Μηνύματα   Θέματα   Μέλη   Online
Σελίδα 6 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 45678 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 51 έως 60 από 76

Θέμα: Οι κάλπες έκλεισαν και τα exit polls έδωσαν το κλίμα

Blogthean Το avatar του χρήστη ~rêveur~
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη

Προεπιλογή Απάντηση: Οι κάλπες έκλεισαν και τα exit polls έδωσαν το κλίμα

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο adamantios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλαράκι μου και συμπατριώτη τουμπιώτη
    Τα παραδείγματα που δίνετε για τα ποσοστά και πως ενισχύουν τον δικομματισμό είναι άκυρα. Θα είχαν βάση αν εφαρμοζόταν η απλή αναλογική. Με το ενισχυμένο πλειοψηφικό όμως που εφαρμόζεται δεν έχει βάση το παράδειγμα σου.
    Ψηφίζοντας του μικρούς από αντίδραση, τους δυναμώνεις χωρίς να το αξίζουν. Όρα παράδειγμα τρεμόπουλου.
    Και παλι ομως ενισχυεται ο δικομματισμος με την αποχη...οι μικροι πρεπει να ενισχυθουν...τι θελουμε;Να βγαινει ποτε το ΠΑΣΟΚ και ποτε η ΝΔ;Δεν το νομιζω αυτο.(υπαρχουν και αλλα κομματα εκτος απ'αυτο του Τρεμοπουλου...ολο και με καποιο θα συμφωνεις...δεν γινεται)

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο adamantios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσπάθεια επιβολής της άποψης τους θα έλεγα, με άσχημους χαρακτηρισμούς.
    Με τους ασχημους χαρακτηρισμους αυτοι χανουν το δικιο τους...και ουτως ή αλλως τα φορουμ δεν υπαρχουν για να πεισει ο ενας τον αλλο για κατι αλλα για να ανταλαχθουν αποψεις δημοκρατικα.
    «Οι προλετάριοι με την επανάσταση δεν έχουν τίποτα άλλο να χάσουν από τις αλυσίδες τους. Έχουν όμως να κερδίσουν έναν κόσμο ολόκληρο. Προλετάριοι όλου του κόσμου ενωθείτε!» Καρλ Μαρξ

Blogthean Το avatar του χρήστη Melchisedek
    Περιοχή
    Athens, Greece

Φίλε ianni σ'ευχαριστώ καταρχάς για τα καλά σου λόγια (κάποιοι λόγοι που συνετέλεσαν στην διαμόρφωση της νοοτροπίας μου και της προσωπικότητάς μου, έχουν να κάνουν μ'ότι πέρασα το μεγαλύτερο κομμάτι της ζωής μου στην υπόλοιπη Ευρώπη) αλλά μακριά από μένα η αριστερά! Εγώ είμαι ένοικος της δεξιάς πολυκατοικίας! Και έχω διαβάσει αρκετά προηγούμενα πολιτικής φύσεως ποστ του blogθεα. Δεν είμαι δα και χθεσινός! (σχετικά) Διαφωνώ κλαθετα με την αριστερή άποψη περί επαναστατικών εποισοδίων και λοιπών εθνικών θεμάτων και συμφωνώ επ'αυτών με το ΛΑΟΣ. Γιάυτό διατηρώ μια ουδέτερη στάση και προσπαθώ διαρκώς να διαχωρίσω τα χλωρά απ'τα σάπια!

Φίλε joti, εσύ είσαι πιο σκληροπυνικός στο θέμα της αποχής και το 'χεις αναγάγει σε σκωπτική φιλοσοφία μου φαίνεται...Δεν τους, ψηφίζεις, δεν τους ενισχύεις δεν ανήκεις σε κανέναν διατυμπανίζεις. Και όμως παραμένεις πολίτης αυτού του κράτους. Και αυτοί που εξακολουθούν ν'εκλέγονται χωρίς την συγκατάθεσή σου, μπορούν εκδώσουν νόμους και φόρους. Αν εσύ δεν υπακούσεις θα σταλθεί η αστυνομία να σου βάλει μυαλό και θα σε χώσουν στην φυλακή. Πως είσαι ελεύθερος; Σ'ένα δυσθεώρητο θεωρητικό επίπεδο θεωρείς πως είσαι ελεύθερος; Εξακολουθείς ν'υπάγεσαι σ'αυτούς και αυτοί να διαφεντεύουν την ζωή σου! Εδώ πρέπει να κάνουμε ότι είπε ο zastava: ΝΑ βρούμε ομοίους μας, ώστε μαζί ν'αρχίσουμε την αλλαγή.

