Μηνύματα   Θέματα   Μέλη   Online
Σελίδα 7 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 5678 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 61 έως 70 από 76

Θέμα: Οι κάλπες έκλεισαν και τα exit polls έδωσαν το κλίμα

Προεπιλογή Απάντηση: Οι κάλπες έκλεισαν και τα exit polls έδωσαν το κλίμα

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Melchisedek Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...Λαρι, εσύ τι πιστεύεις ...
    φιλε μου πιστευω πως αυτο που τους καιει τωρα ειναι πώς θα τραβηξουν το 50% που δε πηγε να ψηφισει. πιστευω πως ειδικα τα 2 μεγαλα κομματα καθονται σε αναμμενα καρβουνα. γιατι? γιατι συμβαινει ακριβως αυτο που εγραψες:

"...ή να πας εσύ και άλλα 2 εκκατομύρια ψηφοφόροι και να ψηφίσετε κάποιο άλλο κόμμα για να πάρουν αυτοί κανά 10% μόνο; Εγώ νομίζω ότι αυτό που θα τους έβαζε μυαλό θα ήταν ν'έχαναν την εξουσία και τα πρωτεία στις προτιμήσεις του λαού. Μόνο τότε τα 2 "μεγάλα" κόματα και οι αρχηγοί τους θ'αλλάξουν δραστικά..."
    αυτο ειναι τωρα που φοβουνται. γιατι ξερουν πως τωρα δεν ειχαμε βουλευτικες εκλογες, οπως ξερουν πως οι βουλευτικες εκλογες θα γινουν σε καποιο διαστημα.
    συμφωνω μαζι σου 100%, με τη μονη διαφορα πως η παραλια (το 50% του οποιου ειμαι μερος) τωρα θα διξει τη δυναμη της.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη larry2004gr : 08-06-09 στις 21:35

Blogthean Το avatar του χρήστη adamantios
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Με τέσσερις απλές κινήσεις μπορεί να διορθωθεί όλο το εκλογικό σύστημα.
    Αυτές (κατά την ταπεινή μου γνώμη) είναι :

Εκλογές με λίστα (παύση ρουσφετιού, πλήρη ευθύνη του προέδρου του κόμματος για τα στελέχη του)

Αφαίρεση ενεργών βουλευτικών εδρών ανάλογη με το ποσοστό της αποχής ( π.χ, 30% αποχή, -90 έδρες)

Εισαγωγή στην Βουλή με όποιοδήποτε ποσοστό άνω του 1% (το έκαναν υποτίθεται για την προστασία από μειονοτικούς σχηματισμούς αλλά τους παίρνουν στα κόμματα τους)

Και πρωτίστως απλή αναλογική (χωρίς πριμοδότηση του πρώτου κόμματος)

Απλές βέβαια φαίνονται αλλά και πολύ ουτοπικές.
    Δεν ελπίζω τίποτα, Δεν φοβάμαι τίποτα, Είμαι ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ

Blogthean Το avatar του χρήστη ~rêveur~
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο adamantios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτο το λεει ποσο καιρο η Αριστερα....αλλα σιγα μην γινει.Τοσο το ΠΑΣΟΚ οσο και η ΝΔ δεν θα αφησουν να γινει αυτο...Δυστυχως.
    «Οι προλετάριοι με την επανάσταση δεν έχουν τίποτα άλλο να χάσουν από τις αλυσίδες τους. Έχουν όμως να κερδίσουν έναν κόσμο ολόκληρο. Προλετάριοι όλου του κόσμου ενωθείτε!» Καρλ Μαρξ

Blogthean Το avatar του χρήστη zastava
    Περιοχή
    ATHENS Space Station

Εκλογές με λίστα (παύση ρουσφετιού, πλήρη ευθύνη του προέδρου του κόμματος για τα στελέχη του)

Αφαίρεση ενεργών βουλευτικών εδρών ανάλογη με το ποσοστό της αποχής ( π.χ, 30% αποχή, -90 έδρες)

