Μηνύματα   Θέματα   Μέλη   Online
Σελίδα 13 από 16 ΠρώτηΠρώτη ... 31112131415 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 121 έως 130 από 153

Θέμα: Κάπνισμα μόνο στο πεζοδρόμιο!

Προεπιλογή Απάντηση: Κάπνισμα μόνο στο πεζοδρόμιο!

Επιτέλους !!Αυτό πού όλοι οι αντικαπνιστές περιμέναμε!! Επιτέλους θα μπορούμε να περπατάμε χωρίς να κρατάμε την αναπνοή μας, όταν αντικρίζουμε άσπρα σύννεφα καπνού,
    στα καταστήματα στα ΜΜΜ στους δημόσιους χώρους κλπ. Διότι κανένας από μας δεν έχει πρόβλημα, με το αν ο συνάνθρωπος μας, θελήσει να καταστρέψει τον οργανισμό του, με το κάπνισμα.. Το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορεί να στερήσει κανένας από κανέναν, την πρωτογενή - ζωτικής σημασίας ανάγκη για καθαρό οξυγόνο.
    Το μόνο που με λυπεί (χωρίς να με προβληματίζει-διότι την βασική λογική του Έλληνα την έχω ''πιάσει'' από μικρός) είναι το ότι έπρεπε το κάπνισμα να ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΕΙ* για να δούμε άσπρη μέρα. Ο καπνιστής (σε μεγάλο ποσοστό) ,σπάνια σκέφτεται αν αυτό που κάνει ενοχλεί τον διπλανό του. Και έρχεται η στιγμή που κάποιος του επιβάλει* να το σταματήσει και όλα 'μέλι γάλα'.

*Οι λέξεις αυτές μου θυμίζουν φασισμό και λυπάμαι που ο συνάνθρωπος μου θέλει μαστίγιο για να σκεφτεί απλά τον διπλανό του.Μήπως όλα κλείνουν προς τα 'κει? Για να γίνει ο άνθρωπος ελεύθερος απ' τα δεσμά του θα πρέπει πρώτα απ όλα να αρχίσει να σέβεται χωρίς απαγορευτικά και πρόστιμα.
    -δεν έχω διαβάσει κανένα από τα προηγούμενα ποστ-

Blogthean Το avatar του χρήστη zastava
    Περιοχή
    ATHENS Space Station

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Marillou! Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως μην νομίζετε ότι δεν ξέρω ότι η απεξάρτηση είναι δύσκολη. Ήμουνα κ εγώ καπνίστρια και δυσκολεύτικα πολύ να το κόψω. Πάνω απ'όλα όμως είναι η θέληση. ¶μα κάποιος δεν θέλει να κόψει το τσιγάρο όσα και να ακούει και να μαθαίνει για τις βλαβερές του επιπτώσεις δεν πρόκειτε να το κόψει. Ο εθισμός έιναι πολύ επικίνδυνη κατάσταση και καταπολεμάται με παρά πολύ μεγάλη προσπάθεια (ιδιαίτερα ατομική). Ξέρω πολύ καλά τις επιδράσεις της νικοτίνης και γενικά των εξαρτισιογόνων ουσιών διότι σπουδάζω χημεία και όχι επειδή θέλω να το παίξω έξυπνη. Δεν έχω να σχολιάσω άλλα πάνω σε αυτό το θέμα. Ό,τι είχα να πω το έχω πει ήδη. Σας ευχαριστώ για την προσοχή σας
    Δεν απαντάς όμως αν διάβασες ;;;; Σε βλέπω και πιο συγκαταβατική σ΄αυτά που γράφεις τώρα...Κάνε όμως και ένα κόπο να κοιτάξεις και κάποια άλλα πράγματα πιο μπροστά.....και δεν χρειάζεται να απαντήσεις....απλά κοίτα και σκέψου τίποτα άλλο