Φίλε αδαμάντιε
    Εδώ και πάρα πολύ καιρό, και σε αυτό το φόρουμ και σε άλλα που συμμετέχω, διακρίνω μία λυσσαλέα επίθεση των ψηφισάντων εναντίον αυτών που ενστερνίζονται την πολιτική αποχή από την διαδικασία των εκλογών.
    Γιατί ρε παιδιά τέτοιο μένος να μας πείσετε να πάμε να ψηφίσουμε ;;
    Θα ήθελα επίσης να ξέρω.
    Όλοι εσείς που κόπτεσται τόσο για να πάμε να ψηφίσουμε, τι κάνετε στην καθημερινή σας ζωή ;;
    Παλεύετε διαρκώς για την Δημοκρατία ή η ευαισθητοποίηση σας εξαντλείται στην συμμετοχή στις εκλογές κάθε 3-4 χρόνια ;;
    Αν όλοι εσείς κάνατε πραγματικά αυτά που λέτε, όντας η πλειοψηφία, γιατί είναι τόσο σκατά τα πράγματα σήμερα ;;
    Είναι όντως επίθεση, αλλά όχι λυσσαλέα και μίσους, αλλά ιδεολογική και προσπαθεί ν'επαναφέρει την ενεργή συμμετοχή όλων ανεξαιρέτως των πολιτών στην συλλογική διαδικασία της επιλογής των αντιπροσώπων μας. Όλοι αυτοί που επιτίθενται στους απέχοντες στοιχηματίζω την σκούφια μου, δεν ψηφίζουν τα μεγάλα κόμματα, ούτε προσπαθούμε ν'αλιεύσουμε τους χαμένους ψηφοφόρους των μεγάλων κομμάτων. Ατιθέτως προσπαθούμε να σας μεταδώσουμε την ιδέα της ενεργούς συμμετοχής στα κοινά και πως πρέπει ν'εγκαταλείψετε την απαξιωτική και παθητική στάση που τρέφεται προς την πολιτική γιατί διαφορετικά σωτηρία δεν υπάρχει. Δεν είναι λύση να η επιλογή της αποχής και της παραλίας έναντι της ψήφου. Λύση είναι η επιλογή εναλλακτικού πολιτικού σχηματισμού και η δοκιμασία διαφορετικών κομμ΄ταων για ν'αλλάξει κάτι στην χώρα μας. Πώς στις καταναλωτικές διαφημίσεις προβάλλουν το σύνθημα: Αν δεν σ'αρέσει άλλαξέ το", το ίδιο θα πρέπει ν'εφαρμοστεί και στην πολιτική προκειμένου ν'αλλάξουν νοοτροπία και οι κυβερνώντες.

Με την εφαρμογή της ενισχυμένης αναλογικής και της πριμοδότησης του πρώτου κόμματος μ'επιπλέον έδρες, ενισχύεται το φαινόμενο της συμπόρευσης της νομοθετικής εξουσίας με την εκτελεστική. Για να γίνουμε πιο συγκεκριμένοι στη Βουλή των 300, με τα χαμηλά ποσοστά που λαμβάνει το πρώτο κόμμα να πριμοδοτείται απ'τον νόμο με 30 έδρες (αν δεν κάνω λάθος) μας οδηγεί σε κυβερνήσεις όπου άμα έχεις την πλειοψηφεία των βουλευτικών εδρών σχηματίζεις πολιτικής και νομοθετείς κατά το δοκούν χωρις να δίνεις λογαριασμό σε κανένα, ποσο μάλλον στους υπόλοιπους βουλευτές Το είδαμε με τις ψηφοφορίες για σύσταση εξεταστικών επιτροπών και διάφορους νόμους και πως η Ν.Δ. κατάφερε να τα περάσει μ'έναν παραπάνω βουλευτή. Και ολ'αυτά στο βωμο της πολιτικής σταθερότητας, λες και η Γερμανί με τη απλή αναλογική και τις κυβερνήσεις συνεργασίας αντιμετωπίζει κανένα πρόβλημα! Δεν φταίνε λοιπόν και οι 300 βουλευτές, φταίει η κυβέρνηση και οι βουλευτές της για την χάραξη πολιτικής και οι προηγούμενες κυβερνήσεις του ΠΑΣΟΚ. Δεν φταίνε τα μικρά κόμματα που εκ των πραγμάτων δεν έχουν μεγάλη ισχύ στο τωρινό πολιτικό σύστημα.

