Μηνύματα   Θέματα   Μέλη   Online
Σελίδα 15 από 16 ΠρώτηΠρώτη ... 513141516 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 141 έως 150 από 153

Θέμα: Κάπνισμα μόνο στο πεζοδρόμιο!

Blogthean Το avatar του χρήστη zastava
    Περιοχή
    ATHENS Space Station

Προεπιλογή Απάντηση: Κάπνισμα μόνο στο πεζοδρόμιο!

Καλά είναι αυτά που γράφεις Μιχάλη μου αλλά ξέρεις κάτι υπάρχουν και κάποια τέτοια πράγματα μόνο όμως που ο αγαπητός κ. Υπουργός (σκοπίμως?) δεν έχει συμπεριλάβει στην αγαπημένη του καμπάνια:

Και ξέρεις πόσα ακόμα υπάρχουν;;;
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη zastava : 17-06-09 στις 20:23

ΜΑΧΟΜΑΙ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΥΜΠΟΛΕΜΙΣΤΗ ΚΑΙ ΣΥΝΟΔΟΙΠΟΡΟ ΜΟΥ ΠΟΤΕ ΓΙΑ ΄ΜΕΝΑ

Η ζωή είναι σαν ένα κουτί με σοκολατάκια – Ποτέ δεν ξέρεις τι γεύση θα σου τύχει.
    "Forrest Gump" (1994)

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο zastava Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω αγαπητέ φίλε smoover ότι μάλλον έρχεσαι στα λόγια μου, η στατική ομιλεί για το σύνολο του πληθυσμού, εμείς μιλάμε για τους εν δυνάμει καπνιστές και μη καπνιστές. Πόσα από τα νήπια αυτά θα ξεκινήσουν να καπνίζουν στο μέλλον;;; Αυτά σε ποια κατηγορία εντάσσονται;;; Θα μου πεις ότι τώρα είναι νήπια κ.λ.π. Επίσης και εγώ δεν ήθελα ενδεχομένως να βαπτιστώ χριστιανός όμως στις στατιστικές έτσι λογίζομαι τι να κάνουμε... Κάνε την αναλογία επί της βάσεως αυτών που έχουν την δυνατότητα να καπνίσουν και θα δεις ότι είναι αυτή που λέω.

Εμένα αν έχεις καταλάβει το πρόβλημά μου είναι το Υπουργείο με το νομικό έκτρωμα που κατασκεύασε. Δεν ΄δέχομαι να βάζει ταμπέλες στους ανθρώπους. Αν θέλεις να πάρεις μέτρα, τράβα την γραμμή μέχρι τέλους. Το φαινόμενο του Γκάτακα όπως το λέω εγώ δεν πρέπει να το επιτρέψουμε να συμβεί...Ούτε ανέχομαι να καταντήσει όλη την Ελλάδα μια αστυνομοκρατούμενη ζώνη. Ας πάρει αποφάσεις και όπως μίλησες και εσύ για εθισμούς και ασθένειες το ίδιο πρέπει να κάνει και αυτός(ο Υπουργός)και αφού θέλει το καλό όλων να το φροντίσει όπως πρέπει. Τα υπόλοιπα που λέει είναι λόγια για να αγαπιόμαστε.
    Δεν θέλει τους καπνιστές αλλά όταν μπατιρίζει σαν κράτος από εμάς γυρεύει δανεικά. Η αγελάδα είμαστε γιαυτόν. Ε τότε ας μας κάνει και ένα καλό να μας θεραπεύσει δια παντός...και να του πει κάποιος να κόψει τις φωτογραφίες γιατί γέρασε πλέον και δεν δείχνει ωραίος....
    ένα νήπιο σαφώς είναι μη καπνιστής και σαφώς ενοχλείται απο τον καπνό. όταν μεγαλώσει και γίνει καπνιστής τότε θα αλλάξει και η στατιστική