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο tomicmta Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επιτέλους !!Αυτό πού όλοι οι αντικαπνιστές περιμέναμε!! Επιτέλους θα μπορούμε να περπατάμε χωρίς να κρατάμε την αναπνοή μας, όταν αντικρίζουμε άσπρα σύννεφα καπνού,
    στα καταστήματα στα ΜΜΜ στους δημόσιους χώρους κλπ. Διότι κανένας από μας δεν έχει πρόβλημα, με το αν ο συνάνθρωπος μας, θελήσει να καταστρέψει τον οργανισμό του, με το κάπνισμα.. Το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορεί να στερήσει κανένας από κανέναν, την πρωτογενή - ζωτικής σημασίας ανάγκη για καθαρό οξυγόνο.
    Το μόνο που με λυπεί (χωρίς να με προβληματίζει-διότι την βασική λογική του Έλληνα την έχω ''πιάσει'' από μικρός) είναι το ότι έπρεπε το κάπνισμα να ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΕΙ* για να δούμε άσπρη μέρα. Ο καπνιστής (σε μεγάλο ποσοστό) ,σπάνια σκέφτεται αν αυτό που κάνει ενοχλεί τον διπλανό του. Και έρχεται η στιγμή που κάποιος του επιβάλει* να το σταματήσει και όλα 'μέλι γάλα'.

*Οι λέξεις αυτές μου θυμίζουν φασισμό και λυπάμαι που ο συνάνθρωπος μου θέλει μαστίγιο για να σκεφτεί απλά τον διπλανό του.Μήπως όλα κλείνουν προς τα 'κει? Για να γίνει ο άνθρωπος ελεύθερος απ' τα δεσμά του θα πρέπει πρώτα απ όλα να αρχίσει να σέβεται χωρίς απαγορευτικά και πρόστιμα.
    -δεν έχω διαβάσει κανένα από τα προηγούμενα ποστ-
    Όλα καλά και ωραία και συμφωνώ μαζί σου γράφεις απολύτως πολιτισμένα και ανθρώπινα και λογικά πράγματα γιατί όμως φίλε μου το χαλάς με το να διαχωρίζεις τον εαυτό σου σε αντικαπνιστή;;;;; ¶στο το ρημάδι....πες απλά σαν άνθρωπος και μην πάρεις ταμπέλα....Έλεος με τις ταμπέλες σ΄αυτή τη χώρα
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη zastava : 17-06-09 στις 11:56 Αιτία: Συγχωνεύτηκε αυτόματα απο το BlogΘέα

ΜΑΧΟΜΑΙ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΥΜΠΟΛΕΜΙΣΤΗ ΚΑΙ ΣΥΝΟΔΟΙΠΟΡΟ ΜΟΥ ΠΟΤΕ ΓΙΑ ΄ΜΕΝΑ

Η ζωή είναι σαν ένα κουτί με σοκολατάκια – Ποτέ δεν ξέρεις τι γεύση θα σου τύχει.
    "Forrest Gump" (1994)

Δεν είναι ότι είμαι πιο συγκαταβατική, είναι ότι αυτό πιστεύω για την εξάρτηση. Την άποψη μου για το μέτρο την έχω πει. Απλά έχω διάβασμα και δεν μπορώ να ασχοληθώ άλλο. Έχω εξεταστική

Περιοχή
    ATHENS Space Station

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Marillou! Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι ότι είμαι πιο συγκαταβατική, είναι ότι αυτό πιστεύω για την εξάρτηση. Την άποψη μου για το μέτρο την έχω πει. Απλά έχω διάβασμα και δεν μπορώ να ασχοληθώ άλλο. Έχω εξεταστική
    Σου εύχομαι καλή επιτυχία

Η ζωή είναι σαν ένα κουτί με σοκολατάκια – Ποτέ δεν ξέρεις τι γεύση θα σου τύχει.
    "Forrest Gump" (1994)

Θα ξεφύγω λίγο από το θέμα αφού καταφέραμε να κάνουμε την Ελλάδα σε 2 στρατόπεδα καπνιστών και μη καπνιστών
    Σκεφτικε κανένας πατέρας καμιά μητέρα που δίνει στα παιδιά τους ένα κινητό
    Μελέτες απέδειξαν πόσο βλαβερό είναι στα παιδιά αφού δουλεύουνε σε συχνότητα από 950 –1,8 Ghz