Εμείς αγωνιζομαστε γιοα την δημοκρατία υπακούωντας στους νόμους που ψηφίζει η δημοκρατικά εκλεγμένη κυβέρνση, όταν αυτοί δεν καταπατούν τα στοιχειώδη ανθρώπινα δικαιώματα. Είσαι δημοκράτης όταν είσαι νομοταγής πολίτης μιας κυβέρνησης που αντιπαθείς και πηγαίνεις παρόλ' αυτά να ψηφίσεις ένα μικρό κόμμα για ν'αλλάξεις την κυβέρνηση και την πολιτική. Δυστυχώς είμαστε η μειοψηφία, γιατί οι περισσότεροι δεν έχουν συνειδητοποιήσει τι χρειάζεται ν'αλλάξει στην νοοτροπία τους και τα διαφορετικά κόμματα στα οποία μπρορούν να δώσουν την ψήφο τους. Φταίνε και αυτοί που προτιμούν την ξεκούραστη και εύκολη λύση της αποχής, που βραχυπρόθεσμα (όσο και η μνήμη του απλοικού ανθρώπου) δεν σου προκαλεί προβλήματα, αλλά μακροπρόθεσμα όταν καταλάβεις το λάθος σου που πήγε η ψήφος σου χαμένη και θερίζεις τις συνέπεις της απαξίωσης σου θα είναι πλέον αργά. Γιατί οι περισσότεροι άνθρωποι και κυρίως οι Έλληνες δεν μπορούν να κιοτάξουν μακριά στο μέλλον παρά μόνο λίγο πέρα απ'την μύτη τους και το ατομικό τους συμφέρον!

Το να προτιμάς την αποχή έναντι της ψήφου είναι από μόνη της μια αντιδημοκρατική πρακτική, γιατί το απαξιώνεις και το εγκαταλείπεις προς όφελος της παραλίας. Μόνο σου αποποιήσε το δημοκρατικό σου δικαίωμα και αυτό καθιστά την στάση σου αντιδημοκρατική. Αν όντως δεν θέλεις κανένα να πήγαινες να κατέθετες λευκό για να δείξεις την αγανάκτησή σου προς το πολιτικό κατεστημένο, τ'ότι απείχες δηλώνει τ'ακριβώς αντίθετο, ότι δεν σ'ενδιαφέρει αυτή η δημοκρατική διαδικασία και προτίμησες να κάνεις την "πάρτη" σου απ'το να λάβεις μια υψίστηε σημασία απόφαση για σένα και τα παιδιά σου. Αυτό αυτομάτως αποδεικνύει ότι είσαι άβουλο ον, ένα κοιμησμένο και αναποφάσιστο πρόβατο, που ουδεμία δράση αναλαμβάνει για ν'αλλάξει την μοίρα του, έχοντας υιοθετήσει μια απαθή και ηττοπαθή νοοτροπία.

Χωρίς καμιά διάθεση μισαλλαδοξίας, εχθρότητας ή (πολύ) αυστηρής κριτικής...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Melchisedek : 08-06-09 στις 20:10
    "Verloren ist nur, wer sich selbst aufgibt" "Χαμένος είναι όποιος αφήνει τον εαυτό του να ηττηθεί "

Blogthean Το avatar του χρήστη limitt
    Περιοχή
    Around The World

Κι εγώ δε ψήφισα και πέρασα ένα τριήμερο super!!

Έκανα κάτι για τον εαυτό μου όπως κάνουν και αυτοί (πολιτικοί) τόσα χρόνια με την τεράστια διαφορά ότι δε ζημίωσα τους γύρω μου!

Επίσης κουράστηκα να ακούω απ' όλα τα κόμματα να λένε ύστερα από το αποτέλεσμα: "Ο λαός μας έδωσε ένα μήνυμα...". Τόσες φορές που το έχουν πει θα έπρεπε να κάνουν κάτι γι' αυτό αλλά...