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο zastava Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε nostos μην ψάχνεις να βρεις τίποτα....
    Προσωπικά με ενοχλεί αφάνταστα να βλέπω πολιτικούς να καθορίζουν τα της πολιτείας με βάση τα γκάλοπ και τις δημοσκοπήσεις. Ειδικά ο Αβραμόπουλος πάντα είχε την τάση της προβολής και του μηδέν έργου. Πεθαίνει κοσμάκης στα νοσοκομεία από τις ελλείψεις (πρώτιστη προτεραιότητα του ως υπουργείο) και αυτός μούγκα.... Τι θα κάνει με τις εταιρείες προμηθείας που χρωστάει κάτι τρις εδώ και τρία χρόνια;;; Η ξεφτύλα της ξεφτύλας. Εκεί όμως είναι υποχρεωμένος να σπάσει αυγά για να κάνει ομελέτα... Σιγά μην το κάνει, εκεί πέφτουν φάπες. Όπου δει φάπα φεύγει. Και επειδή τον αρχηγό τον έχουμε για σκούπισμα και είμαστε σαν τα κοράκια στην αναμονή...πρέπει να φανούμε.
    Αυτά για όσους θέλουν να εθελοτυφλούν. Ούτε είναι ιδιαίτερα τιμητικό για ένα κράτος να περιορίζει δικαιώματα αυτοδιάθεσης χωρίς ταυτόχρονα να λαμβάνει τα απαραίτητα αντίμετρα.
    Τι θέλεις κύριε να μην κινδυνεύουν οι μη καπνιστές....¶ψογα...πουθενά κάπνισμα...Τέλος....Από εκεί και πέρα ούτε κλουβιά , ούτε γυάλες, ούτε μαντριά....Τι θέλεις κύριε καταστηματάρχη να έχει μαγαζί και να δέχεσαι όλο τον κόσμο...επέλεξε είτε μαγαζί μη καπνιστών είτε μαγαζί καπνιστών, με ταμπέλα απέξω και τελείωσε το θέμα. Όποιος εισέρχεται μπαίνει με δική του ευθύνη. Και αν είσαι καπνιστής και βγαίνεις με φίλους σου μη καπνιστές θα ξέρεις ότι δεν θα καπνίσεις άμα πας σε μαγαζί μη καπνιστών, όχι θα μπαίνεις μέσα και θα λες εγώ πάω στο κλουβί και άντε γεια σας τα λέμε στην έξοδο. Ούτε φυσικά οι φίλοι σου μη καπνιστές να στερηθούν τη δική σου παρουσία. Τα ίδια ισχύουν και για την αντίστροφη περίπτωση.
    Έχεις φίλο που είναι καπνιστής και είναι μίασμα;;; Ή έχεις φίλο σου μη καπνιστή και είναι ρουφιάνος;;;; Αυτά θα φτιάξουμε δηλαδή ως καλυτέρευση....Μπράβο μας....

Υ.Γ. Αυτό το προσθέτω μετά από το αρχικό ποστάρισμα για την αποφυγή οποιασδήποτε παρεξήγησης. Υπάρχει περίπτωση να μου πει κάποιος ότι όλοι θα κάνουν τα μαγαζιά τους, καταστήματα για καπνιστές αναγκάζοντας τους μη καπνιστές στην ίδια απαράδεκτη κατάσταση του σήμερα. Όμως και εκεί έχει ορθή και ορθότατη λύση. Ποια είναι κύριε η αναλογία καπνιστών και μη καπνιστών στην Ελλάδα π.χ 60-40... πολύ καλά..... οι Δήμοι θα χορηγούν άδειες για καταστήματα υγειονομικού ενδιαφέροντος σ΄αυτήν την αναλογία....όταν θα καλύπτεται η αντίστοιχη αναλογία δεν δικαιούσαι να λάβεις την άδεια που θες αν δεν έχει καλυφθεί και η άλλη αναλογία, ειδάλλως πήγαινε στην άλλη πλευρά....Ελπίζω να γίνομαι κατανοητός...
    όταν όλοι θα θέλουν να γίνουν καπνιστήρια και δεν προλάβουν τότε δεν είναι φασιστικό να τους αναγκάζεις να μην παίρνουν την άδεια που θέλουν ; αυτός ο διαχωρισμός δεν είναι φασιστικός ;