Εισαγωγή στην Βουλή με όποιοδήποτε ποσοστό άνω του 1% (το έκαναν υποτίθεται για την προστασία από μειονοτικούς σχηματισμούς αλλά τους παίρνουν στα κόμματα τους)

Να σου προσθέσω για συζήτηση και ορισμένα άλλα αν μου επιτρέπεις;;;
    Χρονικός περιορισμός στην κατάληψη δημοσίων αξιωμάτων και δημοψηφίσματα καταλληλότητας των βουλευτών και υπουργών...ο οποίος θα αντικαθίσταται από άλλον του κόμματός του, όταν από το δημοψήφισμα προκύπτει σε αυξημένο ποσοστό η ακαταλληλότητα του εν λόγω δημοσίου προσώπου....

ΜΑΧΟΜΑΙ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΥΜΠΟΛΕΜΙΣΤΗ ΚΑΙ ΣΥΝΟΔΟΙΠΟΡΟ ΜΟΥ ΠΟΤΕ ΓΙΑ ΄ΜΕΝΑ

Η ζωή είναι σαν ένα κουτί με σοκολατάκια – Ποτέ δεν ξέρεις τι γεύση θα σου τύχει.
    "Forrest Gump" (1994)

Blogthean Το avatar του χρήστη adamantios
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Αφού λοιπόν δεν γίνεται τίποτα από αυτά που πρεσβεύω και κανένας σχηματισμός δεν επιδιώκει να τα πετύχει (γιατί σε κανέναν δεν συμφέρει παρά μόνο στους πολίτες), γιατί να πηγαίνω να ψηφίζω ;;

Απέχω, γιατί δεν με εκφράζει το πολιτικό σύστημα με την μορφή που ασκείται.

Ή θα έχουμε πραγματική άμεση Δημοκρατία ή θα μας κοροϊδεύουν. Την απόλυτη μορφη δικτακτορίας την καλύπτουν με έναν Δημοκρατικό μανδύα. Και είναι η μεγαλύτερη απάτη γιατί δεν σου αφήνουν περιθώριο να αντιδράσεις όντας "Δημοκρατικό" το πολίτευμα μας.

Απέχω και θα συνεχίσω να απέχω γιατί δεν τους αντέχω.

Στην καθημερινή μου ζωή όμως παλεύω με τους θεσμούς και ενάντια σε όσους επιβουλεύονται τα δικαιώματα μου. Είμαι ενεργός πολίτης, πολιτικοποιημένος αλλά ουχί κομματικοποιημένος.
    Δεν ελπίζω τίποτα, Δεν φοβάμαι τίποτα, Είμαι ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ

5ον Αλλαγή του νόμου περί ευθύνης των υπουργών (Να δικάζονται όπως οι πολίτες)

6ον Περισσότερα "προνομια" στον Πρόεδρο της Δημοκρατίας. Προσωπικά πιστεύω ότι αυτός ο θεσμός έχει υποβαθμιστεί.

7ον Να μην διατηρούν οι βουλευτές και την 2η δουλειά τους, πέραν από την βουλετική τους ιδιότητα. (Κάποτε αν θυμάμαι καλά είχε γίνει, δεν ξέρω αν ακόμα ισχύει αυτός ο νόμος)

8ον Πάταξη των παρατάξεων στην Ανώτερη και Ανώτατη Εκπαίδευση. (Καλό θα ήταν να συσταθεί κάτι σαν 15μελές συμβούλιο, όπως στο Λύκειο)

9ον Μείωση της δύναμης των πολιτικών δυνάμεων σε ιδιωτικούς και δημόσιους οργανισμούς.

10ον και πιο σημαντικό, ένας νόμος για να ισχύουν όλοι οι υπόλοιποι νόμοι.

Blogthean Το avatar του χρήστη zastava
    Περιοχή
    ATHENS Space Station

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Joti Εμφάνιση μηνυμάτων
    5ον Αλλαγή του νόμου περί ευθύνης των υπουργών (Να δικάζονται όπως οι πολίτες)

6ον Περισσότερα "προνομια" στον Πρόεδρο της Δημοκρατίας. Προσωπικά πιστεύω ότι αυτός ο θεσμός έχει υποβαθμιστεί.