Τέλος, κάποιος ανέφερε τα μικρά κόμματα. Δεκτό να τα ψηφίσεις για ένα μόνο λόγο, για να πλήξεις τα μεγάλα! Το κακό είναι όλοι βασίζονται σε μια ιδεολογία χωρίς οι ίδιοι να την εφαρμόζουν. Συνεπώς, πως περιμένουν από το απλό πολίτη που καθημερινά μάχεται να επιβιώσει και όχι να κυκλοφορεί με Lexus (μπορείτε να καταλάβετε για ποιο μικρό κόμμα εννοώ) να εφαρμόσει, να ακολουθήσει και να αγωνιστεί για την "ιδεολογία".

Η περίοδος τη αποχής άρχισε. Αφενός είναι άσχημο και ίσως ανώριμο αφετέρου είναι ένα μήνυμα για να δει ο κόσμος κάτι διαφορετικό (όχι κόμμα αλλά διαφορετικό πολιτικό)

Προεπιλογή Οι κάλπες έκλεισαν και τα exit polls έδωσαν το κλίμα

Φίλε joti, εσύ είσαι πιο σκληροπυνικός στο θέμα της αποχής και το 'χεις αναγάγει σε σκωπτική φιλοσοφία μου φαίνεται...Δεν τους, ψηφίζεις, δεν τους ενισχύεις δεν ανήκεις σε κανέναν διατυμπανίζεις. Και όμως παραμένεις πολίτης αυτού του κράτους. Και αυτοί που εξακολουθούν ν'εκλέγονται χωρίς την συγκατάθεσή σου, μπορούν εκδώσουν νόμους και φόρους. Αν εσύ δεν υπακούσεις θα σταλθεί η αστυνομία να σου βάλει μυαλό και θα σε χώσουν στην φυλακή. Πως είσαι ελεύθερος; Σ'ένα δυσθεώρητο θεωρητικό επίπεδο θεωρείς πως είσαι ελεύθερος; Εξακολουθείς ν'υπάγεσαι σ'αυτούς και αυτοί να διαφεντεύουν την ζωή σου! Εδώ πρέπει να κάνουμε ότι είπε ο zastava: ΝΑ βρούμε ομοίους μας, ώστε μαζί ν'αρχίσουμε την αλλαγή.
    Σεβαστές οι απόψεις όλων. Αλλά ας ξεκαθαρίσω το τοπίο, τουλάχιστον όσον αφορά εμένα. Εχω 'πατήσει' αισίως κάποια ηλίκία, στα 18 μου κιόλας αποτέλεσα ένα πολιτικοποιημένο άτομο και σταδιακά κατάλαβα πως λειτουργεί ο χώρος της πολιτικής. Εκανα το κομμάτι μου, είδα, βιώσα κάποιες καταστάσεις, και τα συμπεράσματα ήταν αποστασιωπητικά, όσο αφορά την συνέχεια. Από την στιγμή λοιπόν, που καλώς ή κακώς αποτέλεσα στην εφηβεία μου "μέρος" ενός πολιτικού συστήματος, έφτασε η στιγμή που τα σιχάθηκα. Απλά άνοιξα τα μάτια μου, είδα, και χρόνια μετά κατέληξα. Κάποιο άτομο που έχει βιώσει κάποιες τέτοιες καταστάσεις στην εφηβική του ηλικά, θα καταλαβει (λχ ianni). Οσον αφορά την αλλαγή; Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν θα της φέρει κανένας πολιτικός, ούτε απο τους μεγάλους, ούτε από τους μικρούς..

