Μηνύματα   Θέματα   Μέλη   Online
Σελίδα 5 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 34567 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 41 έως 50 από 76

Θέμα: Οι κάλπες έκλεισαν και τα exit polls έδωσαν το κλίμα

Προεπιλογή Οι κάλπες έκλεισαν και τα exit polls έδωσαν το κλίμα

Μπορεί να τους ψηφίσουν 10 άτομα και να βγούν, αλλά προσωπικά θα έχω την συνείδησή μου ήσυχη που δεν τους στήριξα με την δική μου ψήφο, αλλά τους αποδοκίμασα μς την δική μου αποχή.
    Να αναμιχθώ σε τι; Σε αυτό το σαθρό-σάπιο σύστημα;

Πως είναι δυνατόν από την στιγμή που έχω σιχαθεί τα 'θά' τους, και δεν ψηφίζω κανέναν. Ενισχύω τον δικομματισμό; Αν είναι άλλοι 100.000 και τους ψηφίζουν, αυτοί τους βγάζουν. Εγω που ΔΕΝ ψηφίζω, δεν ενισχύω κανέναν.
    Με πληρώνουν; Τόσα χρόνια δεν είδα ένα καλό στον τόπο μου, ούτε στην Ελλάδα γενικότερα, και από τους 300 γνωστούς της Βουλής και από τους "άγνωστους" έξω από την Βουλή.
    Εχουν τα λεφτά τους νόμιμα και παράνομα και ΔΕΝ τους καίγεται καρφί. Αυξάνουν το μηνιαίο εισόδημά τους, εντελώς νόμιμα με μια ψήφιση στον προϋπολογισμό. Τσάμπα γραφεία και αυτοκίνητα έχουν, και ο κόσμος έξω πεινάει.
    Κανένας ΔΕΝ με αντιπροσωπεύει, κανέναν ΔΕΝ στηρίζω. Κανείς ΔΕΝ μου χτύπησε την πόρτα (κυριολεκτικά και μεταφορικά) και να μου πεί πως θα βρώ λύση στα προβλήματα μου. Εργασιακά,οικονομικά κ.ο.κ. Οσοι την χτύπησαν το έκαναν μόνο και μόνο για ψηφοθυρικούς λόγους.
    Πες μου ένα σοβαρό κόμμα για να ψηφίσω, πές μου ένα κόμμα που να στηρίξω το μέλλον μου, τα όνειρα μου.
    Να πώ ναι ρε, μου έλυσαν τα εργασιακά μου, μισθό, σύνταξη. Την βία στα γήπεδα, την προστασία του περιβάλλοντος, την κοινωνική ισορροπία, την ακρίβεια, την φτώχια, την ανεργία.
    Στο κάτω κάτω της γραφής, δεν μπορώ να καταλάβω το ύφος σου, και γιατί αυτή η επίθεση. Αν είσαι εσύ ταγμένος σε ένα κόμμα, μαγκιά σου με χαρά σου, και να τους χαίρεσαι. Είμαι περήφανος που είμαι ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ, και δεν ανήκω σε κανέναν!

Blogthean Το avatar του χρήστη ~rêveur~
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη

Προεπιλογή Απάντηση: Οι κάλπες έκλεισαν και τα exit polls έδωσαν το κλίμα

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Joti Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχουν τα λεφτά τους νόμιμα και παράνομα και ΔΕΝ τους καίγεται καρφί. Αυξάνουν το μηνιαίο εισόδημά τους, εντελώς νόμιμα με μια ψήφιση στον προϋπολογισμό. Τσάμπα γραφεία και αυτοκίνητα έχουν, και ο κόσμος έξω πεινάει.
    Μια που ειπες για τους μισθους...θελω να πω κατι το οποιο δεν ακουγεται...σχετικα με τους βουλευτες του ΚΚΕ την βουλευτικη τους αποζημιωση την παιρνει το κομμα και μετα το κομμα τους δινει τα λεφτα τους.Αλλα πληρωνονται οσο ενας δημοσιος υπαλληλος(1300ευρω νομιζω...καπου εκει).Κανονικα ολοι οι βουλευτες επρεπε να πλήρωνονται με το μισθο του δημοσιου υπαλληλου...(off-topic αυτο που ειπα αλλα ηθελα να το επισημανω).
    «Οι προλετάριοι με την επανάσταση δεν έχουν τίποτα άλλο να χάσουν από τις αλυσίδες τους. Έχουν όμως να κερδίσουν έναν κόσμο ολόκληρο. Προλετάριοι όλου του κόσμου ενωθείτε!» Καρλ Μαρξ