7ον Να μην διατηρούν οι βουλευτές και την 2η δουλειά τους, πέραν από την βουλετική τους ιδιότητα. (Κάποτε αν θυμάμαι καλά είχε γίνει, δεν ξέρω αν ακόμα ισχύει αυτός ο νόμος)

8ον Πάταξη των παρατάξεων στην Ανώτερη και Ανώτατη Εκπαίδευση. (Καλό θα ήταν να συσταθεί κάτι σαν 15μελές συμβούλιο, όπως στο Λύκειο)

9ον Μείωση της δύναμης των πολιτικών δυνάμεων σε ιδιωτικούς και δημόσιους οργανισμούς.

10ον και πιο σημαντικό, ένας νόμος για να ισχύουν όλοι οι υπόλοιποι νόμοι.
    Θα έλεγα ότι οι επισημάνσεις είναι προς τη σωστή κατεύθυνση, μόνο να μου βρεις λύση για το 7 ...τι θα τους κάνουμε μετά αν σταματήσουν τη δεύτερη δουλειά...εννοώ δηλαδή να μην δουλεύει συμφωνώ και εγώ αλλά όταν πρέπει να σκεφτούμε όταν σταματήσει την πολιτική δραστηριότητα πως θα επανέλθει ομαλά στην προηγούμενη ζωή του. Επίσης θα έλεγα για το 10 ότι αν ισχύσουν όλα τα προηγούμενα είναι αχρείαστο...Συνέχισε αγαπητέ φίλε έτσι καλά το πας

ΜΑΧΟΜΑΙ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΥΜΠΟΛΕΜΙΣΤΗ ΚΑΙ ΣΥΝΟΔΟΙΠΟΡΟ ΜΟΥ ΠΟΤΕ ΓΙΑ ΄ΜΕΝΑ

Η ζωή είναι σαν ένα κουτί με σοκολατάκια – Ποτέ δεν ξέρεις τι γεύση θα σου τύχει.
    "Forrest Gump" (1994)

Προεπιλογή Οι κάλπες έκλεισαν και τα exit polls έδωσαν το κλίμα

θα τους κάνουμε μετά αν σταματήσουν τη δεύτερη δουλειά...εννοώ δηλαδή να μην δουλεύει συμφωνώ και εγώ αλλά όταν πρέπει να σκεφτούμε όταν σταματήσει την πολιτική δραστηριότητα πως θα επανέλθει ομαλά στην προηγούμενη ζωή του
    Με τα χρήματα που έχουν, πίστεψε με δεν έχουν ανάγκη. Τουλάχιστον να μην είναι ασκούν μαζί με την βουλευτική τους ιδιότητα και την επαγγελματική τους, κρίμα και άδικο. 1ον) Δεν έχουν ανάγκη από τα χρήματα από τον μηνιαίο μισθό που πέρνουν 9.000+ ευρώ συν οδοιπορικά μηναίως (αν θυμάμαι καλά υπόθηκε παραπάνω), 2ον) Οποτε αποχωρήσουν από την πολιτική, όλο και κάποια δουλειά θα βρούν ή μάλλον να το πώ καλύτερα δουλειά πάνω στην πολιτική (πχ ΓΓ σε κάποιο Υπουργείο, Γραμματέας/πρόεδρος/διευθυντής σε κάποιον οργανισμό κ.ο.κ.), οπότε δεν χαραμίζονται και 3ον) Οσο κάνουν duplex δουλειά 'τρωνε' θέσεις άλλων καταξιωμένων ανθρώπων.

Επίσης θα έλεγα για το 10 ότι αν ισχύσουν όλα τα προηγούμενα είναι αχρείαστο
    Ηταν ένα είδος black χιούμορ, δεδομένου ότι ψηφίζονται νόμοι μόνο και μόνο για να υπάρχουν και να μην εφαρμόζονται.