Blogthean Το avatar του χρήστη zastava
    Περιοχή
    ATHENS Space Station

Βλέποντας το τελευταίο post του melchisedek,το οποίο οφείλω να ομολογήσω ότι πιάνει πολλά και σοβαρά θέματα...που για να αναλυθούν απαιτεί πολύ χώρο και χρόνο....και τα καταθέτει με πάθος θα έλεγα......λοιπόν συνεχίζω να πιστεύω ότι η λύση σε όλο αυτό το βούρκο...στα πλαίσια της νομιμότητας είναι στο ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ ΤΗΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ ΜΑΣ... Σε πολλούς αυτό μοιάζει να ακούγεται κούφιο, όμως πιστεύω ότι δεν είναι....Αλλάξτε σιγά σιγά τις καθημερινές συνήθειες και δείξτε συνέπεια σ΄αυτό.... Θέλετε ένα απλό παράδειγμα: Να φοράτε πάντα ζώνη ασφαλείας στο αυτοκίνητό σας.... να την επιβάλλεται στον εαυτό σας και μετά σιγά σιγά να την προωθήσετε και στους άλλους.... Τι κοστίζει το να συνηθίσετε να φοράτε τη ζώνη ασφαλείας;;; Απολύτως τίποτα.... Φροντίστε να είστε και να είμαστε καταρχήν καλοπροαίρετοι με όποιον δεν γνωρίζετε....λέω καταρχήν δεν λέω υποχρεωτικά....έτσι μπορεί να αναπτυχθεί και η ανεκτικότητα...σοφό κατ΄εμένα χαρακτηριστικό των ανθρώπων, συμβάλλει στον περιορισμό των παθών και προάγει τον διάλογο.... Μην το συγχέεται με την μεμψιμοιρία...είναι άλλο πράγμα.....
    Βρείτε ακόμη έναν να μιλάτε ανοικτά και θαρρετά για πράγματα πέραν των τετριμμένων.... Βαρέθηκα τις κουβέντες μόνο για ποδόσφαιρο, γκόμενες και πόσα λεφτά βγάζεις.... Θέλω και λίγο όνειρο, θέλω και λίγο φαντασία, θέλω και λίγο διασκεδαστικά θέματα.... Δεν τα βρίσκω πλέον και είμαι σίγουρος ότι δεν τα βρίσκετε και εσείς.... Συζητήστε όχι για τη συζήτηση απλά για να ονειρεύεστε.... Και όταν ονειρεύεσαι θα έχεις και μερικά ΟΡΑΜΑΤΑ!!!!!!! Και όταν λέμε οράματα, δεν συζητάμε για παραμύθια, το όραμα μιας καλύτερης κοινωνίας απαιτεί λύσεις....αυτές ψάχνεις και αυτές ζητάς....άρα θέλεις ακόμη έναν....μετά βρείτε ακόμη έναν και γίνεται τρεις και πάει λέγοντας.
    Βγείτε τέλος από το καβούκι σας και γίνεται πρωταγωνιστές της δικής σας ζωής μην ζείτε τη ζωή των άλλων(ωραία πάντως ταινία αυτή )....Τα λέμε ευτυχείτε άπαντες

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Joti Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σεβαστές οι απόψεις όλων. Αλλά ας ξεκαθαρίσω το τοπίο, τουλάχιστον όσον αφορά εμένα. Εχω 'πατήσει' αισίως κάποια ηλίκία, στα 18 μου κιόλας αποτέλεσα ένα πολιτικοποιημένο άτομο και σταδιακά κατάλαβα πως λειτουργεί ο χώρος της πολιτικής. Εκανα το κομμάτι μου, είδα, βιώσα κάποιες καταστάσεις, και τα συμπεράσματα ήταν αποστασιωπητικά, όσο αφορά την συνέχεια. Από την στιγμή λοιπόν, που καλώς ή κακώς αποτέλεσα στην εφηβεία μου "μέρος" ενός πολιτικού συστήματος, έφτασε η στιγμή που τα σιχάθηκα. Απλά άνοιξα τα μάτια μου, είδα, και χρόνια μετά κατέληξα. Κάποιο άτομο που έχει βιώσει κάποιες τέτοιες καταστάσεις στην εφηβική του ηλικά, θα καταλαβει (λχ ianni). Οσον αφορά την αλλαγή; Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν θα της φέρει κανένας πολιτικός, ούτε απο τους μεγάλους, ούτε από τους μικρούς..
    Σε καταλαβαίνω γιατί και εγώ στις ίδιες ηλικίες τα ίδια έκανα....σήμερα όμως ψάχνω τη λύση και επειδή ξέρω ότι δεν θα την βρω εκεί και που εσύ αναφέρεις κάτι πρέπει να κάνω για μένα , για το παιδί μου και την οικογένειά μου...Δεν μ΄αρέσει αυτό που βλέπω και δεν διδάσκω το παιδί μου έτσι....και ξέρεις μετά θα το αμολήσω στην κοινωνία των λύκων...Δεν θέλω άλλους λύκους....θέλω ανθρώπους με το Α κεφαλαίο....
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη zastava : 08-06-09 στις 20:33 Αιτία: Συγχωνεύτηκε αυτόματα απο το BlogΘέα