Blogthean Το avatar του χρήστη adamantios
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Εδώ και πάρα πολύ καιρό, και σε αυτό το φόρουμ και σε άλλα που συμμετέχω, διακρίνω μία λυσσαλέα επίθεση των ψηφισάντων εναντίον αυτών που ενστερνίζονται την πολιτική αποχή από την διαδικασία των εκλογών.
    Γιατί ρε παιδιά τέτοιο μένος να μας πείσετε να πάμε να ψηφίσουμε ;;
    Θα ήθελα επίσης να ξέρω.

Όλοι εσείς που κόπτεσται τόσο για να πάμε να ψηφίσουμε, τι κάνετε στην καθημερινή σας ζωή ;;
    Παλεύετε διαρκώς για την Δημοκρατία ή η ευαισθητοποίηση σας εξαντλείται στην συμμετοχή στις εκλογές κάθε 3-4 χρόνια ;;
    Αν όλοι εσείς κάνατε πραγματικά αυτά που λέτε, όντας η πλειοψηφία, γιατί είναι τόσο σκατά τα πράγματα σήμερα ;;
    Δεν ελπίζω τίποτα, Δεν φοβάμαι τίποτα, Είμαι ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ

Blogthean Το avatar του χρήστη zastava
    Περιοχή
    ATHENS Space Station

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο toumbiwtis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια που ειπες για τους μισθους...θελω να πω κατι το οποιο δεν ακουγεται...σχετικα με τους βουλευτες του ΚΚΕ την βουλευτικη τους αποζημιωση την παιρνει το κομμα και μετα το κομμα τους δινει τα λεφτα τους.Αλλα πληρωνονται οσο ενας δημοσιος υπαλληλος(1300ευρω νομιζω...καπου εκει).Κανονικα ολοι οι βουλευτες επρεπε να πλήρωνονται με το μισθο του δημοσιου υπαλληλου...(off-topic αυτο που ειπα αλλα ηθελα να το επισημανω).
    Πληρώνονται με το μισθό ενός ΑρειοΠαγίτη και είναι πολύ περισσότερα...νομίζω γύρω στις 9.000 ευρώ + οδοιπορικά

ΜΑΧΟΜΑΙ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΥΜΠΟΛΕΜΙΣΤΗ ΚΑΙ ΣΥΝΟΔΟΙΠΟΡΟ ΜΟΥ ΠΟΤΕ ΓΙΑ ΄ΜΕΝΑ

Η ζωή είναι σαν ένα κουτί με σοκολατάκια – Ποτέ δεν ξέρεις τι γεύση θα σου τύχει.
    "Forrest Gump" (1994)

Περιοχή
    Θεσσαλονίκη

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο zastava Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πληρώνονται με το μισθό ενός ΑρειοΠαγίτη και είναι πολύ περισσότερα...νομίζω γύρω στις 9.000 ευρώ + οδοιπορικά
    Ευχαριστω για τη διευκρυνηση...απλα το ειχα ακουσει αυτο...
    «Οι προλετάριοι με την επανάσταση δεν έχουν τίποτα άλλο να χάσουν από τις αλυσίδες τους. Έχουν όμως να κερδίσουν έναν κόσμο ολόκληρο. Προλετάριοι όλου του κόσμου ενωθείτε!» Καρλ Μαρξ

Blogthean Το avatar του χρήστη zastava
    Περιοχή
    ATHENS Space Station

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο adamantios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδώ και πάρα πολύ καιρό, και σε αυτό το φόρουμ και σε άλλα που συμμετέχω, διακρίνω μία λυσσαλέα επίθεση των ψηφισάντων εναντίον αυτών που ενστερνίζονται την πολιτική αποχή από την διαδικασία των εκλογών.
    Θα ήθελα επίσης να ξέρω.