πολλοί είστε απόλυτοι στις δηλώσεις σας και προκλητικοί . το δίκαιο είναι να σεβόμαστε ο ένας τον άλλο. έπρεπε να φτάσουμε ως εδώ δηλαδή για το πιο απλό πράγμα του κόσμου ; και τι πάει να πεί πως εγώ θα καπνίζω γιατί έτσι γουστάρω και ας τολμήσει ο μπάτσος να έρθει ; τότε δίκαια λέει και ο άλλος πως θα γίνει χαφιές !!! ΣΕΒΑΣΤΕΙΤΕ επιτέλους την ανάγκη του καπνιστή και του μη καπνιστή. ας βρούμε λύσεις μεταξύ μας δεν χρειάζεται αστυνόμευση. πολύ φοβάμαι όμως πως οι απαντήσεις εδώ είναι αντιπροσωπευτικές του τι θα γίνει απο 1 ιουλίου και μετά.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alia : 17-06-09 στις 23:08 Αιτία: Συγχωνεύτηκε αυτόματα απο το BlogΘέα
    Όταν αντιγράφεις κάποιον λέγεται "κλοπή πνευματικής ιδιοκτησίας", όταν
    αντιγράφεις πολλούς μαζί λέγεται "έρευνα".

''Copyright'' is the ''right'' to ''copy''

Περιοχή
    ATHENS Space Station

¶λία αν δεν αντιλαμβάνεσαι τι γράφω δεν πειράζει μην χαλιέσαι. ¶λλωστε συνηθίζεται να παίρνουμε τα νήπια μαζί στα μπουζούκια , στα μπαρ και στη δουλειά μας και όπου αλλού ήθελε προκύψει......από τους χώρους δηλαδή που απαγορεύεται το κάπνισμα.
    Δεν θέλω να αντιπαρατεθώ μαζί σου, αλλά αν από όσα έχω πει κάπου 20 και βάλε ποστ με βρήκες να φασιστοφέρνω σε δύο γραμμές από τις 7000 γραμμές...καλά είναι... Βρίσκω ότι έχω επάρκεια δημοκρατικού πνεύματος....
    Όσο για το τι θα γίνει μετά την 1 Ιουλίου δεν με αφορά...μάλλον ότι γινόταν και πριν...τι σημασία έχει....Μπορεί να μην γίνει και έτσι να γίνει και αλλιώς ....τι σημασία έχει....και αυτό.
    Εσύ αν θέλεις πήγαινε να πιεις καφέ έχοντας μαζί και έναν αστυνομικό....εγώ πάντως είναι σίγουρο ότι δεν θα πάω με τέτοια συνοδεία...

Υ.Γ. Χαίρομαι που αντιλαμβάνεσαι ποιες άδειες θα τελείωναν πρώτες...Αλλά ξέρεις δεν θα ήσουν ποτέ στον ίδιο χώρο με τους καπνιστές χωρίς τη θέλησή σου. Τώρα όμως για να δεις πόσο φασιστικό είναι αυτό που ανέφερα...θα είσαι παρά τη θέλησή σου....αυτό λέει ο νόμος...ίδιος χώρος ένα χώρισμα....Γελάει και το παρδαλό κατσίκι......Και αν θέλεις να παλέψεις για το δίκαιο του δίκιου σου να πας να πεις στον αξιότιμο κ. υπουργό να κλείσει τις καπνοβιομήχανίες και να το κηρύξει παράνομο. ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΜΟΝΗ ΚΑΙ ΠΛΗΡΗ ΚΑΙ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΗ ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΑΛΗΘΕΙΑ.

Και μην μου πεις ότι μας κάνει και χάρη που δεν το απαγορεύει γιατί είναι πολλά τα λεφτά....τόσα πολλά που δεν φαντάζεσαι. Την κότα που σου κάνει τα χρυσά αυγά δεν την σκοτώνεις ποτέ.....