ΜΑΧΟΜΑΙ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΥΜΠΟΛΕΜΙΣΤΗ ΚΑΙ ΣΥΝΟΔΟΙΠΟΡΟ ΜΟΥ ΠΟΤΕ ΓΙΑ ΄ΜΕΝΑ

Η ζωή είναι σαν ένα κουτί με σοκολατάκια – Ποτέ δεν ξέρεις τι γεύση θα σου τύχει.
    "Forrest Gump" (1994)

Προεπιλογή Οι κάλπες έκλεισαν και τα exit polls έδωσαν το κλίμα

zastava, έχει δίκιο. Από εμάς τους ίδιους θα ξεκινήσει η αλλαγή, αλλά η όποια αλλαγή θα πρέπει να γίνει εσωτερικά. Να φοράμε ζώνη για την σωματική μας υγεία, και όχι για το φόβο του αστυνομικού, κόβοντάς μας κλήση. Να αφήνουν οι φοιτητές/σπουδαστές των ιδρυμάτων να παραχωρούν το κάθισμα τους γιατί πραγματικά το αισθάνονται και όχι επειδή το αναγράφει η φοιτητική τους ταυτότητα. Να πετάμε σε κάδο ανακύκλωσης του είδη που προορίζονται προς αυτά, ακόμα και αν είναι μακρια από την γειτονιά μας και όχι στον κάδο που προορίζονται τα γενικά σκουπίδια. Να μην παρκάρουμε στην είσοδο ένος ξένου παρκινγκ, σκεπτόμενοι ότι εκεί μπορεί να παρκάρει κάποιος ηλικωμένος. Είναι τόσα αυτά που 'πρέπει' να κάνουμε για τον εαυτό μας, είναι τόσα αυτά που πρέπει να κάνουμε για την δική μας "εσωτερική επανάσταση", που ΔΕΝ θα πρέπει να απογοητευόμαστε, και σαφέστατα ΔΕΝ θα πρέπει να παραδειγματιζόμαστε από τους 300 της Βουλής και των άλλων μικρών και φιλόδοξων κομμάτων..

Περιοχή
    ATHENS Space Station

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Joti Εμφάνιση μηνυμάτων
    zastava, έχει δίκιο. Από εμάς τους ίδιους θα ξεκινήσει η αλλαγή, αλλά η όποια αλλαγή θα πρέπει να γίνει εσωτερικά. Να φοράμε ζώνη για την σωματική μας υγεία, και όχι για το φόβο του αστυνομικού, κόβοντάς μας κλήση. Να αφήνουν οι φοιτητές/σπουδαστές των ιδρυμάτων να παραχωρούν το κάθισμα τους γιατί πραγματικά το αισθάνονται και όχι επειδή το αναγράφει η φοιτητική τους ταυτότητα. Να πετάμε σε κάδο ανακύκλωσης του είδη που προορίζονται προς αυτά, ακόμα και αν είναι μακρια από την γειτονιά μας και όχι στον κάδο που προορίζονται τα γενικά σκουπίδια. Να μην παρκάρουμε στην είσοδο ένος ξένου παρκινγκ, σκεπτόμενοι ότι εκεί μπορεί να παρκάρει κάποιος ηλικωμένος. Είναι τόσα αυτά που 'πρέπει' να κάνουμε για τον εαυτό μας, είναι τόσα αυτά που πρέπει να κάνουμε για την δική μας "εσωτερική επανάσταση", που ΔΕΝ θα πρέπει να απογοητευόμαστε, και σαφέστατα ΔΕΝ θα πρέπει να παραδειγματιζόμαστε από τους 300 της Βουλής και των άλλων μικρών και φιλόδοξων κομμάτων..
    Θες ένα παράδειγμα: Ζω και κινούμαι πολύ στον Πειραιά... Ο Πειραιάς έχει ένα χαρακτηριστικό... πολλές διαβάσεις πεζών στο κέντρο....Έφτασα στο σημείο να πετύχω κάτι για μένα....τι ήταν αυτό...Καταρχήν μου επέβαλλα να προσπαθώ να περνώ σχεδόν αποκλειστικά από τις διαβάσεις όταν είμαι πεζός...Και αυτό διότι το αυτοκίνητο έχει το δικό του χώρο που κινείται και άρα πρέπει να το σεβαστώ και ταυτόχρονα εγώ ως πεζός έχω το δικό μου και αυτό είναι η διάβαση... Έτσι τελικά μου έγινε συνήθεια...πλέον είναι αυτονόητο ότι πηγαίνω μόνο εκεί....το ίδιο έχω διδάξει στο γυιό μου....
    Έτσι θεωρώ ότι πετυχαίνω να απαιτώ και από τον οδηγό να με σεβαστεί εκεί που μου αναλογεί... ΑΝ λοιπόν βρεθείς ποτέ στον Πειραιά, και δεις κατά τις πρωινές ώρες κάποιον ΓΡΑΦΙΚΟ, να σηκώνει το χέρι στους οδηγούς ότι υπάρχει διάβαση και προηγείται ο πεζός τότε μπορείς να με χαιρετίσεις και να σε κεράσω και καφέ...
    Ξέρεις τι έχω πετύχει μ΄αυτό, τους σταματάω όλους και περνώ κανονικά και αν κανένας δεν υπακούει τα ακούει κιόλας....οι 95 στους 100 κοκκαλώνουν.... πόσα καταλαβαίνουν δεν ξέρω ούτε με ενδιαφέρει σε πρώτη φάση...σίγουρα πολλοί από αυτούς είτε δεν το πιάνουν είτε με βρίζουν από μέσα τους, όμως άπαντες αντιλαμβάνονται ότι ασκώ το δικαίωμά μου...και δεν αισθάνομαι άσχημα διότι την υποχρέωσή μου την έχω τηρήσει στο ακέραιο.... Για φαντάσου άλλους 1.000 πεζούς στον ίδιο χώρο να κάνουν το ίδιο ...τι θα γινόταν;;;;
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη zastava : 08-06-09 στις 21:04