Όλοι εσείς που κόπτεσται τόσο για να πάμε να ψηφίσουμε, τι κάνετε στην καθημερινή σας ζωή ;;
    Παλεύετε διαρκώς για την Δημοκρατία ή η ευαισθητοποίηση σας εξαντλείται στην συμμετοχή στις εκλογές κάθε 3-4 χρόνια ;;
    Αν όλοι εσείς κάνατε πραγματικά αυτά που λέτε, όντας η πλειοψηφία, γιατί είναι τόσο σκατά τα πράγματα σήμερα ;;
    Αγαπητέ φίλε που είδες την επίθεση;;;;; Απόψεις ανταλλάσεις, όπως εσύ εξέθεσες τη δική σου έτσι και οι άλλοι εκθέτουν τη δική τους...Αν την αντιπαράθεση την θεωρείς επίθεση δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο....
    Επίσης θα έλεγα ότι δεν είναι μένος όπως υποστηρίζεις...αλλά αγωνία υπεράσπισης αυτών που σιγά σιγά χάνεις....γιατί έπονται και άλλα πολύ χειρότερα....
    Όσο για τα ερωτήματά σου λογικά και αυτονόητα....αλλά ισχύουν για όλους και αυτούς που πήγαν και αυτούς που δεν πήγαν διότι και εσύ συμμετείχες στις εκλογές με τον τρόπο σου....Τα ίδια ερωτήματα απευθύνονται και σε εσένα λοιπόν από τη συμμετοχή σου που εκφράζεται μονο με την αποχή από τις εκλογές κάθε 3-4 χρόνια...
    Σου γράφω με την λογική του διαλόγου και της λογικής κόσμιας αντιπαράθεσης... και θα ήθελα να το αντιληφθείς....συζήτηση κάνουμε και γινόμαστε σοφότεροι νομίζω....καλύτεροι ελπίζουμε να γίνουμε ....και δεν βλέπω κάτι κακό σ΄αυτό
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη zastava : 08-06-09 στις 19:32

ΜΑΧΟΜΑΙ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΥΜΠΟΛΕΜΙΣΤΗ ΚΑΙ ΣΥΝΟΔΟΙΠΟΡΟ ΜΟΥ ΠΟΤΕ ΓΙΑ ΄ΜΕΝΑ

Η ζωή είναι σαν ένα κουτί με σοκολατάκια – Ποτέ δεν ξέρεις τι γεύση θα σου τύχει.
    "Forrest Gump" (1994)

Blogthean Το avatar του χρήστη ianni
    Περιοχή
    Ροδος

Ναι και το αστειο ειναι οτι αυτα γινονται στο ονομα της δημοκρατιας ε?Δηλαδη εχεις το δημοκρατικο δικαιωμα να ψηφισεις αλλα οτιδηποτε κανεις περα απ αυτο ειναι αντιδημοκρατικο.Οπως ακριβως και με τις εθνικες εκλογες,εισαι αναγκασμενος απο τον νομο να ασκησεις τα δημοκρατικα σου καθηκοντα.Αν δεν κανεις τιποτα απ ολα αυτα εισαι προβατο,δεν σεβεσαι τους θεσμους,εισαι αβουλο πλασμα,δεν αγαπας την χωρα σου,την πατριδα σου,εισαι πολιτης του καναπε και της παραλιας και ολα αυτα τα ωραια πραγματα.
    ">

