Μηνύματα   Θέματα   Μέλη   Online
Σελίδα 8 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 678
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 71 έως 76 από 76

Θέμα: Οι κάλπες έκλεισαν και τα exit polls έδωσαν το κλίμα

Blogthean Το avatar του χρήστη Melchisedek
    Περιοχή
    Athens, Greece

Προεπιλογή Απάντηση: Οι κάλπες έκλεισαν και τα exit polls έδωσαν το κλίμα

Μια χαρά τα ΄πες Αλέξη (αν και λίγο ωμά κατά την γνώμη μου) αλλά καλύτερα έτσι γιατί πρέπει να το βάλουν καλά στο μυαλό τους πως η αποχή δεν είναι λύση και δεν αλλάζει τίποτα. Δείχνεις την αγανάκτησή σου στο σύστημα με το ν'απέχεις και ν'αδιαφορείς (με το να τους έχεις χ.....); Και αυτοί το ίδιο σ'έχουν και επιθυμούν σφόδρα αυτήν την στάση σου για να συνεχίσουν να σε κυβερνούν! Μόνο με την ενεργοπίηση του ανενεργού κομματιού του πληθυσμού και αποφασίσουν να ψηφίσουν θ'αλλάξει κάτι, γιατί μέσ'την απάθεια και την αδιαφορία του έχει ξεχάσει κάτι πολύ σημαντικό: "Συν Αθηνά και χείρα κίνει", ή αλλιώς πιο ελληνιστί κούνα λιγάκι και το δάχτυλό σου...
    "Verloren ist nur, wer sich selbst aufgibt" "Χαμένος είναι όποιος αφήνει τον εαυτό του να ηττηθεί "

Blogthean Το avatar του χρήστη ravos08
    Περιοχή
    Ηρακλειο Κρητη

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο zastava Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε mel δεν είναι θεωρητική η βάση, οικουμενική είναι σίγουρα, όμως περιέχει την αρχή εκείνου του πράγματος που ξεχωρίζει(θέλω να πιστεύω δηλαδή) τον άνθρωπο από τη ζούγκλα.........Και επειδή δεν θέλω να ζω σε ζούγκλα....πρέπει εγώ και όλοι μας να μάθουμε να ζούμε σε κοινωνία ανθρώπων.....γιαυτό λέω ότι πρέπει να ξεκινήσουμε από τα βασικά....Εγώ έβαλα το Α ας βάλει κάποιος άλλος το Β....αλλά από κάπου πρέπει να αρχίσει........Η καλημέρα είναι του Θεού (μην νομίζεις ότι είμαι θρησκόληπτος) και όχι των ανθρώπων και αν δεν θες να την μοιράζεσαι με τους άλλους είσαι ατομιστής και εγωίσταρος(λέω τώρα εγώ)......Και επειδή αν αρχίσεις να λες καλημέρα σ΄όλους μπορούν να σε περάσουν για γραφικό....μην πτοηθείς συνέχισε ....κάποιοι θα προσπεράσουν το βέβαιο όμως είναι ότι κάποιοι θα μείνουν....βρες τους και προσπαθήστε να γίνεται διπλάσιοι......και ούτω καθεξής....
    Το Β μπορεί να περιέχει εκείνο το αγαπημένο μου μοτό: ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΝΟΥΝ........¶ντε πάμε για το Γ τώρα.

Υ.Γ. Δεν εξαιρείται ο γράφων από όλα τα ανωτέρω και ο ίδιος θα πρέπει να βελτιώσει εαυτόν....Νομίζω ότι γίνομαι κατανοητός
    τα συγχαρητήρια μου zastava γι αυτο το ποστ

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο zastava Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να είδατε ψάχνοντας εμφανίστηκε άλλος ένας, που στην νομοταγή καθημερινότητά του πρόσθεσε στοιχεία ανθρώπινης ορθής συμπεριφοράς....για να δούμε υπάρχουν και άλλοι Μιχάλη...
    Προσωπικώς νομίζω θα εμφανιστούν και άλλοι της καθημερινότητας...και είδες εσύ δεν πήγες για ψήφο και εγώ πήγα...όμως παρά ταύτα συμφωνούμε σε κάτι....πρέπει να προσπαθήσουμε λίγο για εμάς και ας υπάρχουν γύρω γύρω χίλια πράγματα που μας πειράζουν...δεν πειράζει μπορούμε να τ΄αντέξουμε αν θέλουμε
    με αφορμη τα πολυ ομορφα ποστ του zastava που πραγματικα με εκαναν
    και βγηκα απο την απογοήτευση μου και δινοντας μου μια ελπιδα
    την ελπιδα οτι υπαρχουν ακομα ατομα που προβληματίζονται και σκέφτονται
    εγω πηγα και ψήφισα γιατι η ψηφος ειναι το μονο οπλο του λαου (ειρηνικο)
    το επομενο βημα οταν δεν παει αλλο ειναι (επανασταση)
    θα προσθεσω στο παραπανω ποστ οτι οι πολιτικοί ειναι ζυμαρι του λαου
    αναρωτιέμαι αν δεν αλλαξουμε σαν ανθρωποι τι πρεπει να περιμενουμε
    απο την επομενη γενια πολιτικων ??

να και αλλος ενας σιγα σιγα μαζευόμαστε zastava
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ravos08 : 09-06-09 στις 15:12 Αιτία: Συγχωνεύτηκε αυτόματα απο το BlogΘέα

2 frapedes mia tyropita.....

Blogthean Το avatar του χρήστη san_mat
    Περιοχή
    απο την χώρα του πουθενά του τίποτα και του πάντα...

παιχνιδια τακτικης συμφεροντων..κανουν οι εταιριες των exit polls? αναρωτιεμαι...