Η ζωή είναι σαν ένα κουτί με σοκολατάκια – Ποτέ δεν ξέρεις τι γεύση θα σου τύχει.
    "Forrest Gump" (1994)

Blogthean Το avatar του χρήστη forster
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη

Αμάν, ευτυχώς μας τέλιωσαν! Μας έπρηξαν με τις ευρωεκλογές. τίποτα δεν είχε να δούμε στην τηλεόραση... Και τα λέω εγώ που ψήφισα

Στις εκλογές δεν υπάρχει μόνο αυτό που λέμε ,συμμετοχή.
    Υπάρχει και αυτό που λέμε,συνενοχή!
    Πάνω απ' όλα όμως υπάρχει ανθρώπινη αξιοπρέπεια που δε παίρνει εκπτώσεις!
    'Οταν ένα μήλο είναι σάπιο το πετάς και παίρνεις άλλο!Κάποιος μπορεί να πάρει ένα μαχαίρι και να είναι ευχαριστημένος αν βρει κάποιο σημείο του που ακόμα να κρατάει λίγο.
    Είναι θέμα επιλογής.Εγώ το πετάω και θέλω άλλο φρέσκο,εσύ θέλεις να το καθαρίσεις μήπως βρεις κάποιο κομμάτι να το γευθείς!
    Εγώ αισθάνομαι περήφανος που δεν έχω συμμετάσχει ποτέ και ούτε είμαι συνένοχος,σε όλη αυτή τη κατάπτωση,ηθική,οικονομική,εθνική,κοινωνική που έχουμε φτάσει και μπορώ να κοιτάω στα μάτια τα παιδιά.Κι αν με ρωτήσετε τι κατάφερα,θα σας πω:ΔΕΝ ΜΕ ΑΦΉΣΑΤΕ,αφού κάθε τόσο ψηφίζατε τους ίδιους,τα παιδιά τους και τα εγγόνια τους.Δεν με αφήσατε,αφού συνέχεια τρέχατε πίσω από κάποιο κόμμα,και όλο σας το επαναστατικό μένος το δείχνατε ψηφίζοντας καμιά φορά το αντίπαλο,έτσι από αντίδραση!Κι έτσι διαιωνίζατε το σάπισμα,και τώρα δε ξέρετε τι φταίει!Ποιος του έδωσε την αλαζονεία που έχουν;Ποιος τους χάρισε το δικαίωμα να μη μας υπολογίζουν;Ποιος τους έδινε κάθε τέσσερα χρόνια λευκές επιταγές για να τις συμπληρώσουν;
    Αλλά έτσι έχουμε μάθει,να δίνουμε χαλαρά κάθε τέσσερα χρόνια την ψήφο μας σε κάποιο κόμμα και σε κάποιο τύπο αμφιβόλου ηθικής που τον ονομάζουμε <αντιπρόσωπό μας>, και θεωρώντας πως έχουμε επιτελέσει το καθήκον μας σαν ενεργοί πολίτες να φεύγουμε για <μπάνιο>.Και όταν μετά από τέσσερα γυρίσουμε από την θάλασσα της αδιαφορίας μας και του ωχαδερφισμού μας,και θυμηθούμε να ξαναγίνουμε <ενεργοί πολίτες>,διαπιστώνουμε έντρομοι πως οι λευκές επιταγές που τους δώσαμε χτύπησαν κανόνι!
    'Ακουσα επίσης το εξής:Μα αφού υπάρχουν 30+ κόμματα όλο και κάποιο θα σε καλύπτει.
    Απαντώ.Κατά την άποψή μου υπάρχουν τα εξής κόμματα:Υπάρχουν χυδαία και ανήθικα κόμματα με χυδαία και ανήθικα στελέχη ,και υπάρχουν και κάποια άλλα (που όπως λέτε ,δεν τα έχουμε δει για να τα κρίνουμε ακόμα) τα οποία επιθυμούν να συνεργαστούν με τα προηγούμενα!!Επίσης υπάρχει και άλλη μια κατηγορία κομμάτων,τα γραφικά (Βεργής,Λεβέντης κλπ).