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο larry2004gr Εμφάνιση μηνυμάτων

Larry2004gr ευχαριστούμε για το χρήσιμο ποστ.....
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη zastava : 18-06-09 στις 0:59 Αιτία: Συγχωνεύτηκε αυτόματα απο το BlogΘέα

Η ζωή είναι σαν ένα κουτί με σοκολατάκια – Ποτέ δεν ξέρεις τι γεύση θα σου τύχει.
    "Forrest Gump" (1994)

[quote=zastava;247014]¶λία αν δεν αντιλαμβάνεσαι τι γράφω δεν πειράζει μην χαλιέσαι. ¶λλωστε συνηθίζεται να παίρνουμε τα νήπια μαζί στα μπουζούκια , στα μπαρ και στη δουλειά μας και όπου αλλού ήθελε προκύψει......από τους χώρους δηλαδή που απαγορεύεται το κάπνισμα.
    Δεν θέλω να αντιπαρατεθώ μαζί σου, αλλά αν από όσα έχω πει κάπου 20 και βάλε ποστ με βρήκες να φασιστοφέρνω σε δύο γραμμές από τις 7000 γραμμές...καλά είναι... Βρίσκω ότι έχω επάρκεια δημοκρατικού πνεύματος....
    Όσο για το τι θα γίνει μετά την 1 Ιουλίου δεν με αφορά...μάλλον ότι γινόταν και πριν...τι σημασία έχει....Μπορεί να μην γίνει και έτσι να γίνει και αλλιώς ....τι σημασία έχει....και αυτό.
    Εσύ αν θέλεις πήγαινε να πιεις καφέ έχοντας μαζί και έναν αστυνομικό....εγώ πάντως είναι σίγουρο ότι δεν θα πάω με τέτοια συνοδεία...

Υ.Γ. Χαίρομαι που αντιλαμβάνεσαι ποιες άδειες θα τελείωναν πρώτες...Αλλά ξέρεις δεν θα ήσουν ποτέ στον ίδιο χώρο με τους καπνιστές χωρίς τη θέλησή σου. Τώρα όμως για να δεις πόσο φασιστικό είναι αυτό που ανέφερα...θα είσαι παρά τη θέλησή σου....αυτό λέει ο νόμος...ίδιος χώρος ένα χώρισμα....Γελάει και το παρδαλό κατσίκι......Και αν θέλεις να παλέψεις για το δίκαιο του δίκιου σου να πας να πεις στον αξιότιμο κ. υπουργό να κλείσει τις καπνοβιομήχανίες και να το κηρύξει παράνομο. ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΜΟΝΗ ΚΑΙ ΠΛΗΡΗ ΚΑΙ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΗ ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΑΛΗΘΕΙΑ.

Και μην μου πεις ότι μας κάνει και χάρη που δεν το απαγορεύει γιατί είναι πολλά τα λεφτά....τόσα πολλά που δεν φαντάζεσαι. Την κότα που σου κάνει τα χρυσά αυγά δεν την σκοτώνεις ποτέ.....