Και σε αυτες τις εκλογες κοιταξαμε το προβλημα και χασαμε την λυση του. Η αποχη ειναι το αποτελεσμα. Δεν την θεωρω καλη αλλα ουτε και την κρινω. Ολοι εχουν τους λογους τους να ψηφισουν η οχι. Χασαμε την ουσια ομως. Το προβλημα του πολιτικου αδιεξοδου ειναι κατα βαση στα προσωπα και στον τροπο που αυτα επιλεγουν να κυβερνησουν. Τον πολιτικο τον εκλεγεις για να λυσει προβληματα, να προσφερει. Απαιτεις απο τον πολιτικο σου να μην τον διακατεχουν παθη και σκοπιμοτητες. Αυτο ειναι το ιδανικο βεβαια. Απο την αλλη συμβαινει ακριβως το αντιθετο. Η αποψη μου συμπληρωνεται σε πολυ μεγαλο βαθμο απο το αποσπασμα ενος αρθρου του Χρηστου Γιανναρα απο την καθημερινη με τιτλο "Ψηφίζουμε μονάρχη, όχι κόμμα"

"Το πολίτευμα της Ελλάδας είναι πρωθυπουργοκεντρικό, που σημαίνει: μοναρχία όχι συνταγματική, αλλά απόλυτη. Το Σύνταγμα το αλλάζει ο πρωθυπουργός κατά την ανεξέλεγκτη βούλησή του, αρκεί να διαθέτει 180 έδρες στη Βουλή – το είδαμε στην πράξη το 1985. Αν δεν μπορεί να επέμβει και στο Σύνταγμα, αξιοποιεί το συνταγματικά κατοχυρωμένο απεριόριστο της πρωθυπουργικής μοναρχίας.
    Δεν δεσμεύεται από κανέναν όρο εσωκομματικού δημοκρατικού ελέγχου. Χρησιμοποιεί την κοινοβουλευτική πλειοψηφία για να επιβάλει όποια σύνθεση της κυβέρνησης θέλει – έστω και με κραυγαλέα ανίκανους ή προκλητικά φαύλους υπουργούς. Σπάνια (και για λόγους εντυπώσεων) επιτρέπει στους βουλευτές του να ψηφίσουν «κατά συνείδησιν» – τους νόμους που τον εξυπηρετούν τους ψηφίζουν οι βουλευτές έστω και «παρά συνείδησιν», σαν ανέγνωμα πιόνια. Ελέγχει τη συγκρότηση των ψηφοδελτίων του κόμματός του, γεγονός που τον καθιστά αδιαμφισβήτητο σατράπη με αυλή κολάκων και λακέδων. Μαγειρεύει και επιβάλλει εκλογικούς νόμους προσαρμοσμένους σε επικαιρικές διευκολύνσεις της επανεκλογής του, αποφασίζει, με ιδιοτελή και μόνο κριτήρια, πότε θα διενεργηθούν εκλογές. Διορίζει τις ηγεσίες της Δικαιοσύνης, των Ενόπλων Δυνάμεων, της Αστυνομίας, όλων των Δημόσιων Οργανισμών, τους προέδρους και τους διευθύνοντες συμβούλους όλων των κρατικών εταιρειών. Ορίζει όλες τις υποψηφιότητες νομαρχών και δημάρχων του κόμματός του σε ολόκληρη τη χώρα και, βέβαια, τους ευρωβουλευτές του. Επιλέγει και τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας, τον επιβάλλει με την κοπαδιασμένη κοινοβουλευτική του πλειοψηφία ή τον παζαρεύει, υπό την απειλή εκλογών, εξευτελίζοντας τον θεσμό."

Για να προσθεσει οτι:
    "Η χώρα σήμερα έχει παγιδευτεί σε πολιτικό αδιέξοδο, γιατί οι πολίτες οφείλουν να επιλέξουν απόλυτο μονάρχη ανάμεσα σε δύο άκρως προβληματικούς δελφίνους. Η δέσμευση στη διλημματική επιλογή καθορίζει τους δείκτες υπανάπτυξης της ελλαδικής κοινωνίας: Σύμφωνα με τις προεκλογικές δημοσκοπήσεις το 62% των ψηφοφόρων είναι έτοιμο να δώσει την ψήφο του και πάλι στις δύο κομματικές σατραπείες, στους άκρως προβληματικούς, αλλά κληρονομικώ δικαιώματι ηγέτες τους. Και από αυτή την πλειοψηφία των ψηφοφόρων το μέγιστο ποσοστό (60%) αιτιολογεί την πρόθεση της ψήφου του επικαλούμενο μόνο τον εθισμό – δηλώνει, δίχως αιδώ ή λύπην, ότι ψηφίζει πάντοτε σταθερά μία από τις δύο εκδοχές απόλυτης μοναρχίας χωρίς κριτική επανεκτίμηση της προτίμησής του."