Περιοχή
    ATHENS Space Station

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο NOSTOS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα ξεφύγω λίγο από το θέμα αφού καταφέραμε να κάνουμε την Ελλάδα σε 2 στρατόπεδα καπνιστών και μη καπνιστών
    Σκεφτικε κανένας πατέρας καμιά μητέρα που δίνει στα παιδιά τους ένα κινητό
    Μελέτες απέδειξαν πόσο βλαβερό είναι στα παιδιά αφού δουλεύουνε σε συχνότητα από 950 –1,8 Ghz
    Φίλε nostos μην ψάχνεις να βρεις τίποτα....
    Προσωπικά με ενοχλεί αφάνταστα να βλέπω πολιτικούς να καθορίζουν τα της πολιτείας με βάση τα γκάλοπ και τις δημοσκοπήσεις. Ειδικά ο Αβραμόπουλος πάντα είχε την τάση της προβολής και του μηδέν έργου. Πεθαίνει κοσμάκης στα νοσοκομεία από τις ελλείψεις (πρώτιστη προτεραιότητα του ως υπουργείο) και αυτός μούγκα.... Τι θα κάνει με τις εταιρείες προμηθείας που χρωστάει κάτι τρις εδώ και τρία χρόνια;;; Η ξεφτύλα της ξεφτύλας. Εκεί όμως είναι υποχρεωμένος να σπάσει αυγά για να κάνει ομελέτα... Σιγά μην το κάνει, εκεί πέφτουν φάπες. Όπου δει φάπα φεύγει. Και επειδή τον αρχηγό τον έχουμε για σκούπισμα και είμαστε σαν τα κοράκια στην αναμονή...πρέπει να φανούμε.
    Αυτά για όσους θέλουν να εθελοτυφλούν. Ούτε είναι ιδιαίτερα τιμητικό για ένα κράτος να περιορίζει δικαιώματα αυτοδιάθεσης χωρίς ταυτόχρονα να λαμβάνει τα απαραίτητα αντίμετρα.
    Τι θέλεις κύριε να μην κινδυνεύουν οι μη καπνιστές....¶ψογα...πουθενά κάπνισμα...Τέλος....Από εκεί και πέρα ούτε κλουβιά , ούτε γυάλες, ούτε μαντριά....Τι θέλεις κύριε καταστηματάρχη να έχει μαγαζί και να δέχεσαι όλο τον κόσμο...επέλεξε είτε μαγαζί μη καπνιστών είτε μαγαζί καπνιστών, με ταμπέλα απέξω και τελείωσε το θέμα. Όποιος εισέρχεται μπαίνει με δική του ευθύνη. Και αν είσαι καπνιστής και βγαίνεις με φίλους σου μη καπνιστές θα ξέρεις ότι δεν θα καπνίσεις άμα πας σε μαγαζί μη καπνιστών, όχι θα μπαίνεις μέσα και θα λες εγώ πάω στο κλουβί και άντε γεια σας τα λέμε στην έξοδο. Ούτε φυσικά οι φίλοι σου μη καπνιστές να στερηθούν τη δική σου παρουσία. Τα ίδια ισχύουν και για την αντίστροφη περίπτωση.
    Έχεις φίλο που είναι καπνιστής και είναι μίασμα;;; Ή έχεις φίλο σου μη καπνιστή και είναι ρουφιάνος;;;; Αυτά θα φτιάξουμε δηλαδή ως καλυτέρευση....Μπράβο μας....

Υ.Γ. Αυτό το προσθέτω μετά από το αρχικό ποστάρισμα για την αποφυγή οποιασδήποτε παρεξήγησης. Υπάρχει περίπτωση να μου πει κάποιος ότι όλοι θα κάνουν τα μαγαζιά τους, καταστήματα για καπνιστές αναγκάζοντας τους μη καπνιστές στην ίδια απαράδεκτη κατάσταση του σήμερα. Όμως και εκεί έχει ορθή και ορθότατη λύση. Ποια είναι κύριε η αναλογία καπνιστών και μη καπνιστών στην Ελλάδα π.χ 60-40... πολύ καλά..... οι Δήμοι θα χορηγούν άδειες για καταστήματα υγειονομικού ενδιαφέροντος σ΄αυτήν την αναλογία....όταν θα καλύπτεται η αντίστοιχη αναλογία δεν δικαιούσαι να λάβεις την άδεια που θες αν δεν έχει καλυφθεί και η άλλη αναλογία, ειδάλλως πήγαινε στην άλλη πλευρά....Ελπίζω να γίνομαι κατανοητός...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη zastava : 17-06-09 στις 13:06