φυσικά και αντιλαμβάνομαι τι γράφεις. ξεχώρισα κάποιες απο τις δηλώσεις σου γιατί δεν συμφωνούσα. δεν μπορώ να παίρνω ένα ένα όσα λές και να τα κρίνω. μόνο σε αυτά που δεν συμφωνώ απαντώ γιατί αυτά που συμφωνώ είναι σαφώς περισσότερα και είναι βαρετό να γράφω 200.000 φορές ότι έχεις δίκιο. έχεις τσαντιστεί και παθιαστεί με το θέμα πάρα πολύ. χαλάρωσε και κάνε ότι καταλαβαίνεις. θεωρώ πως είσαι πολύ έξυπνος και έχω εμπιστοσύνη στην κρίση σου (όταν δεν είναι θολωμένη)
    για καφέ δεν πηγαίνω πια εδώ και πολλά χρόνια. τα μπουζούκια δεν μου αρέσουν αλλά σε club για χορό παλιά πηγαινα συνέχεια. έχεις ιδέα πόσες φορές λούστηκα 6 και 7 το πρωί γιατί αδυνατούσα να κοιμηθώ αφού τα μαλλιά μου βρόμαγαν τσιγαρίλα ; πόσες φορέ έχω φύγει απο κλειστούς χώρους γιατί μου ερχόταν εμετό απο τον καπνό ; λες και δεν είχα δικαίωμα εγώ να διασκεδάσω !! όμως δεν κατηγόρησα μόνο τους καπνίζοντες αλλά και τους μαγαζάτορες που δεν είχαν καλό κλιματισμό. το κακό είναι ότι όταν ήμουν έγκυος κανείς απο τα διπλανά τραπέζια δεν με σεβάστηκε και μην πείς σε παρακαλώ ότι είναι η εξαίρεση. καπνίστε, λίγο όμως για να περνάμε όλοι καλά. δεν δέχεσαι αστυνόμευση στο στόμα σου και καλά κάνεις. όμως παραδέξου ότι όταν καπνίζετε δεν σέβεστε τους υπολοιπους που τους ενοχλείτε. τέλος τους μπάτσους δεν τους χωνεύω όπως όλος ο κόσμος και δεν κάνω παρέα με κανέναν τους.

Περιοχή
    ATHENS Space Station

Καλό θα ήταν να πεις και σε ποια συμφωνείς για να φτάνουμε κάποτε όλοι μας σε κάποια συμπεράσματα. Να καταλαβαίνουμε όλοι μας(δεν εξαιρώ τον εαυτό μου) ποιο είναι το καλό για την κοινωνία μας και να απαιτήσουμε να τύχει εφαρμογής.
    Η απαξία στους πολιτικούς είναι λίγο πολύ δεδομένη από το σύνολο της κοινωνίας. Όμως επιτρέπουμε να μας διοικούν . Και αυτό είναι ότι χειρότερο. Αν δεν μπορείς να το αποφύγεις θα πρέπει να μην είσαι εντελώς πρόβατο(δεν αναφέρομαι σε εσένα σχήμα λόγου είναι). Σκεπτόμενους ανθρώπους χρειαζόμαστε. Γιαυτό λοιπόν ποτέ δεν δέχομαι κανέναν υπουργό....ο οποίος δεν σέβεται τους πολίτες που υπηρετεί. Και στην προκειμένη περίπτωση δεν τους υπηρετεί σωστά. ΄Χαίρομαι πάντως που υπάρχουν σημεία που συμφωνείς. Καλό είναι αυτό δεν είναι κακό.
    Τσαντίλας ναι έχω γίνει για όσα έχω εξηγήσει. Αλλά για την τσαντίλα πάντα έχω το φάρμακο....

"Forrest Gump" (1994)

καλέ μου ζάς εσύ ψήφισες εγώ όχι !!! τώρα κατηγορούμαι και για αυτό ;
    συμφωνω ότι ο νόμος είναι μαλακία, για τις ταμπέλες που αναφέρεις, πως γίνονται όλα για τα λεφτά. ποιό είναι το καλό της κοινωνίας μας δεν το ξέρω . αυτό που ξέρω είναι ότι θα μου άρεσε να ζούμε αρμονικά.΄
    θα ρωτήσω δεν γίνεται να το αφήσω έτσι....στο ξύδι αναφέρεσαι ;