Blogthean Το avatar του χρήστη ~rêveur~
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο san_mat Εμφάνιση μηνυμάτων
    παιχνιδια τακτικης συμφεροντων..κανουν οι εταιριες των exit polls? αναρωτιεμαι...
    Για εμενα ειναι σιγουρο οτι κανουν τετοια ''παιχνιδια'' πισω απ'την πλατη του λαου...
    «Οι προλετάριοι με την επανάσταση δεν έχουν τίποτα άλλο να χάσουν από τις αλυσίδες τους. Έχουν όμως να κερδίσουν έναν κόσμο ολόκληρο. Προλετάριοι όλου του κόσμου ενωθείτε!» Καρλ Μαρξ

Blogthean Το avatar του χρήστη pkostas
    Περιοχή
    στον πλανήτη Γη

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο san_mat Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ότι οι εταιρείες των δημοσκοπήσεων - όλες ανεξαιρέτως - έπεσαν έξω στα αποτελέσματά τους, αυτό δεν δηλώνει παιχνίδια συμφερόντων. Απλά το μαθηματικό μοντέλο που χρησιμοποίησαν για τη στατιστική επεξεργασία των δεδομένων ήταν εσφαλμένο.
    Επιστημονικά αν το δείτε, όλες οι εταιρείες έδωσαν το ίδιο λάθος αποτέλεσμα, γιατί μαθηματικά μεν έκαναν τις σωστές πράξεις, αλλά η στάθμιση του δείγματός τους ήταν λάθος. Όντως, η αστάθμιστη αποχή έδωσε λάθος αποτελέσματα στη λεγόμενη "στατιστική προβολή" του δείγματος. Αλλά ας μη σας κουράζω με όρους. Η ουσία είναι ότι οι εταιρείες δεν εξυπηρέτησαν συμφέροντα. Ούτε τυχαίο είναι ότι μέχρι την Παρασκευή 5/6 τη διαφορά τη δίναν στις 3,8 με 4,8 μονάδες. Τί θα άλλαζε μέχρι την Κυριακή, ώστε να αλλάξει και η διαφορά στις 7 μονάδες;
    Απλώς έγιναν και οι ίδιες αυτές οι εταιρείες βορά στην τηλεοπτική αρένα. Οι δημοσκόποι - αναλυτές έλεγαν ότι με βάση το δείγμα υπάρχει αυτή η διαφορά και οι παρουσιαστές μιλούσαν για πατατράκ της ΝΔ και θρίαμβο του ΠΑΣΟΚ.
    Το ίδιο είχε γίνει και στις βουλευτικές του 2000. Μέχρι τη 1 τα ξημερώματα πανηγύριζαν οι Νεοδημοκράτες γιατί τόσο τα exit poll, όσο και τα πρώτα αποτελέσματα τους έδιναν τη νίκη και μετά το αποτέλεσμα αναστράφηκε και στο τέλος πανηγύριζαν οι Πασόκοι.
    Σε αυτό φυσικά δεν φταίνε οι εταιρείες δημοσκοπήσεων. Αν το δεί κανείς σε απλά μαθηματικά, το αποτελέσματα ήταν όντως μεσα στα περιθώρια του στατιστικού σφάλματος.
    Εκείνο που εμένα με ενόχλησε περισσότερο ήταν πιο πολύ η διαχείριση των αποτελεσμάτων από το Υπουργείο Εσωτερικών. Δεν είναι δυνατόν η Β' Αθηνων, το Υπόλοιπο Αττικής, η Κρήτη και η Αχαϊα (εκλογικές περιφέρειες που δημοσκοπικά και πραγματικά το ΠΑΣΟΚ είχε πολύ μεγάλη διαφορά, να έχουν ενσωμάτωση 20% μέχρι τη 1 τα ξημερώματα , ενώ πολύ πιο απομακρυσμένες περιφέρειες, Σέρρες, Φλώρινα, Λακωνία, παραδοσιακά "άντρα" της ΝΔ, να έχουν ενσωμάτωση 90% στις 10 το βράδυ, δηλαδή μόλις 3 ώρες μετά το κλείσιμο της κάλπης. Δηλαδή, τόσο πιο σύγχρονη τεχνολογία είχαν εκείνοι και στέλναν το τηλεγράφημα πιο γρήγορα;
    Εμένα μου δείχνει απλώς ότι κάποιοι "κρατούσαν" τεχνιέντως το αποτέλεσμα στις 2 μονάδες μέχρι ο Καραμανλής και το επιτελείο του να ετοιμάσει και να εκφωνήσει το λόγο του και μετά άφησαν την κανονική ροή να φέρει το πραγματικό αποτέλεσμα. Γιατί αλλιώς εκφωνείς λόγο στις 2 μονάδες διαφορά και αλλιώς στις 4,5....
    Και αν αυτό πραγματικά συνέβη, αποτελεί ντροπή της διαδικασίας γιατί πρόκειται για σαφή διαχειριση του εκλογικού αποτελέσματος. Και νομίζω ότι θα πρέπει να επέμβει και κάποιος Εισαγγελέας, αν υπάρχει βέβαια και κανένας.

Σελίδα 8 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 678

Παρόμοια Θέματα

1. Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-07-10, 12:33
  2. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-12-09, 22:11
  3. Χωρίς exit polls οι εκλογές της ΝΔ
    By Joti in forum Ειδήσεις
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-11-09, 7:33
  4. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-06-09, 23:28
  5. Exit polls
    By zter40 in forum Ελλάδα
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-06-09, 22:23

Members who have read this thread: 0

There are no members to list at the moment.

Δικαιώματα - Επιλογές