Περιοχή
    Θεσσαλονίκη

1ον)ενισχυεις το δικομματισμο(εχω δωσει ενα παραδειγμα σ'άλλο topic αλλα το ξαναλεω:εστω οτι εχουμε ενα εκλογικο σωμα της ταξεως των 100.000 ψηφοφορων.Επισης εστω οτι το πρωτο κομμα παιρνει 40.000 ψηφους,αρα το 40%,με την προυποθεση οτι πηγαν ολοι να ψηφισουν.Αν απ'αυτους τους 100.000 απεχουν οι 20.000 τοτε το πρωτο κομμα αντι για 40% θα παρει 50% αφου πλεον στις 80.000 ψηφους θα παρει τις 40.000 δλδ τις μισες.
    2ον)το οτι χυθηκε αιμα γι'αυτο το ρημαδι το δικαιωμα,την ψηφο, δεν λεει τιποτα;
    3oν)επειδη το ακουσα κι αυτο....η αποχη δεν ειναι κατι το προοδευτικο.
    4ον)η δικαιολογια του στυλ ολοι ιδιοι ειναι μην την λετε...ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ...
    5ον)Θες να αποδοκιμασεις τους μεγαλους;Ριξε ψηφο στους μικρους..Εστω και στους κυνηγους(παραδειγμα ηταν...ουτε εχω καποια προτιμηση προς τους κυνηγους ουτε τιποτα αλλο).Με την αποχη παντως δεν τους αποδοκιμαζεις.

Τα πραγματα ειναι σκατα γιατι ο Νεοελληνας κοιταει επιφανειακα τα πραγματα και τον νοιαζει πως θα περασει ο ιδιος καλα...οταν ομως ερθει το αυγο στον κ**ο τοτε θα ξυπνησει.

ΥΓ.Δεν κανω προσωπικη επιθεση ή τιποτα αλλο.Την αποψη μου λεω οπως και εσυ.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ~rêveur~ : 08-06-09 στις 19:31

Blogthean Το avatar του χρήστη adamantios
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Φιλαράκι μου και συμπατριώτη τουμπιώτη
    Τα παραδείγματα που δίνετε για τα ποσοστά και πως ενισχύουν τον δικομματισμό είναι άκυρα. Θα είχαν βάση αν εφαρμοζόταν η απλή αναλογική. Με το ενισχυμένο πλειοψηφικό όμως που εφαρμόζεται δεν έχει βάση το παράδειγμα σου.
    Το αίμα που χύθηκε για την ψήφο, το υβρίζουμε με τον τρόπο που γίνονται οι εκλογές πλέον. Νομιμοποίηση προειλλημένων αποφάσεων.
    Ψηφίζοντας του μικρούς από αντίδραση, τους δυναμώνεις χωρίς να το αξίζουν. Όρα παράδειγμα τρεμόπουλου.

Και όμως παιδιά.
    Εισπράττω έντονη επίθεση από τους υπέρμαχους της ψηφοφορίας.
    Προσπάθεια επιβολής της άποψης τους θα έλεγα, με άσχημους χαρακτηρισμούς.

Και ξαναρωτάω.
    Στην καθημερινότητα σας, έχετε τον ίδιο οίστρο στην προάσπιση των δικαιωμάτων σας και μας.
    Δεν ελπίζω τίποτα, Δεν φοβάμαι τίποτα, Είμαι ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ

κάποιοι στην κυβέρνηση οφείλουν να απαντήσουν για την χθεσινοβραδινή ροή των αποτελεσμάτων που έδιναν επί ώρες διαφορά κάτω του 2% υπέρ του ΠΑΣΟΚ και μόνον αφότου μίλησε ο Πρωθυπουργός «αποκαταστάθηκαν» ταχύτατα στην πραγματική διαφορά του 4,4%.

Σελίδα 5 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 34567 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-07-10, 12:33
  2. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-12-09, 22:11
  3. Χωρίς exit polls οι εκλογές της ΝΔ
    By Joti in forum Ειδήσεις
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-11-09, 7:33
  4. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-06-09, 23:28
  5. Exit polls
    By zter40 in forum Ελλάδα
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-06-09, 22:23

Members who have read this thread: 0

There are no members to list at the moment.

Δικαιώματα - Επιλογές