ο χαρος?ετσι για το αθλημα?δεν σεβονται τιποτα.
    8)ΚΚΕ ΜΛ?

Αλλα να παω για να παω απλα για να λεω οτι εκαναν το καθηκον μου?.Μα ποιον κοροιδευω?
    ">

Blogthean Το avatar του χρήστη ~rêveur~
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ianni Εμφάνιση μηνυμάτων

3)Συνασπισμο?Που ακουν Ελλαδα και βγαζουν σπυρια?
    Γιατι ρε αδερφε ''ακουν Ελλαδα και βγαζουν σπυρια'';Εξηγησε το μου σε παρακαλω.
    Φιλικα.
    «Οι προλετάριοι με την επανάσταση δεν έχουν τίποτα άλλο να χάσουν από τις αλυσίδες τους. Έχουν όμως να κερδίσουν έναν κόσμο ολόκληρο. Προλετάριοι όλου του κόσμου ενωθείτε!» Καρλ Μαρξ

Σελίδα 3 από 8 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-07-10, 12:33
  2. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-12-09, 22:11
  3. Χωρίς exit polls οι εκλογές της ΝΔ
    By Joti in forum Ειδήσεις
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-11-09, 7:33
  4. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-06-09, 23:28
  5. Exit polls
    By zter40 in forum Ελλάδα
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-06-09, 22:23

Members who have read this thread: 0

There are no members to list at the moment.

Δικαιώματα - Επιλογές