"Forrest Gump" (1994)

Πραγματικά το όλο θέμα μου θυμίζει το γιοφύρι της ¶ρτας, πάνω που ψιλοχτίζεται να σου κάποιος να το ξαναγκρεμίσει & τούμπαλιν.....μετά απορούμε γιατί έχουμε αυτούς τους πολιτικούς κ γιατί δεν προχωράμε σαν χώρα. Δεν μπορούμε να συνεννοηθούμε μεταξύ μας διότι δεν μπαίνουμε στον κόπο να διαβάσουμε και να προσπαθήσουμε να καταλάβουμε τι έχουν γράψει οι προηγούμενοι, παρά λέμε την ατάκα μας. Και θα θέλαμε να χτίσουμε & να αναστηλώσουμε την χώρα...άρε κατακαημένη Ρούμελη...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη skordoss : 17-06-09 στις 13:48
    Το να τρως μόνος σου είναι θλιβερό, το να πίνεις όχι !
    Σκορδαλιάς©

Blogthean Το avatar του χρήστη SavingMyFace
    Περιοχή
    In My Head

Το θεμα εχει παρει κυριολεκτικα φωτια ! :D
    Ειμαι υπερ της νομοθεσιας και πιστευω πως αργησε για να εφαρμοστει. Ειδικα στους χωρους εργασιας και στις δημοσιες υπηρεσιες θα επρεπε ηδη να υπηρχε απαγορευση.
    Το καπνισμα σε κλειστους χωρους είναι πραγματικα ενοχλητικο. Οσοι καπνιζουν ισως να μην εχουν την αισθηση πως ο καπνος τους ενοχλει πραγματικα τους γυρω τους. Ετυχε να εργαστω για ένα διαστημα σε μια υπηρεσια στην οποια ημουν η μονη που δεν καπνιζε. Δυστυχως γιατι σε αυτην την περιπτωση ισως να γουσταρα τις αναθυμιάσεις του τσιγαρου. Το αποτελεσμα είναι να εχω μονιμα πονολαιμο, βηχα και δακρυα στα ματια. Μετα την εργασια μυριζα κυριολεκτικα σαν σταχτοδοχειο. Προσωπικα ολο αυτό δεν μου ηταν καθολου ευχαριστω και εκεινο που με εκνεύριζε ακομα περισσοτερο ηταν η ελλειψη σεβασμου από οσους καπνιζαν.
    Καταννοω πως είναι δικαιωμα του καθενος να κανει αυτό που τον εκφραζει, αλλα η ελευθερια του ενός σταματα εκει που αρχιζει η ελευθερια του αλλου. Ετσι ενας καπνιστης εχει ολο το δικαιωμα να καπνιζει οπου θελει, οσο θελει και για οποιον λογο θελει, αλλα εχω ακριβως το ιδιο δικαιωμα να μην εισπνευω τον καπνο του με το ετσι θελω χωρις καν να ερωτηθω με τον πιο τυπικο τροπο «σε ενοχλει ο καπνος ;»

Quod Me Nutrit, Me Destruit...

Περιοχή
    ATHENS Space Station

Η δική σου ελευθερία είναι απεριόριστη;;;;;

"Forrest Gump" (1994)

Blogthean Το avatar του χρήστη SavingMyFace
    Περιοχή
    In My Head

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο zastava Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η δική σου ελευθερία είναι απεριόριστη;;;;;
    Οχι, η δικη σου;

Quod Me Nutrit, Me Destruit...

Σελίδα 13 από 16 ΠρώτηΠρώτη ... 31112131415 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Κάπνισμα στο κρεβάτι
    By trelo_dimitris in forum Humor
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-02-10, 17:11
  2. Κάπνισμα: Σκοτώνεις - πληρώνεις
    By boeing734 in forum Ειδήσεις
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-08-09, 15:42
  3. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-07-09, 13:05
  4. Κάπνισμα μέχρι θανάτου
    By chr_far in forum Ειδήσεις
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-09-08, 14:24
  5. Linkin Park Weekend μόνο στο Mad Radio 106,2!
    By Spiroslp in forum Συζήτηση για τη Μουσική
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-06-08, 12:28

Members who have read this thread: 0

There are no members to list at the moment.

Δικαιώματα - Επιλογές