Μην μας φαινεται περιεργο μετα που οι πολιτικοι αντιδρουν ετσι.Καλο σας βραδυ.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη smoover : 09-06-09 στις 11:45

Το θεμα ειναι πολυ απλο.
    Ειτε πηγαιναμε να ψηφισουμε ειτε οχι παραπανω ευρωβουλευτες
    δεν θα βγαζανε.
    Μην σου πω οτι χαρηκανε με την αποχη διοτι αυτοι οπου δεν ψηφισανε
    δεν ειναι τα κομματοσκυλα αλλα αυτοι οπου θα τους καταψηφιζανε.
    Χαρηκανε οπου βγαλανε απο 8 βουλευτακια και ολλα καλα.
    Την ιδια αποχη κρυφα μεσα τους επιζητουν και στης βουλευτικες.
    Να βγει κυβερνηση με 5.000.000 ψηφισαντες και ουσιαστικα τα 2.000.000 κομματοσκυλα να βγαλουνε κυβερνηση.

Ουτε εμενα με εκφραζει κανενα απο τα υπαρχοντα κομματα αλλα αν δεν τους καταψηφισουμε δηλαδη να ειμαστε ενεργοι και να προσελθουμε στις βουλευτικες ειτε το θελουμε ειτε οχι.

Κανουνε πως στεναχωριουνται με την αποχη !!!!1
    ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ ΝΑ ΓΕΛΑΣΩ ΔΥΝΑΤΑ

Η ΝΔ κυβερνα και ουσιαστικα τους θελουνε 3 στους 10 Ελληνες
    Οι 7 στους 10 δεν τους θελουν !!!!!!
    Αυτα κανει η μεγαλη αποχη.....τους βοηθαει στα σχεδια τους......

ΝΕΟΙ ΚΑΙ ΝΕΕΣ ΕΜΕΙΣ ΕΧΟΥΜΕ ΤΗΝ ΔΥΝΑΜΗ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΥΤΟΙ ΑΛΛΑ ΟΠΩΣ ΤΟ ΠΑΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ ΠΗΔ@ΝΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΧΑΙΡΟΜΑΣΤΕ ΟΠΟΥ ΑΠΕΧΟΥΜΕ !!!!!

Ο καθενας ας κανει πλεον οτι θελει αλλα να ξερει οτι Η ΑΠΟΧΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΒΟΥΛΗΣΗ ΑΛΛΑ ΠΟΛΙΤΙΚΗ Μ@Λ@ΚΙ@ - ΑΠΡΑΞΙΑ.

ΜΥΑΛΟ ΕΧΟΥΜΕ ΑΣ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΟΥΜΕ !!!
    ''CARPE DIEM''
    ΑΔΡΑΞΕ ΤΗΝ ΜΕΡΑ ΣΗΜΕΡΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ ΑΥΡΙΟ

Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΙΣ ΣΟΛΕΣ ΤΩΝ ΑΛΗΤΙΚΩΝ ΠΑΠΟΥΤΣΙΩΝ ΜΟΥ.

Σελίδα 7 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 5678 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-07-10, 12:33
  2. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-12-09, 22:11
  3. Χωρίς exit polls οι εκλογές της ΝΔ
    By Joti in forum Ειδήσεις
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-11-09, 7:33
  4. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-06-09, 23:28
  5. Exit polls
    By zter40 in forum Ελλάδα
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-06-09, 22:23

Members who have read this thread: 0

There are no members to list at the moment.

Δικαιώματα - Επιλογές