Περιοχή
    ATHENS Space Station

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο alia Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλέ μου ζάς εσύ ψήφισες εγώ όχι !!! τώρα κατηγορούμαι και για αυτό ;
    συμφωνω ότι ο νόμος είναι μαλακία, για τις ταμπέλες που αναφέρεις, πως γίνονται όλα για τα λεφτά. ποιό είναι το καλό της κοινωνίας μας δεν το ξέρω . αυτό που ξέρω είναι ότι θα μου άρεσε να ζούμε αρμονικά.΄
    θα ρωτήσω δεν γίνεται να το αφήσω έτσι....στο ξύδι αναφέρεσαι ;
    Τι ψήφισα καλέ;;;
    Ή μάλλον δεν κατάλαβα το ότι ψήφισα και εγώ και όλος ο κόσμος σημαίνει ότι ο υπουργός είναι ανεξέλεγκτος; Γιαυτό δεν πάμε καλά. Επειδή είναι ασύδοτος και δεν έχει φάει αυτός και οι όμοιοί του εκατοντάδες αγωγές από τον κοσμάκη.
    Αρμονικά ζούμε, ας πάρει μέτρα και να μην βάζει τον κόσμο να κάνει τον χωροφύλακα. Έχει αυτή την υποχρέωση απέναντι σε εσένα και όχι σε μένα
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη zastava : 18-06-09 στις 2:12

"Forrest Gump" (1994)

τον "αστυνομικό" δεν σκοπεύω να τον κάνω παρα μόνο στο κοριτσάκι μου και αυτό γιατί οφείλω να την προστατεύω. ούτε αρτέμης μάτσας θα γίνω. όμως μια απορία που έχω ποιός θα μου την λύσει; αφού γνωρίζαμε όλοι μας εδώ και λίγα χρόνια ότι αυτή η απαγόρευση θα ερχόταν και στην Ελλάδα αφου μας επιβλήθηκε (τουλάχιστον αυτή την παπαριά την σκέφτηκαν άλλοι) με το ζόρι γιατί δεν βρίσκαμε δημοκρατικά την λύση απο την αρχή; γιατί περιμένουμε πάντα ως την τελευταία στιγμή για να φτιάξουμε στο πόδι νόμους ανέφικτους και αντιλαϊκούς ;

Περιοχή
    ATHENS Space Station

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο alia Εμφάνιση μηνυμάτων
    τον "αστυνομικό" δεν σκοπεύω να τον κάνω παρα μόνο στο κοριτσάκι μου και αυτό γιατί οφείλω να την προστατεύω. ούτε αρτέμης μάτσας θα γίνω. όμως μια απορία που έχω ποιός θα μου την λύσει; αφού γνωρίζαμε όλοι μας εδώ και λίγα χρόνια ότι αυτή η απαγόρευση θα ερχόταν και στην Ελλάδα αφου μας επιβλήθηκε (τουλάχιστον αυτή την παπαριά την σκέφτηκαν άλλοι) με το ζόρι γιατί δεν βρίσκαμε δημοκρατικά την λύση απο την αρχή; γιατί περιμένουμε πάντα ως την τελευταία στιγμή για να φτιάξουμε στο πόδι νόμους ανέφικτους και αντιλαϊκούς ;
    Αλία η απαγόρευση στα δημόσια κτήρια ισχύει εδώ και 50 χρόνια. Κάποτε είχε και ταμπέλα απαγορεύεται το πτύειν. Στην Σιγκαπούρη απαγορεύεται να μασάς τσίχλα στο δρόμο. Διατάξεις πάντα υπήρχαν για πολλά πράγματα. Πολλές ακυρώνονται στην πράξη από την καθημερινή πρακτική. Από κει και πέρα είναι θέμα χαρακτήρα του καθενός από εμάς.

"Forrest Gump" (1994)

Σελίδα 15 από 16 ΠρώτηΠρώτη ... 513141516 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Κάπνισμα στο κρεβάτι
    By trelo_dimitris in forum Humor
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-02-10, 17:11
  2. Κάπνισμα: Σκοτώνεις - πληρώνεις
    By boeing734 in forum Ειδήσεις
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-08-09, 15:42
  3. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-07-09, 13:05
  4. Κάπνισμα μέχρι θανάτου
    By chr_far in forum Ειδήσεις
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-09-08, 14:24
  5. Linkin Park Weekend μόνο στο Mad Radio 106,2!
    By Spiroslp in forum Συζήτηση για τη Μουσική
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-06-08, 12:28

Members who have read this thread: 0

There are no members to list at the moment.

Δικαιώματα - Επιλογές