    Σε ποια λοιπόν από τις δυο κατηγορίες μου προτείνεται να δώσω την ψήφο μου;
    Θα πει λοιπόν κάποιος και τι κάνεις λοιπόν;
    Μέχρι να με αφήσετε λοιπόν,προσπαθώ να κάνω ότι καλύτερο μπορώ σαν άνθρωπος και κατά την άποψή μου έτσι βοηθάω την πατρίδα μου αλλά και όλους μας.Π.χ Δε κλέβω την εφορία,δε κλέβω τι ΔΕΗ (ξέρετε πόσα βαμμένα στελέχη και οσφυοκάμπτες των κομμάτων ξέρω που το κάνουν;) δε πετάω πράγματα από το παράθυρο του αυτοκινήτου,δε λερώνω εκεί που πάω για μπάνιο,λέω καλημέρα σε όλους ,μου μιλάνε δε μου μιλάνε,προσπαθώ να ακούω και μετά να απαντώ,προσπαθώ να κάνω αυτό που θέλω να κάνουν οι άλλοι σε μένα που είναι η ενεργητική μορφή και όχι να μη κάνω αυτό που δε θέλω να μου κάνουν,που είναι η παθητική μορφή και πλήθος άλλων πραγμάτων που κάποιοι πιθανόν να τα πουν μικρά,αλλά που εγώ τα θεωρώ βάση για μια καλύτερη κοινωνία.
    Τέλος θα ήθελα να πω και αυτό:Κατά την άποψή μου το παρόν πολιτικό σύστημα της κοινοβουλευτικής δικτατορίας που απαξιώνει και δεν ακούει τον πολίτη έχει αποτύχει.'Η μήπως όχι ,γιατί έτσι μας βολεύει;

My Blog

Περιοχή
    ATHENS Space Station

Να είδατε ψάχνοντας εμφανίστηκε άλλος ένας, που στην νομοταγή καθημερινότητά του πρόσθεσε στοιχεία ανθρώπινης ορθής συμπεριφοράς....για να δούμε υπάρχουν και άλλοι Μιχάλη...
    Προσωπικώς νομίζω θα εμφανιστούν και άλλοι της καθημερινότητας...και είδες εσύ δεν πήγες για ψήφο και εγώ πήγα...όμως παρά ταύτα συμφωνούμε σε κάτι....πρέπει να προσπαθήσουμε λίγο για εμάς και ας υπάρχουν γύρω γύρω χίλια πράγματα που μας πειράζουν...δεν πειράζει μπορούμε να τ΄αντέξουμε αν θέλουμε

"Forrest Gump" (1994)

Σελίδα 6 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 45678 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-07-10, 12:33
  2. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-12-09, 22:11
  3. Χωρίς exit polls οι εκλογές της ΝΔ
    By Joti in forum Ειδήσεις
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-11-09, 7:33
  4. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-06-09, 23:28
  5. Exit polls
    By zter40 in forum Ελλάδα
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-06-09, 22:23

Members who have read this thread: 0

There are no members to list at the moment.

Δικαιώματα - Επιλογές